Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Катастрофа на имотния пазар след 2012

Публикувано от demograph 
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
14-01-2011 - 22:49:40
Оказа се че Шльокера е голям demograph. Голям трол се оказа.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
14-01-2011 - 22:52:38
avatar
Quote
nabludаtel
Оказа се че Шльокера е голям demograph. Голям трол се оказа.

Айдееееееееееееее.
Нова самоличност.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Подбрани статии за собственици на имоти.За купувачи и продавачи си има други места.
[www.sobstvenik.com]
Jim
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
14-01-2011 - 22:58:42
Quote
ivorad
Факти?
Готово:
1. Появява се човек, който бърка "емиграция" с "миграция". И твърди, че е демограф.
2. Появява се човек, който прави демографски прогнози, без да включи в тях потока на имигрантите, който, макар и все още по-малък от емигрантския, е наличен. И този човек твърди, че е демограф.
3. Появява се човек, който основава демографските си прогнози без всякакъв анализ на вероятното влияние, което би оказало върху демографските процеси отскорошното ни членство в ЕС. И този човек твърди, че е демограф.
4. Появява се човек, който прави категорични и изключително конкретни прогнози за имотния пазар, въз основа единствено на предполагаеми демографски показатели. И този човек твърди, че е демограф.
А някакви факти за демографската криза?
1. Сбъркал емиграия с миграция - няма демографска криза.
2. Не се взема предвид потока, не буйната река от имигранти (е има и тъничка струйка Емигранти, също невзета предвид) - няма срив.
3. Членството ни в ЕС има много вероятно влияние. Просто невероятно влияние има. Както и влизането ни в НАТО. А пък като влезем и в Шенген, започва супердемографски бум и цените на НИ излитат.
4. Тези предполагаеми демографски показатели всеки ги вижда с очите си - преброяваш броя на приятелите си и броя на децата им. Първите ще са приблизително два пъти повече, т.е. показател приблизително 1. И затова демографа не е прав, цитирайки показатели от рода на 1,5, защото там са включени и мургавите братя. При българите положението е трагично.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
14-01-2011 - 23:05:16
Quote
Jim
Quote
ivorad
Факти?
Готово:
1. Появява се човек, който бърка "емиграция" с "миграция". И твърди, че е демограф.
2. Появява се човек, който прави демографски прогнози, без да включи в тях потока на имигрантите, който, макар и все още по-малък от емигрантския, е наличен. И този човек твърди, че е демограф.
3. Появява се човек, който основава демографските си прогнози без всякакъв анализ на вероятното влияние, което би оказало върху демографските процеси отскорошното ни членство в ЕС. И този човек твърди, че е демограф.
4. Появява се човек, който прави категорични и изключително конкретни прогнози за имотния пазар, въз основа единствено на предполагаеми демографски показатели. И този човек твърди, че е демограф.
А някакви факти за демографската криза?
1. Сбъркал емиграия с миграция - няма демографска криза.
2. Не се взема предвид потока, не буйната река от имигранти (е има и тъничка струйка Емигранти, също невзета предвид) - няма срив.
3. Членството ни в ЕС има много вероятно влияние. Просто невероятно влияние има. Както и влизането ни в НАТО. А пък като влезем и в Шенген, започва супердемографски бум и цените на НИ излитат.
4. Тези предполагаеми демографски показатели всеки ги вижда с очите си - преброяваш броя на приятелите си и броя на децата им. Първите ще са приблизително два пъти повече, т.е. показател приблизително 1. И затова демографа не е прав, цитирайки показатели от рода на 1,5, защото там са включени и мургавите братя. При българите положението е трагично.


Нищо подобно не съм твърдял. Но този факт няма значение за предубедени навиячи.
smiling smiley
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
14-01-2011 - 23:20:10
avatar
Растежът на населението в България: минало, настояще перспективи


Днешните български земи са заселени от дълбока древност. Човекът се появява в нашите земи през новокаменната епоха, чието начало се отнася към края на шестото хилядолетие преди Христа. През този период са заселени най-удобните за живот и най-плодородните части. През последвалите няколко хиляди години на тези земи се сменят различни народи, култури, езици, религии, държави. Това развитие се отличава както с черти, присъщи на човешката цивилизация, като цяло, така и с определена специфика.
През втората половина на VІІ век се създава българска държава на Балканския полуостров. Развитието на Европейския Югоизток неизменно е свързано с нея, независимо от историческите превратности.
Развитието на населението в съвременните граници на България, а и в тези от съответната епоха, също следва историческите превратности. Първоначално, броят на населението нараства бавно, като през последните векове преди Христа растежът се ускорява. Същевременно, през първите векове след Христа населението на тези територии намалява 2-3 пъти, както и в повечето антични държави през това време.
През първите векове след създаването си, българската държава е във възход. Това е държава на предимно свободни хора, държащи на своята собственост и семейства. Броят на населението също расте. Последното осигурява многобройност на българската войска и, наред с други фактори, способства за нейните победи.
След падането на българската държава под властта на Византия, през ХІ век, и нашествията на норманите, кръстоносните походи и т.н. условията за растеж на населението не са благоприятни. Броят му вероятно е намалявал и абсолютно.
След възстановяването на българската държава през 1185 има както относително благоприятни периоди за растеж на населението, така и неблагоприятни.
Върху растежа на населението и състава му особено тежко се отразява османското нашествие на Балканския полуостров през ХІV век. Българските земи са на кръстопътя на завоевателните походи. Обширни гъсто заселени преди това области, като Тракийската низина например, запустяват. Подобно е положението в Дунавската равнина и други области. Част от населението е отвлечено в робство, като военна плячка, други са избити, а трети напускат тези земи, вливайки се през следващите векове в състава на други народи. Оцелялото население се оттегля предимно в полупланинските и планинските райони. Османското завоюване на българските земи не трябва да се разглежда като еднократен акт, продължил няколко месеци и дори няколко години. То продължава десетилетия, защото османската държава не е имала необходимия човешки ресурс, за да го направи за кратък интервал от време. Намаляването на населението вероятно е продължило до средата на ХV век, или поне така е било в отделни области. В резултат на всички тези процеси, броят на българското население намалява повече от два пъти, което без съмнение е голяма загуба за неговия потенциал.
През следващите четири-пет века българската народност възстановява своя предишен брой и го надминава, като се превръща в най-многобройния етнос на Балканския полуостров. Увеличението на този брой щеше да бъде много по-голямо, ако против това не действаха някои процеси. По-важните от тях са:
- продължаващо изселване на българи към Влашко и Молдова, а по-късно и към Русия (Бесарабия), Сърбия и др.;
[www.sobstvenik.com]

Един доклад който отговаря на много въпроси.
Малко е дългичък, ама те демографите май имат търпение да четат.Всъщност дано имат.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Подбрани статии за собственици на имоти.За купувачи и продавачи си има други места.
[www.sobstvenik.com]
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
15-01-2011 - 14:22:57
Последната статия (от доц. д-р Д. Аркадиев), линк към която изпрати OwnerBG не е въобще лоша. Според мен тя никак не влиза в противоречие с казаното и от мен в този форум. Аз съм съгласен с казаното от уважавания от мен доц. Аркадиев, с 1 малка забележка:
Прогнозата за броя на ромите в България е направена въз основа на данните от преброяването през 2001 г. Както вече коментирах по-рано в една моя кратка бележка, твърде е възможно през 2001 г. голям брой роми да са декларирали невярно своята етническа принадлежност. Това би довело до 2 вида грешки при определяне на бъдещия етнически състав на населението на България:
1) Променя се базата за изчисление (не е все едно за прогнозата дали броят на ромите е бил през 2001 г. наистина 370 908 души или например 800000, каквито оценки също се чуват).
2) Променя се (силно се подценява) темпа на нарастване на ромското население, защото ако приемем, че през 2001 г. броят на ромите е 370 908 души, ние оценяваме естествения прираст на техния етнос по един начин, а ако приемем, че броят е 800000 – тогава оценките за прираста ще се различават в пъти.

Сигурен съм, че доцент Аркадиев е много добре запознат с проблема, но като уважаван специалист по демография той не би си позволил да коментира числа, различни от официалните. По същата причина и аз не съм си позволил НИКЪДЕ в моите прогнози за демографската ситуация да използвам друга оценка за броя на ромите, освен официалната. Ако броят на ромите се окаже много по-голям от очаквания, то моите прогнози за състоянието на пазара на жилища могат да се окажат силно оптимистични (Трябва да се вземе предвид, все пак, че и ромите имат нужда от жилища и купуват.).



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-01-15 14:38 от demograph.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
15-01-2011 - 14:26:19
И още нещо – и аз и доц. Аркадиев се позоваваме на официалната прогноза за населението на НСИ (ето ви отново линк към нея: [www.nsi.bg] ). Точно с тази прогноза аргументирах и част от моите тези. Тя, обаче, е изчислена на основата на официалния брой на населението на България към 31.12.2009 г. (7563710 души). Както споменах, този брой е СИЛНО НАДЦЕНЕН, защото много малка част от емиграцията е реално отчетена. Както бях казал по-горе, ЦРУ дава следната оценка за населението на България - за Юли 2010: 7148785 души. Според официалната прогноза на НСИ, този брой ще се достигне едва през 2019 г.
Преброяването на населението след няколко седмици може да хвърли повече светлина върху този въпрос.
А ето официалните данни за механичния прираст на България за последните 3 години за които има данни – сами преценете доколко са достоверни:
2009 г.: - 15729 души;
2008 г.: - 876 души (!!!);
2007 г.: - 1397 души (!!!).

След като станат готови официалните резултати от преброяването на населението, може да се наложи да излеза пред вас и да кажа: „Уважаеми дами и господа, извинявайте, че съм ви подвел в оценката си за демографската ситуация след 2012 г. Демографските данни от преброяването показаха много по трагично положение от очакваното. Катастрофата на имотния пазар ще бъде много по-сериозна от описаното от мен.”. Но нека си пазя няколко „скрити коза” в ръкава, които допълнително да гарантират изпълнението на моите прогнози.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-01-15 14:35 от demograph.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
15-01-2011 - 14:34:30
Между другото: Защо моите опоненти не опитат да привлекат доц. Аркадиев като консултант по демографските проблеми, щом не вярват на мен? Могат да го помолят да напише анализ по въпроса за влиянието на демографските фактори върху търсенето и предлагането на имоти в България. Много съм любопитен, какво ще бъде неговото мнение за ситуацията...
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
15-01-2011 - 15:17:18
Quote
demograph
Между другото: Защо моите опоненти не опитат да привлекат доц. Аркадиев като консултант по демографските проблеми, щом не вярват на мен? Могат да го помолят да напише анализ по въпроса за влиянието на демографските фактори върху търсенето и предлагането на имоти в България. Много съм любопитен, какво ще бъде неговото мнение за ситуацията...

Аз пък съм любопитен защо един човек, който скромно се е назовал "демограф", призовава недемографи да искат консултации от негов колега, за да узнае мнението му? Нормално ли е един професионалист да търси тази информация от непрофесионалисти, вместо да се обърне сам към колегата си?
*xxx*
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
15-01-2011 - 16:06:31
До ivorad:

О, за мен ситуацията е доста ясна. Пратих ви за консултация, защото не вярвате на мен. Може пък мнението на доцента да ви спаси от фалит, кой знае? Не мога да ви задължа да приемете моето мнение. Не сте съгласни - заложете тогава на ръст на пазара - купувайте! Толкова е просто!
Лошото е, че изглежда сте наясно колко съм прав. От забележките ви за имиграция-емиграция-миграция разбирам, че четете демографски статистики и това едва ли е просто хоби... А ако ги четете - картината ви е пределно ясна.

Не е красиво да правите бизнес като заблуждавате "шараните".
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход