Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Катастрофа на имотния пазар след 2012

Публикувано от demograph 
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
20-11-2011 - 23:19:54
Зле влияят, ето как.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
21-11-2011 - 14:58:53
avatar
Quote
hunterA
Така е всяка жаба в гьола. Но, пенсионерите как ги махаме от големите апартаменти, въпреки че не могат да си покрият само сметката за парното за големите апартаменти със смешните си пенсии. През няколко кооперации един пък дал апартамента под наем и живее в гаража. Тези хора как да се махнат от по как да го кажа високо-класните квартали ? И да живеят според чергата си. За съжаление някак ганьовщината си е в голяма част от българите и трудно ще се изкорени. Това не е само при имоти, но и при коли и при всичко.

Не е Ганьовщина, само трябва да си представиш, че родителите ти, понеже пенсиите им са никакви, продадат къщата, която е с повече от 2 стаи и се преместят в лятната кухня. А, от там- в гаража.
Тия градски легенди, за ширещите се самотни старци с по една кофичка кисело мляко на ден, са смешна работа.
Всички те имат деца, които твърде добре могат да си направят сметките.
Време е да разбереш, че изцяло " висококласен" квартал в София няма.
За 22 г. не може да се получи разслоението, което би опразнило една територия от " бедняци", би съборило " непрестижните" блокове и би преградило с бариера влизането.
Ти, като си купил тънко жилище, на което и поддръжката, и данъците са " редови", не мислиш ли, че попадаш в графата " бедняк" в очите на някого, защото той пък, може да си позволи да купи в съседната нова сграда 150кв. с двоен гараж?smoking smiley
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
21-11-2011 - 19:17:39
Quote
камелия
Quote
hunterA
Така е всяка жаба в гьола. Но, пенсионерите как ги махаме от големите апартаменти, въпреки че не могат да си покрият само сметката за парното за големите апартаменти със смешните си пенсии. През няколко кооперации един пък дал апартамента под наем и живее в гаража. Тези хора как да се махнат от по как да го кажа високо-класните квартали ? И да живеят според чергата си. За съжаление някак ганьовщината си е в голяма част от българите и трудно ще се изкорени. Това не е само при имоти, но и при коли и при всичко.

Не е Ганьовщина, само трябва да си представиш, че родителите ти, понеже пенсиите им са никакви, продадат къщата, която е с повече от 2 стаи и се преместят в лятната кухня. А, от там- в гаража.
Тия градски легенди, за ширещите се самотни старци с по една кофичка кисело мляко на ден, са смешна работа.
Всички те имат деца, които твърде добре могат да си направят сметките.
Време е да разбереш, че изцяло " висококласен" квартал в София няма.
За 22 г. не може да се получи разслоението, което би опразнило една територия от " бедняци", би съборило " непрестижните" блокове и би преградило с бариера влизането.

Именно, няма как да се отдели даден квартал. Но за другото си е ганьовщина. Същи тези хора ако продадат/заменят тези жилища за жилища отговарящи на жилищните им нужди ще е в пъти по-добре и за тях и за всички.
Да вземем за пример пенсионер/и (до двама като семейство) населяващи апартамент от 100+ кв.м. където дори луксозно могат да живеят едно 4-членно семейство. Обаче тези хорица се свират в едната стая, за да плащат по-ниски сметки за парно (за др. стаи пак плащат парно, защото ползвал, неползвал топлофикация бичи дялово разпределение), плащат и по-високи данъци и т.н. Тези пари могат да се спестят вземайки малко жилище да кажем 50 кв.м. за до двама пенсионери е повече от достатъчна. Дори и да е в същия квартал за да не се казва, че им се нарушава стандарта на живот, ще са пак комшии на Гица и Пена за да си лафят и ходят на кафе. Така пък младо семейство търсейки по голямо жилище и имайки малко такова по-лесно ще може да намери такова а да освободи малкото си. Не споменавам парите с които ще се сдобият хората, които в момента са в нужда и трудно се справят със сметките си.

Quote
камелия
Ти, като си купил тънко жилище, на което и поддръжката, и данъците са " редови", не мислиш ли, че попадаш в графата " бедняк" в очите на някого, защото той пък, може да си позволи да купи в съседната нова сграда 150кв. с двоен гараж?smoking smiley

За комшиите не знам кой беден кой богат. Аз ново строителство в района не харесах, но да кажем, че той си е харесал всеки сам си избира как ще живее. Аз съм купил евтино, защото отделих една година да намеря желания имот, без да тегля и стотинка кредит, като имам финансова възможност да направя и ремонта на апартамента без кредит. Така запазвам стандарта си на живот въпреки покупката на ново по-голямо жилище. Как щеше да е по-добре, да избързам да купя нещо по-скъпо и да тегля кредит и да изплащам и да се надявам в бизнеса ми да няма някакви сътресения, а ако стане още по тежка криза, а ако трябва да тегля кредит за рефинансиране и на бизнеса ми ?
От друга страна "беден" споменавам човек, не можещ да си позволи жилището в което живее в момента и аз това страда стандарта му на живот.
Пак казвам всеки е добре да живее според чергата си. Излишната ганьовщина кара хората да страдат. Аз лично съм отгледан с тази идея и така и живея.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
21-11-2011 - 20:27:25
avatar
Quote
hunterA

Пак казвам всеки е добре да живее според чергата си. Излишната ганьовщина кара хората да страдат. Аз лично съм отгледан с тази идея и така и живея.

Това се опитвам да ти обясня- всичките приказки за живеещите не по чергата си, пенсионери, в големи и скъпи имоти по центъра, просто са градски легенди!
Те, пенсионерите, в 90% от случаите имат деца, та ако децата им нямат възможности, живеят в същия апартамент. Ако са се отделили, то са решили как да действат- дали да запазят жилището за децата си, или да го сменят с по- малко, за да е по- по джоба на възрастните.
Така че, ганьовщина е да се определят някои като пречещи на стандарта на квартала, само защото в момента имат по- ниски доходи от други.
Не иде реч за това, дали ще купиш с кредит или с готови пари- важното е да не се заблуждаваш, че ти, купувайки " тънко" жилище в условно добър квартал, си по- високо от пенсионера до теб или оня- в съседната сграда, платил двойно, е по- висока категория от теб.smiling smiley
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
21-11-2011 - 20:58:35
Кое точно наричате "ганьовщина", че не мога да разбера и затова не вземам отношение.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
21-11-2011 - 23:43:54
Quote
камелия
Quote
hunterA

Пак казвам всеки е добре да живее според чергата си. Излишната ганьовщина кара хората да страдат. Аз лично съм отгледан с тази идея и така и живея.

Това се опитвам да ти обясня- всичките приказки за живеещите не по чергата си, пенсионери, в големи и скъпи имоти по центъра, просто са градски легенди!
Те, пенсионерите, в 90% от случаите имат деца, та ако децата им нямат възможности, живеят в същия апартамент. Ако са се отделили, то са решили как да действат- дали да запазят жилището за децата си, или да го сменят с по- малко, за да е по- по джоба на възрастните.
Така че, ганьовщина е да се определят някои като пречещи на стандарта на квартала, само защото в момента имат по- ниски доходи от други.
Не иде реч за това, дали ще купиш с кредит или с готови пари- важното е да не се заблуждаваш, че ти, купувайки " тънко" жилище в условно добър квартал, си по- високо от пенсионера до теб или оня- в съседната сграда, платил двойно, е по- висока категория от теб.smiling smiley
Камелия, не съм статистик и не знам колко от хората са възрастни и живеят сами. Знам, че в кооперацията където купих има 3 + моя където живееха такива (в моя до сега имаше такъв). За другите не знам как е, но една разходка из центъра може да ви стане ясно къде живеят предимно бедни и пенсионери (опадала мазилка, мизерни входове и др.). Да не говорим за един от хубавите като местоположение квартали преди - Еврейският квартал на какво прилича. За радост, че при нас са повече младите и надявам се съвестни хора.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-11-21 23:56 от hunterA.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
22-11-2011 - 11:15:09
avatar
Quote
hunterA

Камелия, не съм статистик и не знам колко от хората са възрастни и живеят сами. Знам, че в кооперацията където купих има 3 + моя където живееха такива (в моя до сега имаше такъв). За другите не знам как е, но една разходка из центъра може да ви стане ясно къде живеят предимно бедни и пенсионери (опадала мазилка, мизерни входове и др.). Да не говорим за един от хубавите като местоположение квартали преди - Еврейският квартал на какво прилича. За радост, че при нас са повече младите и надявам се съвестни хора.

Населението застарява, вярно е, но нали не мислиш, че пенсионер в София може да оживее със 136лв. пенсия?
За да живее в апартамента си, значи децата му са решили, че ще го издържат, за да " пази" жилището, докато е жив.
Що се отнася до Еврейския квартал- там съм родена и знам какво имаш предвид, но нещата са малко по- сложни.
Той беше населен предимно с хора под наем- евреите си бяха заминали за Израел.
С годините, се позволи и закупуване и се получи смесена собственост.
Така че, сградите не се поддържаха, но просто бяха качествено строени.
След обръщането на палачинката, ги върнаха на наследниците, които в голямата си част, дори и не знаеха къде какво се намира. И разбира се, не се бръкнаха да ремонтират.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
22-11-2011 - 17:26:35
Quote
камелия
Населението застарява, вярно е, но нали не мислиш, че пенсионер в София може да оживее със 136лв. пенсия?
За да живее в апартамента си, значи децата му са решили, че ще го издържат, за да " пази" жилището, докато е жив.
Надявам се да е така. Напролет съм решил да предложа външно саниране на сградата, смяна на щранговете и евентуално може и др. някакви ремонти ако се налага. Тогава ще се разбере колко добре ги издържат или ще се почне с нямането на пари.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
22-11-2011 - 19:04:07
avatar
Quote
hunterA

Надявам се да е така. Напролет съм решил да предложа външно саниране на сградата, смяна на щранговете и евентуално може и др. някакви ремонти ако се налага. Тогава ще се разбере колко добре ги издържат или ще се почне с нямането на пари.

Е, значи пак не си наясно.
Не можеш да искаш от хора, имащи семейства, издържащи деца и жилища, и родители, да ти извадят наведнъж пари за всички ремонти.
Забравяш, че кризата не е подминала никого.
Ти имаш грижа само за себе си, затова ти е широко около врата.
Ако сега родителите ти поискат да им санираш къщата, да им смениш ВиК и ел. инсталацията, какво става?smiling smiley
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
22-11-2011 - 20:17:09
Quote
камелия
Quote
hunterA

Надявам се да е така. Напролет съм решил да предложа външно саниране на сградата, смяна на щранговете и евентуално може и др. някакви ремонти ако се налага. Тогава ще се разбере колко добре ги издържат или ще се почне с нямането на пари.

Е, значи пак не си наясно.
Не можеш да искаш от хора, имащи семейства, издържащи деца и жилища, и родители, да ти извадят наведнъж пари за всички ремонти.
Забравяш, че кризата не е подминала никого.
Ти имаш грижа само за себе си, затова ти е широко около врата.
Ако сега родителите ти поискат да им санираш къщата, да им смениш ВиК и ел. инсталацията, какво става?smiling smiley
Значи дойде на моята теза, че тези хора нямат финансовата възможност да живеят според стандарта в тези квартали и само спъват живота на такива които могат да си го позволят. Ето за това и говоря.
Друго е, че един ремонт ще качи цената и на техният имот и по лесната му продажба в последствие, ако техните деца искат да си вземат максимума.

За роднините ми са го направили доста отдавна, но ако се налага не е кой знае какъв разход 5-6000 лв. (за по голям да е 10000) е една смяна на прозорци, топлоизолация и щрангове на средностатистически апартамент. Щом това не могат да си позволят на 40 години за какво говорим.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход