Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Цените са достигнали дъното ... иде срив!

Публикувано от greenbul 
Re: Цените са достигнали дъното ... иде срив!
02-02-2011 - 22:34:47
Додо, ти кой вариант си избра?
Защото и двата не са верни с около 15-20%. Може и станат верни след година, две, но засега не са.
Такива разбирачи и анализатори като тебе след кризата изплуваха много и на всичките прогнозите им от 2010г. се оказаха много, много точни.
Re: Цените са достигнали дъното ... иде срив!
02-02-2011 - 22:51:04
avatar
Quote
Imotko
Додо, ти кой вариант си избра?
Защото и двата не са верни с около 15-20%. Може и станат верни след година, две, но засега не са.
Такива разбирачи и анализатори като тебе след кризата изплуваха много и на всичките прогнозите им от 2010г. се оказаха много, много точни.

За да твърдиш горното (и понеже не си показал никакъв аргумент, а вероятно написаното е следствие на неприятно чувство, идващо от числата), основанието може да е:
1) не е вярно че за 2 години лихвата е 15%. Да, не е вярно, лихвата е всъщност към 17% - с 2% повече, но от мен да мине и за по-кръгло го написах 15, а и нека хипотетичното лице не е сложило на влог парите си при най-изгодната оферта.
2) не е вярно, че спадът е 35%. Да не е вярно, повече е. 35% е според графиката на imoti.net (офертни цени), но както многократно е доказвано:
а) графиката не е вярна, а показва средно случайно с елементи на нагласяне. На практика спадът е повече, защото истинското средно аритметично е било със 150 евро повече преди 15 месеца и вероятно още повече преди 24. А сега е само с 70 евро повече, разликата е 80 евро, т.е. спадът е поне с 7-9% повече.
б) разликата между офертни цени и продажни се вижда в колебанията на данните от НСИ - очевидно е че продажните цени през 2008 са били на нивото на офертните, докато сега са поне с 10% надолу.
Но понеже всичко това няма как с точност да се знае (първо - колко точно глупава е графиката на imoti.net и второ - с колко повече са по-ниски продажните цени сега от преди, сравнени с офертните) пак така за по-кръгло приемаме 35%.

И трите изброени фактора обаче накланят везните към още по-големи числа на спад/срив. Така че ако трябва да е написано точно, ще повторя така:

ако някой е имал налични пари през 2008ма, то днес:
а) ще изразходи с 50%-60% по-малко за покупка на същото жилище (повече от 35% спад и 15% лихви);
б) ще може да си купи със 100%-120% по-голямо жилище отколкото преди.

Разбира се това е средно. Но убийственият аргумент, че в любимото ти Борово цените не били паднали чак толкова, означава просто, че на друго място цените са паднали повече, за да се получи горната средна стойност на спад.

*beer*

Приятно ви дърляне нататък, за този месец стига толкова smiling smiley
Re: Цените са достигнали дъното ... иде срив!
02-02-2011 - 23:33:04
Камелия, аз нищо не съм предричал 2005-та, а от лятото насам. И това не е прогноза! Направо ти казвам какво се случва и какво ще се случи.Това, че не го приемаш е нормално. Човек не приема собствената си смърт и собсвената си загуба. А българина специално, се радва на загубите на ближния си. И нямам намерение да потъна в мълчание. Поръчковите писания за ръст са за шараните "инвеститори", които като папагали веднага куткудякат: "Видяхте ли, а? ЪП-а започна!" Или са супер тъпи, или това е автотерапия някаква и така си спасяват нервната система. Няма лошо! Жал ми е за тях! Хитлер с желязна ръка и "deutsches über alles"( с германския народ обаче!) е изправил съсипаната немска икономика за 9 години. Ти в БГ някакво чудо ли очакваш? Аз мисля, че в идеалния случай, при едно добро управление(!) днешния батак може да бъде оправен за не по-малко от 7-8 години.
Re: Цените са достигнали дъното ... иде срив!
03-02-2011 - 09:36:28
Quote
Imotko
Сега да чакаме и срива /от две години го чакаме/ и да събираме парички, за да купим на една четвърт от цената жилищата на нещастните ипорекари. Ха,ха,ха, сривльовски надежди.

Не да купим на 1/4 от ценаТА, а на реалната цена. Това, че ипотекарите са купивали на цени набалончени 3-4 пъти си е лично техен проблем, колкото и да се опъват, че нама да продават на загуба, времето им изтича, банаката диша във врата.
А да не говоря, че част от имотите никой не ги чака и на 1/4 от цената. Някой ако ми предложи панелка в Люлин за 250 евро квадрата, само защото преди 2-3 години се е набълбукал на 1000, само любезно ще му поблагодаря.

Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване Приземяване
Re: Цените са достигнали дъното ... иде срив!
03-02-2011 - 09:54:50
Помолили един известен американски брокер на недвижими имоти да определи 3-те най-важни фактора за определянето цената на един недвижим имот. Ето какъв бил неговият отговор:

1. Location /Местоположение/
2. Location /Местоположение/
3. Location /Местоположение/

Рано или късно и тук това ще стане основния фактор за формирането цената на НИ, но докато се стигне до там, много хора ще загубят доста пари. А други /по-малка част/ ще спечелят. smiling smiley
1.9
Re: Цените са достигнали дъното ... иде срив!
03-02-2011 - 10:26:12
Quote
greenbul
Quote
Imotko
Сега да чакаме и срива /от две години го чакаме/ и да събираме парички, за да купим на една четвърт от цената жилищата на нещастните ипорекари. Ха,ха,ха, сривльовски надежди.

Не да купим на 1/4 от ценаТА, а на реалната цена. Това, че ипотекарите са купивали на цени набалончени 3-4 пъти си е лично техен проблем, колкото и да се опъват, че нама да продават на загуба, времето им изтича, банаката диша във врата.
А да не говоря, че част от имотите никой не ги чака и на 1/4 от цената. Някой ако ми предложи панелка в Люлин за 250 евро квадрата, само защото преди 2-3 години се е набълбукал на 1000, само любезно ще му поблагодаря.

Съгласен , но ако реалната цена означава реален купувач с реални пари. Защото дори цената да не е набалончена и печалбата да е в рамките на разумното, при 1000 имота на тезгяха и 500 купувачи и в най-добрия сценарий остават 500 непродадени. В момента предлагането надвишава не само платежоспособното търсене, а въобще нуждата от съответния тип имот.
Re: Цените са достигнали дъното ... иде срив!
03-02-2011 - 10:48:57
Всъщност Додо, напълно си прав. Само не разбрах ти лично кой вариант си избрал.
Re: Цените са достигнали дъното ... иде срив!
03-02-2011 - 15:35:11
avatar
Quote
Seira
Помолили един известен американски брокер на недвижими имоти да определи 3-те най-важни фактора за определянето цената на един недвижим имот. Ето какъв бил неговият отговор:

1. Location /Местоположение/
2. Location /Местоположение/
3. Location /Местоположение/

Рано или късно и тук това ще стане основния фактор за формирането цената на НИ, но докато се стигне до там, много хора ще загубят доста пари. А други /по-малка част/ ще спечелят. smiling smiley

нещо си се обърКАл ПИЧ ! smiling smiley

този принцип важи само за търговските обекти, а не по принцип за всички НИ....
айде да не правим копи-пейст на изуст, трябва и акъл...

например дядо ми, като наследник е заменил - > подарил 3/4 от имота на брат си (+покъщнина, стада и земя - много)
само за да вземе лицето на къщата - било в центъра....

и после? ...ми прави сладкарница и избива рибата smiling smiley
Re: Цените са достигнали дъното ... иде срив!
03-02-2011 - 15:58:29
Въобще не съм се обърКАл ПИЧ !
Ама ще трябва да минат 15-20 годинки да разбереш, че американеца е бил прав smiling smiley Ще поживеем - ще видим...
bah
Re: Цените са достигнали дъното ... иде срив!
03-02-2011 - 16:08:30
avatar
Quote
palamud
Quote
Seira
Помолили един известен американски брокер на недвижими имоти да определи 3-те най-важни фактора за определянето цената на един недвижим имот. Ето какъв бил неговият отговор:
1. Location /Местоположение/
2. Location /Местоположение/
3. Location /Местоположение/
нещо си се обърКАл ПИЧ ! този принцип важи само за търговските обекти, а не по принцип за всички НИ....
Не се е объркал пича.
Допускам, че си от морето (по ник-а), 60 кв.м. апартамент в Центъра на Бургас и същия такъв в кв.Меден рудник не са едно и също. След 50 години съотношението между двата "еднакви" апартамента, ще е 1:10.
А 10 дка нива на 1-ва линия на морето до Созопол и 10дка нива до Павликени - 1: 1000.
Досега се подценяваше локациона, като фактор.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход