Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

*book*Негативни фактори влияещи върху топлотехническите характаристики на ограждащата конструция

Публикувано от фло 
Дебата от няколко теми за външната изолация пренасям тук!Може да се окаже полезно,ако спазим добър и конструктивен дух на дискусията!
Започвам с два негативни фактора:1. студеният вятър и 2.влагата!
1. Студеният вятър играе ролята на охлаждащ агент /wind chil factor/ и поради активното си действие преодолява по-бързо във времето температурното съпротивлене на изолацията,с което и намалява ефективността.
2. Според срещани данни 10 % попаднала влага в изолацията намалява U-стойността с 30 %,с което отново намалява ефективността!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-12-10 19:57 от фло.
Re: *book*Негативни фактори влияещи върху външната топлоизолация!
09-12-2009 - 21:16:50
Нещо от нета!



Какво е температурата Wind Chill?

Ако температурата е 0 градуса по Фаренхайт, и вятърът духа с 15 км / ч на вятъра ,студа е -19 градуса по Фаренхайт. При тази температура Wind Chill,и експониране на кожата,човек може да се замрази за 30 минути.



Значи не е само усещането,ами и действително отнемане на температура!
Re: *book*Негативни фактори влияещи върху външната топлоизолация!
09-12-2009 - 21:41:31
Мисля, че заглавието не е коректно - повечето фактори влияят както на външната, така на вътрешната и "средната" ТИ, както и на "итегрираната" (визирам дебел Поротерм, полистиролбетон и подобни, където няма обособен ТИ слой).

По т.1 - Съпротивлението на топлопреминаване през ограждащият елемент се определя от сумарното съпротивление на отделните слоеве, НЕЗАВИСИМО от техния ред. Нуждае се от обосновка ЗАЩО въпросният фактор влияе повече на ТИ и по-малко на другите материали (тухли, бетон, мазилки и т.н.). От друга страна, другите материали могат почти да отсъстват (напр. в дървените/металните/сглобяемите къщи) или да са "интегрирани". Там какво е разсъждението като изолацията е външна+вътрешна+средна?

По т.2 - Влагата влияе отрицателно на повечето ТИ, което се отразява на цялостните свойства на ограждащия елемент да се съпротивлява на топлопреноса. Въпросът КЪДЕ една ТИ би могла да се овлажни повече - вътре или вън е дискусионен, като ефектите от това зависят и от вида на ТИ.

За мен темата е интересна и полезна. Само тези два фактора ли ще се обсъждат?
Re: *book*Негативни фактори влияещи върху външната топлоизолация!
09-12-2009 - 22:42:57
Quote
Любо
Мисля, че заглавието не е коректно - повечето фактори влияят както на външната, така на вътрешната и "средната" ТИ, както и на "итегрираната"

За мен темата е интересна и полезна. Само тези два фактора ли ще се обсъждат?

Понеже така или иначе се делят на три-външна ,по средата на зида и вътрешна,ще почнем от първата и ще обсъждаме всичко за което се сетим! Например негативното въздействие на слънчевата радиация,което налага модифицирането на стиропора с графит,което е третия фактор с негативно въздействие и какво става с изолация без графит във времето!
Re: *book*Негативни фактори влияещи върху външната топлоизолация!
09-12-2009 - 22:48:11
За графита и алуминиевия прах бях пускал схеми и обяснения защо се слага...намери ги и пусни един линк,защото е безсмислено да ги пиша отново.
Re: *book*Негативни фактори влияещи върху външната топлоизолация!
09-12-2009 - 23:37:44
Quote
salvador
За графита и алуминиевия прах бях пускал схеми и обяснения защо се слага...намери ги и пусни един линк,защото е безсмислено да ги пиша отново.

*huh*Що да е безмислено?Винаги и с интерес гледам какво показваш и това съм го пропуснал! Тъй и тъй почваме наново давай!
Аз между другото бях помъкнал една графика за това,че като добавяме R-стойности /топлинно съпротивление/не променяме съществено U-стойностите/топлопроводимостта/! Ха ,де!
Ама го загубих някъде по трасето!
Re: *book*Негативни фактори влияещи върху външната топлоизолация!
09-12-2009 - 23:48:23
R = 1 / U
Сега ясно ли е?
Re: *book*Негативни фактори влияещи върху външната топлоизолация!
10-12-2009 - 00:07:31
Quote
Boby
R = 1 / U
Сега ясно ли е?

Така е! Интересен беше и коментара,ако можеш да го възпроизведеш!
Re: *book*Негативни фактори влияещи върху външната топлоизолация!
10-12-2009 - 01:05:32
Ако не трудно, някой може ли да сметне нещо от този род: Монолитно строителство, външна изолация ПЕРФЕКТНА (тавани основи подове плочи....)каква енергия ще е необходимо за да покачиме темп. на 1м3 бетон с 1 градус и съответно 1м3 тухли с 1 градус. Извинявам се ако въпроса изглежда глупав или зададен неправилно.
Re: *book*Негативни фактори влияещи върху външната топлоизолация!
10-12-2009 - 01:43:30
Често срещам ,че целта на изолацията е да даде 25% икономия на средства за отопление при обикновено строителство т.е. не нискоенергиен проект или пасивна къща например!Същевременно също така се срещат често и отзиви като: вдигнах 3 градуса или 5 гр. повече,което ми се струва ,че не е същото!Или с други думи излиза и четвърти рисков фактор-качеството на изпълнение! Перфектното изпълнение е може би доста широкообхватно понятие!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход