Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Могат ли цените в България да паднат с 70 % от пика си ?

Публикувано от Imotenbalon 
Re: Могат ли цените в България да паднат с 60 % от пика си ?
13-05-2009 - 14:56:41
Обосновано и вярно!
Re: Могат ли цените в България да паднат с 60 % от пика си ?
13-05-2009 - 14:57:23
gogo84 Написал:
-------------------------------------------------------
> Интересното е, че в Латвия поне по графиката не се
> вижда ръст все още.


това па с ръста кой го измисли. Имотите след като се сринат бая години им държи топло на инвеститорите. Вярно, че после пак става мечи капан и се раздува балон, но моля ви, тези цикли имат продължение по 8-12 години, а вие ги търсите в 8-12 месеца. Нашият балон си е напълно класически до тук и вероятно ще има повишение, което се нарича бултрап, след което следва срива на цени под себестойност. Просто не ми се мисли как ще му затворим устата на Пунди по време на това краткотрайно повишение.
Re: Могат ли цените в България да паднат с 60 % от пика си ?
13-05-2009 - 15:45:04
greenbul Написал:
-------------------------------------------------------
> това па с ръста кой го измисли. Имотите след като
> се сринат бая години им държи топло на
> инвеститорите. Вярно, че после пак става мечи
> капан и се раздува балон, но моля ви, тези цикли
> имат продължение по 8-12 години, а вие ги търсите
> в 8-12 месеца. Нашият балон си е напълно
> класически до тук и вероятно ще има повишение,
> което се нарича бултрап, след което следва срива
> на цени под себестойност. Просто не ми се мисли
> как ще му затворим устата на Пунди по време на
> това краткотрайно повишение.


Мислиме много сходно в някои посоки.
След краха от 1996-97 в Бг започна един нов цикъл при НИ, който преминава през разни фази: да ги наречем условно - стабилизиране-растеж-балониране. Като период от време това покрива споменатите от тебе 10-12 г. Да кажем, че някъде през 2008 този цикъл е приключил.
У нас неизбежно ще има някакви специфики. Дори и сега много условно за Бг може да се говори като за истински, свободен пазар. А какво остава за периода 1997 - 2002. Тогава страната си беше някаква сива, аморфна, полусанитарна зона, която въобще не беше ясно накъде ще я отнесат вълните. В този период цените на НИ се формираха от предимно вътрешни фактори.
След 2002 г. започна да действа сложна комбинация от вътрешни и външни фактори.

Идваме до срива. Той би трябвало да е доста по-кратък като продължителност при обичайни условия. Световната финансова криза е всичко друго, но не и "обичайно условие". Да си кажа правата - не знам накъде ще тръгне този свят.
Не мога да изключа опит за надуване на нови балони в условията на една висока инфлация.
Ако след време се констатира някакво номинално повишение на цените на НИ, Пунди и сие могат да изреват тържествено, ама ..... всуе.

Преди време в една друга тема разговаряхме с колеги за това дали е възможен бултрап при Бг имоти. На теория да. Ама как да го регистрираме.
Примерно - имаме 3 или 4 поредни тримесечия пад на цените по НСИ. След това едно тримесечие ръст, последван от поне нови 4 (или дори повече) тримесечия спад. А какви да се промените ?!
Ти как го виждаш ?
Аз съм по-скоро на мнение, че при Бг методика за отчитане на цени НИ, не е много редно да се говори за бултрап.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-05-13 15:48 от nacheff.
Re: Могат ли цените в България да паднат с 60 % от пика си ?
13-05-2009 - 15:55:34
Мисля си, че и новите строежи ще повлиаят на цените, но след около гидина.
На една улица (през която минавам всеки ден за работа) има 2 строежа, които ги започнаха януари - февруари месец. Сега и двата са на кота 0 и гонят цени от над 1000 EUR/кв.м. Ако не се намерят баламурници, които да изкупят апартаментите преди АКТ 16, то тези строители ще имат много да продават, а от друга цена ще са строили с евтини материали и евтина работна ръка. Тогава те спокойно ще могат да бутнат цената на долу в желанието си да си преберат парите.
Re: Могат ли цените в България да паднат с 60 % от пика си ?
13-05-2009 - 16:42:02
gogo, точно тези най-трудно ще бутнат цената надолу АКО са купили парцела последната година, защото разходът за земята те са го направили при високите цени на парцелите, или съответно някакво диво обезщетение от над 30-40%...Ако земята са я придобили на ниска цена, тогава могат да бутат надолу доста от тези 1000 евро.
Re: Могат ли цените в България да паднат с 60 % от пика си ?
13-05-2009 - 16:43:44
gogo84 Написал:
-------------------------------------------------------
> Мисля си, че и новите строежи ще повлиаят на
> цените, но след около гидина.
> На една улица (през която минавам всеки ден за
> работа) има 2 строежа, които ги започнаха януари -
> февруари месец. Сега и двата са на кота 0 и гонят
> цени от над 1000 EUR/кв.м. Ако не се намерят
> баламурници, които да изкупят апартаментите преди
> АКТ 16, то тези строители ще имат много да
> продават, а от друга цена ще са строили с евтини
> материали и евтина работна ръка. Тогава те
> спокойно ще могат да бутнат цената на долу в
> желанието си да си преберат парите.


За съжаление не можем да знаем, колко от получилите разрешение за строеж от края на миналата година до сега действително ще започнат да строят.
Всеки строител задължително знае (дано и новите ни инвеститори са научили), че няма нищо по-лошо от един спрял строеж.

Та, не знам как ще влияят новите строежи.

От друга страна, всички виждате, че има масово напуснати строежи. Аз специално наблюдавам два такива до мене.
На Ф.Ж. Кюри 2 (зад бившето кино Изток в София), дори бях постнал миналата година снимка, която би помогнала за кандидатстване за "най-грозен строеж".
Другият е между Латинка и Методи Попов.
От есента на миналата година няма никакво движение. Към момента и двата би трябвало да са вече с РП, но и грубият строеж не е завършил.
Не ги споменавам случайно. С оглед на местоположението, това би трябвало да са едни от най-желаните и скъпи имоти. Би трябвало да са продадени на ранен етап при цени 1600 - 2000 е. сАМО СИ представете как звучи това сега и що за безумие е имало до съвсем скоро.
Трудно ми е да си представя, как ли се чувстват новите "собственици", които с много късмет биха си получили имотите с 12-18 месеца закъснение.

В тази обстановка кой би купувал "на зелено".
Re: Могат ли цените в България да паднат с 60 % от пика си ?
13-05-2009 - 16:50:51
То не само на зелено. Аз като гледам как се мотаят с взимане на АКТ 16, колко месеци минават докато се завърши обектът си мисля, че и да се купува на АКТ 15 не е оферта.
Re: Могат ли цените в България да паднат с 60 % от пика си ?
13-05-2009 - 17:09:48
nacheff, мисля че се сещам за тази на ул.Ф.Ж. Кюри, а другата на Латинка не я знам, но съм силно учуден, какво въобще е възможно, в ТОЗИ район...и се сещам за разни варианти с борсови игри...човека взел парите, купил си акции, те поскъпнали с 20-30% и си казъл, "ете сега станах милионер...мултимилионер дори"...обаче нещата се проминили по много неприятен начин, и строежа празен като консервена кутия!
Re: Могат ли цените в България да паднат с 60 % от пика си ?
13-05-2009 - 18:21:23
nacheff ...в една друга тема беше писал май точно ти за бултрап при имотите.Тогава ти писах,че бултрапа е специфична ситуация за пазарите на бързо ликвидни стоки.Бултрап има на борсите.Имотите са много инертни за това.Не стават.Други също не стават...Да си чувал за бултрап някъде някога на пазара на кораби примерно...или на каравани...Няма такъв случай.Имот се продава трудно и бавно.Дори да не е трудно,пак е бавно.Сметни си 1,2,3 огледа,банки,нотариуси...общо взето си е драма да затвориш целия процес на придобиване в рамките на един календарен месец.А в това време икономиката се е придвижила на някъде с огромни крачки.Виж сам графиката на първа страница-още показва цени над 1000Е.Що за бултрап е тоя,дето ще ти се развива 6-8 месеца.Ми те имотите докато влязат и излязат от бултрапа,кризата отдавна ще е свършила и влияние ще оказват някакви нови фактори,дето в момента не се усещат,да не говорим как повечето хора изобщо не подозират за съществуването им.
Re: Могат ли цените в България да паднат с 60 % от пика си ?
13-05-2009 - 18:34:04
hrabar Написал:
-------------------------------------------------------
> nacheff, мисля че се сещам за тази на ул.Ф.Ж.
> Кюри, а другата на Латинка не я знам, но съм силно
> учуден, какво въобще е възможно, в ТОЗИ район...и
> се сещам за разни варианти с борсови игри...човека
> взел парите, купил си акции, те поскъпнали с
> 20-30% и си казъл, "ете сега станах
> милионер...мултимилионер дори"...обаче нещата се
> проминили по много неприятен начин, и строежа
> празен като консервена кутия!


Има много варианти.
По-лошо би било ако с получените пари от прадажбата "на зелено" са купили някой безумно скъп парцел и са разчитали с нови продажби на шарени картинки да получат пари за завършване на първия обект.
А сега има "ох". Парите свършиха!
От друга страна строяха по един толкова примитивен и грозен начин и с толкова евтини материали, че направо обидно. Не бих искал да съм н амястото на купувачи и обезщетени (ако е имало такива).

Нещо нечисто има там .....

На самата Латинка са двете сгради на Артекс. Те вече функционират. Говорех за един строеж на Интертайм, който е между Латинка и Методи Попов, на една малка уличка (дори не и знам новото име), също много близо да училището.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход