Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Катастрофа на имотния пазар след 2012

Публикувано от demograph 
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
12-01-2011 - 15:27:36
Quote
demograph

Понякога имам чувството, че от нашата работа (на демографи и въобще статистици и математици), няма никаква полза.

Не се коркайте, господине - Вие не сте демограф, така че проблемите на демографите са далече от Вас!
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
12-01-2011 - 16:09:12
Quote
demograph
С удоволствие мога да констатирам, че моите опоненти в този форум се съгласиха мълчаливо с представените от мен факти, отнасящи се до тенденциите при раждаемостта и смъртността в България. В момента техните критики към моята прогноза се обосновават с хипотетичната висока миграция на население към България.

Мога ли да не се съглася с това? Моята критика се отнася за според мен погрешното (въз основа на данните и корелациите, които съм смятала до сега) становище, че средната за България демографска картина (която, както и вие споменахте, се различава доста по райони и населени места) е силно корелирана с цените на жилищата. Цените на жилищата са силно корелирани с икономическата ситуация, а не с демографската. А влиянието на демогафската е опосредставно от икономическата. Отделно двете имат взаимно влияние. Ако България се развива стабилно икономически, имигранти ще има. Въпросът лично за мен е, това ли искаме?

Затова, за да не бъдете голословен в анализа си и въпреки вашия подчертан скептицизъм по отношение на данните, е добре да направите корелация между цените на жилищата (по НСИ) и раждаемостта (по НСИ) от 1990 до момента и да видите какво се получава. Тези данни ги има и са достъпни. После направете същото за цените на жилищата и БВП, и пак вижте какво се получава. Можете да направите подобно упражнение и за цените за жилищата в корелация с общия прираст на населението (не с раждаемостта).

Освен всичко друго, тук основно се коментират цените не в България, а в София и два-три други големи града - Варна и Пловдив, Бургас. Данните на НСИ за цените на жилищата също са само за областни центрове. Така че корелациите е добре да бъдат правени за София столица, град Пловдив, град Варна и град Бургас. Има хиляди запустели жилища из цялата страна по селата и тяхната цена (доколкото изобщо има пазар и от там, цена за тях) надали е от интерес за някого тук.

Чак след това, когато сте представили доказателство за наличието на силна връзка, можете да говорите за анализ на връзката между раждаемостта или производни демографски показатели и цените на жилищата. Аз вече казах, че съм правила корелация между БВП по НСИ и цените на жилищата средно за БГ по НСИ (тоест в областните градове) от 2001 до края на 2009 и коефициентът е 0,98.

Освен другото, раждаемостта е свързана с икономическата ситуация - вижте редовете за раждаемост и БВП от 1990 насам и ще се убедите. По време на голямата криза 1996-97, раждаемостта направо се срина. Предишният голям срив бе в ранните 1990. Всъщност сега погледнах, че от 1990 насам най-ниската точка на раждаемостта (7,7 промили) е през 1997, а през 1998 е 7,9 промили. 2004 е 9,0, а 2009 е 10,7 промили. Няма защо да обсъждаме какво се случи през 1997-1998.

Срив на цените на жилищата ще има след 2012, ако икономиката не се стабилизира и продължи да пада. При такова положение и раждаемостта ще обърне растящия си тренд (2004 до 2009) и ще търгне пак надолу. Хората не раждат деца в криза, защото не знаят дали ще могат да ги хранят.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-01-12 16:27 от Joan.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
12-01-2011 - 16:09:26
Quote
demograph
Понякога имам чувството, че от нашата работа (на демографи и въобще статистици и математици), няма никаква полза.
Малоумниците пишман-строители и пишман-брокери не ги слушай - те акъл не щат, на тях тухли и киреч им дай ...
Правиш каквото трябва - пък да става каквото ще.
Всъщност много от разумните хора във форума следят активно или поне са преглеждали различни статистически и в частност демографски показатели и прогнози.
Така че има полза от работата ви. Дори и като имаме предвид разни проблеми и изкривявания.
Аз лично с голямо нетърпение чакам резултатите от преброяването тази година.
По-жалко според мен е, че твърде малко и обръщат внимание управляващите. С поглед върху демографските данни и малко мисъл много социални проблеми можеха да се избегнат. Ама нито има поглед нито има мисъл ...
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
12-01-2011 - 16:18:43
Относно чужденците в БГ: от 2004 до края на 2009 има трайна тенденция към покачване, като най-много са руснаците - около 22 хиляди. Македонците са станали от 820 през 2004 на 5500 през 2009, май те са най-бързо растящата група засега. Китайците от 1000 са станали 2000.


Гражданство Постоянно пребиваващи чужди граждани
към 31.12.2004 г. към 31.12.2005 г. към 31.12.2006 г. към 31.12.2007 г. към 31.12.2008 г. към 31.12.2009 г.

Общо 50756 53197 55653 63615 66806 69423



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-01-12 16:28 от Joan.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
12-01-2011 - 16:44:06
Quote
Joan
...По време на голямата криза 1996-97, раждаемостта направо се срина. Предишният голям срив бе в ранните 1990. Всъщност сега погледнах, че от 1990 насам най-ниската точка на раждаемостта (7,7 промили) е през 1997, а през 1998 е 7,9 промили. 2004 е 9,0, а 2009 е 10,7 промили. Няма защо да обсъждаме какво се случи през 1997-1998.

Срив на цените на жилищата ще има след 2012, ако икономиката не се стабилизира и продължи да пада. При такова положение и раждаемостта ще обърне растящия си тренд (2004 до 2009) и ще търгне пак надолу. Хората не раждат деца в криза, защото не знаят дали ще могат да ги хранят.
Спада на раждаемостта 80-98 си е съвсем плавен, не виждам причини за определяне на 96-97 като срив. Локален минимум наистина, ама чак срив е силно казано.
Спад на цените ще има и след 2012. Спада на раждаемостта започна 2010 и ще продължи поне 10 години. И като промили и още повече като абсолютна бройка. Икономическата криза е само един от факторите.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
12-01-2011 - 17:26:15
Panther,

Няма да споря по определенията, хората затова са измислили корелацията - нанасяш редовете и смяташ ко-релацията - затова се казва така co-relation smiling smiley И виждаш кое е най-силно свързано с цените на жилищата. Кои цени - за които има данни....

Икономическият цикъл е определящ фактор и за демографията, и за цените на жилищата. И на ниво държава, и за света, и в краткосрочен, и в дългосрочен аспект. В световен мащаб дългосрочно, каквото и да ви/ни се иска, нарастването на стандарта на живот води до спад на раждаемостта. Води и до едно друго много неприятно демографско следствие - нарастнала продължителност на живота и от нея - застаряване на населението. Дори страни със силна социална политика го доказват - цитирах и немски, и френски политици по въпроса. Нарочете си за виновни когото си искате, дали правителствата, че нищо не правят, дали жените, че искат да изкарват пари, а не да раждат, дали строителите, че не раздават по едно жилище за всяко трето дете, ваша си работа. От това обективните закономерности не се променят.
И разбира се, съществува и обратна връзка - икономическият растеж чрез намаляването на раждаемостта и застаряването на населението води до неблагоприятна за икономиката демографска ситуация в дадена страна. От нея засега правителствата са измислили изход чрез компенсация със свежа имигратнтска кръв от страни, където раждат по много и живеят кратко. За да стане това, обаче, трябва тази страна да поддържа стабилен икономчиески ръст и съответно по-висок от третия свят стандарт, за да има работа и да привлича с нещо тези имигранти. Етническите, социалните, религиозни и психологически следствия от процеса няма да коментирам. Франция е добър пример за тях.

Ако икономиката се стабилизира през 2011 и полека почне да расте след това, спадът ще спре и цените ще се държат няколко години около текущите нива, подобно на периода 1998-2003. Ако ли не, тогава цените на жилищата ще продължат да падат, зедно със стандарта и доходите на населението.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-01-12 17:38 от Joan.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
12-01-2011 - 17:40:42
avatar
Quote
Joan
. Ако ли не, тогава цените на жилищата ще продължат да падат, зедно със стандарта и доходите на населението.

Koe точно те кара да мислиш, че цените на имотите се явяват определящи за стандарта и доходите на населението, за да ги обвързваш в пряка зависимост?

- Как е, как е, продават ли се имотите?
- ... миииии продават се ..., ама не се купуват нещо?!!
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
12-01-2011 - 17:44:23
Quote
valsodar
Quote
Joan
. Ако ли не, тогава цените на жилищата ще продължат да падат, зедно със стандарта и доходите на населението.

Koe точно те кара да мислиш, че цените на имотите се явяват определящи за стандарта и доходите на населението, за да ги обвързваш в пряка зависимост?

Не мисля това. Това, че ги обвързвам в пряка зависимост не значи, че са фактор и следствие, а че са две следствия на трето явление, което е факторът. Цените на имотите заедно със стандарта и доходите на населението са следствия от икономическата ситуация в страната.
bah
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
12-01-2011 - 17:50:00
avatar
Quote
valsodar
Quote
Joan
Ако ли не, тогава цените на жилищата ще продължат да падат, зедно със стандарта и доходите на населението.

Koe точно те кара да мислиш, че цените на имотите се явяват определящи за стандарта и доходите на населението, за да ги обвързваш в пряка зависимост?

Трябва да се разменят двете части на изречението на Joan.
Ако ли не, ще продължи спада на стандарта и доходите на населението, заедно със спада на цените на жилищата.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-01-12 17:50 от bah.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
12-01-2011 - 17:58:15
@joan
2008 година казах че максимума на раждаемостта ще е 2008-9. Мисля че познах (за съжаление).
В момента наближаваме локален максимум на продължителността на живота. Там е много трудно да се прави прогноза, но съвсем грубото ми предположение е, че до 2013 (3, макс 5 години) този максимум ще е вече история и средната продължителност на живота при раждане ще тръгне отново надолу.
Исторически данни за "стандарта на живот" ми е трудно да намеря, според мен 75-80 е бил по-висок отколкото сега. Раждаемостта също е била доста по-восика.
Така че тези приказки ги остави на политиците.
Ако намериш някакви показатели по въпроса за стандарта на живот в България съм готов да ги обсъдим.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-01-12 17:59 от Panther1.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход