Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

И пак за цените smiling smiley

Публикувано от Joan 
Re: И пак за цените smiling smiley
08-02-2007 - 10:50:02
Ето малко статистика от 2002г. [www.mrrb.government.bg]

...
Най-големи проблеми се очертават в сградите, строени по едропанелна технология, които са 18 900 бр. и са разположени в 120 жилищни комплекса в страната. В тези сгради се намират 707 441 жилища, обитавани от над 1,77 млн. души. 83 на сто от панелните жилища се намират в областните центрове, като в редица големи градове панелните жилища представляват около 50 на сто от целия жилищен фонд. Редица експертни оценки и анализи показват, че около 10 на сто от панелните жилищни сгради се нуждаят от неотложен ремонт на вътрешните инсталации и на хидроизолацията на покрива.
...
По данни на Националния статистически институт, в края на 2002 г. общият брой на жилищата в Република България е 3 691 787, от които в градовете, където живее 69,6 на сто от населението, те са 2 305 849.
Основната част от жилищата са частна собственост на физически лица – 96,5 на сто. 3,0 на сто от жилищата са държавна или общинска собственост, а останалите 0,5 на сто са собственост на търговски дружества, обществени или кооперативни организации или са били необитаеми към момента на отчитането.
Изчислено на базата на общия наличен жилищен фонд, жилищното потребление в България е сравнимо с това в развитите западноевропейски страни. Към края на 2002г. общият брой на жилищата е много по-голям от броя на домакинствата и на 1000 лица се падат по 471 жилища. Този факт създава погрешно убеждение, че жилището не трябва да е приоритетен проблем, но жилищата са разположени неравномерно по територията на страната, като свободните, необитавани жилища, които са 14,5 на сто от общия брой на жилищата, се намират в ,,непривлекателни“ райони и голяма част от тях са ,,нестандартни“–без благоустройство, изоставени, полусъборени.
....
В сегашната пазарна конюнктура в България потребностите от жилище се покриват с платежоспособно търсене само в 8-10 % от случаите на стремеж към собствено жилище и не повече от 10 % в случаите на търсене на частно наемно жилище. Възможностите за избор са крайно ограничени. Предлагането в частния сектор е с недостъпни цени. Общественият сектор е сведен до символичен дял (3 % !) и е лишен от правни и финансови предпоставки за развитие.
Класическите показатели за достъпност на българското жилище имат много по-високи, т.е. неблагоприятни стойности, сравнени с тези в развитите пазарни икономики. През 2002 г. например, на едно средно домакинство са били необходими 6,1 годишни дохода, за да си купи жилище от 75 кв.м., като за София стойността е доста по-висока. В страните от Европейския съюз стойностите на този показател се движат между 2,5 и 4.
...

• Влошена достъпност до жилище–отношението цена/годишен доход нараства от 2.8 през 1989 г. до 6.1 през 2002 г., което прави достъпност на жилищния пазар за не повече от 10 на сто от потенциалните жилищни потребности; жилищните пазари са развити само в големите градове;

• Увеличаване на броя и относителния дял на необитаваните жилища (от 7,8 на сто през 1992 г. до 14 на сто през 2001 г.);
...
Re: И пак за цените smiling smiley
08-02-2007 - 10:58:01
Ето и още: [www.vn.government.bg]
...
В края на 2001 г. общият брой на жилищата в България е 3686269, от които в градовете - 2558271. Налице е сериозна диспропорция в териториалното разпределение на жилищния фонд в страната: в градовете живее 69,4 % от населението, а жилищата в тях са 62,3 %, докато в селата живее 30,6 % от населението, а жилищния фонд е 37,7 %. Възрастовият профил на жилищния фонд е сравним с този на повечето европейски страни в преход. Най-старият сегмент - жилища, построени преди 1919 г., т.е. на възраст над 80 години, покрива 2,35 % от общия брой на жилищата- 90278 . Под 30 години са 49,7 % от жилищата. Най-интензивно ново строителство през годините 1961-1990 г. е имало в областните центрове, където делът на новото жилищно строителство е над средния за страната.

Масовото въвеждане на едропанелните и други индустриални технологии в средата на 60-те години и близо 30-годишното им производство дори и в малките градове, наред с относителното подобряване на жилищното състояние, се отрази и негативно на общите физически качества на фонда и на урбанизираната среда като цяло. При оценка на нуждите от реконструкция и модернизация /без да отчитаме реалните условия на управление и поддържане/ възрастта на фонда трябва да се отнесе към съответния конструктивен тип на сградите.Техническите амортизационни периоди на сградите с различни конструкции /обективен фактор/, могат да се удължават или скъсяват чрез адекватно и съответно неадекватно управление и поддържане /какъвто е случая в страната като цяло/.

До 2000 г. българската статистика идентифицира 4 основни конструктивни типа жилищни сгради: панелни; стоманобетонни- всички други индустриализирани технологии и традиционната с носещ стоманобетонен скелет; масивни- всички с носещи стени от тухла/камък и паянтови- с носещ скелет от дърво и други материали. Най-големи проблеми се очертават в сградите, строени по едропанелна технология, в които се намират 787096 жилища, обитавани от над 2 млн. души в страната. 83 % от панелните жилища се намират в областните центрове, като в редица големи градове панелните жилища представляват около 50 на сто от целия жилищен фонд. Редица оценки и анализи показват, че около 10 % от панелните жилища се нуждаят от спешен ремонт.

От 2001 г. Националният статистически институт идентифицира три основни типа жилищни сгради - стоманобетонни, тухлени и др. Стоманобетонните включват панелните сгради, ЕПК, ППП, скелетно-рамкови, скелетно безгредови, специални и др. Жилищата в такива сгради са 31,4 % от общия брой на жилищата. Тухлени са сградите, чиито стени са тухлени, имат бетонни плочи между етажите, но нямат стоманобетонни колони. Жилищата в тях са 56,3 на сто. Други са сградите, построени от камък, кирпич, дърво, дъски, дървени плоскости.

Благоустройството на жилищата /като изключим водоснабдеността и електричеството/ не отговаря на съвременните изисквания. Връзка с канал в жилището има в над 82,5 % от жилищата, но в същото време трудно може да се намери селище с напълно изградена колекторна система, да не говорим за пречиствателни станции за отпадни води. Делът на жилищата с централно парно отопление е 12,7 %, намиращи се в 42 града. 88674 броя жилища /2,4 % от общия брой/ са без всякакво благоустройствено съоръжаване.

Проблемът на енергийната ефективност на жилищата става все по- значим: от една страна, цената на енергоносителите е тежко бреме за домакинските бюджети, а от друга страна е глобалния стремеж за пестене на енергия в контекста на усилията за постигане на устойчиво развитие, тъй като отоплението покрива 70 % от битовата консумация на енергия. В страната преобладават жилищата с две и три стаи, като в селата те са предимно с четири и повече стаи. Най-малък е относителният дял на едностайните жилища - 11.7 % от всички жилища. В едно жилище живеят средно 2,17 лица: в градовете - 2,40 лица, а в селата - 1,79 лица.

Жилищната площ на човек от населението в градовете е 15,29 кв.м., а в селата - 22,26 кв.м. С най-голям относителен дял- 57,2 %, са жилищата с площ между 30 и 59 кв.м., следвани от най-малките жилища с площ под 30 кв.м. /25,3 %/. Относителният дял на жилищата с площ между 60 и 89 кв.м. е 14,5 %. Едва всяко 33 жилище в страната е с площ над 90 кв.м.

Основната част от жилищата в България са частна собственост на физически лица- 96,6 %. 3,0 % от жилищата са държавна или общинска собственост, а останалите 0,4 % са собственост на търговски дружества, обществени или кооперативни организации или са били необитаеми към момента на преброяването.

Осигуреността на населението с жилища през 2001 г., при население 7977646 души, е 462 бр. жилища на 1000 човека от населението, което е значително като показател. 8,6 на сто от жилищата в страната са необитавани. Това би могло да се приеме за благоприятен фактор, улесняващ жилищната мобилност , но повечето от тези жилища са разположени в ,,непривлекателни" райони и в много от случаите са ,,нестандартни" - без благоустройство, изоставени, полусъборени.

II. Състояние на панелните сгради

През последните години проблемът, отнасящ се до експлоатацията и живота на панелните сгради става все по-остър и актуален, особено след първите тревожни сигнали през 1998 г. за аварии в ЖК ,,Надежда", а по-късно и в други комплекси и други градове. Очевидно панелните жилищни сгради стават вече опасни за обитаване и се налагат решителни спешни мерки за тяхното укрепване. Няма единодушно становище или установена норма, която да определя експлоатационния срок на панелните жилищни сгради. Този срок е различен за отделните конструктивни елементи на строежа.

С по-голяма дълготрайност от проектния експлоатационен срок са основните носещи конструкции на сградите, в т.ч. фундаменти, носещи стени и колони, етажни подови конструкции, стълбищни конструкции. С по-малка дълготрайност са подовите настилки, мазилките, инсталациите и др. Върху експлоатационната надеждност на едропанелните сгради оказват влияние следните фактори:

стареене на материалите;
атмосферна и експлоатационна среда;
своевременен ремонт и поддържане;
корозия на армировката и на металните връзки и съединения между панелите;
влошаване на носещата способност и нарушаване целостта на сградата вследствие реконструкции и преустройства, извършени без необходимите конструктивни експертизи и строителни книжа.
Основните причини за видимото по-бързо стареене на панелните жилища, в сравнение със сградите, построени по традиционните методи, могат да се обобщят в следното:

прилагането на технологии без достатъчно теоретични познания и опит по отношение на панелните конструкции, особено в първите години на строителство;
ниската технологична дисциплина при изпълнение на строителните работи, понякога и неизпълнението на някои детайли;
недобросъвестната експлоатация;
намаляване на разходите за строителство чрез влагане на материали с по - ниска цена и по- малка дълготрайност и прилагането на някои нови материали без достатъчен опит за тяхното поведение при по-продължителен период на експлоатация;
допуснати слабости при изпълнението на хидроизолациите и топлоизолациите и при уплътняването на фугите.
Информацията показва, че в страната има 120 жилищни комплекса, в които са разположени 11128 жилищни сгради
...
Re: И пак за цените smiling smiley
08-02-2007 - 11:10:24
Ненадеждният т. нар спукан панелен блок в Надежда 2, мисля, че е номер 224. В единия вход са се спукали панелите. Изследванията, направени от екип от бившия ВИАС са установили, че основната причина е лошо поддържане на хоризонталния водопровод, т.е връзката между блока и общия водопровод.

Независимо от предвижданията във форума, че държава или община ще плаща, обещетява собствениците на проблемни панелки, при този случай, никой никаква финасова помощ не е предложил, като изключим плащането за изследване на причините. Собствениците са се спасявали поединично, продавайки жилищата.
Re: И пак за цените smiling smiley
08-02-2007 - 12:44:09
[www.nsi.bg]
ЖИЛИЩА 31.12.2005
СОФИЯ (СТОЛИЦА)
Жилища- общо 523 141
Среден брой лица 2.35
на едно жилище
Излиза, че в софето няма дифицит на НИ.

Население на България без отчитане на външна миграция
1990 - 8 669
1995 - 8 384
2000 - 8 149
2001 - 7 891
2002 - 7 845
2003 - 7 801
2004 - 7 761
2005 - 7 718
Re: И пак за цените smiling smiley
08-02-2007 - 12:48:42
По статистика в София има 1.25 млн. жители. Ти вярваш ли в това?
Re: И пак за цените smiling smiley
08-02-2007 - 13:12:17
Boro,

Благодаря за изчерпателната информация за панелите smiling smiley Определено тези публикации не вдъхват много успокоение и поставят доста съмнения за състоянието на панелите в момента. И за спешната необходимост от мерки по тях. Но по темата наистина може да се говори до безкрай. По-важно е какво се прави или ще се прави.....

Иначе за стат. данни - тази работа със средната е много трикова smiling smiley

Казваш "Среден брой лица 2.35 на едно жилище. Излиза, че в софето няма дифицит на НИ. " Аз вече ще втръсна на колегите сигурно от повтаряне, но пак ще дам примера с кебапчетата - ако аз и ти отидем на ресторант и изядем средно по 5 кебапчета, какво ти говори това? Че сме си хапнали хубаво.... Обаче не винаги е така - може ти да си изял 9, а аз - 1 и средно пак сме по 5. Но аз съм си останала гладна, пък ти си се натъпкал здраво smiling smiley. Затова се измера и разсейването в съвкупността - т.е. стандартното отклонение от средната на единиците в него - колкото е по-голямо то, толкова по-"подвеждаща" е средната.

Същата работа с тези 2 лица на едно жилище. Може да има 5 лица с по 5 жилища (демек 25 жилища) и 45 лица с нито едно - средната пак ще е 2 лица на жилище, ама не е същото като 25 лица с по едно жилище и 25 с нито едно (пак средно по 2 лица на жилище), или пък 50 лица с по половин жилище - съсобственици (пак средно по 2.....) .

А самият ти посочваш по-горе "Увеличаване на броя и относителния дял на необитаваните жилища (от 7,8 на сто през 1992 г. до 14 на сто през 2001 г.)" - макар че подозирам, че това са по-скоро изоставени селски къщи, отколкото празни апараменти в София.
Re: И пак за цените smiling smiley
12-02-2007 - 08:16:19
Joan, Tука си противоречиш. Първо допускаш, че в София има собственици с 5 апартамента, после казваш, че необитаемите са по провинцията. Всеки с повече жилища е потенциален продавач.
Boby, Колко са жителите на столицата вярно е голяма moody smiley:. Цифрата е по-скоро ориентировъчна. Вътре сигурно липсват доста преселници от страната, но са включени и доста хора които като Куку са в Канада, САЩ, НЗ .... и едвали мислят да се върнат. Има и доста роми повечето от които ще си останат натъпкани на доста малка площ от което следва още презапасяване с апартаменти при други жители.
От данните за панелките личи, че проблемите не са в носещата конструкция. Основна заплаха за нея са говедата които ги населяват :g: . Сигурно и Пентагона ще рухне ако години наред го оставят с течащ водопровод и покрив, както 224 "ненадежден" :crazy:.
Re: И пак за цените smiling smiley
12-02-2007 - 08:37:33
Такива като Куку не са включени защото при преброяването ги е нямало. Но има сума ти хора които по адресна регистрация са в провинцията а живеят под наем в София. Те не се записват като жители на София при преброяването.
Неофициално се твърди от МВР че постоянно живеещите са около 2 милиона, дори на моменти се събират 2.5 милиона през седмицата. То и по улиците се вижда.
Re: И пак за цените smiling smiley
12-02-2007 - 10:10:36
Boro, къде е противоречието - тези с по 5 апартамента не е задължително да са необитаеми. Обитават ги несобственици - срещу заплащане, наречено наем.

И не мога да се съглася, че всеки с повече от 1 жилище е потенциален продавач - от психологическа гледна точка - най-малкото всички имаме деца. Даже и да е малко детето/децата, много хора си правят сметката - сега го дават под наем (по-рядко го държат заключено), а след време детето има къде да живее самостоятелно спокойно, без да се мъчи с ипотека или под наем. Не знам дали ще срещнеш родител в БГ, който да не си прави такава сметка за децата си. Разбира се, всичко опира до възможности.

А необитатемите по провинцията имах предвид по-скоро къщи по селата - има села с половината къщи необитаеми, макар че напосследък май се забелязва тенденция сред пенсионерите на връщане към село. Даже статтистиката на НСИ за сътрешната миграция даваше такива данни (не ми се търси линка, обаче).

Иначе и аз мисля като Boby, че живеещите в София са много повече от официално регистрираните.
ISO
Re: И пак за цените smiling smiley
12-02-2007 - 11:45:17
Boby, как се вижда по улиците че са 2милиона? От това че виждаш 1000 души накуп? Картинката може да е същата и при два пъти повече и при два пъти по-малко.
Доста хора има в София, но ако едва ли не 1/3 от хората са там би трябвало на човек да му е трудно да срещне някой извън София. Колкото до преброяването - имам познати които са ги преброили два пъти - живеят с хазаи и хората си казали - при нас живее този и този. Хората пари взимат на бройка така че няма проблеми да преброят някой на една честна дума.
А това че някой пази жилище за децата - да не е продавач, но за сметка на това и децата няма да му няма да са купувачи - намалява търсенето
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход