Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

И все пак вината е на брокерите.

Публикувано от tao 
Re: И все пак вината е на брокерите.
02-10-2009 - 21:55:57
tao Написал:
-------------------------------------------------------
> Горо,
> Недей така да палиш на три-четвърти, успокой малко
> топката.
> Пак ще ти кажа ти си далеч от България, ние с
> тукашните държавни чиновници всеки ден се борим.
> Едва ли ги мразиш повече от мен или който и да е
> средностатистически БГ частник.

Последно Тао,
и само защото изглеждаш добронамерен и си в рамките на добрия тон.

Не е задължително от една обява или една реклама да получиш пълна представа за даден имот. Даже е доста сложна история - едни наричат съставянето на една обява изкуство, други, като Хопкинс и Рийвс - наука. По въпроса има изписано доста литература, не това ни е разговора...

В нормалните държави се поставя под лицензионен и разрешителен режим онези бизнеси които имат връзка с естествените монополи или обществената сигурност, а не всеки бизнес за който ти хрумне. Че енергетиката е такъв бизнес е несъмнено, но търговията с недвижими имоти и конски подкови, кварталните дюкяни и автосалоните - не! Това са бизнес с огромна вътрешна конкуренция при които потребитяля има хиляди възможности за избор. Има си закони, търговски кодекси и правила и те трябва да се спазват, а който не ги спазва и сега ако се прилагаха законите би следвало да му се отнема разрешението и дори да влиза в затвора. Това важи и за Бългалгария, с изключение на прилагането на законите, което води до там, че даден чиновник ти забавя разглеждането на документите толкова, че да изпуснеш важна поръчка или срок. Цялото общоевропейсто законодателство, с малки изключение е валидно в България - дали се прилага е друг въпрос.

И сега ти, дето твърдиш, че си се парил от безхаберието на чиновника искаш да ми сложиш още един чиновник, в общия случай дори да не е недобронамерен - назначен по политическа линия и обикновено далеч от професионализма!
Та питам аз, в тази държава дето съществуващите закони не се спазват, кой ще ме пази мене от този чиновник и кой ще му плаща - от чий джоб.

Аз съм съгласен! Прегръщам с две ръце идеята ти за лицензиране. Предлагам от днес всеки българин да плаща допълнителен данък от 5лв. месечно за издръжката на тази служба - така де всяко средно българско семейство поне веднъж в живота си купува или продава имот - в интерес на всички е.
Ще намалеят и агенциите, пък тези дето останат ще си вдигнат с 1-2% комисионните за да има за рушвети за новата (прост)и(н)ституция!

п.п.
Между другото, откакто ви лицензираха в енергетиката да не би да се облекчиха сметките на потребителите, да спряха внезапните спирания на тока и цветомузиките или пък да се обновиха мощностите и преносната мрежа? Или потребителя стана по защитен и с по-голям избор, а?
Re: И все пак вината е на брокерите.
02-10-2009 - 22:31:31
Няма нужда да откривате топлата вода. Потърсете как е в чужбина. Сега се сещам за един познат в Нова Зеландия, който разказваше колко строги са правилата и лицензирането там. Като например, че носиш отговорност за подвеждаща информация.
Между другото когато започвах да пиша в този форум през 2006 имах тази идея, но разбира се, "големите професионалисти" Продавач и Камелия реагираха по същия начин.
Нямаше ли някакви директиви на ЕС точно по тази тема? winking smiley На първо време препоръчителни, с тенденция за задължителни. winking smiley winking smiley
Ками, какво е професионална застраховка? Правила ли си някога през живота?
Re: И все пак вината е на брокерите.
02-10-2009 - 23:18:07
avatar
Професионална застраховка е - когато те убие някой побеснял бивш клиент, да изплатят на наследниците допълнително обезщетение.

Re: И все пак вината е на брокерите.
02-10-2009 - 23:27:12
avatar
Купувач Написал:
-------------------------------------------------------
> Няма нужда да откривате топлата вода. Потърсете
> как е в чужбина. Сега се сещам за един познат в
> Нова Зеландия, който разказваше колко строги са
> правилата и лицензирането там. Като например, че
> носиш отговорност за подвеждаща информация.
> Между другото когато започвах да пиша в този форум
> през 2006 имах тази идея, но разбира се, "големите
> професионалисти" Продавач и Камелия реагираха по
> същия начин.
> Нямаше ли някакви директиви на ЕС точно по тази
> тема? На първо време препоръчителни, с тенденция
> за задължителни.
> Ками, какво е професионална застраховка? Правила
> ли си някога през живота?

Прав си. Няма нужда да се открива топлата вода. Има закони, които трябва да се спазват.
За подвеждаща информация носиш отговорност и тук. В закона за защита на потребителите всичко е изяснено- понятието, санкциите........
Така че, ако първо проучиш нормативната база, а после даваш предложения, ще избегнеш чукането на отворена врата. Това е разликата между теб и хората, занимаващи се професионално с дадена материя.
Има препоръчителна директива на ЕС. В по- голямата си част, нещата са въведени тук. Има някои положения, различни , но не защото ние не сме професионалисти, а защото всяка страна има собствени закони. И щом не противоречат на Европейските, не се налага папагалски да ги повтарят. Това са си особености на местното законодателство.
Като разликата, която нашият закон прави между " посредник" и " представител". Която разлика не съществува в европейската директива.
Знам какво е професионална застраховка. За разлика от теб, знам за кои професии и в какви случаи се изисква тук. Ако законът го изисква, ще я направя. През живота си първо съм била дете, после служител, та, според теб, дали е трябвало още от детската ми възраст да я направя? eye popping smiley
Re: И все пак вината е на брокерите.
02-10-2009 - 23:41:31
Незнам, по кой начин са реагирали Камелия и Продавач. Знам само, че съответното законодателство съществува - не е необходимо да ходиш до Нова Зеландия за това. Достатъчно е то да се прилага и човек да си търси правата.

Подвеждащата информация предполагам е сравнително трудно доказуема, но измамата е престъпление навсякъде. Да кажат юристите!

Що се касае до застраховките. Застраховките са право, а не задължение. Аз може да съм по богат лично от застрахователна компания и да мога да ти покрия по голямо обезщетение в случай че ти причиня вреда - на какво основание ще ме караш да давам пари на някого - това е мой риск, не твой - ти можеш да избереш да работиш или да не работиш с мен ако не съм застрахован.
А това, че застрахователите имат твърде силно лоби сред законодателите е др. бира - за много пари става въпрос!

Още въднъж - застраховката е право не задължение! В този смисъл задължителната гражданска отговорност при шофьорите всъщност е данък в полза на частни лица, който разбира се не те освобождава от отговорност, ако обезщетението от застраховката е недостатъчно да покрие щетите на ощетената страна. Пак ще те съди до дупка!

Последно ЕО забрани 100ватовите крушки с нажежаема жичка, скоро ще последват и по маломощните, под благовиден екологичен предлог и в полза на няколко големи европейски производителя.

Нищо, чудно един ден да ни задължат да спим с презервативи - всичко е възможно на този свят.

Ако перифразирам стареца от Индже на Йовков нещата изглеждат така:
Ние хората, дето сме като овцете искаме някой да ни пази от вълци, но обичаме да ни стрижат и доят и от време на време да колят децата ни...
Re: И все пак вината е на брокерите.
02-10-2009 - 23:43:44
avatar
tao Написал:
-------------------------------------------------------

> Ками,
> Защо и кое е връщане към социализма??? Ми почти
> всяка държава си има Регулаторни комисии за почти
> всички браншове. ДКЕВР като ти определя цена на
> вода, ток, парно и газ да не би да са социалисти?
> Ти имаш ли идея ако дадеш власт всеки да си
> определя тез цени ( както е в имотите при
> комисионните) какъв хаос и измами ще настанат?
> Виж ЧЕЗ ако не ми вярваш. С 3-месечното отчитане
> разказаха играта на потребителите.

Ще ти кажа защо. Регулационните комисии в другите държави, следят % печалба, инфлация, цени. И на тяхната база, определят кого и как да проверят. Сметката е проста. Ако обявиш печалба, по- голяма от 20-25%, а цените не са скочили, то значи, си нарушил съотношението с работните заплати на служителите. Ако цените ти са скочили, а инфлацията не, то ти пресираш потребителите. Почват ти едни основни проверки на всичко и ...........жална ти майка.
Затова там, съотношението БВП, цени, заплати, няма нищо общо с нашите.
Затова и при нас се налага да се регулират цените на енергоносителите- да могат да окрякат хората, въпреки минималните "социални помощи" плащани им като заплати.
От ЧЕЗ и аз патя. Защо, обаче? Защото някой е решил да им гарантира 16% печалба! Дали пък не се е нагушил за три поколения напред?
Не съм против държавния надзор и регулирането, зависи къде и как се прилага.
Re: И все пак вината е на брокерите.
02-10-2009 - 23:48:48
avatar
Svetlio Написал:
-------------------------------------------------------
> Ей мазник, не говори с тоя тон на човека бе....
>
> Изобщо не им се описвай и обяснявай на тия
> олигофрени, ама хич не им се връзвай... това им е
> професията да знаеш - професионални изнудвачи,
> кретени и комплексирани молоумници.
>
> Никва регулация не ви трябва - трябва ви
> зоофическа градина, направо при големия курудил...

Тц! Не щем да сме в една компания с теб! Добре сме си тук!spinning smiley sticking its tongue out
Re: И все пак вината е на брокерите.
02-10-2009 - 23:52:09
Айде, от мен да мине, още един безплатен превод:
http://www.auto-entrepreneur.fr/assurance-responsabilite-civile-professionnelle.php
Застраховката "Гражданска професионална отговорност" е задължителна по закон за регламентираните сектори, за либералните професии (адвокати, брокери на НИ, експерт-счетоводители, занаятчии по строителството, ...). За други професии тази застраховка не е задължителна, но горещо препоръчана. Вноските по тази застраховка са приспадаеми разходи.

Тази застраховка гарантира материални, нематериални или телесни щети, предизвикани върху трети лица (клиенти, доставчици, партньори) в резултат на грешки, пропуски или небрежност, от застрахованото лице, неговия персонал, сгради или оборудване, в процес на изпълнение на неговата дейност.

Мисля си, колко ли български "брокери" биха удовлетворили изискванията на френския закон за брокерите на НИ и колко ли проблеми биха били избегнати, ако подобни закони действуваха в България !?!
Не се чувствайте задължени да ми отговаряте. Като гледам, новото правителство натам отива.
Но първо да не ме разочароват с Варненската Морска Градина и Тим winking smiley
Re: И все пак вината е на брокерите.
03-10-2009 - 00:16:40
След като за останалите професии има дипломи, един вид лиценз, право да практикуваш е редно същото да се изисква и от брокерите.
Както е по белия свят.
За Етиопия или за Сомалия не знам. *huh*

Паотент в НИ няма.
Отдавна.
Пък и той няма нищо общо с лиценза, плащаш си иработиш, няма значение как.
Лицензът се отнема, ако не работиш по правилата.

Колкото за рекламата - тя не трябва да се уеднаквява.
Рекламната политика на всяка една компания е индивидуална, има отделен закон за това.
Re: И все пак вината е на брокерите.
03-10-2009 - 00:20:21
Във Франция Сичко е съвършено!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход