Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

*book*Негативни фактори влияещи върху топлотехническите характаристики на ограждащата конструция

Публикувано от фло 
Re: *book*Негативни фактори влияещи върху външната топлоизолация!
21-12-2009 - 22:40:00
Наистина много пъти вече се писа за изолации.Там водещият принцип е как с минимум пари да се постигне максимум ефект.Т.е. трябва да е водещият...в момента малко не е.Да се залагат 10 см стиропори...ОК,имат ефект.Ама ако с 5 см постигаме 90% от ефекта на 10 см,а цената скача двойно,просто не е това системата.Това е важен фактор при изолациите...от един момент нататък,колкото и материал да влагаме,нещата почти не се променят.За това и трябват точни сметки.
Re: *book*Негативни фактори влияещи върху външната топлоизолация!
21-12-2009 - 23:48:36
Всъщност е точно обратното - цената на система с 5 см стиропор е 90% от цената на такава с 10 см, а ефекта е почти двойно по-добър с 10 см.
Re: *book*Негативни фактори влияещи върху външната топлоизолация!
22-12-2009 - 08:58:34
ЗА да бъдем още по-конкретни разликата в цената е около 5-6 лв. на кв.м., нито се увеличава разхода на лепило, нито на шпакловка нито на завършващата мазилка или боя.
Боби, ако имаш топлотехническите сметки на къщата при двата варианта ще се види какъв е ефекта.
Re: *book*Негативни фактори влияещи върху външната топлоизолация!
22-12-2009 - 09:31:03
Когато изолацията се полага едновременно със зидарията в средата,цената и се свежда само до цената на закупуване ,защото си влиза в цената на труда при зидането!Там е разликата при различните варианти на ТИ. При поставяне в средата излиза без пари! Няма мрежи,шпаловки ,дюбели и др.разходни пера!Така е и с вътрешната ТИ-може да се поставя и по почина направи си сам . Още повече при трислойния зид,за изолация могат да се ползват и далеч по-евтини и със същото качество материали-перлит,талаш,отпадъчен стиропор и т.н.Тука ще отбележа отново ,че ако зидате с тухли четворки трислоен зид броят на тухлите в м2 е същия,както ако го зидат еднослойно. И ето го ефекта -еднакъв брой тухли,изолация в средата без да е натоварена с цената на "високотехнологичните изолаторски услуги".Слагам ги в кавички ,защото искат повече пари от майстора зидар.
Re: *book*Негативни фактори влияещи върху външната топлоизолация!
22-12-2009 - 16:31:24
Фло, ако си на мнение, че лепенето на изолация е високотехнологична операция нещо не си в часsmiling smiley
По принцип и външната изолация можеш да си я направиш по почина "направи си сам".
Колкото коефициентът на топлопроводностна един материал е по високичък и изолацията става по дебеличка.По новите изисквания на наредба 7 препоръчителните коефициенти на топлопреминаване са жестоки.Който проектира да му мисли.ЕРS с дебелини 5см останаха в историята.Колкото до мангизите мисля че колкото повече ги даваш за качествена и ДЕБЕЛА изолация толкова по бързо ще се върнат обратно.
Фло, няма значение къде може да бъде поставена топлоизолацията за да изолира вътрешна,външна или по средата тип "сандвич".По важното да липсват термомостове.За това специалистите препоръчват външното поставяне,за да се изолират колони,шайби и плочи.Всяко разположение крие и своите преимущества и своите негативи Външното е подвластно на ветрове,влага и УВ лъчене,а пред "сандвича" и вътрешното разположение се изправят конструктивни пречки във връзка с поява на термомостове.Коефициента на топлопроводност само при производителите е реален защото изделията се сертифицират,но търговците често залитат и в рекламите показват не реални коефициенти.На едно СТРОЙКО ми предложиха ЕРS с коефициент=0.023W/m.K .Това е на сухия въздух и аз щях да падна от смях.ЕРS-а се виждаше и се пипаше.В България човек трябва да внимава.
Напълно съгласен, подкрепям горното.
Както и по-горния пост - сега вече вместо 5-ца, стандарта (минимума) би трябвало да е 10-ка
Само дето закъсняхме спрямо Европата поне с 10години,ама то си имаше основателни причини, нали трябваше да се подкрепя строителната мафия по време на бума...

А ето и най интересното от новата Наредба 7:


коефициент на топ¬лопреминаване U, W/m2K

Външни стени, граниче¬щи с външен въздух 0,35 ( старата беше 0.5)

Стени на отопляемо пространство, грани¬чещи с неотопляемо пространство, когато разликата между сред¬нообемната температура на отопляемото и неото¬пляемото пространство е равна или по-голяма от 5 °С 0.50

Външни стени на ото¬пляем подземен етаж, граничещи със земята 0.50

Подова плоча над неото¬пляем подземен етаж 0,50

Под на отопляемо прос¬транство, директно гра¬ничещ със земята в сгра¬да без подземен етаж 0,40

Под на отопляем подзе¬мен етаж, граничещ със земята 0,45

Под на отопляемо прос¬транство, граничещо с външен въздух, под над проходи или над други открити пространства, еркери 0,28


Стена, таван или под, граничещи с външен въздух или със земята, при вградено площно отопление 0,40

Плосък покрив без въз¬душен слой или с възду¬шен слой с дебелина δ ≤ 0,30 m; таван на накло¬нен или скатен покрив с отоплявано подпокривно пространство, предназна¬чено за обитаване 0,28

Таванска плоча на не¬отопляем плосък покрив с въздушен слой с дебе¬лина δ > 0,30 m Таванска плоча на не¬отопляем, вентилиран или невентилиран на¬клонен/скатен покрив със или без вертикални ограждащи елементи в подпокривното прос¬транство 0,30


Референтни стойности на коефициента на топ¬лопреминаване за прозрачни ограждащи кон¬струкции (прозорци и врати) за жилищни и не¬жилищни сгради

Външни прозорци, остъклени врати и витрини с крила на вертикална и хоризонтална ос на въртене, с рам¬ка от екструдиран поливинилхло¬рид (PVC) с три и повече кухи ка¬мери; покривни прозорци за всеки тип отваряемост с рамка от PVC 1,7

Външни прозорци, остъклени врати и витрини с крила на вертикална и хоризонтална ос на въртене, с рамка от дърво/покривни прозорци за всеки тип отваряемост с рамка 1,8/1,9

Външни прозорци, остъклени врати и витрини с крила на вертикална и хоризонтална ос на въртене, с рамка от алуминий с прекъснат
топлинен мост 2,0

Окачени фасади/окачени фасади с повишени изисквания 1,9/2,2
Re: *book*Негативни фактори влияещи върху топлотехническите характаристики на ограждащата конструция
27-01-2010 - 15:02:55
Аз мисля че който си е строил за себе си би трябвало да е нагласил вече такива стойности че и по-добри. При мен е 0.15 за плосък окачен таван, 0.18 за скатовете, около 0.28 външни стени и около 0.4 над неотопляем сутерен.
Еее Boby , то и аз ги покрих, ама ти направо уби коня, не мога да ти се опра. smiling smiley
Сигурно сметката ти за ток е по-малко от лев/м2 *ok*

При мен изглеждат така :
Стените са точно 0.35, с изключение на северните 0.27 (сложих там и 3см фибран отвътре),приземния ми под е 0.36, този над неотопляемата маза е 0.52, вътрешните стени към коридора са 0.87 (ама май ще се наложи да го отоплявам коридора), а плочата ми на студения таван е 0.31.
Предстои ми да правя втория си "топъл" таван и там съм замислил да достигна 0.25 (сандвич от 7 см фибран завит във 3+3 см вата).
Дограмата ми е с ТП = 1.3 W/m2K
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход