Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Катастрофа на имотния пазар след 2012

Публикувано от demograph 
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
12-01-2011 - 18:16:29
population of bulgaria [upload.wikimedia.org]



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-01-12 18:23 от granit.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
12-01-2011 - 18:19:05
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
12-01-2011 - 18:22:14
Panther,

Както отдавна съм ти казала, сравняват се само сравними неща smiling smiley Няма как да сравняваш стандарта сега с този преди 1990, както няма как да сравняваш и икономическите показатели. Планова и пазарна икономика не можеш да сравняваш, защото те работят с различни показатели и методологии на събиране на данни и отчитане. Не ми се пише, че е дълго, виж някъде разликите между централна панова и пазарна икономики и ще разбереш, че няма как да ги сравняваш, съвсем различни са принципите на икономическо поведение, от там показателите и събирането на данни за тях.

Само един пример - как ще сравниш цена на жилище от 1980 - за гарсониера 5000 лева при средна заплата 200 лева (значи 25 заплати), когато тя се определя от държавата, няма значение какво е търсенето и предлагането, защото се строи по план, но не можеш да си я купиш, дори да имаш 2 пъти по 5000 лева, ако не чакаш 20 години ред (или не си привилегирован по партийна линия), с цена от 20 000 евро за гарсониера от 2005 година при средна заплата 200 евро (значи 100 заплати), но можеш във всеки момент да я купиш, ако извадиш парите? А за тристаен от соц-а освен другото, трябва да имаш най-малко 2 деца, независимо колко пари имаш и за колко се продава от държавата. Цените са ориентировъчни, търси се грубото съотношение и условия на придобиване.

Раждаемостта през 1930 година е много по-висока от тази през 1980 година. Тук действа оня закон, за който вече говорих.

Ти можеш да си вярваш на каквото си искаш, не на мен, и да си намериш виновни smiling smiley Може и носталгия по соц-а да те гони. Това с нищо не променя същността на настоящите икономически и демографски взаимовръзки, за които ти пиша.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-01-12 18:23 от Joan.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
12-01-2011 - 18:34:32
След като няма как да сравняваш стандарта на живот преди 90та и сега, защо сравняваш 1930 и 1980?
Сравняваш аграрна капиталистическа монархия с урбанизирана, централизирана и индустриализирана социалистическа република?
Че и изводи и закони вадиш ...
Явно тоя "закон" е пълна плява в краткосрочен и средносрочен период (който нас ни интересува).
Или ти би се захванала да правиш прогнози с хоризонт половин век?
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
12-01-2011 - 21:44:20
Добавка към дискусията за броя на чужденците в България:

Ето данните от НСИ за последните години:
www.nsi.bg/ORPDOCS/Pop_5.8_Migration_DR.xls

Всеки, който се интересува може да ги разгледа и сам да си направи изводите.
Прави впечатление, че броя на руснаците за 5 години е нарастнал само с 2844 души.
Единственият по значим приток е на македонци.

Ето и две вестникарски статии на китайската тема:
[www.trud.bg]

[www.capital.bg]

Ето и интервю с председателя на НСИ за предстоящото преброяване, което ще отговори по-точно на нашите въпроси:

[www.ekipnews.com]
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
13-01-2011 - 09:45:26
Хе-хе, де аз да бях извадила този закон.... Ти защо мислиш, че развитите индустриално страни са се напълнили с имигранти от Третия свят? Защо ги пускат и ги натурализират, и има дават гражданство след време? Заради любовта си към черните ли? Или може би смяташ, че и това аз съм си го измислила? А може би думите на Жак Ширак и на Д-р Матиас, които цитирах, и тях съм си ги измислила?

Само една вметка: нито в България, нито в старите ЕС-страни ще намериш статистика за съотношението между родени "бели" и "цветни". В България всички деца на хора с българско гражданство са "българи" и така фигурират в статистиката. Подобно е и във Франция, Германия и т.н. Няма значение нито произходът, нито цветът на кожата. Смята за за проява на сегрегация и расизъм, ако докторът напише "циганче", например. При преброяването, ако се самоопредели като някакъв, записват го. Но ако каже "българин", пък мургавее, пак ще го запишат като българин. Същото е с децата на алжирския имигрант с гражданство във Франция.

Затова и раждаемостта в развитите страни има известно подобрение след 80-те, след като се усещат правителствата, че нещата с работната ръка отиват на зле, и започват политика на внос на население. Колко от увеличения брой родени са бели, никой не пита winking smiley

Пиша неща, отдавна известни на хора, някога занимавали се с демография. Тези, които не са, могат да попрочетат тук там. Само ако искат да знаят нещо, де winking smiley Ако искат да потвърдят собствените си идеи по въпроса, а най-вече да си намерят виновни (за кавото и да е), няма нужда да четат. Могат и само да пишат. По форуми.

Хайде със здраве!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-01-13 10:22 от Joan.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
13-01-2011 - 11:46:49
Пишеш неща наистина отдавна известни, но почти не мислиш дали те имат изобщо някаква почва у нас. С минимални проблясъци.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
13-01-2011 - 13:16:34
Да бе, 'щото ние не сме в ЕС, ами на Марс :] И затова сме единствени, неповторими и уникални....
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
13-01-2011 - 14:14:11
Quote
granit
population of bulgaria [upload.wikimedia.org]
http://vbox7.com/play:59f0ed33 Ето още нещо за популацията, демографията. Мнения на бъдещото население на БГ! Не знам защо, докато гледах неволно си мислех за един австрийски ефрейтор............ "Българите са нация от изроди" Адем Кенан



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-01-13 14:22 от paio.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
13-01-2011 - 14:34:56
Тъй като СИЛНОТО И ДИРЕКТНО влияние на демографските фактори върху имотния пазар се поставя под принципно съмнение дори от човек с толкова задълбочени познания по статистика като Joan, то ще опитам да илюстрирам тезата си с няколко силно опростени въображаеми примера.

Нека разгледаме 3 въображаеми ситуации на имотния пазар (В СЪСТОЯНИЕ НА РАВНОВЕСИЕ) в някакъв произволен град.

Ситуация А:
На пазара се продават 1000 жилища, а 10000 семейства се нуждаят от жилище и се явяват потенциални купувачи.
В този случай цените на жилищата ще са такива, че да отговарят на финансовите възможности на 1000-те най-богати семейства.

Как влияе икономическото благосъстояние на населението върху цените в този случай? – Ако предположим, че икономическото благосъстояние се подобри двойно (и равномерно) за всичките 10000 потенциални купувачи, то и цените ще се удвоят. Т.е в този случай имаме линейна зависимост между икономическото благосъстояние и цените.

Как влияе кредитната политика на банките в този случай? – Много силно. Банковите кредити биха дали възможност на примерно 2000-те по-бедни потенциални купувачи (по-бедни от най-богатите 1000, но по-богати от останалите 7000) да се включат на пазара и това ще доведе до рязък (и нелинеен!) ръст на цените на жилища.

Как влияят демографските фактори?
Ако удвоим броя на потенциалните купувачи, без да променяме относителното разпределение на финансовото богатство в обществото, то вече ще имаме 2000 души, способни да закупят жилище по старите цени. Да но в новата ситуация, цените ще нарастнат и ще станат такива, че да отговарят на възможностите на новите 1000 най-богати. Т.е. в този случай цените освен от демографския фактор (брой потенциални купувачи) ще зависят силно от разпределението на богатството в обществото, т.е. от социалното неравенство.

Ситуация В:
На пазара се продават 1000 жилища, но само 1100 семейства се нуждаят от жилище и се явяват потенциални купувачи.
В този случай цените на жилищата отново ще са такива, че да отговарят на финансовите възможности на 1000-те най-богати семейства. Но средните финансови възможности на тези 1000 семейства са много по-малки от тези най-богатите 1000 семейства от ситуация А, и съответно цените на жилищата ще са много по-ниски.
Как влияе икономическото благосъстояние на населението върху цените в този случай? – Отново линейно, като при ситуация А.

Как влияе банковото кредитиране? – По-слабо, защото делът на хората, за които този пазар е достъпен е много висок.

Как влияят демографските фактори? – Много силно, защото дори сравнително слаб спад на потенциалните купувачи от 1100 на 999 ще доведе пазара до катастрофа – цените на най-евтиното жилище ще трябва да са съобразени (за да е възможна сделка) с възможностите на най-бедния потенциален купувач. В този случай, най-силно ще е и влиянието например на фактори като качество и локация на жилището върху цената.

Ситуация С:
На пазара се продават 1000 жилища, но само 100 семейства се нуждаят от жилище и се явяват потенциални купувачи.
В този случай нито икономическите, нито демографските фактори влияят забележимо. На пазара му е все едно дали купувачите са 5 или 200 и колко са богати – предлагането надхвърля търсенето многократно. В този случай за влияние на банките върху пазара не може и да се говори.
Цените от много време са „на дъното”, но не са нулеви. Локацията и качеството имат определящо значение. Нараства броя на изоставените и рушащи се жилища. Непрестижните квартали се обезлюдяват.

Как мислите, може ли въобще да се спори, че демографските фактори влияят на имотния пазар?

Според мен състоянието на имотния пазар (например в София) в момента се характеризира с преход от ситуация А към ситуация В и тъй като очакванията на по-големия дял от участниците на пазара са или „инертни” или търсещи „дъно”, то пазара е блокиран. При достигане на ситуация В ще започне и Голямата катастрофа на имотния пазар на жилища в големите български градове. По-мое мнение този момент ще настъпи през 2014, максимум ранната 2015 година.
Във всеки случай, очаквам след Октомври 2012 година влиянието на демографските да доминира над това на останалите фактори на имотния пазар. От този момент нататък цените ще вървят само в една посока – надолу. Печалбата чрез спекулативни сделки (влагам позитивен смисъл в понятието „спекулативни”) на имотния пазар ще стане невъзможна, тъй като няма да има локални ценови максимуми, по време на които да се продава с печалба. Дъно ще се намери накрая, но то ще е твърде дълбоко и излизане от там с десетилетия няма да има…
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход