Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Документи за завършен груб строеж

Публикувано от Slade 
Re: 4ovek, пак нови въпроси...
29-09-2005 - 10:25:30
1. Какви пари и кога дължиш е въпрос на договора, който сключваш. Ако става въпрос за моята практика - два еднакви договора на съм подписвал. Всичко е въпрос на преговори. Затова всяка схема, която удовлетворява и двете страни е приложима.
2. Можеш още в началото, още преди да е започнало строителството да получиш право на строеж, а не предварителен договор.
В крайна сметка масовата практика да се подписва договор, предложен от едната страна без нанасяне на корекции категорично не я одобрявам. Аз не бих сключил договор с човек, който не е склонен на преговори.
Ако си сигурна в човека може и без никакъв документ да му дадеш пари. И това го имаsmiling smiley
Re: 4ovek, пак нови въпроси...
29-09-2005 - 10:35:14
Говорим за следния казус - слючила съм договор за това кога какви пари дължа, според който на груб строеж дължа 60 % от стойността. Нотариален акт нямам за право на строеж, единствения документ ми е договора с предприемача. Идва момент сградата да бъде завършена на груб строеж - и тогава предприемача ми казва - ако искаш нот. акт за имота, давай 90 %, иначе няма. Значи, той ми предлага промяна на договорните условия - въпросът е аз дали да се съглася.

Питам - защо да му давам тези пари, ако мога да искам нот. акт за правото на строеж, който нот. акт ми гарантира същото, каквото и другия такъв (за имота) - т.е., че няма да го заложи или продаде на друг.
Re: 4ovek, пак нови въпроси...
29-09-2005 - 10:51:35
Нещо ме обърка. Едва ли питаш дали може да ти се прехвърли правото на строеж при положение, че сградата е вече на груб строеж, защото знаеш, че не може Поне така писа тия дниsmiling smiley
Всички тези неща трябва да се уточняват при подписване на предварителния договор, преди да се даде и лев. Т.е. отсрещната страна може да да тълкува искането ти за прехвърляне на етап груб строеж също като промяна на договора. А строителя иска 90% от сумата, защото не е гарантиран, че ти ще се издължиш и няма после как да ти вземе парите. В нотариалния акт пише, че сумата за имота е изплатена изцяло. И затова съществува рядко прилаганата схема - прехвърляне + ипотека. Масовата практика е предварителен договор и прехвърляне накрая след А15 и преди А16. Ама това , че е масова практика не значи, че е най-доброто за купувача. Виж за продавача е най-добраsmiling smiley
Забравих
29-09-2005 - 10:55:00
Ако не е завършена в груб стореж пак ще ти иска поне 90% за нотариалния акт право на строеж. Просто той ти прехвърля собствеността и няма гаранции, че ще му изплатиш сумите. Забележи, че все пак рискува да не му платиш 10%.
Някъде по-горе аз твърдях, че не може да се продаде имот, при условие, че "собственикът" има НА само върху правото на строеж, издаден в процеса на строителство, преди А 15.

Оставам на това си убеждение, но със сигурност сега нямам възможност да се задълбочавам в "осветляваяне" на проблема и чисто практическото приложение.

Искам само да копирам един свой стар препис от пресата, в който юрист коментираше някаква сходна хипотеза.

" Как се става собственик?
Автор: p_nachev
Дата: 02.07.2004

Реших да споделя с Вас една информация, която прочетох в пресата. Важно е за интересуващите се от НИ - настоящи и бъдещи собственици! Мястото и може и да е в юридическия форум, но не знам колко колеги го четат.

Читател от Ст. Загора споделя следното :
"Реших да купя апартамент в сграда, която предстоеше да се построи. През 1995 г. сключих предварителен договор със строителя, който беше и собственик на терена. Когато сградата беше построена и се получи правото на ползване, с нотариален акт строителят ми продаде правото на строеж върху апартамента. Декларирах го в данъчната служба. Когато обаче реших да го прехвърля на дъщера си, нотариусът, пред когото представих акта, ми каза, че не съм станал собственик на апартамента. Вярно ли е, след като имам перфектен нотариален акт?"

Отговорът :
"Редица предприемачи, които застрояват на свой терен, постъпват по този начин. В тези случаи, предмет на окончателния договор (изповядван във формата на нотариален акт) между строител и клиент не са конкретните апартаменти, а правото на строеж за тях.
Съображенията да се прибегне към продажба на правото на строеж за построяване на конкретен обект са най-често фискални - базата, върху която се начисляват дължимите данъци и такси при предмет на договора право на строеж е по-ниска, отколкото ако сделката е за новопостроен апартамент или друг обект.
Проблемът обаче е, че тази сделка не може да направи купувача собственик на апартамента, за построяването и закупуването на който той е сключил предварителен договор и който е платил авансово.
Отстъпването на правото на строеж да се построи обект, който вече е бил построен, е един нищожен акт поради липса на предмет.
Правото на строеж може да се отстъпва само за осъществяване на бъдещо строителство в чужд имот, но не и за изграждане на вече построен обект, както е било в посочения случай.
Самите изрази, които се употребяват в нотариалния акт за учледяване на право на строеж, подчертават, че се касае именно за бъдещо застрояване.
Така например в НА за учредяване на право на строеж изрично се посочва, че учредителят учрудява (продава) на купувача правто ДА ПОСТРОИ определен обект. Очевидно е, че след като строителството вече е било извършено, не може да се отстъпи правото конкретният обект да бъде построен.
Съдебната практика също е последователна , когато определя подобни сделки за нищожни. (решения № 1131/95 и 1029/99 на ВКС)
Следва да се има предвид, че конкретният обект сграда се приема за построен не от момента на издаването на разрешението за ползване и, а много по рано - достатъчно е тя да е била построена в груб вид и да е покрита.
Така че едната възможност да придобиете в собственост апартамента, за който сте платили, е строителят предприемач да ви прехвърли с нова сделка вече правото на собственост върху построеното жилище при спазване на законовите изисквания. Иначе трябва да изчакате да минат 10 г., за да придобиете имота по давност, след което да се снабдите с НА по обстоятелствена проверка. Но всичко това може да стане само със съгласието на предприемача, който като собственик на терена е станал собственик на построената върху него сграда и всички обекти в нея."

Не искам да развалям ничии уикенд, но всеки собственик следва да познава тази тънка разлика.
Много пъти сме коментирали, как строителите печелят, защо се търсят и предпочитат купувачи частни лица с готови пачки. Защо никой не иска да получава пари по банков път и т.н.
Който е решил да купува и плаща тези цени, поне да си направи труда да стане собственик!
Който продава, поне да прехвърли собствеността!
Успех. "


Само да добавя, че според мен съществуват сериозни данъчни и счетоводни съображения, поради които практически винаги строителите гледат да прехвърлят преди Акт 16. Знаете - данъчната оценка е съвсем различна и много по-висока. Оттам възниква "опасност" от осчетоводяване на много по-високи приходи за фирмата.
После, аз си мислю, че в момента в който даденото жилище се появи в правния мир, тоест към момента на приключване на "груб строеж", неговата собственост не може автоматично и по подразбиране (заради учредено на клиента право на строеж) да стане собственост на купувача. Собствеността по закон се прехвърля по строго формализиран ред. Следователно строителят е този, който следва да си запише счетоводно това жилище като дълготраен материален актив придобит по стопански начин - със всичките му там неприятни балансово-счетоводни последици.
Айде, че изгорях.
Re: 4ovek, пак нови въпроси...
29-09-2005 - 11:03:43
Аха, значи и за "въздуха" (може и да е на чертеж строежа, няма значение, а winking smiley - пак 90 % - брей, прав е Начев, 'що ли не съм станала строит. инженер smiling smiley.

Ясно - единствения начин да се защитя е с ипотека.

Между другото, свързана с тази тема има статия в Дневник :

[www.dnevnik.bg]

ама ще я сложа като нова тема
Re: Право на строеж и собственост
29-09-2005 - 11:09:35
"Когато сградата беше построена и се получи правото на ползване, с нотариален акт строителят ми продаде правото на строеж върху апартамента."
Начев - сделката е съмнителна - не може при положение, че сградата е построена да се прехвърли "право на строеж". Joan някъде беше написала кога може по закон - преди груб строеж.
Ама ти си го пише по-надолу:
"Отстъпването на правото на строеж да се построи обект, който вече е бил построен, е един нищожен акт поради липса на предмет.
Правото на строеж може да се отстъпва само за осъществяване на бъдещо строителство в чужд имот, но не и за изграждане на вече построен обект, както е било в посочения случай. "
Може би затова си останал сд убеждение, че правото на строеж не те прави собственик.
"После, аз си мислю, че в момента в който даденото жилище се появи в правния мир, тоест към момента на приключване на "груб строеж", неговата собственост не може автоматично и по подразбиране (заради учредено на клиента право на строеж) да стане собственост на купувача. Собствеността по закон се прехвърля по строго формализиран ред. Следователно строителят е този, който следва да си запише счетоводно това жилище като дълготраен материален актив придобит по стопански начин - със всичките му там неприятни балансово-счетоводни последици. "
Автоматично си става собственост, както автоматично ще стане твоя собственост къща изградена в твои имот.

Re: 4ovek, пак нови въпроси...
29-09-2005 - 11:15:00
Правиш впечатление на доволна от живота - не ти е трябвало да ставаш инженер и така явно си си добреsmiling smiley
А за да станеш предприемач изобщо не е необходимо да си инженер.
Я се постави на другата страна - не ти дават парите , а ти пред нотариус декларираш, че си получил цялата сума. Би ли го направила? За да не ме заяждаш - аз съм го правил ама съм преценил, че клиентът е свестен и не бих го направил за всекиsmiling smiley Т.е. всичко си зависи от конкретния случай.
Re: 4ovek, пак нови въпроси...
29-09-2005 - 11:40:50
Виж сега - аз съм от хората, които са родени радостни от живота - не си ли забелязал - има хора, дето и с 6-ца от тото пак ще бъдат недоволни, има и такива, дето каквото и да им се случи - намират хубавата страна. Е, говоря все пак за "поносими" удари, де - има и такива, които пречупват и най-заклетия оптимист.

По въпроса за строителството на жилища си имам принципи - и те не са мои, ами икономически - всеки, който се захваща с бизнес (независимо какъв) трябва да си носи риска. А за да не го носи сам, хората са измислили разни схеми - застраховане, кредити и прочие. Какво значи това - това, което и Начев каза - да не работи с КОЖИ НА КЛИЕНТА. В условията на тотален дефицит по соц. време наистина си беше нормално това, но като ще правим пазарна икономика.....

Я ми кажи ти - откъде накъде ще си въртиш бизнеса с мои пари - ами построй си сградата с твои такива (може привлечени, не собствени) - поеми си риска от работа с бригади, работници, доствчици, банки и пр. - ти си професионалистът, все пак! И после го извади на тезгяха и ми кажи - ето ти, Joan, жилище за толкова пари - ако те устройва - плащай. И тогава изобщо няма да стигнем до гореупоменатите казуси. Чисто и ясно!

Иначе какво пречи като отида в магазина за сирене - и да ми кажат - госпожо - бъдещо сирене (с купонче) - по 2,50 килото, сегашно сирене - 3,50 килото, избирайте. Или още по-лошо - има само бъдещо сирене - купувай или си ... майката!

Факт е, че каквото и да си говорим, дефицитът на жилища в София явно предразполага към работа с кожи на клиента. Това, че го има, обаче не означава, че аз трябва да се съглася с него.





Re: Право на строеж и собственост
29-09-2005 - 11:41:02
Начев ето ти един пример. Имаш парцел с нотариален акт, проекти, разрешение за строеж на къща. Идвам аз построявам къща с мои пари по тези проекти в този парцел. Чия е къщата?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход