Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

(л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?

Публикувано от Любо 
Petyr
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
19-01-2006 - 00:36:03
4овек, няма да споря за това колко плащаш и колко те топлят съседите. Просто има топлинни загуби и методи за тяхното ограничаване. Ако ми докажеш по-някакъв начин, че е по-ефективно да построя стандартна къща (отговаряща на нашите норми) и да се отоплявам с климатик на който му се налага да работи при -16 градуса, отколкото да дам 11 000 отгоре и да се топля с 760KW (или 200 лв) /годишно (сметнах и слънчевите часове за София - 540 за отоплителния сезон) ще се съглася с теб. А моето мнение е, че енергията ще поскъпва в дългосрочен план.

Любо, намерих едни материали където обиасняваха колко трябва да е относителната влажност. Сега немога да намеря къде точно четох, неделя ще се постарая да потърся повече.
Пиша ги по памет, като съм сигурен за нормалната влажност.
под-50% сух
50-60% нормален
60-75% влажен
75-100% много влажен

Ще се налага се се овлажнява с дюзово разпръскване след кондензатора. Като за да бъде относителната влажност някъде около 50% при 18-20 градуса ще трябва да се изпаряват по 5 литра/час, а после да се кондензират (в рекуператора и изпарителя), като ще има система за допълване на загубите на влага от инфилтрация (нещо като тоалетно казанче).
Четох че трябва и капкоуловител след дюзите.

При изключване на тези дюзи и извъртане на въздуха за 30 мин, то той ще се смени изцяло със сух (такъв с количество вода на кубик като това навън) и няма да има конденз.
Petyr
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
19-01-2006 - 00:42:34
Намерих откъде го прочетох:
http://newteck.orbitel.bg/doitself/articles.php?issue_id=13&unit_id=53&article_id=125

Някаква реклама на Итонг е....

В обитаемите помещения в зависимост от предназначението им се поддържат температури от 18 до 24 °С. Според относителната влажност на въздуха в тях те могат да се класифицират като:
• сухи – при относителна влажност под 50%;
• нормално влажни – при относителна влажност от 50 до 60%;
• влажни – при относителна влажност от 60 до 75%;
• мокри – при относителна влажност над 75 %.
.....
Възрастен човек в спокойно състояние (когато не е физически натоварен) излъчва в атмосферата през кожата и лигавиците си от 30 до 50 g вода за 1 час.
.....
Да вземем за пример стая с размери 3 на 4 m и височина 2,5 m. Тя има обем 30 m3. Приемаме, че в нея се поддържат 20 °С и относителната влажност е 40%. Това означава, че абсолютното съдържание на водни пари във въздуха е 7 g/m3, както в разгледания по-горе пример. Ако при готвене в тази стая се изпари вода от една кафена чашка (около 50 g), относителната влажност ще се покачи на 50%.
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
19-01-2006 - 10:18:31
Любо и Петър. Разликата в мненията ни се основава на погледа ни към настоящия момент. Моето мнение е, че в момента е по-разумно да се пестят средства, да се инвестират разумно, а не да залитаме по лукса и да се подаваме по потреблението. Ще дойде и момент в , който ще можем да си позволим да харчим повече, но това не е сега.
Еднофамилната къщата не е инвестиция, тя е лукс.
Petyr
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
19-01-2006 - 10:37:33
Лукс, но на цената на апартамент. Само разходите за транспорт след това може да са по-високи. Но не много по-високи.
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
19-01-2006 - 11:38:16
На цената на апартамент в престижен район, който друг е построил. Т.е. ти просто решаваш да направиш нещо по неефективно (не за теб, а като цяло за икономиката), защото печалбата на участниците в процеса ти се вижда прекалено голяма. Погледнато отстрани ефект няма.
Не искам да те убеждавам да не строиш къща, но не я изкаравай по-ефективна от апартамент. Просто вместо да дадеш парите за печалбата на друг ще ги дадеш за собствения си комфорт, като загубиш определено време.
p_nachev
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
19-01-2006 - 12:21:47
4овек,
В това ти изказване откривам изненадващи и провокиращи мисълта елементи. Казваш - да пестим и добавяш - да се инвестира внимателно. Наистина внимателното инвестиране си е аксиоматична постановка, с която не мога да не се съглася, но на фона на данните за инфлацията от миналата седмица (които ме постреснаха) за 2005 започвам да мисля, дали все пак не е по-добре да се пренареди дневния ред !? Не го твърдя - само мисля усилено, какви са адекватните реакции.


Маса пари с неясен произход, допълнени с щедри банкови кредити се изляха в НИ. Много е трудно да се намерят сериозни данни, но субективно съм склонен да приема, че съотношението цени/наеми варира Цена = 14 до 17 годишни наема.
При съобразяване на разходите по притежването и експлоатацията, подобна инвестиция би се върнала за периоди гравитиращи към 20 години. Е........ ти инвестицията.

Сега ще има огромен натиск за промяна на тази ситуация. Ще ревнат сега : Държавата и общините не правят нищо за развитието на тази страна, вижте какво е окаяно положението с инфраструктурата. Дайте - да дадем. И ще вземат да дадат ! Което значи, че маса обществени и европейски пари ще се излеят за решаване на въпросите в тази сфера. Мотивите ще бъдат от една страна решаване на наличните проблеми, но не трябва да подценяваме и огромните възможности за кражби, които неминуемо ще се открият.

Все още ситуацията се толерира - в смисъл нищо не се предприема масирано . От една страна поради неяснотии относно "бъдещето" на страната, липса на средстава (още не са дошли европейските пари) но за мене има и друга причина. Голяма част от инвеститорите в строителство сега се явяват и управляващи и експлоатиращи построените НИ и в тази светлина горните съотношения вече не са единствено възможните. Могат да се успокояват (не без основание) с едно друго съотношение - Пълна себестойност на обекта/ наем. Тогава ще се получат много по приемливи числа. А и мисълта за евентуална и възможна продажба по актуалните пазарни цени допълнително би сгряла изстрадалото сърце на инвеститора.

Когато по-големите играчи се наместят трайно на пазара (изкупят хотели, центрове, сгради) - само гледай какво ще стане. Ще стане това, че и с мойте и твойте спестявания ще почнат да оправят ударно средата, в която следва да е гарантирано, щото най-едрите разбойници да си получат своето - то нали и без това туй си тяхно Боже право :-))))

Може и да си прав, че еднофамилната къща е лукс - такива са реалните обществени условия в страната.
Вътрешното ми чувство обаче говори, че който има капацитет в главата и икономическа възможност - би било доста смислено да се инвестира в по-съвременни системи за изолация, отопление, вентилация и климатизация. В тази връзка - много харесвам идеята на Petyr - единственото, което ми се иска да видя още в проекта :-)))) включване на една система от вакуумни колектори за топла вода покрива и един скромен блок за електронно управление на цялата джаджа. :-))))))) Може и един back-up - някакво котле, ама май вече ще е прекалено !
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
19-01-2006 - 12:59:00
Начев не знам откъде следва извода, че решението е еднофамилна къща струваща маса пари? Че ще ни погнат е ясно, но защо вместо да имаме 5 варианта да се измъкваме докато ни гонят трябва да се скрием в къщата и единственото, което можем да правим е да чакаме. По същия начин можем да се скрием в панелна гарсионера в Обеля, което ще ни глътне по-малко пари-
p_nachev
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
19-01-2006 - 13:22:54
Ей-Богу, ако не съм проследил в подробности предходната дискусия, възможно е посланието ми да бъде и погрешно разбрано.
Не апелирам да се хвърлят последните резерви в еднофамилни къщи. Всеки би следвало да е в състояние много прецизно да си премери възможностите. И предсъм имал повод да споделя по повод на НИ - най-лошият вариан е спрял и изоставен строеж.

Ако въобще би могло да се твърди, че пледирам за нещо, то се отнася по скоро за тези, който така и така строят и си правят добре сметката. Мисля, че сериозно си заслужава човек да се понатовари още малко допълнително и да направи модерна къща ! Вярвам, че тази "част от инвестицията" би се върнала най-бързо !

Ти пък сега - къде отиде при панелките в Обеля !
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
19-01-2006 - 14:12:24
НЕ бе Начев, идеята ми е , че при положение, че очакваш (според мен имаш основания за това) непрекъснато да те гонят, просто трябва да си винаги готов да побегнеш, а концепцията с къщата ми се струва по-скоро при вариант ,че си сигурен, че твоите неща ще се развиват добре. При силен противник не е добре да организираш отбрана в бункери - по-скоро партизанска тактика с няколоко варианта за отстъпление.
Та затова ми се стори, че изводът не е подходящsmiling smiley
Petyr
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
19-01-2006 - 14:39:41
p_nachev, слънчевите колектори са задължителни, но мисля да си ги направя сам, вградени в покрива. Така ще са с по-голяма повърхнина (около 12 м2), като зимата пак ще могат да вършат работа, като подгряват голям бойлер (като се сложат загубите излизат около 300 W/м2*12м2=3,6KW) , а лятото ще подгряват някакъв басейн.

4овек, предпочитам да инвестирам в енергийната ефективност отколкото да подаря (700Е цена - 200 Е себестойност = 500Е) 500Е/м2 на някакви, дето перат пари от наркотици, проституция и кражби и са се разбързали преди да дойдат чичковците от Брюксел.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход