Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Катастрофа на имотния пазар след 2012

Публикувано от demograph 
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
18-11-2011 - 09:23:16
Досега никой не ми е обяснил що е то това престижен квартал в София.Невярвам и сега някой да се навие
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
18-11-2011 - 10:03:32
Как някой да ти обясни що е това престижен квартал ?! От десет човека ще чуеш поне пет различни мнения по въпроса, ще ти се наложи сам да си преценяваш.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
18-11-2011 - 10:42:23
Като не те вълнува кои квартали се смятат за престижни, просто купуваш в Обеля например за най-евтино и толкоз, какъв е проблема?
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
18-11-2011 - 11:07:14
Quote
demograph
Здравей Joan,

радвам се, че се обади!

Приветствам идеята да използваме БВП за измерител - това много опростява нещата.
Два уточняващи въпроса:
1) Ще отчитаме спада на БВП спрямо предходното тримесечие или на годишна база?
2) Интересува ни общия БВП или този на глава от населението?

Предлагам следните условия на баса:
1) Ако БВП пада и цените на жилищата падат - не е ясно кой фактор доминира - НИКОЙ НЕ ПЕЧЕЛИ баса.
2) Ако БВП пада и цените нарастват - И ДВАМАТА ГУБИМ - явно трети фактор доминира.
3) Ако БВП расте, а цените падат, но с по-малко от 3% на тримесечие до 30.09.2013 и по-малко от 6% на тримесечие за периода 01.10.2013 - 31.12.2015 - АЗ ГУБЯ, но ТИ НЕ ПЕЧЕЛИШ, защото няма растеж на цените с растежа на БВП.
4) Ако БВП расте, а цените падат с повече от 3% на тримесечие до 30.09.2013 и с повече от 6% на тримесечие за периода 01.10.2013 - 31.12.2015 - АЗ ПЕЧЕЛЯ.

Печалбата или загубата на баса не е еднократен акт, а се отнася за всяко отделно тримесечие в периода 01.10.2012 - 31.12.2015 - това са 13 тримесечия. Ако загубя в повече от 2 от тези 13 тримесечия - считаме, че ГУБЯ ЦЕЛИЯ БАС.

Източник ще ни бъде НСИ.

Нека уточним, какво ще правим при:

1) Земетресение от над 5.5 по Рихтер в района на Софийското поле.
2) Разпадане на еврозоната с изчезване на еврото.
3) Падане на валутния борд в България.
4)Разпадане на банковата система в България

Очаквам мнението ти.

За БВП - предлагам ползваме същият измерител както за цените - тоест ако гледаме цените на годишна база, и БВП ще е на годишна база. И ако е на тримесечна - пак така. Нищо не пречи след като обхващаме по-дълъг период, да следим и двата индеска. Общ БВП, по НСИ.

За другото - ок, само дето 13 тримесечия до 2015 ми се вижда нереално smiling smiley в смисъл, че за толкова дълъг период не е ясно кой от нас ще пише във форума. Но какво пък - ако сме живи и здрави, нека е така smiling smiley

За последните четири: ако се случи някое и още сме живи, пък и пишем във форма, се събираме да се почерпим по тоя случай :] Това в кръга на шегата, при такива събития ясно, че басът губи всякаква стойност и актуалност.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
18-11-2011 - 13:09:14
Quote
Joan
Quote
demograph
Здравей Joan,

радвам се, че се обади!

Приветствам идеята да използваме БВП за измерител - това много опростява нещата.
Два уточняващи въпроса:
1) Ще отчитаме спада на БВП спрямо предходното тримесечие или на годишна база?
2) Интересува ни общия БВП или този на глава от населението?

Предлагам следните условия на баса:
1) Ако БВП пада и цените на жилищата падат - не е ясно кой фактор доминира - НИКОЙ НЕ ПЕЧЕЛИ баса.
2) Ако БВП пада и цените нарастват - И ДВАМАТА ГУБИМ - явно трети фактор доминира.
3) Ако БВП расте, а цените падат, но с по-малко от 3% на тримесечие до 30.09.2013 и по-малко от 6% на тримесечие за периода 01.10.2013 - 31.12.2015 - АЗ ГУБЯ, но ТИ НЕ ПЕЧЕЛИШ, защото няма растеж на цените с растежа на БВП.
4) Ако БВП расте, а цените падат с повече от 3% на тримесечие до 30.09.2013 и с повече от 6% на тримесечие за периода 01.10.2013 - 31.12.2015 - АЗ ПЕЧЕЛЯ.

Печалбата или загубата на баса не е еднократен акт, а се отнася за всяко отделно тримесечие в периода 01.10.2012 - 31.12.2015 - това са 13 тримесечия. Ако загубя в повече от 2 от тези 13 тримесечия - считаме, че ГУБЯ ЦЕЛИЯ БАС.

Източник ще ни бъде НСИ.

Нека уточним, какво ще правим при:

1) Земетресение от над 5.5 по Рихтер в района на Софийското поле.
2) Разпадане на еврозоната с изчезване на еврото.
3) Падане на валутния борд в България.
4)Разпадане на банковата система в България

Очаквам мнението ти.

За БВП - предлагам ползваме същият измерител както за цените - тоест ако гледаме цените на годишна база, и БВП ще е на годишна база. И ако е на тримесечна - пак така. Нищо не пречи след като обхващаме по-дълъг период, да следим и двата индеска. Общ БВП, по НСИ.

За другото - ок, само дето 13 тримесечия до 2015 ми се вижда нереално smiling smiley в смисъл, че за толкова дълъг период не е ясно кой от нас ще пише във форума. Но какво пък - ако сме живи и здрави, нека е така smiling smiley

За последните четири: ако се случи някое и още сме живи, пък и пишем във форма, се събираме да се почерпим по тоя случай :] Това в кръга на шегата, при такива събития ясно, че басът губи всякаква стойност и актуалност.

Съгласен! Договорихме баса.

13 тримесечия са много време, но поне ще проличи ясно и недвусмислено кой от нас е прав.

Поемам ангажимент да не изчезвам напълно от форума през този период (ако съм жив и здрав), дори и изцяло да губя баса. Но ще участвам слабо интензивно - като излизат данните за дадено тримесечие.

Иначе не знам, ще го има ли форума толкова дълго време или не. Във всеки случай, дори и да закрият форума, дори и някои от нас да не са между живите (ха дано доживеем всички до поне 2016!), оцелелите участници ще могат да отсъдят за себе си кой е познал.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
18-11-2011 - 13:37:22
Quote
hunterA
Ако не се лъжа demograph пише за цените на София - град. В момента както и DonCorlleone написа е ~ 750 евро/кв.м. (според графиката на сайта) и по сметки намаляване на 3% на тримесечие това е 460 евро/кв.м. средно за София при най минимално предположено от demograph намаление на цената и то при ръст в БВП или ~ 11.5 % годишно намаление в най малко песимистичния според неговия сценарии и за него (според неговото) предположение. За това казвам че прекалено амбициозно от негова страна да се захване с подобен бас и то не за 1-2 тримесечия, а за цели 4 години напред от днешна дата.

Само още веднъж за Камелия, че да не стане че не ме е разбрала. Аз не казвам че ще е толкова цената, а според заложените данни от demograph пресмятам какви очаква той да са цените средно за София в края на 2015 година.

А и цената е средно според НСИ за София-град за дадените тримесечия.

Благодаря hunterA за поясненията.

В баса имам предвид цените за област София-град по данни от НСИ.
За основа на пресмятането ще използваме данните от третото тримесечие за 2012 (Юли-Септември). Още не знаем точно какво ще е нивото на цените тогава, но по-всичко личи, че ще е по-ниско от сегашното.
Явно, за да спечеля баса цените трябва да са доста под 460 Евро/кв.м към 31.12.2015.
Аз приемам 3% спад на тримесечие само за първата година от прогнозата, а после 6%.
Дори да приемем, че сегашните цени (744.69 Евро/кв.м -според НСИ) не се променят до Септември 2012, то излиза, че към 31.12.2015 средната цена на кв.м жилище за област София -град трябва да е под 378 Евро/кв.м - иначе губя баса. А това е горна граница.
Така, че залагам на средна цена за София-град към 31.12.2015 под 320-330 Евро/кв.м.
Прогнозата ми изглежда супер радикална, но...

Всъщност главното ми притеснение е дали ще оцелее еврото дотогава. Ако изчезне - как ще си калибрирам прогнозата?
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
18-11-2011 - 14:12:11
Quote
bashbroker
Как някой да ти обясни що е това престижен квартал ?! От десет човека ще чуеш поне пет различни мнения по въпроса, ще ти се наложи сам да си преценяваш.
Да ти харесва един квартал е едно да е престижен друго а да купиш трето и четвърто.Аз не питам кои квартали ви харесват а кои са престижни.Бих искал да уточним и на какви критерии трябва да отговаря един квартал за да е престижен.Като се напишат и уточнят критериите ще се разберат и кварталите
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
18-11-2011 - 14:17:08
Престижен за мен е например района около Оборище най - малко по две причини - най-мургавото нещо там съм аз и няма бездомни кучета. Има и още причини - близостта с всяка точка от т.нар. "топцентър", разстоянието да всеки краен квартал е еднакво, пеша отивам на театър, концерт, винаги има къде да паркирам, в старите сгради живеят главно хора, които все пак са се научили да спазват някакви правила , това засега стига като аргумент в полза на моят избор.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
18-11-2011 - 15:08:30
Quote
bashbroker
Престижен за мен е например района около Оборище най - малко по две причини - най-мургавото нещо там съм аз и няма бездомни кучета. Има и още причини - близостта с всяка точка от т.нар. "топцентър", разстоянието да всеки краен квартал е еднакво, пеша отивам на театър, концерт, винаги има къде да паркирам, в старите сгради живеят главно хора, които все пак са се научили да спазват някакви правила , това засега стига като аргумент в полза на моят избор.
Ти може би не правиш разлика между харесван удобен предпочитан и престижен квартал.Според мен в София няма престижни квартали.Щото за мен колективната сграда не може да е престиж.Престижен квартал според мен е който отговаря на следните критерии
1.Ниско строителство къщи максимум до три етажа
2.Строителство съгласно проекта и противоземетръсните изисквания.
3.Завършено с луксозни материали
4.Никакви кучета по улиците.
5.Градски транспорт училища лекари зъболекари наблизо
6.Наличие на канализация.
7.Недопускане на съмнителни лица и частна охрана из квартала.
Могат да се добавят и още.
Престиж според мен не е да живееш в 60г порутена сграда с пенсионери близо до центъра.Престижа е за много богатите другите ще се задоволим с харесван квартал.Пак казвам престижа е за малко хора не е за всеки.Камо ли за хора с по 1000 кинта заплата и кредит 40-50000евро.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
18-11-2011 - 15:48:01
Ти може би не правиш разлика между харесван удобен предпочитан и престижен квартал.Според мен в София няма престижни квартали.
-------------------------
А ти може би задаваш този въпрос за да си намираш повод за заяждане ? Хем искаш някой да ти обясни какво според него е "престижен квартал" в София, хем само чакаш някой да го направи, за да му обясниш ти, че в София няма такъв ?! За теб колективната сграда не е престиж , ами имаш вариант - на село, сградата си е само твоя, кокошчиците - също, тоалетната ти е наблизо, от какъв зор искаш да разбереш що е то "престижен столичен квартал" ?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход