Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

(л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?

Публикувано от Любо 
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
14-02-2006 - 19:28:58
Pavel Написал:
-------------------------------------------------------
> Liatoto mi e tova problema, che klimatika duha
> mnogo toplo i mi izbiva vlaga po stenite i poda i
> tova e naj-nepriatnoto, inache prez zimata niama
> nikakyv kondenz.

Това не противоречи ли на теориите, които "бистрим" тук?

Павел
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
14-02-2006 - 21:10:06
Quote

Това не противоречи ли на теориите, които "бистрим" тук?
Имах в превид, че в мазето се образува конденз през лятото, когато вътрешното тяло искам да ми духа студено, а тогава външното, в мазата духа топло и по пода и стените се образува конденз - стените са студени, а ги духа топъл въздух. А конденза води до мухъл след време. Иначе и през лятото системата е много ефективна - външното тяло е при 20 градуса, а не при 30-35, колкото е навън в жегата. Климатика почти не си включва външния вентилатор, от него само грее като от печка.

Quote

Проблем може би е, това че на 2.5 метра няма да може да се затопли почвата лятото, но ако климатика се ползва и за охлаждане, тогава температурата в мазето лятото ще е доста по-висока и ще може да се стопли.
Мисля, че тук бъркате, като мислите, че земята се топли през лятото и затова е топла и през зимата. Може би и това е някакъв фактор, но взе пак не забравяйте, че ядрото на Земята излъчва постоянно топлина и тя достига по някакъв начин до повърхността. Например, ако сте ходили из нашите пещери Леденика, Бачо Киро и т.н. там всеки екскурзовод казва, че температурата в пещерата е постоянна през цялата година и е +12.
Но в Сибир, например почвата е замръзнала много дълбоко, не си спомням точно, но над 100 м. надолу почвата е замръзнала, т.е. значително под +12. Може би тук, при нашите климатични условия отношението топло време/студено време, (или средногодишна температура) е благоприятно за запазването на температурата под 2-3 метра под земята на около +12 градуса.
От мазето климатика може да изпомпи 5 градуса, т.е. от +10 да стане +5, но след 1 ден почивка на климатика температурата пак си е +10, т.е. стените вземат топлина от земята и не мисля, че може да се изчерпи, освен ако средногодишните температури не станат като в Сибир. Тогава май трябва да си правим мазетата на 100 м. дълбочина.

Това с тръбите с въздух в земята сигурно пак ще работи, но трябва много копане, а и сметки. По-добре като си строиш къщата направи си голямо мазе под земята и си помпай топлината от там, а не от външния въздух.

И един въпрос, че ме заразихте с тези сметки: видях, че коефициента на топлопроводимост на пенополиуретана е 0.02 W/(m.K). Знае ли някой колко е този коефициент за пръста (обикновената почва) и колко дебел трябва да е слоя та коефициента на топлопреминаване да е 0.5?
Petyr
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
15-02-2006 - 00:14:56
Топлината на почвата не идва от земните недра, а от слънцето. Именно поради това температурата на 10 метра дълбочина е равна на средногодишната за района. От недрата идва под 1 миливат на квадратен метър. Затова когато се изпомпва топлина от почвата се изпомпва от 1,5-1,8 метра, ако само се изпомпва. В противен случай няма как да се загрее лятото.
Затова в Сибир земята е замръзнала, не защото Сибир е по-далече от ядрото (в интерес на истината дори е по-близо от екватора), а защото до там достигат много малко слънчеви лъчи и средногодишната температура е доста под 0 градуса. И лятото слунцето размръзява само 20-30 см. надолу остава лед до такава дълбочина на която слоя почва е достатъчно дебел за да излолира достатъчно, че енергията от недрата да е достатъчна да вдигне температурата над 0 градуса.
Изключения има.. например гейзерите по пръстена на който се намира Исландия или горещата плоча на 200 метра под земята в Австралия (мисля че пак беше част от този горещ пръстен).

Коефициентът на топлопроводимост на пръстта зависи много от това каква е влажността на почвата, както и от вида на самата почва. Утре ако имам повече време ще се опитам да намеря една статия по въпроса. Идеята беше че се умножава процента вода в почвата с коеф. на водата и после се сумира с произведението на (100%- вода%) с коеф. на почвата.
Petyr
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
15-02-2006 - 00:49:28
The second problemis that the range of values is
quite large—soil conductivity is estimated to vary between
1.19W/mKand 3.40W/mK

http://www.hvac.okstate.edu/pdfs/ASHRAE%20PDFs/Witte_Gelder_Spitler_02.pdf

На стр.6 има таблица. Неможах да намеря документа за количеството вода в почвата.
petyr
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
15-02-2006 - 01:00:56
http://www.hvac.okstate.edu/pdfs/ASHRAE%20PDFs/Witte_Gelder_Spitler_02.pdf
не е точно това което търсих, но има инфо.
Павел
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
15-02-2006 - 13:36:18
Мда, явно съм се заблуждавал за топлината от ядрото на Земята. Добре че при нас зимата не е много дълга...

А какво ще кажеш за микровълновата фурна? Ако се прекара през нея една тръба от парното, дали водата няма да се загрява по-икономично отколкото примерно с термопомпа? Все пак там има механична работа, триене и т.н.
Petyr
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
17-02-2006 - 20:23:57
Незнаех, че микровълновите печки са икономични. Все пак термопомпата работи с коеф. топлинна мощност/електирческа мощност над 4.
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
17-10-2006 - 09:29:59
Здравейте,вийдам че тази тема е доста стара и не е обсъждана от повече от половин година,но дано все още да я следите понеже виждам ,че доста сте напред с материала а аз съм много зле и неможах да намеря отговор в нея на елементарните си въпроси :ami:
1.Какво е (л)-W/(m.K) и (к)- W/(m2K) и съответно каква е разликата между тях?
2.Кака е единицата К в деменсията им,Келвин ли е или нещо друго?
3.Коя изолация е с най-висок коефицент на топлоизолиране?И коя е най-подходяща според вас за изолиране на таван на жилищна стая от вътре и с каква дебелина оптимално трябва да бъде?И последен въпрос с колко градуса може да се вдигне температурата в стая от 12 м2 която се отоплява постоянно с мощност от 1 КВ при изолиране на тавана и само от вътре?
4.Бих бил изключително благодарен ако някои може да ми покаже как се смятат топлините загуби или топлопреминаването незнам как е по точно да се каже чрез пример.
Например да ми сметне елементарно нагледно примерче за загубите през таван който е от 15 см. бетона плоча 2 см. замазка и 2 см. изолация от Фибран и е с площ 10 м2.
Или ако това е прекалено сложно то поне само за загубите през Фибрана за същия таван.
Дано да не съм ви отегчил от дългословието си елементарните за вас въпроси.
Предварително Ви благодаря за отговорите!
До скоро.
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
17-10-2006 - 19:44:28
Здравей Лео.
Май не си чел внимателно, но като си спомням каква каша и на мен ми беше когато задодох този въпрос, ще се опитам да ти отговоря. Съветът ми е внимателно да се върнеш към първите 4-5 отговора на 4ovek, който беше така любезен да ни въведе в материята.

По 1.
Коефициент на Топлопроводимост (лабда) - (л) W/(m.K) . Характеризира физическите свойства на материала по отношение на "топлината" без значение от конкретните геометрични размери (в частност дебелина).

Коефициент на Топлопреминаване (К) W/(m2.K) - коректното наименование и по българските нормативи е U (някъде U-фактор), но много често се използва К=U.
Това вече е характеристика на конкретна стена, съставена от един или няколко слоя материали, с техните дебелини и ламбди, и монтирана (стената) на конкретно место в сградата.

По 2. Да, това е градус по Келвин, но не пречи да го мислиш и по Целзий, защото в случая става дума за разлики в температурите.

По 3.
В първия си въпрос по темата съм копирал данни за някои масови материали - ламбда, и дебелина за постигане на Максималния по норматив за Външни стени К=0,5.
За таван беше друг (по памет 0,3).
Може би оптималното е някакъв окачен таван с лека вата. За дебелината зависи какво е отгоре.
Не мога да кажа с колко градуса ще се вдигне температурата, а и въпросът е малко некоректен. Зависи от още много неща - дограми, изложение, положение в сградата, за кой месец в годината става дума, от каква раса е гаджетоsmiling smiley и т.н.

По 4.
Сигурно и сам ще си го сметнеш по формулките от 4ovek за К, но трябват данни за Алфите при таван, типа на бетона и какво е отгоре.
Тук ще влязят освен фибрана, още и бетона и евентуално по-дебелите мазилки - т.е. целия пакет (сандвич) от слоеве, които застават по пътя на топлината от помещението до съседното или улицата.

Когато имаме достоверно К, например К=0,5 W/(m2.K) - от неговата размерност следва че:
През всеки квадратен метър от ограждащата повърхност, за всеки един градус разлика между външна и вътрешна температура ще имаме загуба 0,5W
Или за стена К=0,5, 10м2, Твътре= 20оС, Твън = 0оС, имаме:
Загуби = 0,5 *10*(20 - 0) = 100 W с изолация.
Ако без изолацията е било К=3 и същата стена:
Загуби = 3*10*(20 - 0) = 600 W без изолация.
Тази разлика от 500W бихме могли да спестим от сметките за ток при същия комфорт или при същите сметки да повишим комфорта.
Може и да е излишно, но да обърна внимание, че при 20оС вътре и 20оС вън и в двата случая загубите са 0W!!! А също, че повишаването на Твътре с 2оС води до повишени загуби с 10% и в двата случая (110W и 660W).

Заб: Цифрите са сравнително реални за една отделно взета ВЪНШНА СТЕНА (без прозорци) от бетон с усреднена ламбда. При панелите имаше някакво подобрение в бетона.
Дано съм отговорил smiling smiley
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
20-10-2006 - 18:16:31
Благодаря ти за отговорите Любо.Започвам да чета отначало темата,маи наистина съм чел повърхностно.
От отговорите ти не разбрах само следният абзац:
"Може и да е излишно, но да обърна внимание, че при 20оС вътре и 20оС вън и в двата случая загубите са 0W!!! А също, че повишаването на Твътре с 2оС води до повишени загуби с 10% и в двата случая (110W и 660W). "
Какво имаш в предвид,че повишението с 2 о C на вътр. температура води до 10% повече загуби и за кои два случая става въпрос?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход