Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Катастрофа на имотния пазар след 2012

Публикувано от demograph 
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
13-01-2011 - 15:52:40
demograph,

Според мен бъркаш в две основни неща:

1. Разглеждаш демографията като изолирано българско явление, а тя не е такова. И икономическата ситуация не е локално явление. Мисля, че това много ясно се видя при последната световна криза.

2. Разглеждаш демографията като причина, а тя е следствие, поне на този етап от развитето ни, като не отричам, че има и обратно въздействие.

Дадох множество примери, че всъщност демографският проблем на света не е намаляване, а е увеличаване на населението му. Само на старите ЕС държави демографският проблем е намаляване на населението и те отдавна го знаят и го компенсират отвън. В глобалния свят не виждам защо смяташ, че демографията може да бъде изолирано явление. За съжаление, няма как да дам данни каква част от родените през 2009 французчета са " бели" (по-долу ще обясня защо бели е в кавички) и каква са от арабски, африкански, азиатски или индийски произход. Мога само да споделя, че по улиците на Париж срещам повече "цветни", отколкото "бели". Демографски проблем на Франция би могъл да дойде от факта, че вече дошли и натурализирани, "цветните" заповат да следват модела на "белите". Затова и Франция поддържа притока на имигранти отвън. Франция в случая е пример, подобно е поведението на развити страни в ЕС, още повече на САЩ и Канада. Получава се нещо като "велико преселение на народите" в съвременния му вариант.

България е част от Европа и развития свят (в долния сегмент, но част) и като такава ще следва основните тенденции на развития свят, макар и по-бавно и със закъснение. Това при положение, че развитият свят не навлезе в дълга и продължителна рецесия, ЕС не се разпадне и прочие икономически катаклизми, които биха довели до изместване на центъра на икономическото развитие и до намаляване на желаещите да имигрират в ЕС. Така че ако ние, коренните бели българите, не раждаме по примера на по-старите страни от ЕС, така както при тях, така и при нас ще преобладават най-различни цветнокожи. Със всичките му усложнениия и последици, които днес виждаме и във Франция, и в УК, и в Германия. Това е световна тенденция за бъдещето на "бялата" раса (слагам "бяла" в кавички, защото циганите, арабите, индийците, пакистанците, те всички са всъщност част от бялата раса, тук под "бяла" разбирам само коренните европейци) и за съжаление, аз лично не виждам какво ще я промени.

Така че не се безпокой толкова за намаляването на населението ни, все ще се намери кой да засели територията ни, ако ние не можем smiling smiley Ако, разбира се, има икономическите предпоставки за това.

Затова смятам, че демографията, както и цените на жилищата, са само следствия от икономическия модел и цикъл. И затова смятам, че определящото за цените на жилищата през 2012 и след нея ще си бъде икономическата ситуация в страната, която пък е свързана с тази на глобалната икономика. Ако икономиката ни расте и има работа и хляб тук, желаещи да се заселят ще има. Дали на нас това ни харесва, е отделен въпрос.

Наистина мисля, че няма какво повече да кажа по темата. Останете си със здраве и ако сме живи и здрави и не насъпи краят на света, 2012 е близо smiling smiley



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2011-01-13 16:06 от Joan.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
13-01-2011 - 16:53:19
Частично съм съгласен с казаното от Вас във Вашето последно мнение, но има и пунктове, с които категорично не съм съгласен.
Напълно съгласен съм, че като цяло за света проблем е именно високата раждаемост. Населението на света тази година ще достигне 7 милиарда с прираст от около 80 млн. годишно. Има райони – демографски вулкани, основно Африка южно от Сахара (без страните от най-южната и част, където СПИН-ът докара отрицателен естествен прираст), някои арабски страни, Афганистан, Южна и отчасти ЮИ Азия, Гватемала, Хаити и др., които бълват население в огромни количества. Съгласен съм, че по света има достатъчно хора за да „залеят” нашата страна и да „разтворят” напълно остатъците от автохтонното население в нея. Но не съм съгласен, че точно това ще се случи по принцип и особено, че ще стане в близките 10 години.
Пречи комбинацията от икономически и политически фактори. Политическите са два: (i) затягане на политиката по приемане на „външни” чужденци в ЕС и (ii) отвореността на нашите граници в ЕС към останалите страни. Поради лошата икономическа ситуация в България, малкото попаднали тук чужденци ще „изтичат” към по-богатите държави. Какво от това, че България е по-добре от Зимбабве, като в Шенгенската зона има много по-богати страни, предлагащи добри възможности?
Имиграцията ще стане значим фактор чак, когато икономическото ниво на България стане горе-долу съизмеримо със средното за ЕС. А всякакви самодейности и опити да внасяме чужденци в по-големи количества ще бъдат посрещани „на нож” от по-богатите и силни ЕС държави.
Както сама забелязахте, с подобряване на икономическото състояние на Третия свят, раждаемостта там бързо спада. Ще спада и желанието за миграция. Докато България стане достатъчно атрактивна за заселване, ситуацията в света може да е друга. Дори България да се превърне в икономически тигър (за което няма демографска база – ах, тази демография!) ще минат поне 10-15 години до превръщането и в „магнит” за мигранти.
Съгласен съм и с друго – икономическите фактори влияят силно върху броя на изселващите се от България и тук е единствената възможност за сериозна съпротива срещу негативните демографски тенденции.
Колкото до влиянието на икономическите фактори върху раждаемостта – мисля, че за България с подобряване на икономическото състояние тя ще се увеличи, защото тук демографският преход вече е извършен. Обратната зависимост между икономическо състояние и раждаемост съществува само по време на демографския преход, когато настъпва революция в стила на живот на населението. Както знаете, по-социалните и заможни северноевропейски страни имат един приличен за Европа положителен естествен прираст от 3-4 промила, който не се дължи основно но присъствието на чужденци. За Франция – общо взето съм съгласен с Вас. И моето лично впечатление оттам е, че всеки пети е арабин или негър, но затова си има причина - много колонии в миналото - тези хора сега знаят френски.
Самата раждаемост към днешна дата въздейства като фактор върху имотния пазар със закъснение от 18 – 30 години.
Е, кажете ми – какво е в състояние да попречи на моята прогноза за имотния пазар да се изпълни, поне в частта и до 2018-2020 година? – Май единствено унищожително земетресение (или удар на метеорит, потоп с библейски размери...), както споменах в началото на темата…
bah
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
13-01-2011 - 17:55:01
avatar
Joan и demograph, поздравления за написаното от Вас!
Вие сте отличен пример за професионални мнения и анализи по дадена тема!
Дано да не се разводни темата с просташки вметки и заяждания от трети лица.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
13-01-2011 - 18:01:07
Или казано по друг начин, в следващите 5-10 години:
1. България ще е само транзитна зона (за хубаво или за лошо), при това транзита на хора ще бъде ограничен под влиянието на ЕС който вече се опари с вноса на ниско квалифицирано население.
2. Населението ще продължи да пада. Раждаемостта в относителни мерки ще пада, а в абсолютни ще пада още по-сериозно.
3. Това си е лично мое твърдение - до 5 години очакваната продължителност на живота при раждане ще започне също да пада.

Има едно много просто нещо за демографията и цените на жилищата (тъй като това е конкретната тема). В краткосрочен период демографията влияе на много малко неща. На цените също не влияе. Демографията влияе в дългосрочен период. А за такива зависимости е практически невъзможно да се изведе корелация. Или поне аз като аматьор мисля така.

За мен работата е такава:
1. 1989 година България беше 9 милиона души. И всички имаха къде да живеят.
2. 2004-2009 имаше подем на строителството. Строежите не бяха в обемите на лошия социализъм, но все пак има значително количество новоизграден жилищен фонд. Жилищата от соца, макар и в лошо състояние още са годни за живеене и ще са така още едно 20ина години поне. И какво става 2011?
Имаме около 17-22% спад на населението с тенденции да продължава. Имаме увеличаване на жилищния фонд (могат да се потърсят по-точни данни, но знаем каква е ситуацията със статистиката в строителството).
Като бонус имаме световна криза. Влошеното етническа структура на населението даже не съм я засегнал (но я имам предвид).
Демографията е като Господ - забавя, но не забравя и ефекта рано или късно се усеща.

@Joan - по отношение на "виновните" дето бил съм ги търсил. smiling smiley Виновни има в съда и в детската градина smiling smiley
В статистиката и в демографията има фактори, причини и последствия.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
13-01-2011 - 18:04:29
Quote
demograph
Обратната зависимост между икономическо състояние и раждаемост съществува само по време на демографския преход, когато настъпва революция в стила на живот на населението. Както знаете, по-социалните и заможни северноевропейски страни имат един приличен за Европа положителен естествен прираст от 3-4 промила, който не се дължи основно но присъствието на чужденци. За Франция – общо взето съм съгласен с Вас. И моето лично впечатление оттам е, че всеки пети е арабин или негър, но затова си има причина - много колонии в миналото - тези хора сега знаят френски.

Мисля, че ако икономическото положение се стабилизира и икономиката расте след 2012, имиграцията извън ЕС ще се ускори по-бързо, отколкото очаквате. Но аз отдавна не гледам на България като на самостоятелна държава, а като на част от мегадържавата ЕС. Където има свободно движение на стоки, капитали и работна сила. Тъй като демографията е основно наука за работната сила, а тя в рамките на мегадържавата е една, това означава, че тя става наднационална, което ще се ускори особено след отпадането на ограниченията на пазара на труда, където още ги има (а това по мои спомени се очаква в близките 3-5 години). Питате защо да идват тук, когато могат във Франция? Ами защото във Франция стават все повече "маймуни на клона" като тях и става все по-трудно. Разбира се, най-лесно ще е за хората с близък език, като македонците и руснаците. И докато за македонците политиката в момента е да бъдат приемани, за рсуанците все още има серизони органичения. Ако не бяха те, щяха да са много повече.

Китайците са друг нещо, те са вездесъщи и съм убедена, че от близо 2 милиарда население все ще запълнят една квота от 2-300 000 души за нашата дребна държавица в близките 10-20 години. И тяхното желание да се заселват тук ще е определено не от търсене на по-хубав живот (или поне не основно за това), а като част от имперската политика на Китай. Китай завоюва света не чрез война, а чрез икономика и емиграция smiling smiley Дори в съжденията бих стигнала до подозрения за целенасочена политика на ККП в това отношение.

Но на мен ми стана интересно вие откъде имате данни каква част от този естествен прираст се дължи не на имигранти, след като не знам някой да води статистика на "бели" и "цветни" бебета. Според мен обяснението на повишената раждаемост след определена точка на спад при демографския преход се дължи не на повече раждания на "белите", а точно на "цветните", които са вече с гражданство, натурализирани и живеят по 10-15 години в страната, и имат по 3-4 деца. Не знам такава хипотеза как може да бъде проверена, без да се отбелязва расата или етническата принадлежност на всяко родени бебе, което, какато вече казах, е невъзможно. Освен това, в западните демокрации, както добре знаете, се стремят да изкоренят изобщо въпроса за расова или етническа принадлежност. Тоест, въпрос дали бебетата са бели или цветни, просто не е задава smiling smiley Всички сме равни и това няма значение, дори наскоро четох, че и раси нямало на земята smiling smiley

Но моите емпирични наблюдения специално за Брюксел са, че майките с колички и с по 2-3 дребни деца за полата са поне на 70 % арабки и негърки. Белите жени много по-рядко са с количка, а още по-рядко с количка и друго дете до нея. И докато арабките и негърките клатят величествено бедра с колички и дечурлига по разпродажбите в евтините магазини, белите жени забъразни търчат към метрото и към офисите, за да изкарват пари. Не мисля, че ми харесва такова бъдеще за нашата цивилизация, но никой не ме пита sad smiley

Е, във Франция говоряt френски, в Белгия - също, в Холандия - холандски, в Англия - английски и т.н. Само Германия е ощетена като бивша колониална сила, ама тя си има турците smiling smiley Бившите колонiи отвърщат на удара от миналото и е техен ред да завладяват. Чрез демграфия smiling smiley

Sic transit gloria mundi!
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
13-01-2011 - 18:22:45
2014-15 има добър шанс Македония да е в ЕС. Така че няма да имат сериозна причина да се пишат българи. Отделно че нямат сериозен демографски капацитет българите в Македония, а албанците хич не ни и трябват.
На руснаците им харесва в Бг, но малко се тези които се заселват за постоянно. Oсвен ЕС паспорта единствения плюс за тях е езика и сравнително доброто отношение към тях в Бг (в сравнение с централна европа примерно). Но и на тях им е по-лесно да се преместят в Прибалтика, вместо в Бг.
Басарабските българи и българите в Молдова - по отношение на тях няма почти никаква политика и стимули (за разлика от Румъния примерно). А и там хората просто са малко.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
14-01-2011 - 10:28:58
bah
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
13-01-2011 - 17:55:01 Регистриран: преди 3 месеца
Мнения: 338

Joan и demograph, поздравления за написаното от Вас!
Вие сте отличен пример за професионални мнения и анализи по дадена тема!
Дано да не се разводни темата с просташки вметки и заяждания от трети лица.


Благодаря за оценката! Не зная дали мненията ми са полезни за някого, но считам, че анонимността не бива да е повод да простеем. Всеки си има свое мнение, но трябва поне да разговаряме нормално без да се обиждаме. Личните обиди ще замърсяват ефира, но поне може да ги игнорираме и да не влизаме в техния тон.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
14-01-2011 - 10:40:28
До Panther1:
Виждам, че мнението ми е доста близко до Вашето.
Не съм съгласен с 2 неща:
1) Според мен е невъзможно Македония да влезе в ЕС през 2014-2015 (все пак сега сме 2011, а те не са започнали още преговори).
2) Според мен между демографските фактори и цените на имотите съществува някаква корелация и само липсата на данни ни пречи да я определим. Според мен относителната роля на демографските фактори ще се засили рязко в идните години и примерно през 2014 никой няма и да помисли да спори, че такава корелация съществува. Най-яркото доказателство би било, ако наблюдаваме ситуация, в която населението да замогва, банките да дават все по-изгодни кредити, а цените на жилищата да падат.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-01-14 10:42 от demograph.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
14-01-2011 - 11:45:56
Quote
demograph
....
Не съм съгласен с 2 неща:
1) Според мен е невъзможно Македония да влезе в ЕС през 2014-2015 (все пак сега сме 2011, а те не са започнали още преговори).
2) Според мен между демографските фактори и цените на имотите съществува някаква корелация и само липсата на данни ни пречи да я определим. Според мен относителната роля на демографските фактори ще се засили рязко в идните години и примерно през 2014 никой няма и да помисли да спори, че такава корелация съществува. Най-яркото доказателство би било, ако наблюдаваме ситуация, в която населението да замогва, банките да дават все по-изгодни кредити, а цените на жилищата да падат.

Аз пък съм съгласна с вас, без мнението ми да е близко до вашето и на Panther smiling smiley

по точка 1) ЕС има толкова проблеми без изгледи за скорошно решаване, че ще бъде добро развитие до 2014 изобщо да го има smiling smiley А за разшряване не мисля, че ще помисли в близките поне 10 години.
по точка 2) Корелация между демогарфия и цени на имотите има. Няма причинност. Корелацията НЕ е причнност, макар масата хора да смятат, че е едно и също. Хипотезата за причинност е винаги привнесена от анализтора при корелационния анализ. Та, тъй като според мен и двете са следствия на икономическия цикъл, мисля че е ясно, че и помежду си ще са корелирани, макар и по-слабо от корелацията си поотделно с БВП. Ако ми дойде музата за смятане, ще го направя smiling smiley

Простичко казано, ако има хляб на дадено място, хората и раждат повече, и има повече желаещи да се заселят на него. Като второто далеч надхвърля като сила на влияние първото.

Но наистина, бъдешото развитие ще бъде добра емпирична проверка за вашата теза. И съответно за моята. Ще поживеем, ще видим smiling smiley

Демограф, моля да ми отговорите на въпроса за повишената раждаемост в развития свят, да го повторя " Но на мен ми стана интересно вие откъде имате данни каква част от този естествен прираст се дължи не на имигранти, след като не знам някой да води статистика на "бели" и "цветни" бебета. " Не се заяждам, наистина ми е много интересно, може да имате някакви данни или информация, които не съм срещала.

@bah - от мен благодаря! smiling smiley Общо взето форумите са поле за избиване на комплекси и мерене на полови органи. За съжаление.



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2011-01-14 11:52 от Joan.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
14-01-2011 - 12:45:26
До Joan:

1) Относно причинността и корелацията.
Според мен директна причинност в този случай съществува. Настоявам на това. По-късно ще дам повече пояснения по този въпрос. Не споря, че икономическите фактори влияят силно върху цените, но считам, че влиянието на демографските фактори е поне толкова силно и тяхната роля ще се засилва (вижте елементарните примери, които дадох - не се обиждайте от тяхната простота, те не са адресирани до Вас, а към форума). Ще дам, обаче, по-достойно пояснение.

2) Относно съдбата на ЕС: Мислите ли, че разпадането на ЕС би засилило Вашата теза? Вярно, иракчаните, афганистанците и палестинците няма да могат да "изтекат" на запад, но от друга страна - с края на европарите в нашия бюджет... А и броя на кандидатите за българско гражданство ще падне драстично. От друга страна бягството на българи също ще се затрудни. Но пък с идващите малобройни млади поколения - ще има ли кой да емигрира?

3) Повече хляб сега води до повече заселници, но раждаемостта, свързана с повечето хляб влияе върху имотите с 18-30 годишно закъснение. Изместване във фазите. А заселващите се могат да бъдат "изсмукани" от по-изобилен на хляб силов център.

4) По въпроса за раждаемостта на европейците - за да отговоря качествено ми е нужна малко подготовка.

Наистина времето ще докаже, кой е бил прав. Много скоро ще проличи.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-01-14 12:46 от demograph.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход