Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Документи за завършен груб строеж

Публикувано от Slade 
Re: Моля
05-10-2005 - 14:51:55
А, де.... Идея си нямам smiling smiley на какво основание го правят.
Re: Моля
05-10-2005 - 14:52:24
По-масов е защото собствениците не желаят да прехвърлят земята на предприемача дори след завършване.
p_nachev
Re: Моля
05-10-2005 - 14:54:45
Точно там е работата, че не всеки купувач на имот (жилище) става собственик и на идеална част от собствеността на парцела.
Когато това е било изрично договорено и отразено в НА придобиваш тази собственост, ако ли не - оставаш си с правото на строеж.
Това не е драма - уточнихме вече, че няма пречка да станеш собкгвеник на жилището и да имаш достъп до него.

Въпросът се състои в това, защо строители (инвеститори) да не ти прехвърлят и тази собственост. Знам, че често (не знам колко често) я запазват за себе си.

В този факт не мога да открия просто случайност. Или пък семпло предпочитание.
Този, който се занимава професионално с темата, със сигурност има предпочитание и убедително обяснение защо.

Не ми беше в плановете да влизам в подробности, ама май трябва да обясня последно, какво все ме мъчи .
Нека да прегледаме още веднъж технологията на сделката. Купувач иска да купи "на чертеж". Прехвърлят му правото на строеж, но в една отделна и обвързана с предното договореност купувачът възлага на същия субект (продавач на ПС) да му построи жилище.
Представяте ли си ако още на този ранен етап купувачът каже : "Не искам само ПС искам и идеална част от парцела". Ами това не го виждам ! Строител и купувач ще станат съсобственици. Дойде ли следващ купувач, строителят трябва да иде при "ортака" си и да му иска разрешението да продаде . После тримата заедно трюбва да се съгласят да се даде на следващия и т.н.

Вече уточнявахме, че изконсумирано и документирано без дефекти право на строеж е основание да станеш собственик на имот- жилище в сграда.

Някак не мога да с иобясня, как това автоматично ще се случи и за идеална част от парцела, без да има още един нарочен и отделен НА.

Това е една от причините, поради която аз "се съпротивлявах" :-)), а то от своя страна иде оттам, че нямам време да прочета и разуча.

Може би сърцевината е във въпроса : "Какви са възможните негативни последици за един купувач на имот, който е придобил собственост на основание преотстъпено ПС, но не притежава идеалн ачаст от собственост върфу земята?

Е, това си е въпрос за нова тема ! Ако някой се чувства достатъчно наясно - нека да я открие. Аз май не съм.

Като се замисля - това с паркингите си е отвсякъде възможно.
Не виждам пречка в задния ти двор да се вдигнат разни леки "временни" постройки, от който да дъни .... познайте какво.
Май имаше и някакви там ограничения, ако собственик на апартамент (само с ПС) реши да продава, ама не си спомням нищо конкретно.
Re: Моля
05-10-2005 - 15:12:28
НЕ е пречка да се продава без другите съсобственици ако при издаване на нотариалния акт се е помислило за това. В крайна сметка при отстъпеното право на строеж пак има съсобственост, но пише, че строителят има право да продава на който намери з адобре без съграсието на ...
Негатнивите - при бъдещ строеж в съседен имот, промяна на градоустройство и др. съгласие се взима само то собствениците на земята.
Прав си - ако допълващото застрояване на имота е в рамките на закона - не можеш да го спреш.
p_nachev
Re: Моля
05-10-2005 - 15:37:36
Да вярно,
Продавайки ти право на строеж става дума за обвързване с един съвсем конкретен бъдещ имот, който макар и само на хартия, но все пак съществува - номер, етаж, съседи. Наистина не виждам никаква пречка купувачът, получавйки точно желанато от него ПС, да се съгласи с вписване в НА, че дава право на строителя да продава без изричното му съгласие останалите права. Тези други права са също така съвсем ясни.

Все не мога да си представя, като как точно ще се реализира горното ако още в самото начало ще се прехвърли собственост на идеална част от парцела.
По ми е ясно и пригледно, ако това стане на два акта.

Но доколкото двата акта със сигурност ще са по-скъпи от единия акт (всякакви съпоставки с други актове да бъдат изключени :-)) - не бих имал нищо против да стане ...
Re: Моля
07-10-2005 - 22:16:53
Не съм чувал за такова нещо с 2 акта, но втория акт не може да е кой знае колко скъп, щото 100 квадрата земя каква данъчна оценка биха имали? (то от там се определят и нотариалните, местните и т.н. такси).
Update
12-10-2005 - 21:45:02
Искам само да кажа, че вече сключих сделката, всичко надявам се е ОК, а освен всичко друго ми прехвърлиха и идеални части от земята (в нот. акт е описано). Земята имаше отделна данъчна оценка от апартамента, на който му купих правото на строеж.
Molia niakoi ako ima predvaritelen dogovor za grub stroej da mi go izprati na slednia e-mail allnet@abv.bg, predvaritelno mu blagodaria.i ako moge da e do 10=00 4asa dnes ste sum mu dvoino blagodarnasmiling smiley
Re: Документи за завършен груб строеж
13-10-2005 - 08:55:14
Slade, много ми е интересно срещу какво са ти продали правото на строеж и земята, защото навсякъде, където съм разпитвала по строителни фирми, искат минимум 70% от стойността на имота да се плати за да ти ги прехвърлят.
Анонимен потребител
Re: Документи за завършен груб строеж
13-10-2005 - 10:20:40
в "Цариградски" след 30% + 15% = 45% го получаваш това, така че не на всякъде е минимум 70%
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход