Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

(л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?

Публикувано от Любо 
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
24-01-2006 - 11:45:48
А как се решава проблема с конденза? В този случай въздуха по средата няма да е херметично изолиран и предварително подсушен...
p_nachev
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
24-01-2006 - 11:53:27
Това с двойната ПВЦ дограма много ми хареса като идея. Ти забеляза ли дали става дума за два отделни профила, които са механично скрепени, или вече са започнали да правят фабрично двойни профили.
Дори да не се правят още, сигурно ще започнат. Като започнат, нали знаете какво става с цените на новостите на пазара :-))))))

Като ще е двоен профила наистина е по-добре да имаш и два стъклопакета. Но.... винаги има едно НО ! Аз и преди съм споделял, че темата с провисването на ПВЦ дограмата май още не е решен. Веднъж като натиснах по-настойчиво един търговец (ама от фирма, която е и производител) си призна с половин уста, че опитват да деликатно да съветват клиентите си да не поръчват пластмасови прозорци с крила по широки от 90 см. Ако трябва да си поръчвам прозорци сега дори бих отишъл задължително на по-малко от 80 см. рамо. Всъщност и това не е просто едно механично решение. Може да се промени фасада и оттам да произтекат други негативни последици. Прави се масово, но навлизаме в едни времена, когато не мога да съм сигурен в последиците .....

Петре, ти коментирал ли си въобще темата с теглото на крилата с троен стъклопакет? И аз съм им почитател, но .......
Petyr
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
24-01-2006 - 11:58:43
Мислил съм го и този вариант, при него разстоянието между стъклата трябва да е оптимално, някъде към 20 мм., защото когато това разстояние нарастне конвекцията нараства много и загубите се увеличават. Инъче ако се сложат два прозореца с К=1,5 ще имаме общо К<0,75 , но цената на 2 такива прозореца ще е над 250 лв./м2.
Това което ме притеснява е почистването между двата прозореца, все ми се струва, че от някъде ще се появи прах.
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
24-01-2006 - 12:20:32
Вътрешните ги правиш отваряеми, а външните 50/50. Външните отваряеми трябвада са по-малки от вътрешните, или пък вътрешните да са плъзгащи за да ги чистиш.
Петър , по сметки може и да не излиза заради конвекцията, но практически с двукатна дървена дограма (със 100мм. между прозорците) е по-топло отколкото с еднокатна със стъклопакетsmiling smiley От опит знам.
За Боби - не знам, ама ми се струва, че алуминиевата дограма все пак добре уплътнява и конденза ще е по-малък от колкото в стандартния случай.
ЗА Начев, бяха си две дограми, то иначе се губи смисъла. Нали предлагам детайл - правиш два прозореца от алуминии и те не са свързани помежду си - представи си, че имаш дограма и отвътре на известно разстояние монтираш друга. А без термо мост алуминиевата дограма е под 100лв. на кв.м. доколкото си спомням.
Освен това можеш да спестиш от щорите, които да сложиш между двата прозорецаsmiling smiley
Petyr
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
24-01-2006 - 12:34:23
Ако дограмата е под 100 лв. то К ще е доста над 1,5 и се обезсмисля.

p_nachev, при мен отваряеми ще са само прозорците на баните, който ще са малки и предполагам няма да им пречи по-тежък стъклопакет (а и те ще се отварят само когато няма ток, и генератора не е включен). Това което ще се отваря на стаите ще са балконски врати, които предполагам ще са изчислени за по-сериозно натоварване. А в ПВЦ дограмата се слагат стоманени П-профили, който ми се струват доста здрави...

Boby, струва ми се, че при неотваряеми прозорци е доста рисковано да се слагат два един до друг. Влага, прах и сигурно има и други вредители на прозрачността на прозореца.
Petyr
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
24-01-2006 - 12:36:20
Инъче на хижата на Черни връх е така. Имат си отваряем дървен прозорец, а от вън са сложили неотваряем алуминиев.
p_nachev
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
24-01-2006 - 12:38:10
Сега ти разбрах идеята ! Два напълно самостоятелни прозореца, външният е по-малък, за да може да се отваря. Нямат връзка помежду си. Монтирани са - както покаже сабята. Всъщност не би имало никакъв проблем, стига да е планирано като хората. На българско старо строителство ми е малко трудно да си го представя.

Това, което си представих аз беше малко по-различно. Рамките на двата прозореца са от два относително самостоятелни профила, разположени стъпаловидно (със застъпване) и разбира се изляти фабрично заедно. Т.е. ако двата профила са с по 5 камери, условно може да се говори за 10 камерна дограма.

Цените, ах .... цените .... Е, поне за северните стени.
Petyr
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
24-01-2006 - 12:44:17
На северните стени ще има 3 отваряеми прозореца на бани (около 1,5 м2), на западната само към стълбището 1,25 м2, на източната 7 м2 и на юг ще са 20 м2.
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
24-01-2006 - 12:53:41
Топлопроводимостта на профила не е от голямо значение - 5% е квадратурата на профила 95% е квадратурата на стъклопакета.
Топлопроводимоста на профила е от значение за конденза и замръзването, а при този детайл мисля, че няма да замръзва. Все пак въздуха между двата прозореца ще е доста по-топъл от външния.
p_nachev
Re: (л)-W/(m.K): (к)- W/(m2K) И какво?
24-01-2006 - 12:54:28
Петър,
Рзбрах ти идеята ! От разни реплики, които подхвърляте с 4овек разбирам, че си решил да строиш някаква нискоенергийна, или дори пасивна къща. Доста време отсъствах миналата година и вероято съм пропуснал момента, в който си споделил наверението си.

Много съм впечатлен от онази немска къща www.bauweise.net , която май "издаде" Любо, но съм и раздвоен в оценката си.

Не знам дали сте гледали по Дискавъри една поредица от филми, които разказват за историята на построяване на разни еднофамилни къщи. Там съм попадал на истории, при които за по-малко пари бяха направени доста по-големи къщи, включително земята. Колкото и условни и трудни да са сравненията, все пак иначе на Острова е доста по-скъпо.

Това със стоманените (обикновено П профили), които се слагат вътре в пластмасовия порфил е верно, но доколкото знам, тези стоманени профили не се заваряват у нас и помагат само за избягване на надлъжни деформации. Иначе тежеста се носи от пластмасовата заварка. Е, поне тези, с които съм говорим в Бг вдигаха рамене и се чудеха, че им обяснявам, че технологично не би трябвало да е кой знае колко трудно да се завари метала поне на единия ъгъл, който да носи. Е, трябва да се пипа много прецизно ....... !
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход