Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Как, Къде и с Колко строителите прецакват купувачите? Стува ли се да се плащат пари повече от 400 Е за апартамент ..

Публикувано от Mstr 
Мога да уважавам хора, които уважават мнението на другите и могат да правят адекватни и компетентни преценки, а не като латерна да дъвчат едно и също. Щото тука е пълно с всякакви разбирачи, финансови анализатори, специалисти по Европейското законодателство, и разни такива, които не искат да кажат какво работят и четат разни вестници.
А този отговор (предишния) не беше към тебе, така че недей ми казва на кой да удрям шамари, въобще не съм разговарял с тебе!

Love is all around
putsov Написал:
-------------------------------------------------------
> Мога да уважавам хора, които уважават мнението на
> другите и могат да правят адекватни и компетентни
> преценки, а не като латерна да дъвчат едно и също.
> Щото тука е пълно с всякакви разбирачи, финансови
> анализатори, специалисти по Европейското
> законодателство, и разни такива, които не искат да
> кажат какво работят и четат разни вестници.
> А този отговор (предишния) не беше към тебе, така
> че недей ми казва на кой да удрям шамари, въобще
> не съм разговарял с тебе!
>
> Love is all around


Това е форум, всеки може да се изказва, без да е необходимо да пита теб или когото и да било.
Коментирах изказването ти, защото беше едностранчиво и не може да го подкрепиш с нищо освен с някакви голи лафове, които тотално се изтъркаха.
И запомни, че адекватните и компетентните оценки не винаги може да са ти изгодни или да ги разбереш.
За да определиш, дали една преценка е адекватна и компетентна е необходимо да си поне толкова добър колкото изказващия преценката.
При положение, че не може да направиш разлика между "особено" и "само", не виждам за каква компетенция може да претендираш.

А когато един некомпетентен дава оценка на компетентен става страшно!
За съжаление последното е масова и ежедневна практика в България.

ех, много емоции се вихрят тук smiling smiley. Оставете го Николов, темата не се казва Николов, или аз май недовиждам winking smiley.

Аз едно не мога да си обясня: Как така и времето за продажба на един апартамент се е увеличило в пъти, а и цената на апартамена и тя се е увеличила много. Не е ли логиката следната: ако един апартамент се продва трудно и бавно - цената му да пада? Или може би логиката е следната: Аз сега ще надуя цената, ако се върже някой супер - голяма далавера. Ако не се върже някой за 6 месеца може и да намаля малко. Но след шест месеца вместо да намалява цената, се оказва че цената е ниска, та отново я увеличава в очакване на балъка, който ще даде 1000 Е/кв.м. примерно.

Честно казано вече не зная какво да мисля за този "пазар".
n.nikoloff Написал:
-------------------------------------------------------
> Нека на колегата колата да е по-скъпа от моите.
> Лошо няма. Нито пък съм си купувал кола за да е
> най-скъпа.
> Сигурно на Бил Гейтс е още по-скъпа.
> Ама вижте си вашите гаражи, ако имате такива и
> вашите коли, ако имате такива и когато си купите
> кола като накоя от моите баничарки - давайте
> мнение за тях, като си купите AMG на 11 километра
-------------------------------------------------------------------------------------------
николофффффффф,бил гейтс кара тойота прайъс за 30000$.защото тя е хибрид и замърсява най малко околната среда.някои хора(наистина богати),не им трябва да избиват комплекси със скъпи коли.
уорън бъфет(третия по богатство човек),кара кадилак девил-70 000$.
амджита и майбахи са характерни за черните рапари,които до вчера са живели на държавни помощи и са се стреляли по улиците на американските гета и днес са забогатели-и да се поизфукат до где са стигнали,та да им завиждат бившите им съседи.
също мерцедесчета карат и източноевропейските гъзари в чикаго,които по случайност са се домогнали до зелени карти от лотарията и те ги-днес със коли за по 100 000$.
имаше един такъв,който ми беше и познат.питах го-защо като изкарваш по 80000$ на година и то кървави пари като шофиор на тир,се набутваш с кола,която купуват хора с над 300000$ годишен доход.
а той ми отговори-защото веднъж се живее.......

та кара си човека(българина) кола,която карат хирурзи и банкери и се мисли за един от тях.

ако отидеш в чикаго по източноевропейските дискотеки,кафета и ресторанти,ще видиш най скъпите коли.по скъпи и от тези,в баровските квартали,където бгетовеца само въздиша и завижда на замъците,обаче тва не му пречи да кара по скъпа кола от на тези американци.поне някой комплекс избива,ако не друго.

същата работа и със златото.в сащ само негри и българи можеш да видиш да са се накичили със злато.свестен мъж тази мода на шоуинг оф не я разбира.
сигурен съм,че и ти николоффффф си се накичил с някой друг златен ланец,за да те видят колко пари имаш.
също като негрите и циганите......


Асенеее....

Накога бай тошо правешкия се изказа - "да се понаведеме така, докато премине бурята". Да ама като се понаведохме ни се пооголи ..... И като се пооголи някой се възползваха.
То за това само гъзарлъка остана.
Да се покажем, че имаме и сме имотни.
Да попитаме чужденциате - "абе нали българските жени са най-хубави". Това последното славчо популисонов редовно го пуска пред гостите си в студиото.

Поведене като чест, почтенност и разни такива - малко трудно с оголен .....

Абе ганювска работа, то си идва някак си естествено отвътре.
Той тошо не го е измислил това с привеждането а само даде знак за това което всички там в залата чакаха. И хората след това си отдъхнаха, че и първия мисли като тях се понаведоха още по-добре. За това и България най-трудно ще се изпави. Щото, те тия дето се наведоха няма да се изправят ами трябва да си измрът и на тяхно място да застанат пра-пра внучите им, които ще имат шанса да запазят изправен стоеж smiling smiley


PROFIT.BG


Осем причини за поевтиняване на имотите у нас
28 Февруари 2008 | 13:40
Пазарът на недвижими имоти в България отбеляза значителен ръст през последните няколко години, предопределен от комплексни фактори, сред които присъединяването на страната ни към ЕС, довело до привличането на значителни по обеми спекулативни капитали към пазара.

От друга страна, цените у нас бяха значително по-ниски от средните за Европа, дори и в сравнение с тези в "новите членки" на ЕС.

Използвайки историческия подход, инвеститорите залагаха на повторение на сценария, развил се в страни като Полша, Чехия, Литва, Латвия и Естония, където цените на недвижимата собственост регистрират значително повишение след присъединяването към ЕС.

Резултатът е налице. През последните три години станахме свидетели на бурно поскъпване на недвижимите имоти, което през изминалата година достигна 34%, с което страната ни оглави класацията по най-голям ръст в света.

Както всички знаем, всеки един пазар се движи не само в една посока (в нашия случай нагоре). Примери за това има много. Ако търсете причини защо цените у нас могат да се понижат, ето ви и няколко от тях.

1. Изтегляне на спекулативните инвеститори.

Наблюдаваната криза на ипотечните пазари, както и на щатските такива, кара инвеститорите да са по-предпазливи в спекулативните си стремежи.

Много от тях започнаха да се изтеглят от така наречените развиващи се пазари, където попада и България, или ако не, това поне намалява притокът на инвестиции, който бе в основата на повишението на цените.

България е водеща по поскъпване на имотите в света за изминалата година. В случая с наблюдаваното забавяне на пазарите в световен мащаб обаче това е по-скоро като лоша реклама и много инвеститори бързат да излязат от подобен пазар, за да не загубят спечеленото.

2. Излизането на пазара на нови имоти в строеж.

Както всички знаем, цената на една стока се определя от търсенето и предлагането й.
При повишение на предлагането със стойност над търсенето цената има склонност да се понижава, за да се запази пазарното равновесие.

През тази и следващата година на пазара на имоти у нас се предвижда да излязат значителен брой нови имоти. Строителството на голяма част от тях бе стартирано преди една или две години, когато строителният сектор бе в значителен подем.

Ситуацията на пазара бе такава, че основната част от новите проекти почти изцяло се продаваше още на "зелено", като немалка част от тези имоти се закупуваха с инвестиционна цел или с цел да бъдат продадени с печалба при пускането им в експлоатация.

3. Прегряване на строителния сектор.

Високият марджин на печалбата в строителния сектор при нива от над 100% доведе до значителен интерес от страна на инвеститорите.

Значително се повиши броят на строителните предприемачи, като конкуренцията между тях, както и навлизането на сериозни чуждестранни играчи, постепенно доведоха до намаляването на този марджин. Това е фактор, посочен в представената вчера анкета на Националния статистически институт за бизнес климата у нас през февруари.

В изследването се посочва, че очакванията на предприемачите в строителния сектор остават положителни, но основните фактори, затрудняващи дейността на предприятията в бранша, продължават да бъдат конкуренцията и недостигът на работна сила. Повече от една четвърт от тях посочват като пречка също и финансовите проблеми, цените на материалите и несигурната икономическа среда.

Допълнителен фактор е и поскъпването в пъти на качествените парцели и на работната сила в бранша.

По отношение на продажните цени в сектора повечето от анкетираните строителни предприемачи (65.7%) предвиждат те да останат непроменени през следващите три месеца.

Вчера от Кофас България оповестиха и статистически данни за фалитите у нас през 2007 г. Според консултантската компания строителният сектор е в Топ 3 на очакваните фалити за настоящата година. Доста е вероятно това да окаже въздействие и при цените на имотите.

4. Инфлацията.

Високата инфлация води до намаляване на реалните доходи на населението. Навсякъде се говори с колко растат работните заплати, като се набляга силно, че това води до значително повишение на стандарта на живот на населението. Дали това е така?

Официалната инфлация за изминалата година е около 12%, като в същото време средният ръст на заплатите е около 20%. Като вземем предвид обаче реалното повишение на стоките и услугите, големият размер на сивата икономика и слабостите в статистическата система, то само потребителите знаят каква е реалната инфлация.

Доста е трудно да се сметне дали изобщо има реално повишение на доходите на населението, а ако към това добавим и поскъпването на цените на имотите с около 40% през изминалата година, картинката за достъпността им става доста мрачна.

5. Повишението на лихвения процент.

Всички знаят, че когато лихвеният процент се повишава, това не е добре за потребителите и особено за кредитополучателите. А кредитите са изключително важни за купувачите на недвижими имоти, защото цената на един средно голям апартамент за, да кажем двучленно семейство в София, възлиза на сумарния му доход за около седем години и половина.

Тоест, изводът е един - почти немислимо е средствата за покупка на жилище да бъдат спестени. И ако това е напълно нормално за всички страни по света, то определено можем да кажем, че тук има определени нередности от рода на срока за изплащане на едно жилище, нивата на лихвите по ипотечните кредити, които са значително по-високи от тези в развитите държави и др.

Повишението на лихвите води до увеличаване на вноските по кредитите, като може да инициира и значително повишение на лошите кредите у нас, което да се прехвърли и върху пазара на недвижими имоти.

6. Банките затягат условията за отпускане на кредити.

Ако преди една две години банките даваха ипотечни кредити "почти на всеки", който е поискал такъв, то намаляването на разполагаемите им средства, както и кризата на ипотечните пазари, доведоха до значително затягане на условията за отпускане на подобен род заеми.

7. Намаляването на доходността от наемите.

Печалбата от закупуване на недвижим имот най-общо е под две форми - капиталова продажба при продажба след повишение на цената на имота и доход от наеми.

Инвеститорите често са привличани от относително високата норма на възвращаемост на наемите. Но понижаването на тази норма често води до намаляването на притока на чуждестранни средства към даден пазар.

У нас повишението на цените на имотите доведе до намаляването на доходността от наемите по естествен път. Към момента тя възлиза на около 5.7%, в сравнение с около 10% преди една-две години. Това може да се регулира в средносрочен план или с повишение на наемите, което е трудно и обвързано с реалните доходи на населението, или с понижение на цените на имотите.
8. Демографски срив.

В дългосрочен план това е може би една от най-големите заплахи пред пазара на недвижими имоти у нас. Отрицателната раждаемост, както и силната емиграция на работното население, съчетано със застаряването на населението, създават опасност от намаляване на купувачите на жилища. Ако към това добавим и високия процент на собствени жилища на населението, картинката далеч не изглежда толкова добра.



Теодор Минчев
с пиците..

пич, мандрата в Бг свърши. Сега е пей-бек тайм.

колкото и да си духовит ще го издухаш здраво както всички други тарикати.

за съжаление такива като тебе с осиранията си тровят въздуха на нормалните хора в Бг, колкото и малко са останали.

Айде по-леко с парата, отпусни свирката и си вземи малко вазелинче от аптеката, ще ти трябва.


Ей брокер1111, тръгвай за руснаците и румънците щото ще станеш брокер1112,3..,
не си губи времето да се заяждаш

Все повече руснаци и румънци купуват жилищни имоти в България

Богатите британци, на които се дължи част от бурното строителство по българското Черноморие, полека-лека се изместват от руснаци и румънци.
Причината за това е кризата на кредитните пазари, коментира Financial Times в обширна статия, посветена на българския пазар за недвижими имоти, цитирана от journey.bg.

Брокерите вече регистрират спад на търсенето на студиа и едностайни апартаменти (с големина между 40 и 60 кв.м.) в курортните селища край морето.

Това съответно е съпроводено и със спад в цените на този тип апартаменти - с между 8 и 12 на сто само за последните 6 месеца.

Цената на квадратния метър на жилище в българските курорти варира между 800 и 1200 евро, в зависимост от близостта до плажа.

Повечето чужди инвеститори купуват имоти с цел печалба от наеми.

Доходността обаче е ниска - 2-3%, тъй като на пазара има свръхпредлагане на апартаменти.

Освен това летният сезон в България е относително кратък.

Препродажбите на жилища все още са в ранен стадий - на пазара съществуват множество спекулативни продажби.

Развитието на пазара засега се запазва оптимистично - навлизат нови инвеститори, главно от Русия, Полша и Румъния.

Цените на земята продължават да се увеличават, като това явление е най-забележимо в т.нар. "вилни зони" на около 10 км. около градовете.

България се радва на стабилен ръст на чуждестранните инвестиции.

През 2007 година обемът им достигна до около 5 млрд. евро.

Над 40% от тях са средства от закупуване на имот.

През тази година ръстът ще се забави, но очакванията на правителството са за увеличение с около 5%.

Бумът в строителството по Черноморието създаде и десетки хиляди работни места - в туристическата сфера, в сферата на строителството и услугите.

Така Варна например се превърна в един от най-бързо развиващите се градове в България.

Един от проблемите в черноморските курорти е презастрояването.

Той обаче може да бъде решен с усвояването на нови територии.

Повечето екологични организации в България настояват за обявяването на части от плажната ивица за защитена територия по Натура 2000.

Това не пречи на англичани, ирландци и дори индийци да закупуват обширни терени в парк Странджа, например.





Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход