Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Търсене-предлагане

Публикувано от Анонимен потребител 
Анонимен потребител
Търсене-предлагане
14-02-2011 - 08:37:13
Ето малко размисли по темата търсене предлагане.

Тя беше много актуална сред брокерите през периода 2007-2008.
Общо взето единствения им аргумент в полза на нарастването на цените.
От всякъде ни обясняваха как търсенето било голямо, предлагането малко и който иска да "хване влака" трябва да се "изръси". Е видя се, че не всичко е търсене и предлагане. Просто купувачите казаха - баста.

Сега нещата се развиват с обратния знак. Всеки ти говори, че търсенето е изконсумирано за години напред, предлагането е в пъти повече и т.н. Ако някой продавач иска да продава - ами 149 е/м2 на жълтите павета. На някой минава ли му през ум, че на определени нива също както купувачите преди 3-4 години, сега и продавачите може да кажат - баста.

Аз аналогиите ги виждам за вас не знам.
Re: Търсене-предлагане
14-02-2011 - 09:19:51
Re: Търсене-предлагане
14-02-2011 - 09:35:57
Преди 10 години един хубав апартамент в добра локация струваше 25-35000$. Днес този имот върви минимум 60-65000 Евро /75-85000$/. Като приспаднем лихвения диференциал и разходите по имота се получава чиста печалба от 100-150% за 10 години. За мен това си е супер добра възвращаемост, но 80% от продавачите ще го обявят за набутване и има наистина вероятност да изтеглят имота от пазара /ако не са на голям зор де/. Но ние българите сме така - когато продаваме винаги ни се вижда, че го подаряваме, а като купуваме, че ни дерат 10 кожи. Затова една приемлива и за двете страни цена така и не се постига. Продавачът си иска 1000, а купувачът - 150 - and the whole market sucks sad smiley А те западняците са ги сметнали нещата много преди нас - едно средно статистическо жилище трябва да струва средно 3.5 - 4.5 пъти годишния доход на домакинствата. Ако в София работещите домакинства имат месечни доходи от 1500-4000 лева, значи имотите трябва да са между 70000 и 200000 лева. Друг е въпросът доколко множество странични фактори, влияещи на пазара на НИ, могат да отклонят реалните сделки от тези "средни" нива.
1.9
Re: Търсене-предлагане
14-02-2011 - 09:47:40
Quote
Тинки Уинки
... сега и продавачите може да кажат - баста.

Някои продавачи могат и да кажат. Аз познавам такива - едните продават апартамент в София, който не им трябва, но и не са на зор с парите, а другите са отдавна в чубина и не възнамеряват да се връщат. Те също не бързат.
Но дали всички са така?
Re: Търсене-предлагане
14-02-2011 - 11:05:02
Тинки, напоследък ми се струва че вече подминаваме дъното. Намери ли нещо?
Re: Търсене-предлагане
14-02-2011 - 11:17:13
Тинки,
Предполагам си чувал израза: "Аз му искам ХХХ ХХХ, ако ми ги дадат, ще го продам, ако не -- нито храна, нито вода иска."
Та, човек, твърдящ горното продавач ли е или не?
По лаишките ми наблюдения се продават имоти, на хора, който по една или друга причина обявяват що-годе нормална цена и са готови на отстъпки. Поддръжниците на горния израз продължават да се числят в редиците на продавачите.
Анонимен потребител
Re: Търсене-предлагане
14-02-2011 - 11:29:36
Предполагам си чувал израза: "Аз давам 149е/м2, ако ми го дадеш, ще го купя, ако не - аз бърза работа нямам".
Та, човек, твърдящ горното купувач ли е или не?

Сега малко по-сериозно.
Много е трудно в момента да се определи какво е нормална цена.
Re: Търсене-предлагане
14-02-2011 - 13:36:46
Псевдо -продавачите са много повече от псевдо-купувачите. Купувачите много не налитат с оферти по 149 евро, щото ги е страх да не ядат бой.
От продавачите който иска да продаде, няма никакъв проблем.
Re: Търсене-предлагане
14-02-2011 - 13:41:46
Quote
Imotko
Псевдо -продавачите са много повече от псевдо-купувачите. Купувачите много не налитат с оферти по 149 евро, щото ги е страх да не ядат бой.
От продавачите който иска да продаде, няма никакъв проблем.

При вас биете купувачите?
Браво!!! Това се казва новаторство.
И като ги набиете купуват ли?
Re: Търсене-предлагане
14-02-2011 - 13:55:47
На 149 засега як бой пада. И пак не купуват гадовете, щото нямат с какво.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход