Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Катастрофа на имотния пазар след 2012

Публикувано от demograph 
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
17-02-2012 - 17:09:14
Аз горчиво съжалявам и се ядосвам за демографската криза в България, но посрещам със злорадо задоволство данните, показващи, че нашите съседи се намират в същата яма. Какво да правиш – национален манталитет „Не е важно аз да съм добре, а Вуте да е зле!”.

България не е сама в демографската криза. Сърбия и Румъния са почти в нашето положение, а и Гърция се е запътила натам.

В Румъния последното преброяване откри 2.3 милиона души по малко от очакваното.
Според предварителните резултати от преброяването на населението в Румъния от Октомври 2011 населението на Румъния е само 19 042 936 души (при очаквани 21 354 396 души). При това реално живеещите в Румъния по време на преброяването са дори по-малко – 18 384 049 души, а 658 887 души се водят „временно отсъстващи”.
Оказва се, че намалението на населението в Румъния е по-жестоко дори от българското, с тази разлика, че там се дължи основно на емиграция, а при нас – на измиране (отрицателен естествен прираст).

Миналогодишното преброяване в Сърбия (предварителни резултати) показа, че населението на страната е намаляло за периода 2002 - 2011 година с 377 335 души.
Сега в Сърбия живеят 7 120 666 души – т.е. по-малко отколкото в България.
Ще е интересно, да видим броя на българите, когато са готови данните за етническия състав.
В последните години раждаемостта в Сърбия спадна доста и в отделни години е по-ниска дори от българската.

Доскоро Гърция изживяваше (поне на хартия) малък демографски бум, но преброяването от Май 2011 показа, че населението на страната е със стотици хиляди по-малко от очакваното – само 10 787 690 души. Не съм анализирал, кои са причините за тази разлика, но вероятно са комплексни – сигурно сте чували, че страната изплащаше пенсии на десетки хиляди покойници... Предполагам все пак, че емиграцията е основната причина.
Така или иначе, от 2005 до 2009 година в Гърция имаше истински „бейби бум” с пик през 2008. Както се досещате, финансовата криза сложи край на бума още 2010, а трудното тепърва предстои.

Албания доскоро имаше демографски профил на страна от третия свят с огромна за Европа раждаемост. Но последните демографски данни разкриват, че страната е доста напреднала в своя демографски преход. За 2011 плодовитостта е паднала до около 1.48, т.е. от порядъка на българската.
Преброяването от 2011 в Албания показа намаление на населението до 2 831 741 души. Причината е изцяло в емиграцията, тъй като Албания все още има (и в близките години ще продължава да има) положителен естествен прираст, въпреки ниската плодовитост, поради демографската инерция.

В Македония преброяването безславно пропадна поради изпокарването на македонските с местните албански партии.

Разбира се, при описанието на общата картина не бива да забравяме Турция. Там демографският преход се извършва бавно и страната има прираст от грубо 1 млн. души годишно. Каквито и промени да настъпят в раждаемостта там, поради демографската инерция страната ще има стабилен положителен прираст още десетилетия.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
17-02-2012 - 17:52:43
Quote
OwnerBG
Я да мръдне по Видинско.
Ама да вземе и онзи синия Китайско-Български разговорник.
Добре вървели напоследък.
*pardon*

Мърдаме до Видинско и какво виждаме [www.trud.bg]
[www.novini.bg]
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
17-02-2012 - 18:24:31
Тази песен за китайците вече сме я чували. Ама нещо се не сбъдна тази мечта. В Китай средната заплата е $300 (плюс селските райони), а живота е доста по-евтин, а в големите градове се вземат заплати и от над $1000 месечно за средно квалифицирани кадри. Също има интересен план, за покачване на заплатите там на който едва ли България ще може да отговори подобаващо.
Друг е въпроса ако дойдат чужденци, дали ще се установят тук или ще продължат на запад, за да получават по-високо заплащане. Друг минус е, че българския се води сред един от най трудните езици за чужденците в Европа (май след Шведския и Исландския), според някакво проучване (като го намеря, къде го четох ще кача линк-а).
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
20-02-2012 - 01:13:03
ама ние тоя филм с заводите за автомобили в българия сме го гледали и знаеме как свършва и явно сме го позабравили та се налага пак да ни го прожектират.Рено,Ровер помните ли ги ? колкото до китай там тепърва усещат полъха на кризата и последиците вече са ужасяващи.огормна безработица и инфлация
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
22-02-2012 - 01:18:57
Quote
Panther
Демографията е супер лесна за базово прогнозиране. Отваряш:
[www.nsi.bg]
За да е стабилно нивото на раждаемостта най-простото условие е:
Броя хора в групите: 15-19, 20-24, 25-29, 30-34 да е приблизително равен. Това е основния контингент които "произвежда бебета". Дали е равен и накъде ще се движи раждаемостта се вижда с един поглед върху данните на НСИ. Няма нужда да правиш сложни анализи. Дори без да се отчитат допълнително влошаващите ситуацията фактори като емиграцията, повишената възраст за раждане и още няколко. Върха ще е или тази или следващата година (за София). След това 5 години слабо намаляне и след това идва сериозния срив -30% раждаемост при увеличаване на смъртността.
За да има достатъчно детски градини е ултра просто да се погледе движението на раждаемостта в софийските болници и да се добави някакъв процент деца дошли от други градове (който предполагам е сравнително малък). Но дори и за това ултра просто нещо в общината никой не се е сетил, ами правят конкурси за записване на детска градина чрез бързо цъкане с мишката. Е кажете ми - може ли да има по-големи идиоти. Дали градините за барчета, прибрали парите и после нямало места ... след мен и потоп.
Написано на 03.10.2008, 21:01. От човек със съвсем базови познания по демография. Още може да се намери с гугъл. Сега гледам, че 2ма души са ми написали тогава, че съм в "тотална грешка".
Смях голям.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
22-02-2012 - 14:14:49
Quote
Panther1
Quote
Panther
Демографията е супер лесна за базово прогнозиране. Отваряш:
[www.nsi.bg]
За да е стабилно нивото на раждаемостта най-простото условие е:
Броя хора в групите: 15-19, 20-24, 25-29, 30-34 да е приблизително равен. Това е основния контингент които "произвежда бебета". Дали е равен и накъде ще се движи раждаемостта се вижда с един поглед върху данните на НСИ. Няма нужда да правиш сложни анализи. Дори без да се отчитат допълнително влошаващите ситуацията фактори като емиграцията, повишената възраст за раждане и още няколко. Върха ще е или тази или следващата година (за София). След това 5 години слабо намаляне и след това идва сериозния срив -30% раждаемост при увеличаване на смъртността.
За да има достатъчно детски градини е ултра просто да се погледе движението на раждаемостта в софийските болници и да се добави някакъв процент деца дошли от други градове (който предполагам е сравнително малък). Но дори и за това ултра просто нещо в общината никой не се е сетил, ами правят конкурси за записване на детска градина чрез бързо цъкане с мишката. Е кажете ми - може ли да има по-големи идиоти. Дали градините за барчета, прибрали парите и после нямало места ... след мен и потоп.
Написано на 03.10.2008, 21:01. От човек със съвсем базови познания по демография. Още може да се намери с гугъл. Сега гледам, че 2ма души са ми написали тогава, че съм в "тотална грешка".
Смях голям.
Напълно съм съгласен с Вас Panther1! В демографските процеси възможността за добро прогнозиране е много висока, защото самите процеси са доста инертни. Такава ни е човешката природа, че "прозорецът" на фертилната възраст е доста тесен. Икономическите условия също влияят силно (справка - спада на раждаемостта от 90-те), но не може да искаш висока раждаемост при слаба база от хора във фертилна възраст. Така, че и при най-ефективна пронаталистична политика, спада в раждаемостта е неизбежен. Според мен, главната грешка е, че не бе използван в достатъчна степен потенциала на многобройните кохорти, родени преди 1985. Защото след 10 години, про-наталистичната политика няма да има кого да стимулира да ражда...
В Русия имаше интересна дискусия между демографите за правилната демографска политика. Според единия лагер, когато има пик на хората във фертилна възраст, не бива да се стимулира раждаемостта чрез социални мерки, за да може последващия пик на родените деца да се "разстели" в по-широк интервал от възрастови групи. Така се избягват последващите проблеми с капацитета на детски градини, училища и т.н. Заради Втората световна демографската пирамида на Русия е доста "вълниста". Според другия лагер, който надделя, именно по-време на пик на фертилното поколение, демографската политика има най-голям ефект. Путин застана зад второто виждане и сега виждаме, че (временно!) Русия спря (не без помощта и на имиграцията) намалението на своето население. Все пак, руската демографска пирамида е "дефазирана" спрямо нашата (в СССР най-висока е била раждаемостта около средата на 80-те, а в БГ - средата на седемдесетте, а разпада на СССР стана малко по-късно от нашия 10 ноември). Любопитен съм , какво ще последва при тях. За България вече всичко е ясно.
За 2012 раждаемостта изглежда ще е около 64000 - ако екстраполираме данните за януари и февруари от регистъра на ражданията.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
23-02-2012 - 18:40:26
Едно от главните ми твърдения е, че миграцията към големите градове ще падне рязко в следващите 3 години, поради малобройността на родените към средата и втората половина на деветдесетте. Това очаквам да повлияе силно преди всичко върху пазара на наемите на жилища, а малко по-късно и на покупко-продажбите.
Ето данни за свободните места в университетите:
[www.dnevnik.bg]
Запазете някъде тези данни за да ги сравните догодина с данните за учебна година 2012-2013, които ще бъдат доста по-трагични. После може да видим има ли корелация на имотните цени и наеми с броя на заетите места в университетите.
Също така, ще бъдете свидетели, как текущата статистика за 2012 година ще отчете отрицателен миграционен баланс за София (столица) - чудо невиждано!
Университетите приемат малобройните кохорти от средата на деветдесетте, а освобождават по-многобройните набори от 89 и 90. Ефекта ще бъде шоков преди всичко за системата на висшето образование, после и за наемите на жилища.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
24-02-2012 - 22:46:51






Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2012-02-24 22:48 от salvador.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
24-02-2012 - 23:42:51
Прогнозата ти demograph ще се сбъдне, но не само поради демографските причини. Кризата можеше да е остра и кратка, но европейските политици избраха варианта "загубеното десетилетие". В следващите 3 години, което сега върви на зле ще продължи на зле, а демографският срив е само едно допълнение в картинката. Сривът в цените ще се дължи на спиране на кредитирането. Това ще стане, когато хората дръпнат депозитите, а хората ще дръпнат депозитите, когато се разклати борда, а борда ще се разклати, когато намалее фисклания резерв етц.

Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
24-02-2012 - 23:54:14
avatar
А въобще има ли някакви Правилни ходове, има ли изход? *huh*

Аз само за увеличение на данъци слушам, повишение на такси , цени ,сривове...къде отиваме
... баси smiling smiley... moody smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход