Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Прогнози за цените и реалните им нива на имотите във Варна

Публикувано от Zrfv 
Re: Прогнози за цените и реалните им нива на имотите във Варна
20-03-2009 - 17:33:02
И един познат така "лапна" една панелка за 80 к. евро. преди месец. eye popping smiley
Вчера взе да ми иска заем, защото с изненада осъзна, че тези дето са му дали пари си ги искат с лихвите. Съжалих го. Казах му, че съжалявам.
Та мисълта ми беше за инерцията, спирачния път и настрещното дърво...
Re: Прогнози за цените и реалните им нива на имотите във Варна
21-03-2009 - 15:42:15
ndachev Написал:
-------------------------------------------------------
> Бих желал да споделя опита си след вече
> няколкомесечно търсене на конкретен имот. Търсех
> (и все още търся) боксониера или ателие, около 30
> квадрата реална площ. Единственото което ми се
> предложи са гаражи, както и миниатюрни
> офисоподобни ателиенца, които в обявата бяха с
> една квадратура, като се обадиш намалява, а като
> отидеш на оглед почти съвсем изчезва, до таква
> степен че общите части се оказваха повече от
> използваемата площ. Намираха се и тавани с обща
> тоалетна за целия таван, пак обявени като
> боксониери. Върха на сладоледа беше една маза до
> Ритуална зала, обявена като боксониера 30+
> квадрата. На огледа брокера се опули обидено
> когато му казах че стаята е 12 квадрата, което е
> наполовина от това което ми каза по телефона.
> "Жено, дай рулетката", казах аз, и след снетите
> 3.30 на 3.60 размери на стаята се оказа че даже
> съм я надценил. А, ако не знаете - кв."Победа" е
> широк център. Единственото което изглеждаше
> обещаващо през тези месеци беше _панелка_ в
> Левски, която бе лапната на следващия ден още
> докато се чудех кога мога да отида на оглед.
> Триесе и няколко квадрата, 20 хиляди евро.
>
> Какво искам да кажа с цялата работа ли? Не, не
> казвам че цените няма да паднат или ще паднат,
> изобщо не съм в час с пазари и тенденции. Това
> което искам да кажа е, че: в момента, специално
> във Варна, всеки собственик на имот който изобщо
> става за нещо, си го къта. Никой не е на зор все
> още, а и да е - в момента в който някой свали
> цената маааалко под обявните и имота се продава
> моментално. По частните съдия изпълнители има пак
> само боклуци - гаражи, идеални части, лозя,
> тук-таме по някой хотел, а свестните жилища се
> обявяват на пазарни цени (които не са се вдигнали,
> но не са и паднали от лятото 2008 насам). Това са
> ми преките наблюдения на търсещ имот. Това е.
>


Не се ядосвай за това, което си "изпуснал" в кв. Левски - не си го изпуснал. Това бе панелна боксониера, в бившите общежития - до последната спирка на автобус №13. Ако влезеш във входа, няма да пожелаеш да се качиш до боксониерата. В такива входове не можи да се живее, дори и цената да е 10кЕ.
А и какво може да се очаква за цена 20000Е в един от най-предпочитаните квартали, какъвто е Левски. Обикновено цените на хубавите боскониери там са 45000-50000Е.
В цветния квартал са по-евтени, а кварталът не е лош.
Re: Прогнози за цените и реалните им нива на имотите във Варна
21-03-2009 - 17:10:01
Дачев, и аз като потенциален купувач ще ти кажа, че ателиета и боксониери, с този размер, на разумни цени почти никога не е имало във варна. това от поне 2006 насам. предложения има, но на цени на м2 поне 30% по-високи от средната за района.
Re: Прогнози за цените и реалните им нива на имотите във Варна
22-03-2009 - 03:10:29
кътат си ги имотите в очакване на михаля.

и ще го дочакат, няма да им е за първи път.



Re: Прогнози за цените и реалните им нива на имотите във Варна
22-03-2009 - 20:20:36
Бъркаш боксониерите :-) това до спирката на 13-ката жена ми ходи да го оглежда, още виси по обявите на 15000 евро. Като се върна от огледа, едва ли не със сълзи на очи ми се примоли - всичко друго но не и това. Имаме парцел на Боровец-север, ама още се чудим и маем дали да започнем строителство - парите ни са "на ръба" както за строеж на нещо минимално като за начало, така и за боксониера...

Бай Пешо Написал:
-------------------------------------------------------

>
>
> Не се ядосвай за това, което си "изпуснал" в кв.
> Левски - не си го изпуснал. Това бе панелна
> боксониера, в бившите общежития - до последната
> спирка на автобус №13. Ако влезеш във входа, няма
> да пожелаеш да се качиш до боксониерата. В такива
> входове не можи да се живее, дори и цената да е
> 10кЕ.
> А и какво може да се очаква за цена 20000Е в един
> от най-предпочитаните квартали, какъвто е Левски.
> Обикновено цените на хубавите боскониери там са
> 45000-50000Е.
> В цветния квартал са по-евтени, а кварталът не е
> лош.


Re: Прогнози за цените и реалните им нива на имотите във Варна
23-03-2009 - 19:35:28
ndachev Написал:
-------------------------------------------------------
Имаме парцел на Боровец-север,
> ама още се чудим и маем дали да започнем
> строителство - парите ни са "на ръба" както за
> строеж на нещо минимално като за начало, така и за
> боксониера...

За къде си се разбързал? Не знам дали в момента живееш под наем и ако е така колко плащаш на месец, но погледни в "Позвънете" на Нет-а. Виждам, че е препълнен с обяви за обзаведени двустайни. За 200-250 Е на месец може да си намериш такъв, а не боксониера и не в Левски, ами на далеч по-добро място.
Re: Прогнози за цените и реалните им нива на имотите във Варна
25-03-2009 - 11:02:57
Това е много много лошо, защото според мен тук се къса "брънката", която позволява на младите семейства да стъпят на "имотната стълбица", купувайки първото си маломерно жилище, и после с идването на деца и нуждата от по-голямо жилище да вървят нагоре и т.н. Именно "The Property Ladder" е това което движи голяма част от икономиката на развитите страни - строителство, банки, имотни брокери, всички те имат интерес "имотната стълбица" да работи. Как си обяснявате липсата на качествени маломерни жилища?

vivic Написал:
-------------------------------------------------------
> Дачев, и аз като потенциален купувач ще ти кажа,
> че ателиета и боксониери, с този размер, на
> разумни цени почти никога не е имало във варна.
> това от поне 2006 насам. предложения има, но на
> цени на м2 поне 30% по-високи от средната за
> района.


Re: Прогнози за цените и реалните им нива на имотите във Варна
25-03-2009 - 11:23:46
vivic Написал:
-------------------------------------------------------
> Дачев, и аз като потенциален купувач ще ти кажа,
> че ателиета и боксониери, с този размер, на
> разумни цени почти никога не е имало във варна.
> това от поне 2006 насам. предложения има, но на
> цени на м2 поне 30% по-високи от средната за
> района.

Периодът от 2006 не може да се третира като представителна извадка. Точно през него много от хората, дошли да работят в града и живеещи под наем, тръгнаха да купуват точно такива жилища, защото тези с кеш вече си бяха купили, та затова повечето са с ипотека, а доходите на малцина можеха да убедят банката да отпусне пари за по-голямо жилище.
Имам познати, семейство с едно дете, които си купиха 50м2 във Владиславово, защото това бе максумумът на финансовите им възможности и то тогава. Не ми се мисли как се справят в момента. Такива случаи не са единици. Ясно е, че 50м2 е малко дори и за ергенска квартира, камо ли за семейно жилище, но при цени от порядъка от 40-50 хил. евро нагоре това бе единствена алтернатива за тях.
Такива жилища си остават най-достъпни заради малката си квадратура, въпреки относително по-високата цена на м2 спрямо дву-, тристайни и т.н.
Имам приятел, който в апогея на имотния сектор продаваше 250 м 2 мезонет в гръцката махала на цена от около 1000-1200 евро /м2. Наглед супер оферта smiling smiley, но реално колко биха извадили 300 хил. евро ей така winking smiley
от друга страна вместо 250м2 за 300к евро, могат да се купят 150м2 в доста по-луксозен вид, т.е. има алтернатива някаква. На маломерните апартаментчета и ателиета единствената алтернатива са 'облагородените' гаражи *pardon*
Re: Прогнози за цените и реалните им нива на имотите във Варна
25-03-2009 - 13:06:37
Уважаеми съформуци,
От една седмица съм в града на пирамидите. Търся си магазин за разширяване на бизнеса. Какви впечатления събрах: По всички търговски улици има пустеещи или предлагащи се магазини(Владислав, Мария Луиза, 8ми Приморски, Чаталджа, Пискюлиев и дори на Княз Борис). Такова нещо тук никога не бях виждал и дори се надявал да видя. Приятно съм изненадан от големия избор. Какви са причините ? Ами търговията е стагнирала и много обекти са пред фалит до няколко седмици. Моловете са празни - лични впечатления. Заведенията са празни(дори в петък и събота) - места ,където преди 2 години се ходеше с резервация, сега си бяха пусти(лачени ресторанти). Заплатите са отчайващо ниски.Като работодател постоянно сондирам мнения, за да разбера , дали това което давам е адекватно и ИЗНЕНАДА ! 600лева се води добра заплата за момиче ! А безработицата расте постоянно.
Сега ми обяснете как ще се движат цените на имотите ?
Re: Прогнози за цените и реалните им нива на имотите във Варна
25-03-2009 - 13:15:04
vivic Написал:
-------------------------------------------------------
> Дачев, и аз като потенциален купувач ще ти кажа,
> че ателиета и боксониери, с този размер, на
> разумни цени почти никога не е имало във варна.
> това от поне 2006 насам. предложения има, но на
> цени на м2 поне 30% по-високи от средната за
> района.

Основната причина за високата стойност на боксониерите е бързата възвращаемост на вложените пари. В началото на учебната 2008-2009 г. търсих за мои приятели /дъщеря им беше приета във ВИНС/ боксониера около ВИНС-а. Оказа се, че вдичко което е обявено на цени /наем/ под 450 лв./месец е или маза, или таванче с обща тоалетна /оказа се, че банята не е задължителна "екстра"/ или в най-добрия случай-гараж, приспособен за живеене /през лятото/. Боксонерата, която наеха в 10-годишна кооперация и е на 200 метра от ВИНС-а, а наемът и е 520 лв., без някакви особени екстри в жилището. При тази доходност, кой ще продава кокошката, снасяща златни яйца? В Левски пък, наемите на добрите боксониери /не става въпрос за луксозно обзаведени/ са около 420 лв., което също е добра доходност.
За сравнение, тристаен /три стаи и кухня - всичи на юг/ южен тухлен с/у Техн.Университет, с площ колкото 3 боксониери като тази до ВИНС, е даден под наем на студенти 720 лв.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход