Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Документи за завършен груб строеж

Публикувано от Slade 
Re: Ей, най-после приказка на място!
27-09-2005 - 17:53:55
Ами друг път питай, а не спори в агресивен стилsmiling smiley Щото иначе вкарваш ответната страна в неконструктивни изявления с цел защита на позиция, а не с цел решаване на проблемsmiling smiley


Значи излиза, че е по-добре да прехвърляме нотариално сега - правото на строеж.

Какво става обаче с тоя нотариален акт когато сградата се построи и дай Боже получи разрешение за ползване - не става ли нищожен, поради това, че няма полза от право на строеж при положение, че сградата е вече построена?? Как се декларира собствеността върху конкретния апартамент с подобен нотариален акт? Трябва ли задължително да се прави нов (констативен) или няма нужда?
Ще съм благодарен ако някой може да ми отговори (май ще трябва да черпя вече).
Re: Документи за завършен груб строеж
28-09-2005 - 08:50:25
Важи ти. Проблемът е ако строежа си остане на дупка - тогава след определено времеможе да не ти важиsmiling smiley
Анонимен потребител
Re: Документи за завършен груб строеж
28-09-2005 - 09:48:58
Абе тука ти или някой друг беше, не помня вече, не беше ли казал, че ако грубия строеж е завършен вече не може да се прехвърля право на строеж защото такова вече няма - то е построено и оттам излиза че нотариалния акт е нищожен.
Slade здравей,

Бях писал по този проблем в стария форум, но сег асе затруднявам да го намеря и дам линк. Темата беше "Как се става собственик" или нещо сродно.
При получавеане на НА с право на строеж, имотът още го няма в правния мир.
Ако си останеш с този документ и след години поискаш да продадеш, нотариусът няма да изповяда такава сделка.
Следователно към момента, в който имотът е станал имот (и може да е предмет н а прехвърлителна сделка), предполагам това е най-рано т.н. от 4овек "момент в който строежът става сграда",
та в този момент следва да поискаш от контрагента ти да те снабди с нов НА, в който пише, че ти се прехвърля собствеността на имот.
Поздрави !
Re: Ей, най-после приказка на място!
28-09-2005 - 09:58:24
И двете ми вършат работа smiling smiley Ответната страна като почне да си защитава позицията и изскачат разни факти и съображения, които иначе премълчава smiling smiley - например че за предприемача е супер изгодно да прибере авансово парите за цялото жилище от колкото се може повече хора.

Пак те питам - защо да го залага в банката, като може да използва за банка купувачите си - при много по-леки условия, при това - без да дължи лихва и без ипотека? Независимо от това, от какво е притиснат и за какво ще използва тези пари. Ще отречеш ли, че е масова практика с парите на по-ранни клиенти да се "захапват" нови строежи, вместо да се използват за довършване на платените вече жилища?

Проблемът за мен в случая е, че клиентите обикновено смята нот. акт за достатъчна защита на техните интереси - дотолкова, че са готови да платят всичко предварително без допълнителна осигуровка за парите си. Ти при предишни дискусии си застъпвал подобно становище, а аз от опит съдя, че не е така.
Re: Документи за завършен груб строеж
28-09-2005 - 10:05:04
Slade, Тинки добре си спомня - вече сме го обсъждали това: извадка от ЗУТ:

"Чл.181. (1) Правото на строеж на сграда или на част от нея може да бъде предмет на прехвърлителна сделка от момента на учредяването му до завършване на сградата в груб строеж.
(2) След завършване на сградата в груб строеж, констатирано с протокол на общинската (районната) администрация, съгласно чл.159, ал.2, предмет на прехвърлителна сделка може да бъде построената сграда или самостоятелни части от нея."




Гледай сега пък ти каква си, Joan !

Някой можел да вземе 2 Х, пък ти викаш - И 1 Х му е достатъчно!

Вече бях правил някаква вулгарна алюзия за тези явления в стария форум. В едновремешните преддемократични ателиета за битови услуги едно време често една оръфана табела (най-често капак от кутия за обувки), написана отгоре с разкривени букви посрещаше кандидат клиентите с думите : "РАБОТИМЕ С КОЖА НА КЛИЕНТА".
Нямам спомени това да е било повод за възмущения и обществено недоволство. Не виждам причина това да не се възпроизвежда и сега, стига да става доброволно и без прилагане на насилие.

Срещал съм мнения, че след времената на Римската империя в междучовешките отношение не е измислено, не се е и появило абсолютно нищо ново.
Само нови технологични джаджи.

Така че не скачай толкова. То е ясно, ама каква полза да си подчертаваме различията !

И аз се трудя в съвсем различна област, ама то си е станало нещо като парола и с колегите се майтапиме често и до сега и си признаваме, че най-обичаме, ако може да РАБОТИМЕ С КОЖА НА КЛИЕНТА. Вярно, кофти, при нас вече този номер не минава!

Други още го могат !
Re: Ей, най-после приказка на място!
28-09-2005 - 10:54:06
Начев, както в повечето случаи, съм съгласна с теб - "не е виновен който яде баницата, а който му я дава" . Затова ръчкам по темата, дано тия, дето дават баницата (парите, де), да четат и все пак се замислят над дискусията. Мисля, че разнищихме отделните "за" и "против", изводите и решенията всеки си ги прави за себе си.

Колкото до това, дето "всичко ново е добре забравено старо" - навярно е валидно назад чак до зората на човешкия род - в пещерите с кожите.

Ти ми напомни НЛО и техните хитове от края на 90-те - то си беше в разгара на демократичните промени - "Звучи девиз навсякъде в момента - работим с материали на клиента - пристигне ли клиент без материали, тогава просто кучета го яли"
Звучи вярно, директно и честно ! Съгласен !

Това, че са сменили оръфания картон със зализан адвокат с лаптоп, не променя нещата.

Ех, колежке ! Ще ставаме ли апостоли ?
Нали знаеш, какво става с тях ?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход