Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Прогнози за цените и реалните им нива на имотите във Варна

Публикувано от Zrfv 
Re: Прогнози за цените и реалните им нива на имотите във Варна
25-03-2009 - 13:26:45
alex_dilan Написал:
-------------------------------------------------------
> Уважаеми съформуци,
> От една седмица съм в града на пирамидите. Търся
> си магазин за разширяване на бизнеса. Какви
> впечатления събрах: По всички търговски улици има
> пустеещи или предлагащи се магазини(Владислав,
> Мария Луиза, 8ми Приморски, Чаталджа, Пискюлиев и
> дори на Княз Борис). Такова нещо тук никога не бях
> виждал и дори се надявал да видя. Приятно съм
> изненадан от големия избор. Какви са причините ?
> Ами търговията е стагнирала и много обекти са пред
> фалит до няколко седмици. Моловете са празни -
> лични впечатления. Заведенията са празни(дори в
> петък и събота) - места ,където преди 2 години се
> ходеше с резервация, сега си бяха пусти(лачени
> ресторанти). Заплатите са отчайващо ниски.Като
> работодател постоянно сондирам мнения, за да
> разбера , дали това което давам е адекватно и
> ИЗНЕНАДА ! 600лева се води добра заплата за момиче
> ! А безработицата расте постоянно.
> Сега ми обяснете как ще се движат цените на
> имотите ?

Уважаеми съфорумнико, поздравления за успешното пътуване във времето! Добре дошъл в 'града на пирамидите'! Вие сте успял да пропопътувате около 15 години назад, защото така бе известен нашият град по това време winking smiley Съдейки по думите Ви, допускам, че сте от доста скоро в града. Постойте още известно време и е твърде възможно мнението Ви да претърпи известни промени.
Предвид благоприятната сутиация от ваша гледна точка, бих Ви посъветвал не да наемате, а да пробвате да купите някой от тези пустеещи магазини от бедстващите им собственици и после да споделите офертните цени *pardon*
Иначе, както стана ясно до момента, цените на имотите не се движат реално, защото го няма пазарът.
Искрено желая успех в начинанието Ви във Варна winking smiley

Re: Прогнози за цените и реалните им нива на имотите във Варна
25-03-2009 - 14:11:04
Zrfv, Бай Пешо,
прави сте на 100%, аз затова през 2005-2006 се отказах да купувам маломерно жилище. трябваше ми за да живея в него, а не да го отдавам, така че логиката с бързата възрвъщаемост я разбирах, но не работеше в моя полза. ясно е, че маломерно жилище в хубав район във Варна не е имало до сега на съпоставими цени с по-големите. но като видях, че Дачев е тръгнал да търси това което и аз търсех преди години, просто му написах личните си впечатления, колкото и обезкуражителни да са.
иначе успех, дано да успееш да намериш нещо малко за да не живееш по квартири.
и още нещо, без да съм специлист, видях че се чудиш дали да строиш къща. и аз решавам такава дилема сега, но не ме устройва липсата на твърда цена за завършване на къщата и срок поне 2 години докато се нанесеш. май поне 30-40% горница над предполагаемите разходи ти трябват за да си сигурен, че няма да остане недовършена. аз лично проверявам оферти за къщи със сглобяеми конструкции. при тях тези минуси ги няма, но пък има други...
успех
Re: Прогнози за цените и реалните им нива на имотите във Варна
25-03-2009 - 14:15:56
alex_dilan Написал:
-------------------------------------------------------
> Уважаеми съформуци,
> От една седмица съм в града на пирамидите. Търся
> си магазин за разширяване на бизнеса. Какви
> впечатления събрах: По всички търговски улици има
> пустеещи или предлагащи се магазини(Владислав,
> Мария Луиза, 8ми Приморски, Чаталджа, Пискюлиев и
> дори на Княз Борис). Такова нещо тук никога не бях
> виждал и дори се надявал да видя. Приятно съм
> изненадан от големия избор. Какви са причините ?
> Ами търговията е стагнирала и много обекти са пред
> фалит до няколко седмици. Моловете са празни -
> лични впечатления. Заведенията са празни(дори в
> петък и събота) - места ,където преди 2 години се
> ходеше с резервация, сега си бяха пусти(лачени
> ресторанти). Заплатите са отчайващо ниски.Като
> работодател постоянно сондирам мнения, за да
> разбера , дали това което давам е адекватно и
> ИЗНЕНАДА ! 600лева се води добра заплата за момиче
> ! А безработицата расте постоянно.
> Сега ми обяснете как ще се движат цените на
> имотите ?


Те цените на НИ във Варна е ясно накъде се движат. Но варненци като цяло са по-алчни и засега цените на НИ са по-високи от тези в София. Ако средните цени на предлаганите тристайни апартаменти в София в момента са 1059 евро/кв.м., то във Варна цените в същия момент са 1121 евро/кв.м.

За двустайните:
-в София - 1058 евро/кв.м средна цена на предлагане
-във Варна - 1088 евро/кв.м средна цена на предлагане

Естествено, това са мечтани цени при мъртъв пазар, но отразява психическата нагласа на хората в единия и другия град. Освен това във Варна ~80-90% от предлагането е незавършено строителство. Демек се надяват да продадат картинка или дупка, в най-добрият случай груб строеж. Надяват се също, и на сезона. Както винаги. Не е толкова далеч времето, когато варненци през лятото си отдаваха на туристи къщите, а те самите живееха на палатки у двора или в малки пристройки. Манталитета е отражение на миналото, затова таван за квартира с обща баня или изобщо без, за 400-500 лева, се среща масово за студентите.
Магазините и заведенията предпочитат да хлопнат кепенци, отколкото да коригират процента на печалбата или пък, недай си боже, наема. Така се мисли във Варна.
Ако беше попитал има ли празни търговски площи във Варна, все някой щеше да ти даде информация. Кризата се усеща, но още се кара по инерция. През магазин-два - "Ликвидация" или "Отдава се под наем".

Графиките на наемите и имотите за София и Варна отразяват в пълна степен горенаписаното. Показват за какъв пазар става дума и за неговата степен на предвидмост:

Имоти в София

Имоти във Варна

Наеми в София

Наеми във Варна



П.С. 600 лева отдавна е добра заплата за момичета. Тя всъщност не е била повече.

Редакция: Към 30.03.2009г. средните цени на предлганите тристайни апартаменти във Варна са 1101,98 евро/кв.м. по данни на имоти.нет, което е понижение от 19 евро, спрямо 23.03.2009г.




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-03-30 14:13 от Scyther.
Re: Прогнози за цените и реалните им нива на имотите във Варна
25-03-2009 - 16:33:09
Бай Пешо Написал:
-------------------------------------------------------
В началото на учебната 2008-2009 г. търсих
> за мои приятели /дъщеря им беше приета във ВИНС/
> боксониера около ВИНС-а. Оказа се, че вдичко което
> е обявено на цени /наем/ под 450 лв./месец е или
> маза, или таванче с обща тоалетна /оказа се, че
> банята не е задължителна "екстра"/ или в
> най-добрия случай-гараж, приспособен за живеене
> /през лятото/. Боксонерата, която наеха в
> 10-годишна кооперация и е на 200 метра от ВИНС-а,
> а наемът и е 520 лв., без някакви особени екстри в
> жилището. При тази доходност, кой ще продава
> кокошката, снасяща златни яйца? В Левски пък,
> наемите на добрите боксониери /не става въпрос за
> луксозно обзаведени/ са около 420 лв., което също
> е добра доходност.
> За сравнение, тристаен /три стаи и кухня - всичи
> на юг/ южен тухлен с/у Техн.Университет, с площ
> колкото 3 боксониери като тази до ВИНС, е даден
> под наем на студенти 720 лв.

Бай Пешо, в момента е "друга България" във Варна, един приятел си е взел под наем тристаен, тухлен в Чайка, напълно обзаведен, обурудвана кухня, всичката бяла техника и пр. за 450 лв. на месец. Отвори "Позвънете" и виж какво искат за наеми, яйцата вече не са "златни".
>


Re: Прогнози за цените и реалните им нива на имотите във Варна
25-03-2009 - 17:10:47
BulCan Написал:
-------------------------------------------------------
> Бай Пешо, в момента е "друга България" във Варна,
> един приятел си е взел под наем тристаен, тухлен в
> Чайка, напълно обзаведен, обурудвана кухня,
> всичката бяла техника и пр. за 450 лв. на месец.
> Отвори "Позвънете" и виж какво искат за наеми,
> яйцата вече не са "златни".

И аз вярвах на обявите във вестниците, но обиколих над двадесет боксониери /разбирай таванчета, мази и гаражи/ край ВИНС и вече не вярвам на това което е написано в обявата, а на това което виждам - а то е твърде различно от написаното. Виж това, за тристайния апартамент в Чайка за 450 лв., не го вярвам, но ако наистина е така то
javascript:emoticon('*beer*')
Re: Прогнози за цените и реалните им нива на имотите във Варна
25-03-2009 - 17:13:43
@Scyther

Тези графики винаги са изглеждали много красиви, но наистина ли смяташ, че отразяват обективно състоянието на пазара?!? Една част от офертите, формиращи цитираните от теб средни цени, са от преди поне година и са на цена от 2000+ евро/м2. Следя ги от почти 2 години вече.
Това за спящите в палатки наемодатели е поредния любопитен факт, които научавам за града си от този форум и който ми е убягвал в продължение на доста годинки smiling smiley
Няколкото ВУЗ-а в града, привличащи студенти-потенциални наематели не може да не си окажат влияние в/у нивата на наемите. Ако ТУ го нямаше, картинката в района щеше да е коренно различна, примерно. При района около ВИНС-а ситуацията е друга - там си има курортисти лятото така или иначе. Друг пример е Свободният Университет и 'късметът' на тези, които по стечение на обстоятелствата са се оказали собственици на вили и къщи в района и сега 'алчно' трупат доходи от наеми. Прекалено са различни двата града, за да може да се прави такъв директен паралел.

Сред основните разлики м/у София и Варна по отношение на наемите е това, че през лятото във Варна квартирите вървят с пълна пара, докато тези, които отиват на планина в София и си вземат квартира, са далеч по-малко winking smiley
По отношение на магазините, тези, които са по централните части, в общия случай си правят оборот и печалба най-вече през летните месеци, но така или иначе им се налага да държат помещението целогодишно. Който е работил сезонна работа, знае за какво иде реч. Горе-долу същото е и със заведенията. Но тази година ситуацията е необичайна и е все още рано да се правят анализи, по мое скромно мнение. Инертността на процеса на спад в цените трябва да се отчете, та затова нека преброим пилците наесен winking smiley



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-03-25 17:21 от Zrfv.
Re: Прогнози за цените и реалните им нива на имотите във Варна
25-03-2009 - 17:45:48
Бай Пешо Написал:
-------------------------------------------------------
Виж това, за
> тристайния апартамент в Чайка за 450 лв., не го
> вярвам, но ако наистина е така то
> javascript:emoticon('')


Абе истина е, вчера говорих с него по тел. Направил е 8-9 огледа и се е колебал доста, защото е имало и други добри квартири на подобни цени. Двустаен до "Валентина" само, че били по-стари мебелите и няма къда да паркира, двустаен зад Спортна зала - напълно оборудван и пр. Друг двустаен в Чайка. Взел е този, защото имал една спалня в повече. Аз също не повярвах, мислех да пусна един мой двустаен под наем във Варна, но за такива цени се колебая дали си заслужава да ми го разсипват.
Re: Прогнози за цените и реалните им нива на имотите във Варна
25-03-2009 - 22:14:32
Приятели,
Не съм се върнал назад, а правя аналогия с времето от преди 15г. Тогава бях войник във ВВМУ и имам лични спомени. Имам бизнес във Варна от 3 години - офис, квартира, служители, не ми е ново начинание. Ново е, че има голям избор на магазини, което би било мечта за мен преди година. За бизнеса на магазините:съмнявам се , че магазин на Пискюлиев обслужва чужденци, или на Чаталджа ? или на Ген Колев? Точно туристи не ми се вярва....
А колкото до покупка на магазин: Аз съм бизнесмен и си пресмятам доходността от капитала. В момента, тя не е в полза на покупка дори на една трета от ценовите нива. Не ме и касае. Аз имам бизнес и з цяла БГ и никъде нямам намерение да купувам недвижимостти. А специално за Варна, където видях толкова много строящи се молове... Знам как е в Европа - 2-3 търговски улици и останалотов мола....
И не се заяждам, а обсъждам с вас. Имам няколко оферти, които все още обмислям, затова се обърнах към вас, за мнения.
Re: Прогнози за цените и реалните им нива на имотите във Варна
25-03-2009 - 22:26:58
Спокоино докато има добричлии цените във Варна могат да са и по 3000 евро
не се маитапя -Варненци знаят какво казвам :] *beer*
Re: Прогнози за цените и реалните им нива на имотите във Варна
26-03-2009 - 00:04:27
И силистренци, шуменци... :] Преди нчколко месеца забелязах, че пред офиса пракираните коли с варненска регистрация са малцинство.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход