Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

(л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?

Публикувано от Любо 
Re: Един въпрос
06-02-2006 - 13:29:57
Наскоро прочетох, че е правилно да се каза не "няма да плащаме данъци", а "редуцираме данъчните си задължения"smiling smiley Аз лично мисля да използвам тази терминология.
Re: Един въпрос
06-02-2006 - 17:39:26
Аз конкретно имах наум едни пенсионери, които вероятно бая са напроектирали в тая държава и сега подработват по някое магазинче или виличка, щото до нещо по-голямо няма как да се доберат.
А историята със самодейния лиценз на АНИ - някакъв коментар. Те сами си се бъзикат, а Боби ще ги чака да се надигнат.
Re: Един въпрос
06-02-2006 - 17:59:29
Е щом са напроектирали не им пречи да се лицензиратsmiling smiley
Re: Един въпрос
07-02-2006 - 12:38:08
Тъй де - а целта каква, е и кого обслужва? За тях са някакви допълнителни разходи и разправии, които те чинно и изпълняват. Няма да научат повече, няма да станат по-отговорни. Каквото могат си го правят, както цял живот.
Нещо не ми е ясно.
Може да ми просветне докато сменя номерата на една 18 год. кола. winking smiley
Re: Един въпрос
07-02-2006 - 12:52:14
Защото им елиминираха част от конкуренцията. Не се дават пълни проектантски права на:
1. Държавни служители.
2. На собственици и служители на строителни фирми.
3. На проектанти без опит. Т.е. трябва някоя и друга година да поработиш в екип преди да ти дадат. Като специализацията при лекарите.
Re: Един въпрос
07-02-2006 - 12:55:53
И всъщност самото съзаване на камарите на проектантите срещна яростна съпротива от страна на по-големите строителни фирми. Даже се опитаха чрез лоби сред депутатите да премахнат закона. Май се примириха обаче.
Павел
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
13-02-2006 - 16:11:56
Ето и моят опит с отоплението и изолацията:
В спалнята, която е нещо и като дневна, имах дървена дограма - 2 крила 140х75 и 140х140. Поръчах пластмасова (двоен стъклопакет, 3-камерна, от най-евтината, без никакви екстри), като казах на майсторите, че няма да махам дървената и искам крилото дето се отваря навътре да е с такива размери, че да минава през дървената рамка, т.е. да мога да отварям дървения и пластамсовия едновременно.
Няма да разправям колко се смяха "майсторите", колко ми се чудиха на акъла, но вече 2 години съм така и нямам никакъв конденз на вода по стъклото (разбира се, имам и 5 см. външна изолазация от каменна вата). Сега като беше големия студ измерих температурите между двете дограми. Ето резултатите:

навън -18
посредата -10 (между пластмасовата и дървената)
в стаята +25

Изненада ме това, че старата дървена дограма доста добре задържа топлината - ефекта от пластмасовата е най-вече в това, че спира духането. Сега между стаята и външния въздух има 4 стъкла и 3 въздушни междини, където въздуха плавно си променя температурата.

Тъй като живея в къща, външното тяло на климатика го сложих в мазата - отново смях и веселие сред майсторите. Навън -10, но в мазата си е +10. Пускам климатика, мазата е с обем към 150м3, вентилатора на външното тяло не се включва дълго време, а вътрешното си духа топло. От външното само струи студен полъх, който се усеща като си под него. Въздуха, който си ползва климатика не пада под +5 градуса и той работи в оптимален режим. А въздуха в мазето се загрява от почвата, в която е вкопан. Оказва се, че топлината, която постъпва от почвата през бетонните стени почти се изравнява с тази която се изпомпва от климатика. Топля половиния етаж с този климатик, другата половина го топля с камина на дърва.

Надявам се да съм помогнал на някого с личния си опит.
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
13-02-2006 - 16:47:19
Брех, не вярвах че мазето може да отдава достатъчно топлина за климатика... На каква дълбочина е мазето и има ли изолация отвън на бетонните стени и в каква дълбочина? Каква квадратура се отоплява и какви сметки за отопление излизат по този начин приблизително? И какви са сметките за частта, отоплявана от дърва за сравнение?
Pavel
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
14-02-2006 - 13:20:31
Sys smetki ne se zanimavam. Karam po intuicia.

Maseto niama nikakva izolacia otvyn. Vkopano e izcialo v zemiata. Stenite sa betonni, okolo 30 sm. Zimata tam e kym +10 v naj-golemia stud, a liatoto ne se vdiga nad +18 i v naj-golemite jegi. Razbira se kato ne se otvaria i ne se puska klimatika.

Liatoto mi e tova problema, che klimatika duha mnogo toplo i mi izbiva vlaga po stenite i poda i tova e naj-nepriatnoto, inache prez zimata niama nikakyv kondenz.

Smetki otdelno ne sym pravil, no mi se struva, che po tozi nachin klimatika e evtin kolkoto dyrvata. Ako imah po-goliamo maze, s dvojno po-goliama plosht, shtiah da sloja oshte edin i vyobshte niama da se zanimavam poveche s dyrva. Ako imate goliama i prazna maza - tova e spasenieto.
Petyr
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
14-02-2006 - 13:38:13
Това с мазето е много интересно. Ако имаме 100 м2 мазе високо 2,5 м то бетонът (100м3) ще акумулира 50 КВ/градус. Само от пода на мазето ще постъпват около 2-3,5 КВ + още 0,8-1,4 КВ = 3-5 КВ енергия. Средната температра за отоплителния сезон е 0 градуса, така че като е вземат предвид инертните свойства на бетона (500 КВ за 10 градуса) температурата не би спаднала под 0 градуса дори да изпомпваме повече. И така един 4 кв. климатик ще си работи целогодишно. Проблем може би е, това че на 2.5 метра няма да може да се затопли почвата лятото, но ако климатика се ползва и за охлаждане, тогава температурата в мазето лятото ще е доста по-висока и ще може да се стопли.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход