Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

До колегите стр. фирми !

Публикувано от MB2316 
Re: До колегите стр. фирми !
14-03-2009 - 09:08:44
Хайде и аз да обясня как "харча" аванса , защото многото сложни схеми , не водят до нищо добро .

Примерче за лаици - Стойност на обекта 150.000 лв

Предполагаемо количество арм. заготовка - 25 тона.
Конструкция покрив - 15 м3 дървен материал .

Аванс 30% - 45.000 лева

Плащане за изработка на армировката с включена доставка и товаро-разтоварни работи - около 25.000 лв.

Това ми дава свободата , аз да вдигна телефона и да кажа - докарайте ми плоча на кота 0.000 , после - колони и шайби и така до края .

Някъде виждате ли забавяне ? ? ?

15 м3 дървен материал за покрива - аз поне имам възможността да поръчам изработката на детайлите за покрива в груб вид и същите да бъдат оставени да съхнат или да бъдат изсушени принудително и след това дообработени до размер . Импрегнирането става веднага след окончателната обработка преди докарване на обекта .
Ето още - 5-6.000 лв.

Станаха - 30.000 лв. дотук - похарчени за 2-3 дни !

Доставка на целия инвентар - фургони , кофражи , подпорни конструкции , закупуване на дървен материал за - укрепване изкопи , за кофраж (греди , дъски , пирони , кофражни и арм. телове ) - още 4-5000 лв.

Станаха 35.000 лв.

През това време се прави изкопа .

След 2-3 дни за готовия изкоп се доставят - скална маса за основа - разстилане и трамбоване , полиетиленово фолио , платен е подложен бетон с доставка , механизация , кофраж и труд за полагане !

Упс , за 5-6 дни свършиха парите !
Ами ако някой иска да цепи даването на пари на части ...... ами той всеки ден трябва да ми дава пари !

Ето една примерна разбивка на аванса за строителство ! *book* *book* *book*

Е , вярно има в мен 2000-2500 лв. за нещо , което пропускам !




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-03-14 09:25 от MB2316.
Abu
Re: До колегите стр. фирми !
14-03-2009 - 09:29:28
МВ, освен всичко друго, трябва да питаме и счетоводителите си какво да правим с преведените аванси...
Re: До колегите стр. фирми !
14-03-2009 - 09:42:25
АБУ , какво да питаме , тези аванси седят за часове по сметката и се правят преводите с основание - договор за изработка и др. Взимаш си фактурите , оправят ДДС-то и така . Ние сме все на внасяне .
Кажи какво имаш предвид ? Пропускам ли нещо ?
Re: До колегите стр. фирми !
14-03-2009 - 10:41:14
avatar
Ами ето и моята гледна точка (тя се припокрива до голяма степен с тази на 4ovek):
Строителната фирма не трябва да кредитира строежа и изобщо строителнте дейности. Те се финансират от клиента винаги. Дали той ги има собствени, или от банка или от някъде другаде - това нито интересува , нито вълнува строителната фирма.
Не се авансират етапи!!! Това е една от огромните грешки, които водят до огромно неразплатено строителство. ако се сключи договор за цялостно строителство - аванса (напр. 30%) включва 30% аванс от абсолютно всички дейности - сключително и от хонорара на почистващата фирма накрая. Ако се прекрати финансирането по средата на строителството - за това не е виновна строителната фирма и не би трябвало да е потърпевша.
След всеки етап се прави протокол (акт) и при актувани 1000лв клиента заплаща 700лв, защото е дал 300 вече като аванс, а не се взимат всичките 1000 от аванса.
Ако клиента държи да не ви дава никакъв аванс имате два варианта - обръщате се и си тръгвате или му искате банкова гаранция, като цената се завишава с реквизитите на заемния капитал, иначе си остава за сметка на строителя.

И като обобщение - капитала на вашата фирма е предназначен за вас и фирмата, а не за нуждите на клиента!!! Ако го предоставите на клиента - няма да имате ресурс нито за механизация, нито за заплати, нито за нищо и се поставяте в зависимост от клиента.

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: До колегите стр. фирми !
14-03-2009 - 10:48:15
Ами да вземем да сложим точката ! Това е - от актуваното без процента аванс , защото вече е платен ! *bow*
Abu
Re: До колегите стр. фирми !
14-03-2009 - 11:03:38
То ако ми беше ясно, нямаше да питам все счетоводителката... Не че съм тъп, ама все така се получава - взел, а не знам на какво основание да го опиша, пък и като не ми трябват парите за нещо конкретно, тоя приход ми е излишен .... все натъкмяваш едни дати - месечни, тримесечни, годишни... абе на теб ли да обяснявам!
Ти иначе добре си го обяснил, но то затова е специализацията, да можеш да си правиш сметка на разходите (и приходите) във времето. Ама аз щото не работя точно това, бих предпочел инвеститорът да е на стенд-бай с платежните и когато колкото се наложи...

ПП Трябва да почерпя... Днес ми преведоха за обект, договорен с аванс за материалите началото на декември и издаден края на януари. Усещам как се връщат времената отпреди 2000-та, за всяка свършена работа да се чака по няколко месеца разплащането. Това вече не е добре, ама да видим...
Re: До колегите стр. фирми !
14-03-2009 - 11:11:58
avatar
То добре, че са ти превели въобще...

______________________________________
Истината в строителството е горчива, груба, неприятна и най-вече непонятна за непросветените, които обикновено чуват това, което искат да чуят, а не това, което ще им свърши работа - самата безкомпромисна истина. А тайната на просвещението в строителната истина се крие в много труд и пот за съответното образование, както и в безмилостния опит, на притежаващите го.
Re: До колегите стр. фирми !
14-03-2009 - 11:15:23
Направо си трябва да почерпиш ! smiling smiley
Abu
Re: До колегите стр. фирми !
14-03-2009 - 11:21:18
Е, хайде сега... Работя им от 15 години по обектите, не е сефте да се забавят. Виж, със случайните клиенти не е така! И 80% аванс да си взел, накрая пак може да пиеш студена вода. Аз затова казах, че интуитивно се стремя към разбиване на дейностите на етапи и плащане за всеки етап поотделно (авансите също поотделно). Спира плащането - няма следващ етап, няма следваща доставка на материали, няма нови неразплатени работи... Рискът е само за конкретния етап - колкото по-надробен, толкова по-малко бих загубил. Пък че има и изкопи, леене на бетон и други големи дейности, не пречи авансът (подсигуряването) при тях да е по-голямо.
Re: До колегите стр. фирми !
14-03-2009 - 17:35:24
Ей Абу , всички сме го яли тоя , ама хайде стига ! Просто предлагам , а ако имаш нещо против .... :] Ние сме лесни , но как ще си погледна хората после ..... Не съм ги оставял да умират от глад разбира се . Те затова са си с мен . Знаят че като има има за всички . smiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход