Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Катастрофа на имотния пазар след 2012

Публикувано от demograph 
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
18-11-2011 - 16:50:29
Quote
bashbroker
Ти може би не правиш разлика между харесван удобен предпочитан и престижен квартал.Според мен в София няма престижни квартали.
-------------------------
А ти може би задаваш този въпрос за да си намираш повод за заяждане ? Хем искаш някой да ти обясни какво според него е "престижен квартал" в София, хем само чакаш някой да го направи, за да му обясниш ти, че в София няма такъв ?! За теб колективната сграда не е престиж , ами имаш вариант - на село, сградата си е само твоя, кокошчиците - също, тоалетната ти е наблизо, от какъв зор искаш да разбереш що е то "престижен столичен квартал" ?
Не се заяждам.Просто ми е чудно че всички обяви са все в елитни престижни тихи и спокойни квартали.Та си мислех че или обявите са менте или моите изисквания за престиж и елит са завишени.Просто искам да видя други мнения за сверка на часовника.В никакъв случай не се заяждам.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
18-11-2011 - 18:45:37
Quote
камелия
Quote
hunterA
Камелия пак не си схванала. Сега тече такъв момент така поне вашите колеги твърдят и поне на десет места го четох. Хора търсили в Люлин и Обеля сега купуват из Надежда и Толстой заради метрото, а цените са по-ниски, а панела от същия бетон като в първите два, а така и цената в първите два спада заради спада на търсенето *angel*. Същото ще стане когато има метро примерно до Овча Купел или Хаджи Димитър. А че цените ще спадали, ама качеството в кварталите било същото. Еми то и сега цените спаднаха от цените 2008, а дали качеството се е променило за тези години ?

bashbroker ако беше така цените нямаше да спаднат и със стотинка. Обаче човек готов да купи в Лозенец види подобен имот с 200 евро/кв.м. по евтино в Иван Вазов или до НДК дали ще продължава да търси в Лозенец и няма да се прежали за там ? Пак казвам цена/качество, не пращам купувач в Лозенец в Люлин, но този гледащ Лозенец и откриещ имот да кажем Иван Вазов, част от Центъра или дори Стрелбище отговарящ на изискванията му и на цената. Та ей така ще каже, продължаваме да търсим и ония хубавия апартамент с 20000 евро по-евтин го оставяме, че ме кефи да съм от изток на Южния парк и ако съм от запад фън-шуй-то ще ми се скапе. Майтапчия.

Както и да е изкарахте си го на вестоносеца, защото аз сметнах очакванията на demograph-а без да съм казал, нищо за спад, а само учудване. Добре че не казах, нещо от рода, че е възможен спад, тогава и на кръст щяхте да ме разпънете.

Ами, не е така!
Особено в Толстой, панелите са много стари- та, там беше построен първият блок през 1958г.!
В Надежда 1,2 положението е същото.
И метрото трудно можеш да кажеш, че минава през Толстой- виж поне на картата.
Ти, имаш ли представа каква е разликата между блокове, строени от ДК1 и ДК2?
Нямаш, затова, за теб, всичко е " панел от същия бетон".
Едно не можеш да схванеш- този, който иска да е на юг от Южен парк, няма да отиде на север, само защото ще е по- на далавера.
Това ще го направи някой, нямащ паричната възможност да има по- твърди изисквания и нямащ представа от разликата, чисто субективна, между различните райони.
Защото, кв. Красно село, на запад от кв. Ив.Вазов, но граничещ с него и стигащ до бул. "Цар Борис ІІІ", е много по- непрестижен........
Никой не те разпъва на кръст.
Просто, нямаш понятие от нещата.smiling smiley

Камелия от панел наистина не разбирам. Нямам и намерения, защо и двата апартамента които в момента притежавам са тухла (смея да твърдя и доста качествена) и нямам намерение да "инвестирам" в панел още по-малко в подобно място (Надежда, Толстой, Люлин, Дружба, Младост и др.) понеже имах финансовата възможност да закупя в по престижен район.
ДК е домостроителния комбинат - вече 1,2 и т.н. не знам, ако трябва ще питам, защото бъдещия ми тъст е работил в него в ранните си години, но такива работи ми е разправял за там, че няма да плаша форума с разказите му.

Така, да се върнем към Южен парк, къде видя да говоря, че някой би тръгнал да ходи на север от него, Говорех за Лозенец, Иван Вазов и с половин уста за Стрелби (изток-запад) максимум до НДК. Ти набута хората от циганското Красно Село, че то Гоцето е хиляда пъти по-добре от там.
А и не ме карай да се смея, че някой даващ 80-100 хиляди евро за апартамент няма да си даде малко зор да огледа обявите от подобните (та дори и по добри) квартали, а като кон с капаци ще търси само на едно място, за подходящ имот. За високия клас над 200000 евро може и така да е, но в средния сегмент на търсене и парите са изкарани с доста труд не е така и всеки гледа максимално качество/минимална цена.

Quote
demograph
Quote
hunterA
Ако не се лъжа demograph пише за цените на София - град. В момента както и DonCorlleone написа е ~ 750 евро/кв.м. (според графиката на сайта) и по сметки намаляване на 3% на тримесечие това е 460 евро/кв.м. средно за София при най минимално предположено от demograph намаление на цената и то при ръст в БВП или ~ 11.5 % годишно намаление в най малко песимистичния според неговия сценарии и за него (според неговото) предположение. За това казвам че прекалено амбициозно от негова страна да се захване с подобен бас и то не за 1-2 тримесечия, а за цели 4 години напред от днешна дата.

Само още веднъж за Камелия, че да не стане че не ме е разбрала. Аз не казвам че ще е толкова цената, а според заложените данни от demograph пресмятам какви очаква той да са цените средно за София в края на 2015 година.

А и цената е средно според НСИ за София-град за дадените тримесечия.

Благодаря hunterA за поясненията.

В баса имам предвид цените за област София-град по данни от НСИ.
За основа на пресмятането ще използваме данните от третото тримесечие за 2012 (Юли-Септември). Още не знаем точно какво ще е нивото на цените тогава, но по-всичко личи, че ще е по-ниско от сегашното.
Явно, за да спечеля баса цените трябва да са доста под 460 Евро/кв.м към 31.12.2015.
Аз приемам 3% спад на тримесечие само за първата година от прогнозата, а после 6%.
Дори да приемем, че сегашните цени (744.69 Евро/кв.м -според НСИ) не се променят до Септември 2012, то излиза, че към 31.12.2015 средната цена на кв.м жилище за област София -град трябва да е под 378 Евро/кв.м - иначе губя баса. А това е горна граница.
Така, че залагам на средна цена за София-град към 31.12.2015 под 320-330 Евро/кв.м.
Прогнозата ми изглежда супер радикална, но...

Всъщност главното ми притеснение е дали ще оцелее еврото дотогава. Ако изчезне - как ще си калибрирам прогнозата?

Наистина е доста зашеметяваща тази прогноза. Аз честно казано за под 500 евро/кв.м. като средна цена за София силно се съмнявам да спада, но както се казва "Ще поживеем - ще видим".
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
18-11-2011 - 18:50:29
avatar
Quote
batko
Та си мислех че или обявите са менте или моите изисквания за престиж и елит са завишени.
Просто искам да видя други мнения за сверка на часовника.

Категоризацията за престижен и елитен квартал е в зависимост от камбанарията.
За семейство с общ месечен доход 1.500лв мечтаните районите са едни.
За среден предприемач или юпи с доходи около 7.000лв - други.
За тежък бизнесмен или олигарх - съвсем други.
Всички по-горе са с различен часовник.

Аз се радвам, че във форума се дискутират доходи, лихви, инвестиции и имоти в категорията над 100.000 евро. Това ме успокоява, че България ще се оправи щом има хора с такъв капитал, инициативни, и с трезв поглед в настоящето и бъдещето. Какво щеше да е ако тук се бяхме събрали хора с по една панелка 60 кв.м., 10.000 евро в банка и една 10 годишна кола? А пък ако бяхме само хора под наем - още по зле.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
19-11-2011 - 08:14:28
Гледам лихвите по държавния дълг на Испания и Италия над 7% . Голема криза иде. след 3-4 години цени 450-500 еуро за тухла в южните квартали



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-11-19 08:19 от nradev.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
19-11-2011 - 09:22:42
Quote
TZARS
Quote
batko
Та си мислех че или обявите са менте или моите изисквания за престиж и елит са завишени.
Просто искам да видя други мнения за сверка на часовника.

Категоризацията за престижен и елитен квартал е в зависимост от камбанарията.
За семейство с общ месечен доход 1.500лв мечтаните районите са едни.
За среден предприемач или юпи с доходи около 7.000лв - други.
За тежък бизнесмен или олигарх - съвсем други.
Всички по-горе са с различен часовник.

Аз се радвам, че във форума се дискутират доходи, лихви, инвестиции и имоти в категорията над 100.000 евро. Това ме успокоява, че България ще се оправи щом има хора с такъв капитал, инициативни, и с трезв поглед в настоящето и бъдещето. Какво щеше да е ако тук се бяхме събрали хора с по една панелка 60 кв.м., 10.000 евро в банка и една 10 годишна кола? А пък ако бяхме само хора под наем - още по зле.

А, е това вече е приказка. Всяка жаба да си знае гьола. Писна ми разни цървулковци да обясняват що е то лукс.

За пенсионери гарсониерка за 10 000 евро е нещо нормално, двустен им се вижда лукс.

За учители, научни работници, дребни чиновници, стандарта е двустаен за 15-20 000 евро. Другото им се вижда лукс.

За семейство с 1500 лв доход средното жилище е тристаиен апартамент за около 25-27 000 евро. От там нагоре всички им се вижда лукс.

За семейство със 7000 лева доход четиристаен нов апартамент или мезонет в Иван Вазов за около 100 000 - 120 000 евро е стандарт. От там нагоре всичко им се вижда лукс.

Докарайте Доналд Тръмп в България и той тук лукс няма да види. Само едно огромно вмирисано гето.

Така че, всичко е отностелно, според качеството и заблатеността на гьола и големината и краставостта на жабата.

Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
19-11-2011 - 12:30:53
Така е всяка жаба в гьола. Но, пенсионерите как ги махаме от големите апартаменти, въпреки че не могат да си покрият само сметката за парното за големите апартаменти със смешните си пенсии. През няколко кооперации един пък дал апартамента под наем и живее в гаража. Тези хора как да се махнат от по как да го кажа високо-класните квартали ? И да живеят според чергата си. За съжаление някак ганьовщината си е в голяма част от българите и трудно ще се изкорени. Това не е само при имоти, но и при коли и при всичко.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
19-11-2011 - 16:22:38
За съжаление някак ганьовщината си е в голяма част от българите и трудно ще се изкорени.
-----------------
Така е, виж себе си, хем нищо не отбираш от имоти, хем изписа стотици страници да се правиш на разбирач.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
19-11-2011 - 17:27:29
Quote
bashbroker
За съжаление някак ганьовщината си е в голяма част от българите и трудно ще се изкорени.
-----------------
Така е, виж себе си, хем нищо не отбираш от имоти, хем изписа стотици страници да се правиш на разбирач.
В другата тема те видях и тебе колко си компетентен с изхвърлянията си. А нямаш грам покритие по познания на закона. И това е човек, по точно брокер който трябва да знае закона и да може да работи с него, за да защитава клиентите си.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
19-11-2011 - 18:54:14
demograph и Joan - Интересен Бас направихте , лично аз ще го следя с голям интерес и даже ще се радвам , ако демографа се окаже прав, тогава имотите ще са евтини и хората ще наливат повече пари в бизнес, а от това мисля , че всички ще спечелят. Повече конкуренция по-ниски цени.....
( И това го казвам въпреки , че аз съм човек с имоти )



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-11-19 18:55 от DonCorlleone.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
19-11-2011 - 19:21:30
Грешиш.... за никакъв бизнес не може да се говори. Имотите ще са евтини, хората бедни, в магазин ще се влиза като в кореком.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход