Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

И пак за цените smiling smiley

Публикувано от Joan 
Re: И пак за цените smiling smiley
24-01-2007 - 07:23:53
За цените- кой ти е казал че ще станат по 3000 еуро в крайните квартали. Аз ти казвам, че цените в момента каквито са отговарят на някакъв баланс. Дали ще станат 3000 евро - може и да станат някой ден, може и след няколко десетилетия. Ти си този който твърди, че цените ще отидат на 300 еуро при сегашни еквивалентни 1000 еуро. Ами докажи го. Дай да ги видим тези факти, дето толкова ги изтъкваш. А фактите са това: 1000 евро за м2 (за съответния имот)за момента. Останалото са си твои предположения. Мъчиш се да изфабриkуваш доказателсва, които нагласяш според твоята теза.
Re: И пак за цените smiling smiley
24-01-2007 - 10:49:46
Куку,

Това, което искаше да каже тип-топ, а също и Калинка после, е, че находищата на суров нефт имат определени параметри и се различават по тях, т.е. различават се по качество. И че по-качествен нефт е нормално да бъде предпочетен за разработка и за закупуване. И че това, което е Албърта, явно по качества няма нищо общо с нефта на Саудитска Арабия или Кувейт.

Цитат от същия линк от уикипедия:

"Technically speaking, the bitumen is neither oil nor tar, but a semisolid, degraded form of oil which will not flow toward producing wells under normal conditions, making it difficult and expensive to produce. Tar sands are mined to extract the oil-like bitumen which is upgraded into synthetic crude oil or refined directly into petroleum products by specialized refineries.

However, they have only recently become considered to be a major part of the world's oil reserves, that is, they have recently been considered to be economically extractible at current prices with current technology.

Oil sand is often referred to as non-conventional oil, in order to distinguish the bitumen and synthetic oil extracted from oil sands from the free-flowing hydrocarbon mixtures known as crude oil traditionally produced from oil wells. "

Както виждаш, тези находища не са на суров нефт, а от тях по определена технология се добива синтетичен суров нефт или пък, пак по специална технология, директно се рафинират петролни продукти. И съвсем отскоро изобщо са взети под внимание за разработка, вероятно като следствие увличението на цените на суровия нефт.
Re: И пак за цените smiling smiley
24-01-2007 - 11:14:16
Куку,

А ти забележи, че ЦРУ дава други данни за БВП smiling smiley - прекарани през РРР- нали си чувал какво е това РРР?

[www.cia.gov]

88. Bulgaria – 10400 USD
94. Turkey – 8900 USD
97. Romania – 8800 USD
Re: И пак за цените smiling smiley
24-01-2007 - 11:23:26
Куку,

С риск да досадим - от тези oil snads се добиват petroleum products, което включва всички фракции, произвеждани за енергетиката, транспорта или химията. Една от тях е бензинът, друга е мазутът, трета са битумите (най-тежка) . Мазут се използва основно в енергетиката, бензин - в транспорта, битумите - за асфалт, може да имат и други приложения.

Защо си решил, че мазутът е нещо безполезно, страничен продукт, излишно?
Re: И пак за цените smiling smiley
24-01-2007 - 11:28:08
Joan,
Предполагам, че в момента се чувстваш малко по-комфортно след като вече може да разчиташ и на силна женска подкрепа :-))
Вярно е, че дълго време ти изнасяше (наистина достойно) бремето почти сама ! :-)))

В случая с камикадзе "помощта" идва на място и е сериозна и аргументирана.



Re: И пак за цените smiling smiley
24-01-2007 - 12:15:10
Всъщност не искам да се намесвам в "петролния" разговор. Мисля, че малко знам по въпроса. Обаче, ценя ситуациите, в които може да се научи нещо допълнително.
Може и да не е толкова задълбочено, но ако има елемент на подреденост и систематизираност - ползата от това ще е безспорна.
Извенете, че продължавам със замърсяването на ефира.
Просто бих искал да тествам някои свои "вярвания" в допълнение на казаното.

Въглеводородите притежават физическото свойство летливост. Струва ми се, че съм чувал за тези пясъци в Канада и едни шисти на други места по света (включително и в Бг), които са близо или по-близо до повърхността. Смесената с петрол почва и/или пясък е изложена на съответните влияния и позволява "излъчването" на летливите вещества. Когато находищата са дълбоко под земята или на морското дъно - очевидно нещата стоят по друг начин.

Нещото, което ме интересува, какъв е "коефициентът на летливост" на отделните фракции на нефта. С други думи - ако извадим нефт и го разлеем на повъхността, оставим го достатъчно време да престои там, означава ли това, че той първо губи "газовете" - пропан, бутан, после керосина, после бензините и т.н. към по-тежките фракции и се превръща по един естествен начин в битум, който от своя страна по-натътък ще се превърне в "прах"???

Та тези пясъци в Албърта са очевидно една "смес" от минерали, почва, "класически петрол" и някакви тежки фракции. При използване на нови технологии и ако се докаже, че икономическата сметка излиза, може да се добие суровина за производство вкбючително и на бензин.





Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2007-01-24 12:15 от nacheff.
Re: И пак за цените smiling smiley
24-01-2007 - 13:41:09
Nacheff,

Ами звучи логично - това, че губи първо газовете, после леките течни фракции, после по-тежките, докато накарая останат битуми - полутвърди, които се "циментират" в пясъка и стават oil sands smiling smiley Всъщност разделянето на фракции на нефта в промишлени условия явно може да се възпроизведе и в природни условия. По подобен начин са се формирали и находищата на най-лекия въглеводород (поне такава е най-разпространената теория) - метана или природния газ. И двата вида въглеводороди се вярва, че са образувани от разлагане на органична материя.

Доколкото прочетох това-онова, тези находища, ако се приемат за част от нефтените находища на света, съставляват 66 % от тях. И пише също, че тези в Атабаска и във Венецуела (съдържащи 3/4 от световните находища на този вид въглеводороди) са само остатъци от големи петролни находища, които са "излетели" (пише escaped smiling smiley) или унищожени от бактерии през хилядолетията - точно както и ти предположи.

Е, с намаляването на световните запаси от традиционен нефт явно все повече ще се обръща внимание на такъв вид източници на въглеводороди (както и тези под океаните), макар че експлоатацията им очевидно е доста по-скъпа и технологично трудна.
Re: И пак за цените smiling smiley
25-01-2007 - 09:43:29
Цените на наеми на каквото и да е жилище в София в момента почват от 150 евро на месец - за по-малко не можеш да намериш. АКо панелна гарсониера в краен квартал стигне до цена 300 евро на кв.м., означава, че за 15000 евро ще получиш нещо, което ще ти носи по 1800 евро на година, без да отчитаме инфлацията при наемите.. Е няма такъв филм, дето дребен инвеститор с малка сума в ниско рискова инвестиция, която не предполага никакви знания и умения да печели над 10% на година.
Сметнете го и по другия начин - примерно да речем, че продавачът иска да получава пари от депозит. Смята човекът и решава, че за по-малко от 2000евро на година не е навит. Разглежда оферите на банките и вижда - при 6% годишна лихва трябва да продаде за над 30000 евро. Грубата сметка показва, че гарсониери под 600 евро на кв.м. в София могат да се купят само от притиснати от обстоятелствата продавачи - най-вероятно от малки предприемачи "на зелено" и то много зелено и то при положение , че се дават 100% пари, а не на разсрочване.
Експертите дето очакват, че цените на панелките ще падат да бъдат така добри да защитят тезата сиsmiling smiley
Re: И пак за цените smiling smiley
25-01-2007 - 10:59:46
4ovek,

Не знам дали последната ти реплика е насочена към мен smiling smiley, но въпроса с цените на панелките е спорен поне в близко бъдеще. От една страна, остаряват конструктивно, предвиден им е срок на експлоатацията 50 години - доколкото си спомням, имаше някакви изчисления по въпроса на някогашна соц. организация със сложна абревиатура smiling smiley), което не значи, че няма да бъдат използвани и 100 години, но така или иначе, ще става все по-належащо да бъдат конструктивно укрепени (не говоря за сериозните ремонти по комуникациите и изолацията, които важат за всички сгради).

От друга страна - при продължаваща миграция към София хората трябва някъде да живеят, а другата алтернатива е ново строителство. Вече сме говорили по темата за сравнение между панел и ново и панелите имат и доста предимства. И в един и същи район са скачени като цени. Та може да се окаже, че е по-ефективно обитателите/собственици на панели да инвестират в конструктивно укрепване, вместо да се мъчат да се отърват от тях и да си купят ново (само така би било възможно да бъде подменен целият панелен жилищен фонд).

Аз залагам на относително поевтиняване на панелите спрямо другите имоти, но признавам, че прогнозата ми поради втората тенденция е доста рискова. Това в краткосрочен аспект - 3-4 години. Пък и пазарът до момента тотално ме опровергава smiling smiley
Re: И пак за цените smiling smiley
25-01-2007 - 11:18:22
Ами значи крайно време е да се замислиш къде бъркашsmiling smiley
АЗ ще ти подскажа някой грешки:
1. НЕ отчиташ , че хората искат едно, а купават(наемат) това за което имат средства.
2. НЕ отчиташ , че хорат с повече средства са по-малко като брой, а "елитните квартали" са колкото "непрестижните".
3. НЕ отчиташ, че в "непрестижните квартали" ще има повече подобрение на инфраструктурата. Разширение на улиците в Лозенец няа да има, докато в Люлин и Обеля ще има.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход