Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Търси се ...свестен аритект

Публикувано от rnikolov1972 
Търси се ...свестен аритект
13-12-2011 - 14:16:31
Накратко предисторията - имам си парцел и реших да си построя малка еднофамилна къща.
Взех си виза за проектиране, един познат ми даде координати на архитект и от там почнаха мъките.
Срешнах се с въпросният архитект, около 60-65 годишен. Може да е бил много добър архитект,
но плановете на къщи които ми показа, че е проектирал... амн не ми харесаха.. бяха все
някак си еднотипни. Не мога да си представя, че всичките му клиенти са искали едно и също. Другите
две неща бяха, че са рисувани на ръка, и най-новият проект беше от 2003 година. Т.е.
най-вероятно не се е занимавал с ахр. работа последните 7-8 години. Проблема (поне за мен
като клиент) на рисуването без компютър, е че не мога да видя 3Д картинката на проекта
и да се направят лесно промените които ми хрумват междувременно. Цената която ми предложи ми
се стори ОК (20лв/м2 за всичко с внасянето в общината - без тяхната такса).
С вторият (който си избрах от интернет) въобще не се разбрахме - 25 лв/м2 за арх/констр/ВиК/ток проекти + фиксирани суми за останалите.
Като капарото - 20% ПРЕДИ да видя идейната версия на арх проект. То същото като да искаш да си купиш домати от пазара
и да ти искат пари за да ги видищ.
Третата (пак избор от интернет) съм на път да я заежа и да прежаля капарото (400лв). Въпреки, че имаме договор, за
1 месец за арх проект, вече почти три месеца не е готов. На всяка среща си повтаряме едни и същи неща, обещава, че в следващия път ще са оправени и нищо.
Да не говорим за безкрайните оправдания, че била командировка, детето било болно,...

Та така, че се търси архитект (за предпочитане колектив)
- да слуша аз какво искам, а не да рисува каквото на него му харесва и да ми казва, че така било по-хубаво
(тук да вметна - някой смята ли в действителност, че е по-добре кухня+трапезаря да са на единя край на къщата, а хол (гостна/дневна) на другия край свързани с 6 м коридор - ?!?!)
- не искам, да е Франк Лойд Райт ама да има все пак някакво въображение, а не да нареди няколко правоъгалничета, без да мисли за функционалността.
- да е коректен и да спазва (поне приблизително) сроковете.
- да рисува на комп и да може да се генерира 3Д модел на нарисуваното.
- да приема плащане по следната (или подобна) схема: малък процент след идейният арх. проект, процент след завършване и одобряване от мен на всички проекти, и остатъка след одобрението на общината.
- ако може архитекта да придвижи док в общината (особено ако има "връзки" за да не ме мотаят повече от необходимото)

Така, че ако имате предложения за хора с които сте работили ги давайте на rnikolov1972@abv.bg.

Забравих да спомена, че става дума за строеж около София.
Re: Търси се ...свестен аритект
13-12-2011 - 16:57:57
Здравейте,
мога да ви предложа изработването на инвестиционен проект включващ необходимите части:
Част Архитектурна -идеен проект,триизмерна визуализация,технически проект
част конструктивна
геодезия,електро,ВиК,ОВ,енергийна ефективност,геология,пожарна безопастност,ПБЗ.
Цената варира 25-27лева на квадратен метър РЗП в зависивост от сложността на проекта.
Предлагам и предвижване на документите през институциите по взаимно договаряне.

Договарянето става след одобряването от вас на идеен проект и 3D визуализация.При терен на парцела с денивелация ще бъде необходимо да се направи геодезическо заснемане на терена предварително.

След одобрен и подписан от вас идеен проект изготвяне на документацията за един месец.

Заплащане 40%на идеен проект.
40% при предаване на всички части.
20% при издадено разрешение за строеж.

При необходимост от корекции на частите на проекта се отстраняват за наша сметка.

Ако имате интерес 0898 643 477 инж.Илиян Манчев
kalashnikof@abv.bg
Re: Търси се ...свестен аритект
13-12-2011 - 22:57:05
Къща се проектира най-трудно, именно защото архитекта работи директно с възложителя, който и ще живее в нея. Просто човек рядко знае какво иска, превърта варианти, съветва се с жена си и прочие. Ние проектирахме 2 години, и то само защото архитект беше леля ми и прехвърляхме разни варианти насам натам, нормално никой архитект не би си позволил такова нещо.
Re: Търси се ...свестен аритект
16-12-2011 - 11:40:20
Единствено мога да споделя моя опит. Взехме координатите на 5-6 архитекта и на всеки искахме да покаже какво е правил. Като цени бяха почти едни и същи (по-ниски от твоите, но става дума за Варна), така че водещо беше на кого проектите ни харесват. Следва договор със срокове и неустойки. И успяха да се вместят в сроковете.
Това някой друг да ти движи проекта в община/кметства не е много добра идея според мен. Осен ако нямаш всичкото време на света. След като взех разрешителното архитекта каза, че съм бил единствения, който е гонил общинската/район администрация толкова много. Повечето хора, особено архитекти, проектанти се чувстват зависими от съответните чиновници. Това води до ненужни усложнения и забавяния. Само ще цитирам една фраза - "Нищо не можеш да направиш". Аз ходих с рогите навсякъде и успях бързо да се оправя. Относително бързо. Въпреки, че не стана да ми одобрят проекта за 14 дена както е предвидено в закона. Стана за близо месец.
И като започнете да обсъждате проекта, опитайте се да си представите къщата с всички детайли. Напишете си всички забележки и проверявайте дали са изпълнени. Тъй като подценявах това, сега имам на верандата 40 см колона. Както и 1 метър от кота 0 до реалния терен. А може би е добре профилактично да притискате проектанта да използва по-малко желязо, защото май се увличат. А при мен даже се оляха.
Re: Търси се ...свестен аритект
17-12-2011 - 00:18:55
avatar
"А може би е добре профилактично да притискате проектанта да използва по-малко желязо, защото май се увличат. А при мен даже се оляха."

Има си елементарна формула за бетона и желязото необходими за една къща, като се отнасят към квадратурата. Архитектите трябва да я знаят от обща култура едва ли не. smiling smiley Доста често правим оферти със зададено ниско количество желязо и препращаме за нови данни, като идват преправени след това двойно и тройно отгоре. Последния път на къща над 250 кв.м. бяха сложили 1370 кг. желязо?! А някой път се презастраховат и слагат повечко. Трудно се намира свестен архитект, но за моя радост знам, че има такива.

Успех на rnikolov1972 в начинанието!

WWW.SECHKOV.COM

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Строеж на къщи, Бетон, Арматурa, Изкопи , Плочи, Изолация, Хидроизолации, Кофраж, Колони, Основи, Подпорни стени, Теракот, Ремонт на бани, Фаянс, Изграждане на басейни, Покриви, Къщи и жилищни сгради, Ремонт покриви, ВиК, Груб строеж, Гипсокартон, Зидарии, Мазилки, Вътрешни ремонти , Поставяне на капандури, Реконструкции, Ламинат, Интериорни врати, Топлоизолационни системи, Сухо строителство, Ел. инстлации, Топлоизолация, Дограма, Латекс и др.
Re: Търси се ...свестен аритект
17-12-2011 - 14:47:45
Хм, доста бисери и комични ситуации ама то в началото май се е така.

Първо важно е да го имаш този проект на къщата в 3D в главата си. Не забравяйте, че шедьоврите в архитектурата са рисувани на ръка много преди да се появат омайниците с ауто кад.
За децата и робите на социалните мрежи ще река, че да намериш добър архитект не е като да търсиш телефон или телевизор в интернета. Тази работа става само с лична препоръка от близки и доверени хора които лично са го ползвали. Да построиш къща вероятно ще е най-голямото и скъпоструващо финансово вложение в животът ви за да го поверите на случаен човек от гугъл.
Луди и наивни хора никога не свършват.

Но нали иде Рождество, че са и пости та желая ти успех.

„Бъди възторжен идеалист, честен до самопожертване, смел до безумство,
влюбен в България до фанатизъм!”
Полковник Борис Дрангов
Re: Търси се ...свестен аритект
17-12-2011 - 15:12:13
Ако всичките си бяха направили по един сайт,на който да представят работата си,щеше да е по-лесно.Нетът е просто средство за достъп до информация.Ако информацията я няма,нищо не правим.
Re: Търси се ...свестен аритект
17-12-2011 - 17:10:09
avatar
Темата е: Търси се ...... свестен архитект
Валидно е и: Търси се ...... свестен ......... (тук може да посочим стотици професии).

Не мога да проумея как за 20 години на хората в частния бизнес не узряха.
Не разбират, че името на човека и марката на фирмата му трябва да са над всичко.
Как 20 години не разбраха, че да не спазиш даден срок по договор е пълен автогол.
Как да променяш условия по договор в движение е курвенско и непочтенно.
Как можеш да кажеш: като не ти утърва - съди ме бе пич.
Как да се криеш като плъх и да не вдигаш телефон е супер гадно.
Как самия бизнесмен със своето поведение си прогонва бъдещи клиенти.
Как такива кътили заслужават да стигнат до просешка тояга.
................................
Преди години мой клиент от Иран ми сподели: тук в България не сте се научили на бизнес.
Само удари под кръста, некоректност, лъжи, ...........
Моят баща търгува със захар в Техеран. Вдига телефона и звъни на търговеца вносител в Бандер Абас - прати ми четири тир-а със захар. Камионите пристигат, стоката е разтоварена, отива в банката и превежда парите за захарта. Няма договори, няма клаузи. Ако веднъж само баща ми постъпи некоректно с другия търговец, то баща ми ще фалира до 10дни, защото всички търговци в бранша веднага ще спрат да работят с него. И това е в Иран, в една държава, на която всички гледаме отвисоко. А сега се пише и че ще ги ударят с бомби.
Колко бизнесмени в България могат да споделят за подобни свои търговски взаимоотношения.
Re: Търси се ...свестен аритект
17-12-2011 - 21:08:41
Тцарс, този персиец да не някой "приятел" от виртуалния свят на форумите? Тези легенди и митове за добрия чичко от чужбина и лошите българи още ли вървят?
Иди му виж сградите които е проектирал, а не го оценявай по компютърните му способности. Че днес всеки май само на компютъра разчита и виж какви творения се пръкнаха из родината. Навсякъде има почтени и непочтени хора, така е и с "частниците". Но я да погледнем и клиентите. Същото е и с тях.
На моя архитект му казах какво искам, а реализацията оставих на него. Поработихме доста върху идейния проект и когато казах "това е" стихнахме си ръцете и платих обичайното капаро. Къщата стана прекрасна и точно онова което съм искал. Когато препоръчах същият архитект на двама приятели знаех, че не си захвърлям името на улицата. И аз по същият начин го намерих и така мисля се прави.

Хайде със здраве*drink1*

„Бъди възторжен идеалист, честен до самопожертване, смел до безумство,
влюбен в България до фанатизъм!”
Полковник Борис Дрангов
Re: Търси се ...свестен аритект
17-12-2011 - 22:08:30
avatar
"Не мога да проумея как за 20 години на хората в частния бизнес не узряха.
Не разбират, че името на човека и марката на фирмата му трябва да са над всичко.
Как 20 години не разбраха, че да не спазиш даден срок по договор е пълен автогол.
Как да променяш условия по договор в движение е курвенско и непочтенно.
Как можеш да кажеш: като не ти утърва - съди ме бе пич.
Как да се криеш като плъх и да не вдигаш телефон е супер гадно.
Как самия бизнесмен със своето поведение си прогонва бъдещи клиенти.
Как такива кътили заслужават да стигнат до просешка тояга!"

smiling smiley Има ги много такива.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход