Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Цените са достигнали дъното ... иде срив!

Публикувано от greenbul 
Re: Цените са достигнали дъното ... иде срив!
05-02-2011 - 11:52:37
avatar
Quote
1.9
Quote
Erta
Уважаеми форумци,
Ето ви малко вести от реалността:
Наследихме гарсониера-лукс в Пловдив - Тракия. На 9.12.2010 я обявихме за продажба с брокерска фирма за 500Е/кв.м с възможност за коментар, тъй като е в много лошо състояние, макар и на добро място.
Вчера, 03.02.2011, подписахме предварителния договор и купувачът капарира.
Отстъпката, която направихме, е около 1500Е общо.
Комисионна на агенцията - 2%.
По думите на брокерите е имало доста клиенти, които отначало са се опитвали силно да подбият цената и после са останали изненадани, че все пак апартаментът се е продал на цена,близо до обявената.
Един даже узнал наш тел.номер и се опита да ни убеди да заобиколим фирмата. И през ум не ни мина да го направим.
Така че керванът си върви, а отстрани си...коментират

Браво, Майна! Това е удар на джакпота с такава цена в Гетото на Филибето.
Купувача или има силно привличане към локацията или не е в час.
Защото в Тракия има и доста по-ниски цени за сходно жилище.
Пловдив вече отстъпва по значимост от Варна. С малко инфраструктура и комуникации, пред него ще излязат Бургас и Русе.
Няма хляб за всички във Филибето, Майна. Така, че цените там ще са доста по-надолу от софето.
За протокола - и аз съм Майна, но от 5г. съм в Големото село и не планирам връщане.
...............
Евала за откровението!clap: Само, че аз ако бях майна, никога нямаше да дойда в София да живея. Затова ставам оптимист за столицата, в колкото и голям град да живеят някои, задължително се бутат в столицата. Обнадежди ме - без наематели няма да остана. От друга страна и варненци е пълно тука. Да се чудиш!
1.9
Re: Цените са достигнали дъното ... иде срив!
05-02-2011 - 12:04:44
Quote
СТОПАНИН ... .
...............
Евала за откровението!clap: Само, че аз ако бях майна, никога нямаше да дойда в София да живея. Затова ставам оптимист за столицата, в колкото и голям град да живеят някои, задължително се бутат в столицата. Обнадежди ме - без наематели няма да остана. От друга страна и варненци е пълно тука. Да се чудиш!

Споко, няма да останеш без наематели, ако предлагаш жилище на удобно място.
А и аз съм с претенции - все пак съм програмист и не живея в кимизарници.

А, и още нещо. В София съм защото плащат повече. Толкова, че има и за квартира.
А при подходяща оферта, може и да имигрирам. За чий ... ми е апатрамент в София.



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2011-02-05 12:14 от 1.9.
Re: Цените са достигнали дъното ... иде срив!
05-02-2011 - 12:13:05
Стопанче, в момента имаш уникалния шанс да станеш "майна", майна! Тия ако почнат да строят до блока ти, продавай и идвай майна! Кво му е на Пловдив: широки улици, чистичко, нема дупки, чудесен център, молове и чудесни ресторанти с хубава кухня ! П.П.: Нямам рак, но пак казаха, че нема да доживея ЪП-а!
Re: Цените са достигнали дъното ... иде срив!
05-02-2011 - 13:49:29
Seira, твоята работа е "Чукча писател, чукча не читател". Под "саниране" първо се разбира цялостна конструктивна рехабилитация и тогава изолация на една сграда, а не облепяне със стиропор. Люлин 3 определено няма нужда от "саниране", тъй като е строен преди
около 25 години. Има нужда от изолация и тук-там нови дограми. От същото обаче се нуждае и целия Изток. Живял съм 10 години в
прословутия Изток, но сега не бих се върнал там. Бележка - не живея и в Люлин. Това, което има Люлин обаче - простор, проходими
улици и булеварди, добър транспорт, зелени площи - Изток никога повече няма да има, както и Лозенец, след жестокото интензивно
засиране, пардон - застрояване от 18 години насам. Прочие, чети малко повече - американски не знам какъв е тоя реит, май и ти не го знаеш, но 300 дка отдавана са купени от американски фонд, точно срещу Люлин 3 за бизнес.
Re: Цените са достигнали дъното ... иде срив!
05-02-2011 - 15:39:16
avatar
Quote
Jim
Quote
СТОПАНИН ... .
.......................


Камелия, предварителният договор не е признак за интелигентност. Той се прави в случаите, когато едната страна не е готова (или няма да бъде готова за ден-два-три) за сделката - или продавачът няма необходимите документи, или купувачът няма парите в наличност. И какво ще стане ако го няма този договор? Може някой друг да предложи повече пари и да купи апартамента - лош вариант за купувача, но добър за продавача. Или купувачът намери по - хубав/евтин апартамент - лошо за продавача, но добре за купувача. Нямам нищо против тези договори, ама чак да са тест за Менса...


Питаш какво ще стане ако няма предварителен договор и си отговаряш сам- просто няма да има сделка в 99% от случаите, ако и продавачът и купувачът рзсъждават като теб.
И да, прав си- предварителният договор не е тест за Менса, а тест за почтенност и коректност.
Нещо, което явно на теб ти убягва.........за съжаление.smoking smiley
Jim
Re: Цените са достигнали дъното ... иде срив!
06-02-2011 - 22:30:00
Камелия, изпусни малко парата а? Просто попитах Ерта каква е била целта на предварителния договор, както вече казах, информацията за реални сделки е най-ценна. Не ми е било нужно теоретичното ти обяснение, знам за какво се правят тези договори. И както всеки договор, трябва да се спазва. Не че аз не спазвам и устно поети ангажименти, но в Б-я да се разчита на устни договорки не е препоръчително Затова са тези договори, за да не се разчита на почтенност и коректност. Затова пак ще попитам Ерта, защо сте сключили ПД, а не сте направили директно сделката? И ако не знаеш отговора за конкретния случай, не се чувствай длъжна да отговориш..
Re: Цените са достигнали дъното ... иде срив!
07-02-2011 - 11:48:15
Каквото и да се случва, желая ви успехиsmiling smiley)

[www.domaza.bg]
Re: Цените са достигнали дъното ... иде срив!
07-02-2011 - 11:54:12
Здравейте, форумци!
Специално пояснение за Valsodar и Jim:

1.С понятието "гарсониера-лукс" се означава особен тип гарсониера, характерна за ЖК "Тракия" - Пловдив, която се състои от хол, спалня, 1 балкон и обособен преграден кухненски бокс вътре в жилището - за разлика от "обикновената" гарсониера, която се състои от стая и кухня.
Така че в израза "гарсониера-лукс в лошо състояние" няма противоречие.

2. Предварителният договор е , по мое мнение, абсолютно необходим, защото там се фиксират в писмена форма точната цена, ангажиментите по плащане на други разходи, напр. прехвърлянето, както и сроковете за изповядване на сделката и представяне от страна на продавачите на необходимите документи - данъчна оценка, кадастър, платени сметки до съответната дата. Уговарят се и конкретните начини на плащане. На този етап се плаща и капарото - т.е. се счита, че апартаментът вече няма да бъде предлаган на други и отказ от страна на купувача няма да има - в противен случай има предвидени санкции за двете страни. Тук се плаща и комисионът за фирмата-посредник, защото се смята, че тя е свършила своята работа. Нейно задължение остава запазването на час при нотариус за окончателното приключване на сделката.

3.Допълнителна информация:
-Площта на тези "гарсониери-лукс" е около 50кв.м
-Отстъпката в цената е около 30Е/кв.м
-Апартаментът е предлаган на пазара точно два месеца, в средата на зимата
-Предлага го само една брокерска фирма
-Комисионът в размер на 2% се плати само от продавачите, т.е. от нас
-Имало е голям интерес и доста огледи и единствено лошото състояние на имота не е позволило да се постигне първоначалната цена
-Имат право тези, които казват, че е продаден на добра цена, въпреки състоянието, но нали знаете: "Локация, локация, локация"
Re: Цените са достигнали дъното ... иде срив!
08-02-2011 - 20:08:08
avatar
Благодаря за пояснението - бях изпаднал в сериозен размисъл по темата winking smiley

- Как е, как е, продават ли се имотите?
- ... миииии продават се ..., ама не се купуват нещо?!!
Re: Цените са достигнали дъното ... иде срив!
08-02-2011 - 20:45:41
avatar
копие на пост от другия форум:
"Според Агенцията по вписванията през третото тримесечие на 2009 е имало продадени 4 686 и възбранени 1 009 имота, през третото тримесечие на 2010 е имало продадени 4 899 и възбранени 1701. Или има ръст в броя на продажбите за куотъра с 4,45%! (а възбраните растат с 40,69% ). Това накара брокерите и превдо-инвеститорите да си помислят, а по-наивните и тези в кофти положение, и да повярват, че тренда се обръща и цените ще почнат да растат. Някои хитри банкери започнаха да си задържат още повече имотите за продан и да се сърдят, че нямало да ги пускат за продажба на безценица.
Какво обаче се случва реално с имотите? Нека да видим четвъртото тримесечие. През 2009 имаме за него 9 472 продажби и 1 335 възбрани, през четвъртото тримесечие на 2010 имаме 6 850 продажби и 2 152 възбрани! Спадът на броя на продажбите за това тримесечие е -38,27%! (възбраните продължават да растат с 37,96%). 40% спад на продажбите за тримесечието за една година. Какви са тези новини за ръст, които си постнал? Повдигаш морала на разтакованата и разкрачена и разчекната брокерска дружинка? Тези позивни няма да хванат дикиш в тоя форум, сред повечето му участници.

Хубавото нещо, светлината в края на тунела е увеличаването на броя на възбраните, който достига 31% от броя на всички продажби за тримесечието. Или може да се окачва, че съдебните изпълнители ще успеят да формират вторичен пазар с размер 30-40% от този на първичния пазар на имоти. Купувачът вече има алтернатива, надутите цени на брокерите вече не са за всички, всеки който е малко с акъла си и има някой скътан лев или има възможност да намери временно пари, вече има възможност лесно и удобно да закупи имот на приемлива и ненадута цена. Пак ще повторя, има вторичен пазар с размер 30-40% от първичния, пазар с ясни правила, пазар, удобен за купувача - няма вътрели от страна на брокери, няма отказване или изненадващо повишаване на цената от собственика - тарикат. Има си правила, правилото за минимум 20% спад в цената за следваща продажба при нестанала предишна, има много удобства. Не съм ЧСИ, но да се отричат предимствата на този пазар е просто нелепо."
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход