Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Прогнози за цените и реалните им нива на имотите във Варна

Публикувано от Zrfv 
Re: Прогнози за цените и реалните им нива на имотите във Варна
26-03-2009 - 07:58:28
alex_dilan Написал:
-------------------------------------------------------
> Приятели,
> Не съм се върнал назад, а правя аналогия с
> времето от преди 15г. Тогава бях войник във ВВМУ и
> имам лични спомени. Имам бизнес във Варна от 3
> години - офис, квартира, служители, не ми е ново
> начинание. Ново е, че има голям избор на магазини,
> което би било мечта за мен преди година. За
> бизнеса на магазините:съмнявам се , че магазин на
> Пискюлиев обслужва чужденци, или на Чаталджа ? или
> на Ген Колев? Точно туристи не ми се вярва....
> А колкото до покупка на магазин: Аз съм
> бизнесмен и си пресмятам доходността от капитала.
> В момента, тя не е в полза на покупка дори на една
> трета от ценовите нива. Не ме и касае. Аз имам
> бизнес и з цяла БГ и никъде нямам намерение да
> купувам недвижимостти. А специално за Варна,
> където видях толкова много строящи се молове...
> Знам как е в Европа - 2-3 търговски улици и
> останалотов мола....
> И не се заяждам, а обсъждам с вас. Имам няколко
> оферти, които все още обмислям, затова се обърнах
> към вас, за мнения.

Това, че има свободни магазини и наемите са с тенденция към спад, е безспорен факт. Но щом бизнесът Ви не е от вчера, то знаете какво и къде да търсите. Аз продължавам да съм на мнение, че обективна оценка на имотния пазар е рано да се прави. Това би си проличало и по съветите, които ще получите на този етап. Хубавото на наемните отношения е, че могат да се предоговарят winking smiley
Re: Прогнози за цените и реалните им нива на имотите във Варна
30-03-2009 - 13:22:19
Здравейте на всички! Регистрирах се токущо и бих искал да изкажа мнението си, след като прочетох темата за Варна и цените.
Мисля, че от двата типа мнения , които срещнах тук - оптимистите, вярващи, че цените на имотите в ГМ ще се запазят и реалистите, които осъзнават за съществуването на все още предстоящата лавина от сривове на цените на каквито и да е видове имоти, ще надделее пазара като арбитър на всички наши мнения. От месеци такъв няма и няма никаква причина да заима....Обърнете внимание къде са хората - не са на работа, а в кафенетата. Стоят там на кафе и кола и умуват. От това по-голям признак за спряло развитие можете ли да ми кажете? А вие за какво харчите пари в момента? Мисля че, повечето знаете отговора - наближаваме нивата на пазарене на стоки от първа необходимост....
Имотите са бизнес и място за живеене. С добра ликвидност при ръст на икономиката. Нереалният "30-40 %" и нагоре, последните няколко години замъти съзнането на почти всички и в голяма степен съзнанието на тези с чисто търговски интереси.
За Варна няма никакво значение дали улиците са чисти или мръсни или пренаселени или каквото там се казва. Това е Варна - град на море и винаги ще привлича хората отвън - било то българи или чужденци. Но те скоро няма да се появат -тръгнаха си. Знаем защо.
Но това, което можем да се опитаме да направим е да помогнем на всички с все още силно замългено съзнание да прогледнат и всички заедно да приемем, че докато:
Не намерим начин да забравим какво е било преди и да се опитаме да живеем днес, с настоящите проблеми, ще продължаваме да си стоим дълго по кафетата и да се чудим, защо стана така.
Тези, които реално правят бизнеса днес са строителите издаващи новите аапартаменти. Те започнаха да осъзнават, макар и бавно, че ликвидността се определя от търсенето и започнаха да "свалят гащите". Щат не щат ще бъдат последвани и от инвеститорите, които са на изчакване от месеци и чакането вече ги е обезсилило дотолкова , че и те се хващат за ципа вече.
Ясно е като бял ден - пазара търси реалното си ниво - там където се пресичат интересите на предлагащи и търсещи. Времето за спекула отдавна мина и ще се наложи просто да се работи за намирането на общи интереси на двете страни.
Ако сте брокери - работете, за да помогнете на хората да си намерят изгоден имот или на продавача, който няма да му е лесно да осъзнае, че отдавна е закъснял и трябва да спре да витае.
Статистиката вече показва достатъчно - сделки няма. Чака се хората да се осъзнаят.
В момента просто е невъзможно да се прогнозира нищо позитивно.
Бъдете на страната на търсещите. В момента те са важните. Всичко друго засега е пълна фантастика!

Re: Прогнози за цените и реалните им нива на имотите във Варна
30-03-2009 - 13:53:55
crackspider Написал:
-------------------------------------------------------
>
> В момента просто е невъзможно да се прогнозира
> нищо позитивно.
>
Ясно е, че позитивната прогноза на този етап е прекалено нереалистична позиция, дори и в очите на най-оптимистично настроения инвеститор, стрител или брокер на недвижими имоти.
Много е лесно да се рисуват апокалиптични картини, и повечето залагат на тази позиция, защото е ясно, че така шансът да се допусне грешка е по-малък, но мисля, че за момента е факт, че никой не може да подплати прогнозирания от него спад в проценти в цените с някакви конкретни доводи. Камо ли да го разбие по райони. Визирам конкретно цените на имотите във Варна.
Re: Прогнози за цените и реалните им нива на имотите във Варна
30-03-2009 - 14:50:42
crackspider Написал:
-------------------------------------------------------
> ...да забравим какво е било преди и
> да се опитаме да живеем днес, с настоящите
> проблеми, ще продължаваме да си стоим дълго по
> кафетата и да се чудим, защо стана така.


Здравей! Малко трудно ще бъде забравянето. За да се забрави едно нещо, първо трябва да се преживее, после да мине доста време и накрая да има какво друго да се прави. А предвид ситуацията, ние тепърва ще има да го изживяваме.
Настроящите проблеми са много. Толкова много, че още не могат съвсем ясно да се осъзнаят. И се множат. Затова се мисли на по кафе и кола в кафенетата. А за разрешаването им е още твърде рано.
Едно от главните неща, което вече започва да се осъзнава по кафенетата е, че икономиката се прави от производство и износ, с много ум и труд на големи обороти, а не с вдигане на цени на квадратен метър.

Карикатурата на "Стършел" изразява следващият етап след осъзнаването на проблемите.




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-03-30 18:05 от Scyther.
Re: Прогнози за цените и реалните им нива на имотите във Варна
30-03-2009 - 15:21:15
Да, много вярно е това. Но не е ли строителството вид производство? Аз съм имал производство,не строително, разбира се, и пазарът не ми позволи да да печеля по 600-700% . Бях в ниша с голямо предлагане и нормално търсене. Печелех40-50 % и бях доволен, докато не се сви търсенето. Наложи ми се да изнеса производството в чужбина.

Ръст от 10-тина % годишно трябваше да е нормалното ниво на строителството.
Сега в кафето може само да се сърдим на грандиозната спекулация на големите играчи на пазара и да се чудим пак, що не се светнахме по-рано. Затова мястото ни не е в кафенетата. Механиката на икономиката в кафенетата няма да я измислим. Топлата вода отдавна е открита и пием кафето си с нея.
С криза или без, имотния бизнес в България щеше да претърпи срив така или иначе. Може би просто идва времето на нормалните неща?
Re: Прогнози за цените и реалните им нива на имотите във Варна
30-03-2009 - 15:57:28
Да, строителството си е вид производство, но продуктът му не подлежи на износ.

Quote

С криза или без, имотния бизнес в България щеше да претърпи срив така или иначе. Може би просто идва времето на нормалните неща?

Напълно споделям това.
Re: Прогнози за цените и реалните им нива на имотите във Варна
30-03-2009 - 16:36:34
crackspider Написал:
-------------------------------------------------------

> Ръст от 10-тина % годишно трябваше да е
> нормалното ниво на строителството.
> Сега в кафето може само да се сърдим на
> грандиозната спекулация на големите играчи на
> пазара и да се чудим пак, що не се светнахме
> по-рано. Затова мястото ни не е в кафенетата.
> Механиката на икономиката в кафенетата няма да я
> измислим. Топлата вода отдавна е открита и пием
> кафето си с нея.
> С криза или без, имотния бизнес в България щеше да
> претърпи срив така или иначе. Може би просто идва
> времето на нормалните неща?

И от мен едно "много си прав". Пазара си се саморегулира. Където с колкото са надути цените на НИ спрямо доходите на болшинството от населението, с толкова и ще паднат тези цени. Просто наистина е нужно време, НИ не са фондова борса, поне една година трябва за собственно убеждаване и разбиране на нещата, след като пазара се е спекъл (това би трябвало да започне да се случва Ноември 2009, по-отворените може и да включат по-рано). Като се осъзнае, че по кафенетата не се оправят проблемите, ще се прави друго, ще се продава по-евтино и като не може да се работи за 200% печалба, ще се работи и за 10%.

@Zrfv: Разбирам много добре сантимента ти към града (и аз го имам, имам и апартаменти във Варна, продадох само един), но с риск да се повторя и потретя, ще напиша, че не е логично да разглеждаш Варна все едно е в друга държава. Варна е в Република България, населението не е по-умно или по-работливо от който и да е друг град в БГ, валутата е BGN, каквото за България, това и за Варна. Когато кацнеш на летището, разбираш веднага къде си и то не само по езика, който се говори наоколо. Вчера говорих с едно бившо гадже, тя е адвокат във Варна и последните 4 години се занимаваше само със сделки с имоти, апартаменти, парцели, смяна на статути и пр. Много добри пари спастри момичето. От 6 месеца няма нито една сделка с НИ или някъква работа по тях, в замяна на това е затрупана с дела за изискване на дългове, това е новата ниша за печалба на адвокатите в България.
Re: Прогнози за цените и реалните им нива на имотите във Варна
30-03-2009 - 17:02:06
BulCan Написал:
-------------------------------------------------------
> @Zrfv: Разбирам много добре сантимента ти към
> града (и аз го имам, имам и апартаменти във Варна,
> продадох само един), но с риск да се повторя и
> потретя, ще напиша, че не е логично да разглеждаш
> Варна все едно е в друга държава. Варна е в
> Република България, населението не е по-умно или
> по-работливо от който и да е друг град в БГ,
> валутата е BGN, каквото за България, това и за
> Варна. Когато кацнеш на летището, разбираш веднага
> къде си и то не само по езика, който се говори
> наоколо. Вчера говорих с едно бившо гадже, тя е
> адвокат във Варна и последните 4 години се
> занимаваше само със сделки с имоти, апартаменти,
> парцели, смяна на статути и пр. Много добри пари
> спастри момичето. От 6 месеца няма нито една
> сделка с НИ или някъква работа по тях, в замяна на
> това е затрупана с дела за изискване на дългове,
> това е новата ниша за печалба на адвокатите в
> България.
>
За сантиментите си прав, макар и да се мъча да се отърся от тях, доколкото ми е възможно, пишейки в тази тема и въобще във форума, но не си ме разбрал съвсем правилно сякаш. Варна си е бил, е и остава български град. Просто не проемам за сериозни общи мнения за пазара на бг имоти, без да се отчитат субективни фактори. Мнозина ползват графиките на заглавната страница на портала и цитират 'средните' цени за даден град, квартал и т.н., но не си правят труда да поразгледат поне част от офертите, формиращи тези цени. Ами само цените на курортното строителство, предвид неговите мащаби, са в състояние да компроментират всяка една такава статистика. Взех и аз да се повтарям май smiling smiley
Съгласи се, че движението на цените във Варна и един малък град с около 5-10 хил. души население навътре в страната би трябвало да се различава. Не казвам, че варненските цени трябва да стоят залепени за тавана, защото, видиш ли, градът ни е някакъв световен търговски, туристически или морски център, а същевременно в малкото градче да се сринат. По-скоро ще е обратното. Същото важи и за цените в чертите на града, но разгледани за отделните райони.
Аз визирам конкретно Варна, просто защото това е градът, който ме интересува и по стечение на обстоятелтсвата живея в него. Видях, че за София си имаше отделна тема, та затова пуснах една и за Варна. Мисля, че това е правилният път да се дискутират тези теми - район по район, град по град и т.н.
Ясно е, че трендът (голям фен съм на чуждиците, а тази думичка гледам е модерна във форума smiling smiley ) е надолу, но процентите ще се различават. Поправете ме, ако греша! *beer*
Re: Прогнози за цените и реалните им нива на имотите във Варна
30-03-2009 - 17:26:50
Не съм те разбрал добре, не грешиш. Цените на недвижими имоти във Варна ще са винаги по-високи от по-малките градове (примерно Провадия или Шумен, а може би по-високи и от някои от другите големи в БГ, за София не се наемам с прогноза), а пък в по-добрите квартали ще са по-високи от не толкова добрите. Апартаментите на мястото на бившето лятно кино "Ленин" няма да се паднат до 500 Е на м2 (според мен де, те най-вероятно и са продадени), просто процентно цените ще си "дойдат на мястото". Богати хора е имало, има и винаги ще има, но те не са голям процент и не са определящи в пазара на НИ като цяло. Те даже и да могат да изкупят каквото излезе на пазара, едва ли ще искат да го направят в момент на "спичане". Това е мое лично мнение, но до момента се потвърждава от фактите. Следя няколко апартамента за сега от любопитство, погледнах в. "Позвънете" снощи и видях, че 2 са им смъкнали "срамежливо" цената съответно с 2000 и 4000 Е от предния месец, като от 8 месеца са паднали с 18 000 и 26 000 Е (те и едни кръгли цени слагат, та е лесно да се следят). Дълбоко се съмнявам да се продадат и на тези цени, в момента всеки се е вторачил в летния сезон, сякаш ще идва Месая, като мине сезона, минат изборите и се изяснят нещата и на не-четящите форуми или новини от чужбина по Нет-а, според мен наесен горе-долу ще разберем за какво става дума.
Re: Прогнози за цените и реалните им нива на имотите във Варна
30-03-2009 - 23:09:01
Варна си е Варна! Инфраструктурата на града се подържа денонощно и е за пример на всички останали градове!!Ето ви доказателство(видеоклипче):[dnes.dir.bg]
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход