Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Катастрофа на имотния пазар след 2012

Публикувано от demograph 
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
27-04-2012 - 08:22:20
Quote
Imotko
По скоро в интервала 2015-2220г.
Имотко ти като печен юрист би ли обяснил технологията при нотариуса при покупко продажба.Подписват ли се актовете преди плащането.В смисъл в деня на сделката актовете се прочитат и подписват след това се плаща и после се връщат при нотариуса за документите.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
06-05-2012 - 16:55:42
ВЪТРЕШНИ МИГРАЦИОННИ ДВИЖЕНИЯ 2011

Част 1: Депресивните обезлюдени общини привличат население?!

[www.nsi.bg]

В данните за много от областите прави впечатление една привидно парадоксална тенденция – най-обезлюдените общини с най-застаряло население и липса на индустрия имат уверено положителен механичен прираст.
Ето примери:
Област Перник с общ механичен прираст от минус 205 души има положителен прираст на всички останали общини (Трън, Брезник, Земен, Ковачевци, Радомир) с изключение на регионалния център - община Перник, която е загубила 366 души от миграция.

Област Кюстендил: общ механичен прираст от минус 431 души.
Обезлюдените и застарели общини Бобошево, Кочериново, Невестино и Трекляно имат положителен механичен прираст, докато градските индустриални центрове – общините Кюстендил (-231), Дупница (-244) и Бобовдол (-35) – изразен отрицателен механичен прираст.

Област Видин: -192 души
Общините Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Макреш и Ново село са с положителен механичен прираст, а градските общини Видин, Белоградчик и Кула – с отрицателен механичен прираст. Тук общините Чупрене (-3) и Ружинци (-4) показват леко изключение.

Положителен механичен прираст имат още застарелите общини Годеч и Драгоман от област София, общините Бойчиновци, Г. Дамяново и Якимово от област Монтана, общините Априлци, Летница и Ябланица от област Ловеч, община Малко Търново от област Бургас, община Болярово от област Ямбол и редица други.
Очевидно имаме работа не със случайно съвпадение, а с някаква тенденция. С какво тези „умрели” общини привличат хора, при липса на работа и лоша инфраструктура?! Чист въздух?... Или разюздан изборен туризъм през политически натоварената 2011? - Нищо подобно. Тези общини са толкова западнали, че не представляват интерес дори за изборни манипулации.
Може пък да се оформя нова активна ниша на пазара на имоти с продажбата на селски къщи в западнали райони? *angel*

Обяснението е много просто – преселилите се в градовете по времето на социализма и сега пенсионери се завръщат по родните места да доизживеят дните си. Те се завръщат в родните си домове и като правило не купуват къщи. Участието на част от тях (малцинство) на имотния пазар е единствено като продавачи на градските си апартаменти. Повечето, обаче, влияят на пазара косвено, като предоставят своите апартаменти на деца и внуци да удовлетворяват жилищните си нужди и така ги изваждат от имотния пазар.
Наблюдавам описаната по-горе тенденция от няколко години и виждам как тя се засилва със застаряването на градското население на България. Мисля, че обръщането на миграционния прираст от отрицателен в положителен за общините със застаряло население може да се използва за диагностика – това е предпоследния стадий преди демографската „смърт” на дадена община и се дължи на липсата на активни хора, които да се изселват. Стигне ли общината този стадий, спасение няма – отрицателният естествен прираст е много по-силен от положителния миграционен прираст и населението бързо се топи асимптотично към 0.
(следва продължение)



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2012-05-06 16:56 от demograph.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
07-05-2012 - 15:40:01
2011 имаше местни избори и може и това да оказва влияние с изборен туризъм smiling smiley
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
07-05-2012 - 23:49:13
Абсолютно правилно! Никога не използвай за статистика данни от изборна година в БГ, поне докато не се направи адекватен механизъм за пресичане на изборния туризъм.Няма такава община,която да е непривлекателна за изборни манипулации.Просто няма.Всеки избран кмет започва от първата година на мандата си да си "подлага" за бъдещо преизбиране.Разликата през 2011 спрямо предишните избори беше,че този път манипулациите не бяха в няколко добре известни региона,а бяха повсеместни.Правеха ги дори хора,чието преизбиране беше извън всякакво съмнение-просто се подсигуряваха да няма изненади.
Разгледай данните от последните избори по области.Ще се изненадаш колко хора стигнаха до втори тур с разлика от следващия по 50-100 гласа и колко спечелиха този втори тур с разлика 20-30 гласа.Това за общините....при кметствата разлики по десетина гласа са си нещо нормално.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
11-05-2012 - 12:35:02
Quote
salvador
Абсолютно правилно! Никога не използвай за статистика данни от изборна година в БГ, поне докато не се направи адекватен механизъм за пресичане на изборния туризъм.Няма такава община,която да е непривлекателна за изборни манипулации.Просто няма.Всеки избран кмет започва от първата година на мандата си да си "подлага" за бъдещо преизбиране.Разликата през 2011 спрямо предишните избори беше,че този път манипулациите не бяха в няколко добре известни региона,а бяха повсеместни.Правеха ги дори хора,чието преизбиране беше извън всякакво съмнение-просто се подсигуряваха да няма изненади.
Разгледай данните от последните избори по области.Ще се изненадаш колко хора стигнаха до втори тур с разлика от следващия по 50-100 гласа и колко спечелиха този втори тур с разлика 20-30 гласа.Това за общините....при кметствата разлики по десетина гласа са си нещо нормално.

Ще опитам да оценя и влиянието на изборния туризъм, но се иска малко повече да се потрудя.

Иначе, погледнете какво пише днешната преса за ситуацията със студентите наесен. Явно не съм единственият, който е наясно с положението. Наемодателите да си водят бележки.

[www.vesti.bg]

"С над 5000 повече са местата в университетите от броя на завършващите училище тази година, съобщава "Преса". Наесен в аудиториите трябва да влязат 70 259 студенти. Абитуриентите от випуск 2012 обаче са 65 390, се казва в специална справка на образователното министерство. Но от тях само 65 012 имат право да кандидатстват, тъй като останалите не са подали заявка за явяване на матура и съответно няма да получат диплома за средно образование през юни."
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
11-05-2012 - 13:38:16
Така е,но тук има и друг момент...местата бяха увеличавани всяка година в продължение на почти 15 години.По икономически причини-държавата нямаше пари да издържа университетите,първо им позволи платен прием,след това всичко стана платено.Така,че...и бройката на хората е малка...но и местата за прием са прекалено много.Цели специалности има,които са се появили след 94-95 година.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
23-10-2012 - 17:49:09
Най-сетне излезе цената, която ще използваме за основа на моята прогноза в баса ми с Joan: 1447.33 лева/кв. метър за трето тримесечие 2012 за София (столица).
[www.nsi.bg]
[www.nsi.bg]
Няма да подлагам методиките на НСИ на съмнение - приемам данните им за обективни и наблюдаваме дали прогнозата ми се сбъдва.

Започва първата фаза на Великият срив на имотните цени.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
23-10-2012 - 18:35:23
Quote
demograph
Най-сетне излезе цената, която ще използваме за основа на моята прогноза в баса ми с Joan: 1447.33 лева/кв. метър за трето тримесечие 2012 за София (столица).
[www.nsi.bg]
[www.nsi.bg]
Няма да подлагам методиките на НСИ на съмнение - приемам данните им за обективни и наблюдаваме дали прогнозата ми се сбъдва.

Започва първата фаза на Великият срив на имотните цени.

Хм, demograph, още ли си държиш на прогнозата от първа страница или после си давал някакви други прогнози.
Доколкото прочетох си дал някакъв спад скоропостижно все едно че ще има не демографска криза ами чума.
Не че се съмнявам в спада , ама такъв какъвто е досега - 5-7 % годишно.
Въпреки че ако се развие яка инфлация а цените на НИ да не мърдат пак си е спад на НИ.

Аз например може да не съм прав, но кюфтетата без лук не ги одобрявам !
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
23-10-2012 - 19:07:46
Quote
demograph
2) Октомври 2012 – зима 2013 – 2014 година: Криза на пазара на наемите, поради рязко намалено търсене (особено на маломерни жилища). Пазара на продажби на жилища се повлиява със закъснение и кризата при него не е в тази степен, както при пазара на наемите. Някъде в началото на 2013 година цената на наемите спада до стойности под които даването на жилище под наем се обезсмисля, поради разходите за амортизация и ремонт за собствениците. Цените на наемите спират да падат, но голям брой жилища остават незаети.


И на мен ми е интересно дали зимата ще обърне тренда при наемите, който вече ще заформи 300 дни непрекъснато нагоре.
Re: Катастрофа на имотния пазар след 2012
23-10-2012 - 21:31:06
Моля да ни припомниш, о Велики Демографе, фазите на Великия срив, че поне аз нещо съм ги позабравил.
Първата фаза явно сме я проспали, дано не изтървем и следващите.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход