Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Малка пречиствателна станция

Публикувано от rusi 6675 
Re: Малка пречиствателна станция
26-09-2009 - 21:24:51
Колега ,целта на пречиствателната станция е да се ползва водата!Ако ямата е попивна това си е чиста загуба и цялото упражнение губи смисъл! Близкото бъдеще на водата е оценката и като стратегически ресурс и ще става все по-скъпа.България не е облагодетелствана от водно богатство и изобилие и ето защо първата стъпка е да направят регистър на всички водоизточници и кладенци в това число.Той се води в Басейнова дирекция към МОСВ.Освен това попивните ями вече не са разрешени и водят до свлачищни процеси.
За 4-6 човека са напълно достатъчни две пластмасоми цистерни по 1 кубик ,втора употреба! Цената им е от 50 до 200 лв за бройка.Първата се поставя по-високо от втората за да може водата през преливник да се стича във втората,която пък може да се напълни предварително с един чувал стиропорени топчета-40 лв./420литра/ и да и се отвори в горния край вентилационен отвор, както и отвор за вкарване на свеж въздух.Това е всичко!После като почерпиш в кръчмата двама -трима приятели,дето са ти помогнали да спретнеш инсталацията ще платиш повече ,отколкото струва самата пречиствателна станция! *drunk*
Re: Малка пречиствателна станция
26-09-2009 - 22:58:40
Фло,идеята ти е хубава и обоснована.Аз също съм близо до тоя момент и се чудя как да го реша.Проблема обаче е,че за двама човека обр.води са поне 10м3/мес,за повече хора...и т.н.Е как да се използват тея кубици,ако нямаш марули?Лятото ще поливаш райграс и дръвчета,добре,ами зимата?Дори и най-скъпата преч. станция да сложи човек,проблема е че обр.вода е в повече от необходимото.Мисля и не ми идва на ъкъла как да стане...хем да се използва,хем излишъка някакси да не попива в земята,защото не при всеки може да се направи дренажно поле,а с Вомата е скъпичко всеки месец *xxx*
Re: Малка пречиствателна станция
26-09-2009 - 23:26:04
pike!

Отпадни води от 10 кубика на месец са просто едно нищо! Ако не поливаш ,пускай ги някъде из двора.Представи си само колко вода събира покрива ти годишно! Средно статистическите количества на валежите са 620 литра на квадратен метър годишно!Като събереш квадратите от двора и квадратите от покрива ще имаш по -сериозни притеснения за водните количества! Но и те са неоснователни!Засади си и овошки ,които "пият" здраво-две-три круши например!
Re: Малка пречиствателна станция
27-09-2009 - 15:16:44
Чета и цъкам.Препрочитам и пак цъкам като български часовник на едно място.Пак чета тези бисери и не вярвам на "Ушите си!!!"
Най голямата въпросителна за мен е ....Кой от двамата - Фло или pike е по- големия специалист по Пречиствателни станции?
Както сте тръгнали ще построите и самолет от тарабите на оградите си! *xxx*
Успех! winking smiley
Re: Малка пречиствателна станция
27-09-2009 - 15:26:59
wwtp Написал:
-------------------------------------------------------
> Чета и цъкам.

Колега,
Какъв е смисълът от поста ти?
Дотук темата върви нормално, питащите се увеличават, други обясняват - а ти?

Явно имаш забележки - дай да ги чуем. Тук и сега е баш местото и момента.


Re: Малка пречиствателна станция
27-09-2009 - 15:39:50
wwtp Написал:
-------------------------------------------------------
> Чета и цъкам.Препрочитам и пак цъкам като
> български часовник на едно място.Пак чета тези
> бисери и не вярвам на "Ушите си!!!"


То ,че цъкаш е ясно,за четенето не толкова!
Дай някой аргумент против!С кое точно не си съгласен от това ,което аз съм написал за малката пречиствателна станция?

Abu
Re: Малка пречиствателна станция
27-09-2009 - 16:01:01
Аргумент му е никът - Wastewater Treatment Plants (WWTP). Може пък цъкането да не е от сричане и наистина да има какво да подскаже - ами да го направи!
Аз дотук не виждам грешка в обясненията ти, Фло, още повече на практика нещата при мен заработиха (дори и при несъвършено домашно изпълнение). Ще се съобразя на първо време със забележката за нитратите в зеленчуците, ама и без това не съм никакъв производител, та просто ще оставя гюрлюка да си избуява. По-важно е, че засега се решиха двата ми основни проблема - с препълването и връщането към канала и с миризмата.
Re: Малка пречиствателна станция
27-09-2009 - 16:29:38
Abu Написал:
-------------------------------------------------------
> Аргумент му е никът - Wastewater Treatment Plants
> (WWTP). Може пък цъкането да не е от сричане и
> наистина да има какво да подскаже - ами да го
> направи!

Като се сблъскат търговски интереси с движението "направи си сам" става напрегнато!
Аз не се имам за специалист по отпадните води-имам само скромен опит от една инсталация за пречистване на вода за пъстървово складово стопанство! Инсталацията беше съгласувана и одобрена от РИОСВ,ИАРА,и ветеринарните органи!Там се използва една и съща вода ,а пъстървите са най-чувствителните риби към качеството на водата!Споделих моето разбиране за това как може да се направят нещата без да се плащат излишни пари при това значителни!
Що се отнася до нитратите ,те са жизненонеобходими за гюрлюка!За човека вредни са нитритите! Най-много нитрати и нитрити има в сухите колбаси,не в краставиците и марулите!

*drunk*
LKK
Re: Малка пречиствателна станция
27-09-2009 - 19:23:54
Фло, поздравления за приноса ти към малките пречиствателни станции. *drunk*
Много ми харесва това, което предлагаш и съм сигурен, че системата е работоспособна. Замислил съм се за нещо подобно на вилата и с удоволствие ще ползвам от опита ти.
Иска ми се да изясним един детайл, ако не възразяваш. Гледам, че някои от водещите търговски марки на биореактори, включват тъй нареченият "уловител на мазнини" в схемата си. Това са мазнините, най-вече от кухнята, при които цикъла на разграждане бил малко по-друг. Ако си запознат би ли споделил вижданията си по въпроса.
*drunk*
Re: Малка пречиствателна станция
27-09-2009 - 20:15:25
LKK Написал:
-------------------------------------------------------

> Гледам, че някои от водещите търговски
> марки на биореактори, включват тъй нареченият
> "уловител на мазнини" в схемата си. Това са
> мазнините, най-вече от кухнята, при които цикъла
> на разграждане бил малко по-друг. Ако си запознат
> би ли споделил вижданията си по въпроса.
>

Уловителя на мазнини също е съвсем елементарна работа! Може да се използва тъй-наречения флорентински съд или декантатор.Представлява неголям цилиндър в който водата от първия съд попада отгоре през тръба,извита в долния си край с коляно,така,че движението на водата в съда се насочва отдолу нагоре.Маслените капки или петна изплуват на повърхността,докато водата се източва от дъното посредством тръба нагоре и извита при нивото навън/отстрани прилича на чайник с дълга и висока чучурка/ и попада във втория съд при аеробните бактерии.Над нивото на водата се прави отвор за изтичане на събраните мазнини! Те се отвеждат в друг съд,където през известен опитно период могат да се осапунят с горещ разтвор на сода за дъски-резултата е домашен сапун.Флорентинския съд е изключително ефективен и се използва най-вече при дестилацията на етерични масла,където всяка капка е важна и скъпа!Има и редица други схеми на декантация ,но за малката пречиствателна станция един флорентински съд от пластмаса ,самоделка е напълно приложим!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход