Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

До колегите стр. фирми !

Публикувано от MB2316 
До колегите стр. фирми !
13-03-2009 - 09:56:10
Здравейте колеги !
Искам да ви попитам в ситуацията на криза и несигурност на пазара , какъв % аванс според вас е добре да се вземе , за гарантиране безпроблемната работа на един обект!? Говоря за начало груб строеж .

Вашето мнение ще бъде много ценно за мен ! Благодаря на всички предварително ! *bow* *bow* *bow*



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-03-13 09:56 от MB2316.
Re: До колегите стр. фирми !
13-03-2009 - 10:15:57
А защо говорим за процент аванс, преди да изясним дали е необходим аванс изобщо. Строителя извършва определена услуга и заплащането се извършва след доставка на услугата, като разбира се услугата може да бъде разделена на етапи - основи, първа плоча и тн. Т.е първия въпрос е трябва ли да се дава аванс?
Re: До колегите стр. фирми !
13-03-2009 - 10:20:43
Както личи от въпроса Ви , вие сте клиент на строителна фирма !?
Въпросът ми беше към строителните фирми ! *angel*
Re: До колегите стр. фирми !
13-03-2009 - 11:27:53
Дали е криза или не няма значение, строителната услуга винаги предполага 0% влагане на собствени средства, т.е. аванса трябва да покрива разходите по изграждане на съответния етап. Другите варианти не са популярни у нас - банкови гаранции и прочее.
30-40% от стойността на грубия строеж е нормалния аванс в зависимост от случая. Другия вариант е да се разцепи на по-малки етапи и да се работи с по-малък аванс, примерно изкопи - завършват се и се плаща за фундаменти, завършва се и се плаща за сутеренни стени и т.н. Обаче стинге ли се дотам договорът не трябва да е на твърда договорна цена , а на единични цени и актуване всяка седмица.
Re: До колегите стр. фирми !
13-03-2009 - 11:34:30
Е да , ама трябва шефа на бетобовия възел да ми е братовчед за да ми пусне бетон без да съм платил !
Re: До колегите стр. фирми !
13-03-2009 - 11:57:19
4ОВЕК, зачетох се и не се стърпях с риск да ме натирите като нямащ думата клиент, все пак дали наистина строителната услуга винаги предполага 0% влагане на собствени средства... Е, ако си Хасан или Ергжан, имаш само една риза и рядко тесла и метър, вече и това си искат, Да, ама ти си лицензиран, организирал си произвидството на услуга, имаш офис, имаш счетоводство, имаш работници на договор, купил си им каски, оборудвал си ги с техника, дал си средства за реклама и чакаш мен, клиента, Аз идвам, ти като уважаващ себе си строител ми казваш - тая къща ще я построя до акт 14 за толкова време и строежа би струвал толкова, по оценка днес. И договаряме плаащанията - етапи, срокове, неустойки. На мен би ми струвало разумно едни 10% аванс и условия за плащане на всеки етап - хем строителя ще си разчита ангажиментите и средствата, хем цените биха могли да се актуализират в зависимост от цените на материалите, а защо не и на работната сила.
Да де, ама какво излиза - Строителят търси сигурност - говорили сме, че често основите излизат златни, а покрива е далавера. И иска хем да не дава пари напред, хем да не изпусне клиента. Не е лесно, но ставам ако строителят и инвеститорът са сериозни бизнесмени, ако ще се надлъгват вече нещата са други - единият иска ако може максималното в аванс а инвеститорът минималното. И почват номерцата и разправиите..


Извинете ме още веднъж за мнението за неща, дето не са ми работа.
Re: До колегите стр. фирми !
13-03-2009 - 12:00:42
Нещо явно не си ме разбрал. Строителната фирма влага 0% собстевни средства при строителството. Строителната фирма инвестира само в машини и съоръжения, и не кредитира клиенти.
Така, че не трябва да ти е бротовчед този с бетоновия възел, защото ти ще му платиш с парите от аванса, който ако е свършил ти спираш строителство до нов транш. Е естествено трябва да си завършил определения етап, ако си пропил парите вече е друг въпросsmiling smiley
Re: До колегите стр. фирми !
13-03-2009 - 12:08:56
Стефан , практиката е такава просто ! 4овек , каза и вариант с по-малки аванси , но имай предвид , че може да се губят дни с тези накъсани аванси , защото една армировка изисква време за изработка все пак . Или като в казармата - ако няма какво да се прави - ще метем плаца ! :] :] :]
Re: До колегите стр. фирми !
13-03-2009 - 12:22:40
Стефане, 10% предполагат етапите да не са следващо плащане на готова плоча на кота нула. Иначе може и 5% да е аванса. Другия въпрос въпрос е каква е цената и каква е точно услугата. Ако предполага повече труд и малко материали, както е електроинсталацията, може да се плаща с малък аванс, а при дребни поръчки и избобщо без аванс и разплащане в края на седмицата, когато се плаща на майсторите. При нулевия цикъл обаче разходите за материали са значителни - временното сторителство за целия строеж се плаща тогава, дървения материал , който ще се използва и за следваите етапи и т.н.
В крайна сметка всичко е въпрос на договори , условията в тях, както зависи и от конкретните клиенти.
Abu
Re: До колегите стр. фирми !
13-03-2009 - 12:44:21
Не знам, МВ, не съм по грубите строежи, ама все пак не вярвам да е много различен принципът... Аванс само за материали, като това не включва ДСР, механизация, организация и подобни. Фактурната стойност на материалите и толкоз! Обикновено 40% стигат, но не е правило да се иска точно толкова. Полагаш материала и в разумен срок получаващ останалото заплащане, после следващ етап - пак аванс, влагаш предплатения материал, пълно плащане и т.н. А да се иска аванс за труд е много непрофесионално, според мен...
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход