Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Анкета: Къща (сглобяема или тухла) или апартамент?

Публикувано от misty 
Анкета: Къща (сглобяема или тухла) или апартамент?
18-01-2007 - 23:24:52
Здравей на всички! :]
Имам огромна нужда от вашата помощ и съвети.
Със съпруга ми и нашето бебче трябва да си намерим дом. Разполагаме с регулиран терен, на който може да се вдигне къща, но все още се колебаем какъв вид да е къщата, и изобщо кое си струва повече: къща или апартамент. Причината за колебанията ни е, че първо сме ограничени откъм време, второ откъм пари (ще се тегли заем при всички положения, дано ни отпуснат). Неприятна комбинация, а според мнения на познати, които уви нямат и кой знае каква информация от първа ръка (което не пречи да са прави) - къщата тип "американска" или още "сглобяема" е най-бързият и по-евтин вариант от трите. Ако може и да ме насочите към конкретна фирма /ако, разбира се действително, сглобяемата къща е най-доброто решение/, много ще съм ви признателна!
Моля за вашите мнения и съвети, защото съм много объркана и вече тотално отчаяна. Поздрави!



Редактиран 3 път(и).Последна редакция на 2007-01-18 23:28 от misty.
Re: Анкета: Къща (сглобяема или тухла) или апартамент?
19-01-2007 - 07:43:26
Най евтиния вариант е да продадете парцела и да си купите апартамент. Ако парцела е около София, не само ще стигнат ами и ще артисат. "Американската" къща няма да е по-евтина, но за тухлена като гледам не ви достига мотивация, щом правите анкета във форум smiling smiley.
Re: Анкета: Къща (сглобяема или тухла) или апартамент?
19-01-2007 - 09:10:47
Ако водещо е времето, сглобяема къща е по-добър вариант (но КЪЩА, не БУНГАЛО, каквито обикновено се предлагат тук). Проблема в България е некадърните строители на такива къщи, каквито са почти всички от тях. Има много технологии за такива къщи и трябва да се запознаеш с предимствата и недостатъците на всички от тях. Препоръчвам ти да си намериш производител от чужбина на такива къщи и той или някой негов местен подизпълнител да ти я сглоби. Няма обаче да ти излезе по-евтино от тухлена, ако е направена както трябва. Иначе съм 100% ЗА КЪЩА, независимо каква е. Притеснява ме малко заема, който ще вземете, защото къщата не се знае колко ще излезе в крайна сметка и ако разполагаш с ограничен ресурс, по-вероятно е доникъде да не стигнеш.
Re: Анкета: Къща (сглобяема или тухла) или апартамент?
19-01-2007 - 09:12:40
И ние бяхме в подобно положение преди две години. Имахме прекрасно УПИ само на един светофар разстояние от центъра и решихме да си построим къща. И се започна една - архитекти, проекти, визи и т.н. То не е за разправяне! И така няколко месеца, докато не решихме да се откажем. Купихме си апартамент (търсихме нещо готово и по възможност старо строителство), не го намерихме лесно, но и изобщо не съжаляваме! Така, че аз гласувам с две ръце за апартамента!

И тъй като също сме правили проучвания по въпроса ще ти ги споделя - "американска къща" - плюсът е, че става бързо, но цената не е по-ниска; "сголяема къща" (тип произведена в BG) - бързо, по-евтино, за качеството не знам, но наши приятели живеят вече 3 години в такава и са страшно доволни; "тухлена" - класика, но е времеотнемаща и средствопоглъщата, докато трае строителството трябва да й се посветиш! "Апартаментът" - и той струва пари, но и спестява странични разходи - нямаш нужда от втора кола, близо до магазини, лекари и училища (имаш дете), по-малки текущи разходи (отопление, ток, вода), нуждае се от по-малко време за поддръжка и т.н.

Най-добре е сами да прецените от какво имате нужда, с какви средства и време разполагате и моя съвет е да си вземете жилище, на което да не ставате роб и да го изплащате цял живот!

Успех!
Re: Анкета: Къща (сглобяема или тухла) или апартамент?
19-01-2007 - 09:20:22
misty,

Ако имаш време и желание, разрови се назад във форума, има поне 2 теми (едната е от архив от стария вариант на форума) "къща или апаратмент", където са дадени много мнения за предимствата и недостатъците и на едното, и на другото. От там нататък всеки си прави сметката според собственото положение. За съжаление, не мога да дам линкове.

Но ако ще е къща, според мен тухлена винаги е за предпочитане пред сглобяема.
Re: Анкета: Къща (сглобяема или тухла) или апартамент?
19-01-2007 - 09:36:56
един линк за сглобяемите къщи:

[www.imoti.net]

Re: Анкета: Къща (сглобяема или тухла) или апартамент?
19-01-2007 - 10:09:04
апартамент или сглобяема къща според мен
19-01-2007 - 11:28:32
avatar
Аз съм голям фен на сглобяемите къщи, но наистина не говорим за бунгалце, което може да се обитава само през лятото. С качествени материали цените започват от 280Е на кв.м като тук не е включена цената на парцела, но вие пък си го имате.
Всичко зависи от това какъв ви е бюджета и разбира се къде бихте се чувствали най-добре. Незнам дали сте мислили за вариант с къща на груб строеж, която си довършвате сами - това може би е най-изгодното нещо според мен. Има къщи близо до София на груб строеж с цена около 90-100Е на кв.м Естествено довършителните работи поглъщат доста средства, но ако бъдете практични ще се справите.

Най-ренатабилно е - апартамент (принципно), най-неизгодно е сами да си строите тухлена къща -ще срещнете ада давам гаранцияsmiling smiley
Аз лично за себе си ако имах хубав парцел близо до София без да се замисля бих си направил сглобяема къща. Мога да ви препоръчам 2-3 прилични фирми ако се интересувате (не съм им посредник). За около 50 000Е можете да имате страхотна къща с РЗП 150кв.м докато за тези парички в София ще имате панелка в краен квартал или малка кутийка ново строителство, но всеки си има приоритети незнам какви са вашите.





Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Анкета: Къща (сглобяема или тухла) или апартамент?
19-01-2007 - 11:58:55
Мястото е Волуяк. Наясно съм с плюсовете и минусите на къщата и апартамента. Къщата не е в Центъра, детската градина е далече, трябва втора кола и т.н., но аз търся именно просторно място с двор да тича детето ми, без да го будят с бормашина в 22:30. winking smiley
Ако сумата е еднаква, предпочитам тухла, при добра организация, става и по-бързо. Наши приятели си вдигнаха тяхната /2 етажа/ за 6 месеца, но не спряха за миг дори, плюс имаха много помощ. За съжаление ние сме сами, работата на мъжа ми е свързана с много пътуване и командировки, и както казва DIDIBIBI "Трябва да й се посветиш", а при нас това няма как да стане. Освен аз да й се посвещавам с детето, докато мъжа ми пътува... :ami: Очаквах сглобяемите да са по-евтини. Няма смисъл да се продава терена, гола земя колко да й вземеш? Нищо.
Re: Анкета: Къща (сглобяема или тухла) или апартамент?
19-01-2007 - 12:06:39
Продавач, дай ми линкове на фирми-строители на сглобяеми къщи. Ако искаш и на мейл, да не се счете като реклама misty@gbg.bg

Все пак предпочитам къща пред апартамент. Твърдо. Искам да е и бързо. За колко време ги правят, някой знае ли?
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход