Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

*book*Негативни фактори влияещи върху топлотехническите характаристики на ограждащата конструция

Публикувано от фло 
Re: *book*Негативни фактори влияещи върху външната топлоизолация!
10-12-2009 - 03:31:23
Фло, ако имаш в предвид думата "перфектна" в моя постинг, използвал съм я само за да направя задачата малко по-лесна, да не се впускаме в изчисления на топлинни съпротивления и топлинно преминаване, да допуснеме че сме докарали нещата до там че няма топлинно преминаване. каква енергия ще е необходима за да "заредя" прословутия "акумулатор" на къщата? Да не се окаже че ще ми трябва време до къде март април и тогава лятото да използвам тази енергия.
Re: *book*Негативни фактори влияещи върху външната топлоизолация!
10-12-2009 - 09:31:13
Акумулатора на къщата е предназначен за да използваш енергията от слънцето по-ефективно през зимата.
Съответно през лятото ако си слагаш щори и проветряваш през нощта, акумулаторът ти служи да поеме част от пиковите температури през деня.
През преходните сезони, когато имаш +20 градуса през деня и около нулата през ноща този акумулатор се усеща най-добре - пред деня се нагрява от слънцето и отдава енергията до следващия ден.
Това нещо е в основата на пасивните къщи - при тях освен добрата изолация изключително внимание се отделя на ориентацията на прозорците.
Не забравяйте като мислите за топлоизолация , че имате 4-ри сезона и 24 часа в денонощие и температурите не са екстремални 365 дни в годината.
Не забравяйте също, че най-ефективната термоизолация е тази, която е съобразена с функциалността на сградата. Ако става въпрос за сезонна къща ползвана предимно през лятото е едно, жилище е друго.
Re: *book*Негативни фактори влияещи върху външната топлоизолация!
10-12-2009 - 09:39:47
Фло, ако може да промениш темата на "Негативни фактори, влияещи върху топлотехническите характаристики на ограждащата конструция" ще е по-добре.
Принципно външна, вътрешна, средна топлоизолация за жаргони. Т.е. определят къде поставяме материалите с най-ниска топлопроводимост.
По въпроса с влагата - ами при ватата е едно, намправо кошмар, при екструдираните полистирени е друго, при експандираните трето.
ЗА слънчевата радиация, ще бъда много благодарен, ако някой успее да намери данни външната циментова шпакловка и различните финишни покрития колко пропускат, защото това е доста важно.
Re: *book*Негативни фактори влияещи върху външната топлоизолация!
10-12-2009 - 12:15:50
Quote
фло
Нещо от нета!



Какво е температурата Wind Chill?

Ако температурата е 0 градуса по Фаренхайт, и вятърът духа с 15 км / ч на вятъра ,студа е -19 градуса по Фаренхайт. При тази температура Wind Chill,и експониране на кожата,човек може да се замрази за 30 минути.



Фло, с тия градуси по Фаренхайт още по-неразбираемо става това което искаш да кажеш. 0 гдадуса по F = около -18 гр. по C). Всъщност по Фаренхайт или по Целзии са тези цифри които си посочил.
-18 градуса по Целзии си е студено и без да духа...
Не споделям мнението ти, че вътрешната изолация е предимство.
Като даваш за пример организми (човека) виж как природата е решила проблема с топлоизолацията. Козината не е отвътре а отвън на организмите. Мазнините не се натрупват в корема или около органите а под кожата, т.е. възможно най-отвън.
Е, американци, канадци не са глупави хора - слагат си масово вътрешна ТИ, но я комбинират с прецизни и чувствителни отоплителни инсталации, които компенсират резките температурни колебания в помещенията - така ОК, съгласен съм. winking smiley
Re: *book*Негативни фактори влияещи върху външната топлоизолация!
10-12-2009 - 12:54:11
Quote
Nasko.Stoykov
Ако не трудно, някой може ли да сметне нещо от този род: Монолитно строителство, външна изолация ПЕРФЕКТНА (тавани основи подове плочи....)каква енергия ще е необходимо за да покачиме темп. на 1м3 бетон с 1 градус и съответно 1м3 тухли с 1 градус. Извинявам се ако въпроса изглежда глупав или зададен неправилно.

Потърси в нета за специфичен топлинен капацитет на бетона...
Сметката която ти се иска да направи някой е за колко време ще изстине къща, на която е прекъстато отоплението.
Трябва да се сметне масата на вътрешната част на къщата, и да се умножи по Сп.Топл.Капац. за да получим съхранената топлина.
Може да се ползва изчислената загуба на топлина от топлопреминаването, какво количество топлина се губи например за час. Остава да се разделят акумулираното количество топлина на загубите за 1 час и ще се намери за колко часа ще изстине къщата.

Енергията се мери във W, kW ...
Топлината в Джаули J ...
1 kW = 1000 J/sec

Сметките лично аз не мога да направя, не и по начин който да е верен. Но горе-долу си го представям как трябва да стане.
Re: *book*Негативни фактори влияещи върху външната топлоизолация!
10-12-2009 - 13:32:34
Quote
Ivo.NovDom

Трябва да се сметне масата на вътрешната част на къщата, и да се умножи по Сп.Топл.Капац. за да получим съхранената топлина.

Ето - Нар. №7, Прил.№4:

Специфичен топлинен капацитет - J/(kg.K)

Стоманобетон - 960
Перлитобетон - 1050
Итонг - 1050
Зид плътни тухли - 1050
Зид решетъчни - 1050
ЕПС - 1260
ХПС - 1500
Вата - 840
Перлит - 840

Допускам, че близките числа (на първо гледане странни за мен) са заради размерността - килограми, а не обем, както го мислим с Наско. Джаулите в момента ме затрудняват за точната сметка.
Re: *book*Негативни фактори влияещи върху външната топлоизолация!
10-12-2009 - 13:47:00
Ще опитам да поясня горното, като покажа как се смята колко време и енергия е нужно за да се подгрее водата в бойлера (по същия начин ще се сметне и колко време и енергия е нужна за загряването на 1 къща)

Специфичния темп. капацитет на водата е 4183 J/kgK
За да повишим температурата на 1 тон вода с 1 градус трябва да умножим горното по 1000. и ще получим нужното количество топлина.
Ако разделим резултата на 3600 секунди ще получим колко Wh ще изразходваме. (промяната на температурата от 25 до 26 градуса е различно от промяна на температура от 70 до 71 градуса но това са подробности)

4183*1000/3600=1161,944444 Wh или 1,162 kWh ще са нужни за повишаването на температурата с 1 градус на 1 тон вода



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-12-10 18:52 от Ivo.NovDom.
Re: *book*Негативни фактори влияещи върху външната топлоизолация!
10-12-2009 - 14:34:07
С тези данни излиза, че на един кубичен метър бетон са му необходими към 0.6 kWh за да си повиши температурата с 1 градус. При обемно тегло на бетона около 2200кг./куб.м.
Re: *book*Негативни фактори влияещи върху външната топлоизолация!
10-12-2009 - 16:52:24
Иво,
Понеже темата се заформя рядко културна и интелигентна, лекинка забележка.
"Wh" а не W/h, нали? *drink1*

Благодаря и на двама Ви за сметките. Сега да чуем някакви практически възгледи по въпроса.
Не знам как ще прескочим въпроса - това загряване на конструкцията вреда или полза е.
Re: *book*Негативни фактори влияещи върху външната топлоизолация!
10-12-2009 - 17:44:03
Да, определено темата засега се заформя културна и позитивна.
Любо, ако нямаш щори на прозорците лятото си е жив минусsmiling smiley Някак забравяме този задължителен атрибут на енергийната ефективност, касаеща намаляването на разходите за климатик през лятото.
Принципно за зимата си е добре този ефект - ако имаш авария в отоплитемната инсталация известно време ще караш на акумулаторите. Както всъщност и за лятото - ако ти се скапе климатика и живееш в бунгало не си работа. ДА не говорим, че лятото може и без климатик да минеш през по-голямата му част. Аз сега като се замисля не се сещам дали това лято изобщо пусках климатиците. През най-големите жеги бях на почивка и май не съм ама изобщо.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход