Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

ценообразуване на новопостроен апартамент

Публикувано от dsartman 
ценообразуване на новопостроен апартамент
13-02-2013 - 10:12:38
Здравейте,

Не видях подобна тема, може би защото всъщност няма никакви правила, а по-скоро повече или по-малко наложили се практики. Все пак ще попитам какви са формулите, по които се получава цена на новопостроен апартамент? Не би трябвало да са зависими само и единствено от търсенето и предлагането, а и от реално вложените труд и средства, според мен, но е много вероятно това да са само разсъждения от страна на купувача, какъвто се явявам в момента. winking smiley

Озадачи ме по-конкретно цена от почти 500 евро на м2 в неголям провинциален град за апартамент от 70 м2, в които обаче са включени 15 м2 земя и 5 м2 мазе (хайде, за стопанската площ е ясно). Ясно е, че цената зависи и от етажа, разположение на имота, степен на завършеност и т.н., но въпросът ми е при обявена цена за м2 редно ли е тя да е една и съща за всички компоненти?

Благодаря предварително за отзивчивостта! smiling smiley
Анонимен потребител
Re: ценообразуване на новопостроен апартамент
14-02-2013 - 08:34:41
dsartman, ако приемете, че няма цена на кв м, ще е по-лесно да се ориентирате в цените. Неведнъж съм го писал тук, че мога да изкарам една и съща цена по три различни начина и все ще е вярна. За един имот са важни локацията, разпределението, цената, останалото са все незначителни подробности. Пример - крайна цена от 60 000 евро, два балкона, мазе, две спални, кухн. бокс, трапезария, площ с всичко изброено и идеални части -
120 кв м, ако разделим цената на квадратурата се получават 500 е на кв м. Втори пример - чиста площ 90 кв м по 600 е = 54 000 е, добавяме две тераси и мазе с площ от 15 кв м по 200 е = 3000 е, добавяме идеални части от 15 кв м по 200е= 3000 е и пак получихме същата цена, къде е разликата между първия и втория случай ?
Re: ценообразуване на новопостроен апартамент
17-02-2013 - 09:41:10
Благодаря, spgufi ! smiling smiley

Ясно ми е, че за апартаментите също важи правилото "Едно нещо струва толкова, колкото са готови да платят за него.", а не колкото му поискат. Само ми се струва подвеждащо да се обявява квадратура от 70 м2, когато използваемата площ (знам, че официално май няма такъв термин - искам да кажа с терасите и мазето) е 50 м2.
Re: ценообразуване на новопостроен апартамент
17-02-2013 - 09:57:20
Цена на квадратен метър и супер изкривен показател на един имот.
И стана 10 години спекулират и АНИ и строители. Ама са си виновни потребителите - те искат да ги лъжат и да набарат далаверата.
И тук трябва да се намеси регулатор (държавата) с глоби да се спре с 200кв - ама 50кв тераси, 30кв стълбище, 60кв "английски двор" и не знам си какво още.
И накрая на всеки дават НОТАРИАЛЕН АКТ - и там си пише - 78,15кв.м, заедно с мазе 3.45кв и 1,23% от общите части на сградата.

Посочете ми една такава обява?
А колко е лесно - изискване за АНИ в обявата да има тези атрибути, и който не ги спазва - глоба. може и по строги мерки.
Re: ценообразуване на новопостроен апартамент
17-02-2013 - 10:16:32
avatar
Quote
dsartman
Все пак ще попитам какви са формулите, по които се получава цена на новопостроен апартамент?
Не би трябвало да са зависими само и единствено от търсенето и предлагането, а и от реално вложените труд и средства, според мен, но е много вероятно това да са само разсъждения от страна на купувача, какъвто се явявам в момента.

Озадачи ме по-конкретно цена от почти 500 евро на м2 в неголям провинциален град за апартамент от 70 м2, в които обаче са включени 15 м2 земя и 5 м2 мазе (хайде, за стопанската площ е ясно). Ясно е, че цената зависи и от етажа, разположение на имота, степен на завършеност и т.н., но въпросът ми е при обявена цена за м2 редно ли е тя да е една и съща за всички компоненти?

Защо се забивате да търсите някакъв алгоритъм или логика за ценообразуване по "кв.м.". Колегата е написал супер точно - имаме жилище, имаме цена. Който го устройва - купува, който не, продължава с търсенето си. Всякакво разгадаване за реално вложените труд и средства само може да ви обърка. Няколко сгради по себестойност може да излязнат 300 евро кв.м. като РЗП но в София, в Пловдив и в Карнобат продажната цена ще е коренно различна. Истината е в локацията. Разликата е че в продажната цена на апартаментите най-голямо влияние оказва цената на земята (дали е закупена от строителя или е срещу обещетение на собственици). Дали ще ви се прехвърлят 5 или 20 кв.м. земя към апартамента - това няма никакво значение за цената.
Re: ценообразуване на новопостроен апартамент
17-02-2013 - 10:52:31
Quote
TZARS
Quote
dsartman
Все пак ще попитам какви са формулите, по които се получава цена на новопостроен апартамент?
Не би трябвало да са зависими само и единствено от търсенето и предлагането, а и от реално вложените труд и средства, според мен, но е много вероятно това да са само разсъждения от страна на купувача, какъвто се явявам в момента.

Озадачи ме по-конкретно цена от почти 500 евро на м2 в неголям провинциален град за апартамент от 70 м2, в които обаче са включени 15 м2 земя и 5 м2 мазе (хайде, за стопанската площ е ясно). Ясно е, че цената зависи и от етажа, разположение на имота, степен на завършеност и т.н., но въпросът ми е при обявена цена за м2 редно ли е тя да е една и съща за всички компоненти?

Защо се забивате да търсите някакъв алгоритъм или логика за ценообразуване по "кв.м.". Колегата е написал супер точно - имаме жилище, имаме цена. Който го устройва - купува, който не, продължава с търсенето си. Всякакво разгадаване за реално вложените труд и средства само може да ви обърка. Няколко сгради по себестойност може да излязнат 300 евро кв.м. като РЗП но в София, в Пловдив и в Карнобат продажната цена ще е коренно различна. Истината е в локацията. Разликата е че в продажната цена на апартаментите най-голямо влияние оказва цената на земята (дали е закупена от строителя или е срещу обещетение на собственици). Дали ще ви се прехвърлят 5 или 20 кв.м. земя към апартамента - това няма никакво значение за цената.

Aма, верно, брокерите сте големи шегаджии. Ами дайте да махнем мерки и теглилки изобщо, повсеместно и целокупно. Що само при апартаментите. Отиваш в супермаркета и вземаш парче сирене. Ама няма тука килограми, милограми. На око, брат. Който го устройва - купува. Олио! Ми колкото ти сипят. Ако те устройва - вземаш, като не те - отиваш да си гризеш ноктите.

Ще ми сравняват те. Няма по мръсна дума от сравняване. Че и производствени разходи ще "разгадават". Кви сте вий, бе. Кво ще ми разгадавате. Щом брокера е рекъл сто иляди евра за тоз апартамент - значи толкоз. Той е про и знае всички цени.

Изобщо съвсем за дебили ни взехте.

_____________________________________________________________________
Я моа са напия на кукурузянка, на мертек, на свиня, на дзвер, на мотика, на къзмъ и ели ако сакам - на мръморец. А тизе?
Re: ценообразуване на новопостроен апартамент
17-02-2013 - 11:27:51
avatar
Москвич, за какви мерки и теглилки пишеш.
Всеки един имот има точни параметри и офертна цена.
Цената я определя собственика, а не брокера.
Тъй като темата е за новопостроен апартамент, то цената я определя строителя.
Ако ти имаш дупе и едни 500.000 евро стани строителен предприемач и работи.
После чакай някой да ти държи сметка за цената на която продаваш.
Анонимен потребител
Re: ценообразуване на новопостроен апартамент
17-02-2013 - 11:34:26
Само ми се струва подвеждащо да се обявява квадратура от 70 м2, когато използваемата площ (знам, че официално май няма такъв термин - искам да кажа с терасите и мазето) е 50 м2.
-------------------
Няма как да се обяви друга квадратура, освен тази, която пише в нот. акт. Няма термин използваема площ, в тази връзка да попитам - общите части, мазето, терасите, стените, не са ли използваеми площи ? Тях кой да плати ?
Re: ценообразуване на новопостроен апартамент
17-02-2013 - 21:52:18
Quote
TZARS
Москвич, за какви мерки и теглилки пишеш.
Всеки един имот има точни параметри и офертна цена.
Цената я определя собственика, а не брокера.
Тъй като темата е за новопостроен апартамент, то цената я определя строителя.
Ако ти имаш дупе и едни 500.000 евро стани строителен предприемач и работи.
После чакай някой да ти държи сметка за цената на която продаваш.

На мен ми е пределно ясно кой определя цената, както и ми е ясно кой я описва грешно в обявите. Защото, когато нещо, точно така "нещо", е описано като 160 кв./м. апартамент в обявата, а се окаже 70 кв./м. на живо, то явно някой мааааалко е преувеличил. И най-често този някой е брокерчето, изсмукало си от пръстенцата тази обява. Като видя снимка от терасата, на която се виждат перила, хоризонт и облаци, то ми е пределно ясно, какво ще видя под перилата ако отида на оглед. Като прочета "артистичен"+"леки скосявания" също знам за какъв тавански кенеф става дума. "Панорамен", за апартамент описан на 4-ти етаж, се оказва 12-ти етаж в действителността. "До месец Акт 16", за сграда, която вече 7 години няма такъв, и едва ли някога ще вземе.

Та, ако не си разбрал, не става дума за това колко иска производителя за кило сирене, а за табелката: " един килограм бяло, саламурено, краве сирене", забодена пред купчинка от 600 грама извара, размесена с растителни мазнини.

Да обобщя: брокерите системно лъжат в обявите с цел да заблудят клиентите за квадратурата на имотите. Целенасочено, нагло и безскрупулно.

Не казвам че всички го правят. Не казвам, че всяка обява е неточна. Твърдя, че е често случващо се явление и никой не взема отношение по въпроса. Даже, смешното е, че закона ще се стовари с пълната си сила върху търговец, който излъже в грамажа на парче сирене, но ще си затвори очите за брокер, който даде лъжлива информация за имот, който е 25 000 пъти по-скъп. Не живеем ли в един шеговит свят, а?

_____________________________________________________________________
Я моа са напия на кукурузянка, на мертек, на свиня, на дзвер, на мотика, на къзмъ и ели ако сакам - на мръморец. А тизе?
Анонимен потребител
Re: ценообразуване на новопостроен апартамент
17-02-2013 - 22:14:38
moskvi4, има и верни неща в написаното от теб, ама са малко. Това например - "е описано като 160 кв./м. апартамент в обявата, а се окаже 70 кв./м. на живо, " е нагла лъжа. И това - "Да обобщя: брокерите системно лъжат в обявите с цел да заблудят клиентите за квадратурата на имотите. Целенасочено, нагло и безскрупулно. " е лъжа. А това - "апартамент описан на 4-ти етаж, се оказва 12-ти етаж" не е лъжа, ама не мога да намеря точна дума.

"смешното е, че закона ще се стовари с пълната си сила върху търговец, който излъже в грамажа на парче сирене, но ще си затвори очите за брокер, който даде лъжлива информация за имот, който е 25 000 пъти по-скъп. ", вероятно искаш да кажеш, че това, което е написал брокера в рекламата е залегнало и в нот. акт и от това следват загуби за купувача ? По-кротко с определенията, нямаш идея от нашата работа , а явно и от това как се рекламира имот. Да обесим ли тези, които за всеки шампоан ни набиват в главите колко е против пърхут ?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход