Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Могат ли цените в България да паднат с 70 % от пика си ?

Публикувано от Imotenbalon 
Re: Могат ли цените в България да паднат с 60 % от пика си ?
12-05-2009 - 18:21:46
Ками , разбира се че мир.... *beer*
Ще ти кажа за онова предложение за 50 хил евро , значи -строителя категоричен че цена няма да свали - и 10 години щял да чака но за под 55 - абсурд

Казвам му - човек , харесва ми даи да не се надлъгваме вземи това което ти предлагам да си стиснем ръцете и всичко е ок

а тои ми отговаря че след като ми е харесало -все ще намеря още 5 хил евро
казвам му че и 5 евро да е отгоре няма да купя

от тогава ми звъниха три пъти - 53, 52,500 и точно 50
а като се разделихме строителят ми каза че ако не съм аз ще е някои друг
обясних му че си държа на думата и ако не приеме и 5 лева да го дава няма да го взема
ок , аз не споря с никои - нали има други за 50 - ами да го купят - защо ми звъни ?

защо купувача да е виновен за нещо - купувача нали е предложил цена ?
отделно от това излязоха още доста оферти - така че....
Re: Могат ли цените в България да паднат с 60 % от пика си ?
12-05-2009 - 20:14:29
gogo84 Написал:
-------------------------------------------------------
> Ей това много ме дразни:
>
Цитат:
> 1-СТАЕН
> 33500 EUR
> Квадратура: 42 m2
>
> Разпределение-стая 20кв. м. ,отделен тъмен бокс,
> баня 4. 22кв. м. ,мокро помещение 2. 1кв. м.
> Изложение-северозапад . Чиста жилищна площ 32.
> 3кв. м.
>
> Значи като съберем квадратите излизат 26.32 кв.м.
> обаче ни го продават за 42 кв.м.
>
> Кога ли ще секне наглостта на брокери и
> строители...


Е това и мене много ме дразни!!

Но това е начин БГ "предприемачите" да ти взимат по голяма цена на кв/м.!

раздели 33500 Е на / 32.3 Е кв/м ржп=1037 Е на кв/м - е това е цената която плащаш реално за кв/м-просто си плащаш два пъти общите части.!!!

ЧЕСТИТО НА ПЕЧЕЛИВШИТЕ!!!!


:] :]
Re: Могат ли цените в България да паднат с 60 % от пика си ?
12-05-2009 - 20:57:26
Broki Написал:
-------------------------------------------------------
> Впоследствие разбрах, че същия този клиент е
> врътнал подобен номер на още двама колеги за други
> имоти. За единия замалко да си дойде продавача от
> Германия. Това за мен е болестно състояние!
> Разбира се, не слагам под общ знаменател всички
> клиенти, както някои - всички брокери. Дали парите
> са кеш, дали е с кредит, все купувача ги плаща и
> трябва да преценява добре.
> Въпроса е да е наясно дали въобще иска да
> купи и какво да е то - затова колегите питат: Ще
> купувате ли? Като си работил 10-15 години и си се
> нагледал на всякакви чудеса, не е сложно да ти се
> изясни какъв човек стои срещу теб.
>
>
Broki запомни - ВИНОВЕН КЛИЕНТ НЯМА !!!!!
Какво означава че клиента въртял номера и на други твои колеги ? Човека си тъси -дали точно ти ще му намериш е въпрос както на професионализъм , така и на лични качества . Не виждам как може някои да обвинява клиент .... ти лично ще купиш ли ...имаш ли тази сума ? Би ли платил общите части на цената на реалните ? Би ли платил два пъти общи части ? Ако клиента ти е архитект или инженер и прекрасно разбира от строителсво , но премълчава професията си - пак ли ще го обвиниш че е виновен за липсата на сделка ? Ако клиента хареса апртамента но не хареса квартала - пак ли е виновен ?
Хората масово правят една-две сделки за целия си живот и никои няма право да ги съди че са внимателни при избора си ....
Виновен ли купувача че има интернет и сравнява офертите както в страната така и в Испания,Франция,Америка и тн... и вижда че там цените са подобни , но за реална площ?
Пак ще кажа - има агенции които не са спирали да работят - подготвени , знаещи далновидни , можещи - да мястото им е на пазара !!! категорично !!!
Всички останали или трябва да сменят подхода или да сменят професията !

ВИНОВЕН КЛИЕНТ НЯМА !!!!!

Re: Могат ли цените в България да паднат с 60 % от пика си ?
12-05-2009 - 21:19:43
Загледах се отново по графиката от първата страница на темата. Искаше ми се да видя за какъв период от време и по какъв начин са падали цените в Латвия.
Това, което се набива на очи - за първите три 6-месечия цените са падали с по 200 EUR на 6-месечие, а за последните 4-5 месеца са паднали с 400 EUR.

В България си мисля, че едва сега приключихме първото 6-месечие на спад. Какво ли ни очаква? smiling smiley
Re: Могат ли цените в България да паднат с 60 % от пика си ?
12-05-2009 - 21:28:00
Следващия ми въпрос е - кои определя цената и имота ? Ако е брокера - защо ?

Как се опредяля цената ? Как се опредлят общите части и цената им ?

Влияе ли пролетното равноденствие и съответно лятното слънцестоене въху цената
съответно на ипотекиран и не ипотекиран имот ?

Въпросите са само към брокери ( моля Продавач и Ками да не отговарят winking smiley )
Re: Могат ли цените в България да паднат с 60 % от пика си ?
12-05-2009 - 22:22:42
Ми че то Камито не е ли брокер???

Доста е трудно да го обясниш вкратце (то ако беше лесно - обясняваш го на някой начинаещ брокер и готово - и той знай, ама ей на, не става така)

Професионалистът определя цената почти от раз (ако не е пълнолуние-хихи)

например цената я определяш на база на пазарната конюктура.-колко биха дали купувачите, подчертавам купувачите, (мн.число) за определен имот.

А знам колко биха дали, защото от огледите с различни купувачи знам колко не биха дали за подобен имот, както и знам колко са давали за други подобни имоти.

също така при определяне на цена е важно да отчетеш плюсовете и минусите (местоположение, етаж, вход, блок, състояние на всичко наоколо) и разбира се предлагането в момента. Ако в този район и подобен в момента се продава само един имот и той не е на 1 етаж, не е преходен, не тече и т.н. става по-продаваем, т.е. цената му е на тавана на пазарната (има диапазон от някаква сума-1000-2000 евра, зависи от общата цена)

абе няма да се справя с отговора, всъщност не знам точно как, отиваш и понеже много си виждал, знаеш какво се търси, какво се харесва, какво не се харесва, с кое хората правят компромис, с кое не правят......

Има брокери, които, за да лапнат продавача му изфраскват празни обещания за високи цени, но предполагам, че въпросът ти не е ориентиран към тях...

В повечето от случаите продавачът сам си и измислил цена и ти всъщност трябва да го вразумиш, защото неговата цена е определена на база предлагани оферти в безплатни сайтове, а не на база реализирани сделки.

Между другото imoti.net вече е платен сайт и това според мен ще донесе голяма полза за пазара - няма да се публикува безплатно всяка плява, защото фирмите ще публикуват само продаваемите си имоти.

А за общите части не разбирам въпроса ти - те се определят по таблица за новото строителство, в старото нямат никакво значение, там не са включени в квадратурата, а са отделени като процент.


Re: Могат ли цените в България да паднат с 60 % от пика си ?
12-05-2009 - 22:48:25
Почти разкри отговора - Да пълнолунието влияе, както влияе и кварталната кръчма , мнението на кошията, а брокера ( еле ако има вратовръзка ) се приема като уникално компетентен понеже веднага се съгласява с цената , която се коментира в кръчмата .....

п.с Моля терминът -пълнолуние да не се бърка с пълнолудие.......
Re: Могат ли цените в България да паднат с 60 % от пика си ?
12-05-2009 - 23:23:43
Въпрос към всички: Как се нарича човек, който минава през няколко агенции, гледа практически всичко на пазара, което поиска за цената, която е казал и във вид, какъвто той е преценил, че търси. Харесва почти всичко, пазари се за цени, постига реални отстъпки. Да, върти телефони/от служебни/, гори бензин за огледи, води и приятели за помощници/отстрани изглежда, че търси някой да го откаже/, губи и собственото си време, уговаря капарирания и накрая се потапя и не купува. Не обяснява на никого нищо, не се извинява за вложения труд и разходи, не променя параметрите на търсенето, мрънка неясни обяснения като все пак успееш да му се обадиш. Е кажете ми как се нарича - не е купувач, защото не купува, какво е тогава?

Вчера имах невероятния шанс да ми се скара клиентка в следната ситуация: Продавам вила в село до София, обяснил съм къде, какво, как и колко, подробно обясних, че вилата е на асфалт, но във високата планинска част на селото и през зимата с кола без 4х4 не може да се стигне до нея. Както и да е, идва клиентката, водя я до вилата и тя реагира бурно, че селото било планинско, тя си го представяла като Горни Лозен, искала да е на равното, много е разочарована, възмутена, огорчена и не знам си какво... Да се смееш ли, да плачеш ли? Тя продала в Горни Лозен и търсела пак нещо такова, ама защо не го търси пак там не стана ясно!
Re: Могат ли цените в България да паднат с 60 % от пика си ?
12-05-2009 - 23:26:02
gogo84 това вече го коментирахме тук

По-интересно е че първата година от спада(юли 2007-юли 2008) цените са спаднали с около 25% а през втората година, при това за 9 месеца с цели 51%(на база юли 2008). Очевидно поевтиняването на цените през втората година е ставало с двойно по-високи темпове! Интересно наистина! И да те поправя, цените са паднали със 62,6% в Рига за целият период юли 2007-април 2009.

И имай предвид, че пазара никога не е бил по-ясен от сега! Няма никакво съмнение на къде е пазара, въпросът е къде е дъното. Ако икономически нещата се затегнат сериозно, цените ще паднат под себестойността на новото строителство. Това е ситуацията на така нареченият отрицателен балон, т.е. имаме нелогично ниски нива. Такива бяха те в периода 1996-98 година. Тогава никой не строеше, защото беше по-евтино да си купиш десет апартамента отколкото да построиш десет апартамента! Например цената на петрола, когато падна на 30$ за барел, стана ясно, че при тази цена, никой няма да прави никакви инвестиции в нови добивни мощности, защото не може да си ги избие(в обозримо бъдеще)...ето ти пример за цена под равновесното ниво! Дали в България ще имаме такива цени...бих казал че сме по-близо до "да" отколкото до "не". Разбира се трябва да сме наясно, че това ще е контракция, която сравнително бързо(2-3 години) ще отмине, цените винаги вървят към равновесни нива.

П.П. Сега видях че Агенцията по вписванията е изкарала статистика за последните 3 месеца...потресаващо- 54% спад в броя на сделките!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-05-12 23:30 от hrabar.
Re: Могат ли цените в България да паднат с 60 % от пика си ?
12-05-2009 - 23:33:35
Броки

На въпрос - Как определихте че имотът струватолкова ?

Наи честият отговор които получавам е - ами те толкова вървят.... :}

За пореден път ти казвам - Виновен клиент НЯМА !!!

Нямаш ли купувач -нямаш комисион ! Това е толкоз просто и логично !
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход