Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

И пак за цените smiling smiley

Публикувано от Joan 
И пак за цените smiling smiley
08-01-2007 - 15:44:07
Попадна ми една статия от инвестор-а - линк: [imoti.investor.bg]

И понеже ми заприлича на онази прогноза за времето "ще преобладава слънчево време, на места със заоблачавания, някъде и с валежи" smiling smiley, реших да я постна тука за коментар.

Лично на мен ми направи впечатление следния цитат: "През декември миналата година от специализираното дружество за бизнес ипотечни кредити Кредитекс прогнозираха, че през 2007 г. в София и по-големите градове цените на всички типове жилищни имоти, които не представляват интерес за чуждите инвеститори (стари панелни апартаменти и нови некачествени строежи), ще паднат с около 10-15%."

Това добре, но интересно какво ще направят с парите от наследствения тухлен апартамент в центъра на София (примерно) продалите го на "чужд инвеститор" няколко наследници? Питам се, защото познавам няколко такива случая, когато наследниците си купиха панелки и ЕПК, защото трябваше някъде да живят, а парите не стигаха за "качествено ново" или за подобен на наследения имот. И няма ли интересът на чуждите инвеститори косвено да поддържа цените на панелите по такъв начин?
Re: И пак за цените smiling smiley
08-01-2007 - 16:39:09
Ти направи ли си труда да гласуваш в анкетата? Щото на мен ми се стори излишно да вляза и да гласувам "нямам мнение/колебая се". Оттам и ниският процент (5%) въздържащи се от прогноза. Хората без категорично мнение преобладаващо не са гласували, мисля аз. Сегашната анкета е също толкова достоверна като информация.
Колкото до твоето обяснение, звучи логично, но това не е достатъчно за да е вярно. От друга страна мога да допълня аргументите за поскъпване на панелките (без да споделям такова мнение), като отбележа, че те все пак са краен брой и няма да се увеличават. Това може да се разглежда и като ограничение в предлагането, следователно би могло да се отрази на цената. Абе тъпо, ама и на по-тъпи работи станахме свидетели...
Re: И пак за цените smiling smiley
08-01-2007 - 16:41:43
Ако нямат къде да живеят и нямат пари - ще купят панелки. А ако имат къде да живеят? Еми ще си похарчат паричките с кеф (най-лесното нещо) или пък ще инвестират в накякъв малък бизнес, или пък ще заминат да работят/учат някъде в ЕС, което ще става все по-лесно, или пък ще инвестират в ценни книжа, или пък ще си държат парите в банка. Както много пъти сме коментирали - въпроса е сложен и многофакторен. Чакахме да ни приемат в ЕС - е приеха ни. Сега пак ще почакаме да видим.
Re: И пак за цените smiling smiley
08-01-2007 - 17:06:49
В нагласата на повечето българи е парите от имот да бъдат вложени пак в имот. Ако някой просто ги изхарчи бива възприеман като разсипник. А хората които почват бизнес са малко и много рядко влагат толкова много. За да отидеш да работиш/учиш някъде в ЕС, обикновено не ти трябват парите от имот, освен ако не си изпаднал в крайна нужда, или има всеобща криза както беше преди 10 години.
Re: И пак за цените smiling smiley
08-01-2007 - 17:16:40
Joan,
Не мога да се въздържа и искам отново да те поздравя (лично) за Новата 2007 г.
Виждам, че подхващаш отново старата ни тема.
Искам да споделя телеграфно ....
Започвам от края.
Със сигурност ще има продадени на чужди лица стари тухли по централните части на Бг градове и доколкото тези места винаги имат в себе си и една компонента (от много малка до много голяма) - уникалност, то някои собственици ще приберат добри пари.
Моето субективно виждане е, че по този начин няма да се поддържа цената на панелите (няма да е съществен фактор). Някаква (каква да е) роля ще играе все пак.

И аз срещнах от петък насам доста обзорни статии и мнения за пазара 2007 и съм (признавам си) раздвоен. Нещичко пуснах в Общия раздел. Ако съм копирал - ще повторя тук. Не мога да търся отново.

Преобладават мненията, че имотите вече отдавна са включили в цените си фактора ЕС и това няма да е причина за нов, последващ растеж.
Анализатори дори отбелязват, че доходността от имоти на острова и Фр. в момента вече са по-високи от Бг. Не съм сигурен дали ще мога да намеря и това твърдение.
По-лошото е (субективно според мене), че някои специалисти вече смятат Бг. акции за надценени, но на тази тема въобще не ми се спекулира.
Ето, 4овек е на мнение, че промени в данъчните закони ще обусловят нов растеж - особено в София.

Аз искам още 1 година време за да мога да дам прогноза :-)))))))).
Матапът настрана, но картината е много сложна. В САЩ с ебоят от рецесия и посочват имотите като потенциална важна причина за това. Май вече дори не се притесняват от увел. на инфлацията и са готови да коригират л. % надолу.
Обратно - Европа, която поддържаше по-ниски нива е по-притеснена от увел. на инфлацията и се очаква ЕЦБ да върви на нови увеличения на л. %.
Япония - тъкмо уж излезе от 15 годишен спад на имотите, имаше изгледи за ик. растеж, промениха нулевата лихва, но за сег аняма нищо по-категорично.
Сигурно си спомняш по история на ик. - никой не е очаквал Голямата депресия края на 20-те миналия век. Обратното - перспективите са били много оптимистични, но пазарът е "повелил", че иска значителни корекции.
Нещата сега далеч на са същите. Ама нали знаеш, че аз съм склонен да приемам необходимостта от въвеждането на ред :-))))))
Ето, подадох малко материал. Нека се включат и други, че времето свърши.
Re: И пак за цените smiling smiley
08-01-2007 - 18:11:55
Имах предвид, че в София имам поглед и не споделям мнението, че инвеститорите издъхватsmiling smiley
А данъчните промени ще окажат позитивно влияние в търговията с имоти в цялата държава.
Re: И пак за цените smiling smiley
08-01-2007 - 18:15:28
Kalinka,

Даже не видях, че може да гласувам smiling smiley - много набързо минах през тази част на сайта, с повече интерес прочетох тамошните коментари, макар че те много наподобяват нашите тук прения smiling smiley.

Но си прав - който има мнение, гласува, който няма - не гласува, за да каже "нямам мнение", а просто не гласува изобщо. Е, колкото са гласували - толкова. Все е нещо smiling smiley

Иначе аз не поддържам мнение, че панелите ще растат като цени, просто си разсъждавах "на глас". По-логично е да паднат, след като нивото на поддръжка е толкова ниско, но...... Имаше една тема от Boby, в която ме уличи в грешна прогноза точно за панелите smiling smiley - поне до момента явно растат.

Panther1,

Ами ако има къде да живеят, тогава не знам. Пак може да купят панели, за да имат доход от наем - личните ми наблюдения са, че въпреки изоставането на наемите от цените, това си остава съблазнителен вариант за много хора - изглежда им като лесна и сигурна работа (дали е така, друг въпрос). А в София и панелките вървят под наем добре, особено по-малките жилища (боксониери, гарсониери, малки двустайни). За другите големи градове не знам, но предполагам, че е така, ако са университетски центрове. Но пък може и наистина да ги изхарчат с кеф smiling smiley - манталитетът на хората също се изменя.
Re: И пак за цените smiling smiley
08-01-2007 - 18:22:55
Колега Nacheff,

Много благодаря за личните поздрави, и на теб желая спорна Нова Година, с много здраве и късмет и за теб, и за любимите ти хора smiling smiley

Е, подхващам, 'щото и аз като теб се начетох на разни, понякога противоположни твърдения и прогнози. А път тази статия ми се стори, че обединява всички мнения и гледни точки - от най-големите бикове до най-големите мечки smiling smiley. Та затова ми стана малко смешно, макар че всъщност явно никой не смее да прогнозира категорично и това е разбираемо.

Иначе аз "фактора ЕС" не го броя вече, но субективно ми се струва, че други фактори има, които няма да допуснат намаление на цените (даже в реално изражение, не говоря само за номинално). На тях сме се спирали, няма да се повтарям.

Кажи ми ти на мен, по каква икономическа логика цените в Киев ще бъдат най-високи в цяла Източна Европа???? Днес пак в инвестора мярнах такава статия - линк:[imoti.investor.bg]
Re: И пак за цените smiling smiley
08-01-2007 - 18:48:29
Прогноза от хора, имащи поглед върху ограничен процент от българското общество обикновено са далеч от действителността.
Като ви пишехме с Боби, че цените на най-евтините имоти ще скочат най-много не вярвахтеsmiling smiley
То е ясно като бял ден - евтините имоти ще поскъпват, скъпите - не е ясно. А ще падне цената на тези със сбъркана концепция - висока цена в район със скапана инфраструктура, който се води уж престижен. Най-големи трудности ще имат инвеститорите дето се надяват да строят и продават еднофамилни къщи около София, защото са сънували, че българинът ще почне да живее като немец.
Re: И пак за цените smiling smiley
08-01-2007 - 20:17:21
На българина му липсва рамката в която беше вкарван от време на време . Или по скоро му липсва да очаква дата определена от политици . За сега това е най голямата грешка от тяхна страна . Друго е когато се чакаше 800 дни , друго е когато се чакаше 1 януари 2007 . Прес това време някакси се настройваха хората и до тази дата решаваха какво да правят със своите имоти или капитали . В момента мъгла никой не знае кво става . Сега е нужна нова дата за нещо предстоящо поне за година напред зада може пак да се появи тая магия и в потенциалните купувачи на имоти да прещракне - хайде жено да купуваме че до тая дата после всичко ще се вдигне . Това е истината - трябва да се маркира някакъв период от време .
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход