Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

*book*Негативни фактори влияещи върху топлотехническите характаристики на ограждащата конструция

Публикувано от фло 
Re: *book*Негативни фактори влияещи върху външната топлоизолация!
10-12-2009 - 18:13:38
Бих искал да добавя тук един фактор. Изпълнение на топлоизолацията. На този линк
е дадено упътване за поставяне на лепилото на плоскостите:
[www.saniram.com]
Основното е че лепилото при неравна стена се поставя по краищата на изолацията
и няколко топки в средата. За равни стени се препоръчва да се намаже цялата плоскост.
Това обаче не се спазва от повечето изпълнители. Слагат се само две големи топки в средата
на панела и го лепят. Между стената и изолацията остава огромно количество въздух, който
може да се движи свободно. Твърди се че това е даже по-добре защото въздуха е изолатор.
Това е заблуда. Въздуха има лоши топлопродни с-ва, но ако се отчете конвекцията топлопреноса
става значителен. За да стане добър изолатор въздуха трябва да се затвори в малки кутийки което
се постига в различните видове изолации.

Нека си представим такава лошо направена топлоизолация на къща от два етажа, където 1 етаж
се топли през зимата а горният е студен. Стените на 1 етаж се нагряват, нагряват и въздуха между
изолацията и стената и той започва да се движи към етаж 2, където се охлажда и се спуска обратно.
Ще се получи клетка на циркулация, която ще пренася топлина то етаж 1 до етаж 2 и до съответните загуби.
Още по-лош вариант е ако изолацията не е плътно затворена отдолу и отгоре. Виждал съм и такива изпълнения
със зеещи дупки. Тогава въздуха направо ще излиза. Между стената и изолацията се образува "комин".

Бихте ли споделили вашия опит.
Добавям и линк към поста на salvador за графитни и алуминиеви добавки в изолацията.
[forum.imoti.net]
Re: *book*Негативни фактори влияещи върху външната топлоизолация!
10-12-2009 - 19:04:47
Quote
Любо
Иво,
Понеже темата се заформя рядко културна и интелигентна, лекинка забележка.
"Wh" а не W/h, нали? *drink1*

Така е, направих си справка ... коригирах си поста, мерси.
Re: *book*Негативни фактори влияещи върху външната топлоизолация!
10-12-2009 - 19:14:10
За стиропора с графит...
Три метала отразяват много добре инфрачервената светлина.Сребро,злато,мед и алуминий.Най-мощният източник на такава светлина е слънцето-около 70% от излъчването му изобщо.Инфрачервените лъчи се подчиняват на всички закони за лъчите -те могат да се пречупват,отразяват,да преминават през някои вещества.Просто фотоните имат много голяма енергия.А въглеводородите,подобно на водата,се справят много зле с тях.Почти не могат да ги спрат.

Това налага стиренът да се смеси с нещо,което да е способно да отрази инфрачевеното излъчване или да поеме енергията на фотоните му.
Ако ще отразява,се добавя алуминиев прах.
Ако ще поема,се добавя графит.

Това горе касаеше летния цикъл.При зимния нещата се променят малко.Тогава източникът на инфрачервено излъчване е вътре в къщата.С по-малки стойности,но го има.Всяко тяло с температура над нулата излъчва в инфрачервения спектър.Процесът се обръща обратно-при алуминиевия прах излъчването ще се разпилее...примерно в стената или обратно вътре в стаята.При графита-фотоните ще си загинат в изолацията,която ще поддържа постоянна температура.
На подобен принци работят К-стълката,макар,че там има и ориентация на частиците.Слоят е сребро.Не пуска инфрачервеното излъчваненавън-отразява го вътре в помещението.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-12-10 19:19 от salvador.
Re: *book*Негативни фактори влияещи върху външната топлоизолация!
10-12-2009 - 19:22:55
Още като почнаха да слагат изолацията и като се видя че няма начин да не е с топки върху неизмазана стена, се досетих какво ще стане между изолацията и стената. Първите галфони които почнаха да ми я лепят въобще и не вдянаха какво ми е притеснението, а вторите бяха доста по интелигентни и казаха че ще уплътнят добре горе и долу, но аз вече бях гърмян заек и им висях на главата, а горе затварянето го направих изцяло сам - с полиуретанова пяна на границата бетонен пояс - стиропорена плоча. уплътних навсякъде а върху бетонния пояс уплътних ватата която идва от ската, да опира добре в стиропорената плоча. Отдолу също запълних с пяна и ги накарах да подмажат с шпакловката върху нея. После оттам продължи надолу фибрана който облича сутерена.
В момента няма отопление вътре, само циркулира водата в отоплителната система, и температурата не пада под 14-15 градуса, при минусови температури през нощта и +5-6 градуса през деня.
Re: *book*Негативни фактори влияещи върху външната топлоизолация!
10-12-2009 - 19:32:08
Quote
4ovek
С тези данни излиза, че на един кубичен метър бетон са му необходими към 0.6 kWh за да си повиши температурата с 1 градус. При обемно тегло на бетона около 2200кг./куб.м.

Правилно си сметнал, ЕПС-а има плътност 20-30 кг. за кубик. и ако се сметне колко топлина ще погълне, се получава: 0,009 kWh

една междинна плоча 100 квадрата и дебела 15 см в къща е общо 15 кубика*0,6=9 kWh...ще акумулира за всеки градус 9kWh * 20 = 180 kWh (толко се получава ако разликата в температурите вътре/вън е 20 градуса)

Дайте примерна стойност за това колко са топл. загуби на една къща и ще можем да сметнем (без претенции за точност) за колко време ще се охлади с 5-6 градуса и за колко време ще изравни температурата си с външната.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-12-10 19:33 от Ivo.NovDom.
Re: *book*Негативни фактори влияещи върху външната топлоизолация!
10-12-2009 - 20:01:12
Quote
4ovek
Фло, ако може да промениш темата на "Негативни фактори, влияещи върху топлотехническите характаристики на ограждащата конструция" ще е по-добре.
Принципно външна, вътрешна, средна топлоизолация за жаргони. Т.е. определят къде поставяме материалите с най-ниска топлопроводимост.

Отзовавам се с готовност в името на добрия тон и конструктивния дух!*drink1*
Re: *book*Негативни фактори влияещи върху външната топлоизолация!
10-12-2009 - 20:26:12
Quote
Ivo.NovDom








Като даваш за пример организми (човека) виж как природата е решила проблема с топлоизолацията. Козината не е отвътре а отвън на организмите. Мазнините не се натрупват в корема или около органите а под кожата, т.е. възможно най-отвън.
winking smiley
Колега ,да не навлизаме в дебрите на медицината ,защото "ще зацапаме свещите",както казват бакшишите,пък и това ,което казваш изобщо не е така!Мазнините се натрупват около органите,а в кожата има маслено-водна емулсия/М/В система-масло във вода/,като водата при младите хора е около 60%! Финишния слой,да използвам строителната лексика се състои от рогово вещество/кератин/наредено на плочки като керемиди, а мастните клетки са много малко и са еднократни т.е. нищо не натрупват а умират след "използване" и се раждат"нови!Мазнините са енергиен резерв и източник, а не топлоизолация!
Re: *book*Негативни фактори влияещи върху външната топлоизолация!
10-12-2009 - 21:13:12
Фло, тюленчетата китчетата и др. подобни имат доста закръглен вид. Под кожата имат дебел слой мазнини - помага им да поддържат вътрешната си телесна температура при външна температура доста под нулата. Да сега се сещам, че мазнините на китовете са ги ползвали за улично осветление...По твоята логика, вместо да обличаме топла дреха, преди да излезнем ще трябва да пием по Топлозащитно хапче. winking smiley
Re: *book*Негативни фактори влияещи върху външната топлоизолация!
10-12-2009 - 22:17:00
Иво ,имаш интересен подход в дискусията-твърдиш нещо и ми го вменяваш като моя логика!Споменах човешката кожа,и то да те корегирам ,не съм говорил за тюлени и китове,но дори и там термоизолацията им е вътрешна-зад кожата ,а не от външната страна:-[да ме прощават зоолозите!/Там мазнините пазят топлото да не излезе навън,защото колега ще кажа най-баналното си изречение"Топлото се движи по посока на студеното и никога обратното" Ей това ще взема да си го сложа за подпис! Както и това:"От къщата излиза топлото,а не влиза студа"*drunk*
Re: *book*Негативни фактори влияещи върху външната топлоизолация!
10-12-2009 - 22:42:48
Фло, не толкова еднопосочно, както го определяш. В денонощието от 10 до 40 градуса (лятото)...топлото си сменя посоката на движение. Или зимата когато оставим отворен прозорец и напълним със студен въздух стаята...С теб сме на едно мнение по отношение на ТИ, от една друга тема писах че съм фен на полистиролбетона, отвън ще му сложа външно 10 см или вата или стиропор, докато ти клониш допълнителния пласт ТИ да го слагаш в средата или отвътре. Знам ти доводите - верни са, знам си мойте доводи и те са верни. Ако при градежа се ползват само материали с високо термично съпротивление (червени тухли не стават) точно как ще се наредят не е от значение, въпрос на решение е. *drunk*



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-12-10 22:45 от Ivo.NovDom.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход