Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Актуални цени за строеж на дървена къща

Публикувано от Valchog 
Re: Актуални цени за строеж на дървена къща
27-07-2010 - 17:56:03
avatar
Момчета, правете сметка колко трябва да струват дървените къщи при положение че неовите тухли са на 250 Е
[www.alo.bg]
Re: Актуални цени за строеж на дървена къща
27-07-2010 - 17:57:58
Quote
slun4o
Bye bye life
Bye bye happiness
Hello loneliness
I think I'm gonna die
I think I'm gonna die ....


Само че има някои, дето пък няма да измрем напук на всички дето ни се канятspinning smiley sticking its tongue out

Идеята ми не е за "свенливите" строители, а за това, че като се иска точна или поне условно точна цена, да се плати на един експерт - има консултантски къщи, надзорници, инвеститорски организации, вещи лица към съда или просто някой техник, а също така и колега който е строил (по-горе някой обясняваше за най-проста табличка на excel). Също така има и един справочник на цените в строителството, дето излиза горе-долу на 3-4 месеца. Ама цялата тая работа изисква някакво усилие. А много по-лесно е да ти се сервира наготово, по възможност сдъфкано и изплюто (в устенцата). Па най-обичам да ми звънне някой и да ми каже: Абе колко ще струва къща 100 м.кв? Не е сериозен този строител, дето ще ти каже ей така - Ами 50 хил.лв. А конструкции, а вертикална, а захранване и т.н.,стига че нещо се запених....

За това е цялата дандания.

*ok* И това е вярно,особено,че тая работа изисква някакво усилие!
Re: Актуални цени за строеж на дървена къща
27-07-2010 - 21:37:38
avatar
О! Каква дискусия!

Само ще кажа следното:

Спрях да правя оферти по линкове от нета, драскулки на ръка, запитвания по телефона, мейли, скайп, SMS, запитвания във форумите и всякакви подобни форми. За мене потенциален клиент е този, който дойде при мен с готов проект, а от мене остава да го остойностя и практиката го доказва. Всички останали са просто питащи, въпреки лекциите, които им изнасям така и не разбират каква е разликата в материалите и конструкцията на къща и барака за дърва. Това не са клиенти. Пак практиката го е доказала. Както наблюдавам днес пак се пита за едни и същи писани стотици и хиляди пъти и пак доказали се в практиката. Тука имаше един участник, дето щеше да си прави къща 100 квадрата за няма и 10 000лв , ама нещо не се показа повече. Обръщам се към всички потенциални клиенти на дървени къщи (каквото и да означава това словосъчетание за вас) - продукта на строителния процес е уникален, а не типов - автомобил, хляб, часовник ... (имаше и още дивотии в едно по-горно писание). Две еднакви къщи, построени на 20 метра една от друга могат да имат доста различна цена. Само единия да иска по-тежка вата, а другия по-лека и цените летят като разлика. Смяната на типа керемиди при единия и при другия - също. Дограма, ... и още и още. Единия иска мазе - другия - не. Всички , които дават типови цени се принуждават да го правят от 2 фактора - единия, че този занаят по принцип им е чужд, и втория - под натиска на клиента-всезнайко (онзи масовия питач, който никога няма да поръча, ама за да е в играта). И в двата длучая показва слабост на фирмата (каквито са 98% за жалост) и резултатът е, че в повечето случаи получават грозни квалификации по форумите от хора, които така или иначе не са и никога няма да са в час с това какво е строителство и производство по принцип.

От началото на годината съм сметнал над 200 къщи. Стигнах дотам, че 3 месеца след като съм дал оферта на "клиент" файла се върна при мен за повторна оферта, но с изтрити цени, а "клиента" забравил, че ми е искал такава. Като го питах кой му е изготвил толкова професионално задание ми каза, че архитекта му го е направил. Когато се усети спря да си вдига телефоните и да отговаря на мейла.

Вот такие дела, брокери...

Тука има (вече) малко останали професионалсти. Уважавайте мненията им. Повярвайте ми - с гледане кучето никога няма да стане касапин. Ако ви требе мръвка - идете при касапина, а не както масово - при кучето.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Актуални цени за строеж на дървена къща
27-07-2010 - 23:14:15
Мисля, че въпроса на човека беше, аджеба, струва ли си ако имам 30 хил Е (без земята) да мечтая за скромна, но добра дървена къща, от-до. Или да не се захващам.
Re: Актуални цени за строеж на дървена къща
28-07-2010 - 00:01:10
При сегашните цени на материали и труд при монолитното строителство-не си заслужава да мислиш за каквато и да е сглобяема къща,била тя от дърво,слама,бутилки,желязо или каквото и да е друго на модулен принцип.Просто няма смисъл-нито печелиш нещо,нито нещо пестиш,нито в перспектива нещо ще е по-добро,по-трайно или по-евтино.
Навлизат нови материали всяка година,подобряват се съществуващи...Ако преди 30 години дървената къща е била единственото,удовлетворяващо изискванията на еко манияците,то сега на тоя терен има сериозна конкуренция.При дървените водещият фактор е бързината на строителство и липсата на мокри процеси.Монолитното не е толкова назад.Т.е. времената,когато една монолитна къща се строи три години,са отдавна в историята.Много по-лесно минава през общините,огромен избор на архитекти,още по-голям избор на строители.При модулните си ограничен и пред общините,и в архитектите,и в строителите.
Re: Актуални цени за строеж на дървена къща
28-07-2010 - 08:39:08
avatar
... и в архитектите...

Всъщност това са два коренно различни продукта и приликата им свършва с факта, че и двата продукта те пазят от дъжд, например, и до там. И се различават освен по технология, но и по въздействие на живите организми, обитаващи ги.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.




Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2010-07-28 09:04 от n.nikoloff.
Re: Актуални цени за строеж на дървена къща
28-07-2010 - 09:11:36
Quote
n.nikoloff
О! Каква дискусия!

Само ще кажа следното:

Спрях да правя оферти по линкове от нета, драскулки на ръка, запитвания по телефона, мейли, скайп, SMS, запитвания във форумите и всякакви подобни форми. За мене потенциален клиент е този, който дойде при мен с готов проект, а от мене остава да го остойностя и практиката го доказва. Всички останали са просто питащи, въпреки лекциите, които им изнасям така и не разбират каква е разликата в материалите и конструкцията на къща и барака за дърва. Това не са клиенти. Пак практиката го е доказала. Както наблюдавам днес пак се пита за едни и същи писани стотици и хиляди пъти и пак доказали се в практиката. Тука имаше един участник, дето щеше да си прави къща 100 квадрата за няма и 10 000лв , ама нещо не се показа повече. Обръщам се към всички потенциални клиенти на дървени къщи (каквото и да означава това словосъчетание за вас) - продукта на строителния процес е уникален, а не типов - автомобил, хляб, часовник ... (имаше и още дивотии в едно по-горно писание). Две еднакви къщи, построени на 20 метра една от друга могат да имат доста различна цена. Само единия да иска по-тежка вата, а другия по-лека и цените летят като разлика. Смяната на типа керемиди при единия и при другия - също. Дограма, ... и още и още. Единия иска мазе - другия - не. Всички , които дават типови цени се принуждават да го правят от 2 фактора - единия, че този занаят по принцип им е чужд, и втория - под натиска на клиента-всезнайко (онзи масовия питач, който никога няма да поръча, ама за да е в играта). И в двата длучая показва слабост на фирмата (каквито са 98% за жалост) и резултатът е, че в повечето случаи получават грозни квалификации по форумите от хора, които така или иначе не са и никога няма да са в час с това какво е строителство и производство по принцип.

От началото на годината съм сметнал над 200 къщи. Стигнах дотам, че 3 месеца след като съм дал оферта на "клиент" файла се върна при мен за повторна оферта, но с изтрити цени, а "клиента" забравил, че ми е искал такава. Като го питах кой му е изготвил толкова професионално задание ми каза, че архитекта му го е направил. Когато се усети спря да си вдига телефоните и да отговаря на мейла.

Вот такие дела, брокери...

Тука има (вече) малко останали професионалсти. Уважавайте мненията им. Повярвайте ми - с гледане кучето никога няма да стане касапин. Ако ви требе мръвка - идете при касапина, а не както масово - при кучето.

Браво, колега!

И аз съм в подобно положение и тъй като безумно ми омръзна да давам акъл без пари си позволих да пиша тук.


И чак се чудя кога отдели време да им набиеш малко акъл в главите! За съжаление, няма смисъл....
Re: Актуални цени за строеж на дървена къща
28-07-2010 - 09:27:03
avatar
Едно заболяване ме събори малко и имам време и за такива неща сега ...

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: Актуални цени за строеж на дървена къща
28-07-2010 - 10:17:56
Добре де, ние попитахме за оферта, с конкретни данни, поне за основните неща. И защо толкова сте против типовите проекти? И друго, печалбата е хубаво да се преоцени, защото е нереално да се искат 50-60К евро за едноетажна, 100 квадрата къща с нормален план, нормална топлоизолация, нормален покрив, нищо фенси, дето се вика.
Re: Актуални цени за строеж на дървена къща
28-07-2010 - 10:57:32
avatar
Не съществува "типов проект". Има "работен проект". Или "идеен проект". Ако една и съща ахитектура се харесва на 1000 човека не означава, че проекта е типов. Освен това аз съм последния, който ще каже дали една къща ми харесва или не - важното е да харесва на възложителя(клиента) и толкоз. Освен това всички материали са "нормални" - аз "ненормален" материал още не съм виждал. Виждал съм, например, "нормален" дървен материал с разлика в цената 2-3 пъти от друг "нормален" такъв. Единствената разлика е, че са с ралично приложение и оттам с различно качество и оттам с различна цена. Единия става за къщи, другия - не. Той става за кофраж. На "нормална" вата 16кг/куб.м. цената е 3,75 лв без ДДС от склад, а на "нормална" вата 90кг/куб.м. е 11лв без ДДС от склад. Цените са за 50мм дебелина. В една 100 квадратна къща отиват приблизително 1600 (че и повече) квадрата "нормална" вата. Дали разликата в цената на ватата ще се отрази съществено на цената на къщата? това са 11600 лв разлика . Само от ватата. И както всички обичат да си го делят на жилищната квадратура - 116 лв/кв.м. разлика!!! Ако вземем да направим подобна сметка и за "нормален" покрив във всичките му варианти нещата стават още по-зле.

Уважаеми потенциални клиенти (а тук наистина има такива, а не само питачи) запомнете - няма нормална и ненормална къща, няма харесва ми проект или не ми харесва. Има техническо задание! Ако нямата техническо задание няма как да съпоставяте и сравнявате офертите от фирмите. Но грамотно техническо задание също струва пари.

П.С. И аз си мисля, че е ненормално да се искат 200 000 лева за 2 500 кг желязо, ама в Балкан Стар и Камор по толкова искат. Па има и хора, които им ги дават, при това не малко. Та може и да е нормално от една друга гледна точка - тази на реалния клиент.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2010-07-28 11:17 от n.nikoloff.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход