Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

И все пак вината е на брокерите.

Публикувано от tao 
Re: И все пак вината е на брокерите.
02-10-2009 - 03:20:26
tao Написал:
-------------------------------------------------------
знам че
> като се въведе висока парична бариера за вход в
> някой бизнес, остават най-големите и
> високоорганизираните. А те, по правило работят със
> стандарти.
остават най-големите и високоорганизираните.

Обяви, обучение, отношение, юридическа и строителна подготовка..и т.н и т.н


-------------------------------------------------------


Какво общо има бариерата и парите с качеството, много ми е интересно?
Бил съгласен да плаща повече! Ами кой те спира?! Плащай си.
И какво е това стандартизиране? Кой ще определи какви са стандартите?
Ти ли? Или ще съставяме комисия и ще и плащаме заплати? И кой ще ги подготвя? Във Винс Варна или ще им правим курсове от "лицензирани' фирми пълни с "експерти"?
Най-големи вярно ще останат, ще останат още и големи и глупави.
"високоорганизирани" обаче няма да останат! - Глупака си е глупак дори с монопол!
Знаеш ли, че когато се извършваше втората продажба на М-Тел (а бяха монополисти) тъпата, голяма, монополна компания, имаше 600 милиона евро загуба!
С фирмите за имоти е същото. Знам една малка фирма с един офис която в лятото на 2003 имаше средно по 8-сделки на ден, докато разните му Фороси и Адреси и тем подобни многофисни фирми пълно с зомбирани брокерчета с евтини костюмчета, духаха супата с по някоя и друга пиклива сделка на панелка.

Качеството не зависи от големината или сертификатите по стените, а от професионализма. Който не може и с лиценза от 50 000 пак ще фалира. Слагайки лицензи обаче само слагаш спънка някой способен, но без толкова пари да излезе на пазара.

И без това не им е лесно. Разходите в една малка фирма се движат около 5 000 - 7000 на месец.

Не се сърди, но все едно чета някоя тъпа статия във вестник 24 часа! winking smiley




www.Borsi.dir.bg
www.Zlato.dir.bg



Редактиран 2 път(и).Последна редакция на 2009-10-02 04:06 от borsi.
Re: И все пак вината е на брокерите.
02-10-2009 - 03:33:56
tao Написал:
-------------------------------------------------------
>
при месарите , при земеделските производители, при млекарите

-------------------------------------------------------
Те пък като са цъфнали и вързали откак имат лицензи горките, направо се чудят какво да си правят парите. Пък откак имат лиценз и на всичко му падна цената и стана със супер качество winking smiley
То млякото му мляко на 100% , месото е супер, а доматите по 8 месеца не гният понеже вече са с лиценз и от пластмаса ама пък са по 3 кинта winking smiley



www.Borsi.dir.bg
www.Zlato.dir.bg



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-10-02 03:37 от borsi.
Re: И все пак вината е на брокерите.
02-10-2009 - 05:52:20
tao Написал:
-------------------------------------------------------
> Брокера е маркет мейкъра на имотния пазар.
> ТОЙ е човека който трябва да направи пазар.
> От него зависи дали ще има имотен пазар или не.
> Това означава преди всичко ОТГОВОРНОСТ.
> Брокерите трябва:
> 1. Да си почистят къщичката- който иска да е
> брокер, такси по 5к и лицензи по 50к на агенция.
> Строги правила за обяви, за огледи, за договори и
> т.н и т.н Всичко да е ясно, строго и еднотипно.
> 2. Да правят ОБОРОТ а не ценови нива. Печели се от
> оборот не от маржове.

> 3. Да вразумяват и купувачи и продавачи, да ги
> култивират що е имотен пазар и да ги СЪВЕТВАТ а не
> да ги ограбват или да им надуват цените.
> ..Имного други неща,няма да продължавам.
> Само да вметна че ОБОРОТА и ЕДНОТИПНОСТТА правят
> един пазар ликвиден, какъвто ще да е. Има над
> доста какво да мислят брокерите.
> Но, промяната трябва да започне от тях.
> Ако тези неща се случат, тогава никой няма да му
> пука че продава на 300 е/м2 щото ще има ликвидност
> и обороти а ако брокерите не станат истински
> маркет мейкъри и 1500е/м2 не си струва, след като
> няма пазар и ликвидност.
> Дано да ме разберете.
>


----------------------

тао,
възхищавал съм ти се,особено когато "омешаш" етикетите.
само на теб не съм казвал , че на всеки пазар има по три групи участници:
независимо от посоката на пазара-една от трите групи печели винаги , другите две
си сменат местата печеливш/губещ според посоката .
Брокерите на Имоти (щото има и други брокери) са като " кожените висулки" - хем са в играта , хем са "вън от нея" но те НЕ са пазарни участници - те са по-скоро нещо като рекламни агенти , те са особена категория , не по-малко особена от особената поговорка за лудия и баницата.
ще ти дам за пример твоята "гилдия" - энергетическаята!
затваряме БЕЗПЛАТНО годни реактори в АЕЦ козлодуй за да ни разрешат да си КУПИМ нови .
Съществена помощ в операцията дават безмозъчните БГ-йци , които блеят преди да се вземе решението а впоследствие псуват !
Така е и при имотите: кредитират се скъпи имоти , като впоследствие се намаляват цените им , за да могат да се РЕкредитират - и тук съществената помощ е от такива като теб - първо блеете-после реагирате и псувате !

и в двата случая целта е една - "вечна и ползотворна " прегръдка
а ако става въпрос за пари (то всъщност винаги става въпрос за пари) - не можеш да кажеш:
1- брокерите ме излъгаха защото са нагли!!!
трябва да кажеш:
2-аз съм ..........и за това се излъгах !

--------------------------------------------------------
Ти говориш за "Оборотите и маржовете" - те пък говорят за теб (и то лоши неща)
тайната я казва Мечо Пух

с какво "нагласи" душата този път ?

...............................................
за всеки балон - ИГЛА , за всяка дупка - ЧЕП
Радой Ралин winking smiley
Re: И все пак вината е на брокерите.
02-10-2009 - 07:18:55
Друже, няколко бележки по несвързаното ти и некомпетентно пенявене:
1. Думата "вина" в заглавието е нелепица. За вина се говори при наличие на престъпление - предполагаема некомпетентност не е такова. Правилната дума е "отговорност". А отговорността за състоянието в сферата на НИ не е само и единствено на "брокерите". Въпреки че хората от занаята, разбира се, имат своя запазен дял в нея.
2. Приказката за "правене на пари от оборот, а не от маржове" показва единствено некомпетентността на писалия. Първо - търговията с НИ е "бавна" в оборота на активите. В енергетиката и търговията на дребно нещата стоят кардинално по-различно.
Втората нелепица е свързана с "маржовете". Само да напомня на ентусиаста-експерт, че понастоящем комисионата за брокерските услуги се колебае някъде около 2-3% от стойността на сделката. Колко е този "марж" в енергетиката не ми е известно / надявам се господинът да ни уведоми /, но в търговията на дребно долната граница е някъде около 6%, т.е. - два ПЪТИ по-висока, при много по-висока обротност на бранша.
В ЕС, където агенциите за НИ работят много по-качествено от българските, обичайните комисиони се няколко ПЪТИ над нашите, при много по-високи цени на имотите. Така че - приказките за ППОМ и "високите маржове" са , меко казано, несъстоятелни. Проблемът е на друго ниво.
3. Съветите за педагогическите функции на брокерите са същата бира - повечето професионалисти в сферата и сега правят препоръчваното. Но "култивирането" на хора, за които лакомията, чалгата и всички останали форми на простотия са норма е много трудна работа. Силно се съмнявам, че именно брокерите на НИ ще се справят с тия неща чрез обучение на чалга-простаците в процеса на извършване на имотни сделки.......
Re: И все пак вината е на брокерите.
02-10-2009 - 08:17:49
avatar
Тао, отворил си кутията на Пандора :]
За всички, които ритат срещу регулациите ще кажа следното:
В момента посредничеството при имотите е като обмяната на валута в зората на демокрацията - разни съмнителни типове въртят едни пачки и от време на време послъгват. След като се лицензира търговията с валута нещата си дойдоха на мястото. И с имотите ще е така, колкото и да не им се иска на засегнатите от регулациите...
Re: И все пак вината е на брокерите.
02-10-2009 - 09:08:04
Че брокерството е все още неуредена дейност в БГ е ясно. Факт е, че създаването на подобен пазар на НИ както до преди една година, който сам по себе си обуслови и влизането на всякакви играчи, както се казва - от кол и въже, също е ясен. Е, лошо няма. Закона не ограничава с нищо желаещите да се присъединят към оформянето му като сериозен бизнес отрасъл. Най е ясно обаче, че точно това е и предпоставка за понижено качество, възможност за всякакъв род спекула и почва за зараждане на различни мошеничества, пране и ред измами. Ако искаме да вкараме някакъв ред и правила, то неминуемо трябва да помислим и за законното им регулиране, обратното – пак е ясно, че просто така ни харесва – всичките тези предпоставки, заедно със предразполагащият ги безпорядък. Излиза че всичко е ясно, освен това – защо се негодува срещу така необходимото уреголиране. Мисля, че тука е разковничето...

Възможни са ред правила за регулиране на този бизнес. Лично за мен обаче две на този етап са достатъчни за някакъв принос към тях (в полза на пазара ест). Първо, възнаграждението, което посредника трябва да получи, да се взима както е във всички нормални/стандартни услуги, тоест - след свършване на работата. Второ, боравещите с личните данни, да подписват декларации, както за защита на личните данни, така и за състоянието на клиентите си и като цяло на сделките.
Re: И все пак вината е на брокерите.
02-10-2009 - 11:58:46
avatar
Svetlio Написал:
-------------------------------------------------------
> Че брокерството е все още неуредена дейност в БГ е
> ясно. Факт е, че създаването на подобен пазар на
> НИ както до преди една година, който сам по себе
> си обуслови и влизането на всякакви играчи, както
> се казва - от кол и въже, също е ясен. Е, лошо
> няма. Закона не ограничава с нищо желаещите да се
> присъединят към оформянето му като сериозен бизнес
> отрасъл. Най е ясно обаче, че точно това е и
> предпоставка за понижено качество, възможност за
> всякакъв род спекула и почва за зараждане на
> различни мошеничества, пране и ред измами. Ако
> искаме да вкараме някакъв ред и правила, то
> неминуемо трябва да помислим и за законното им
> регулиране, обратното – пак е ясно, че просто така
> ни харесва – всичките тези предпоставки, заедно
> със предразполагащият ги безпорядък. Излиза че
> всичко е ясно, освен това – защо се негодува срещу
> така необходимото уреголиране. Мисля, че тука е
> разковничето...

Хайде да помислим малко.
Има законов ред и изисквания за регистриране на фирма. Важат за всички. Ти какво предлагаш- да се създаде специален ред за регистрирането на посредническа фирма? Да се направят специални ограничения? Ами, ако утре някой реши да създаде такъв закон и за фирмата, в която ти работиш, или която ти притежаваш и се окаже, че точно ти не отговаряш на измислените критерии? Докъде ще се стигне? Русите не могат да бъдат работодатели, щото по презумпция, са глупави? Дебелите не могат да имат магазин за хранителни стоки, щото подтикват към нерационално хранене..........
Как ти се вижда?

> Възможни са ред правила за регулиране на този
> бизнес. Лично за мен обаче две на този етап са
> достатъчни за някакъв принос към тях (в полза на
> пазара ест). Първо, възнаграждението, което
> посредника трябва да получи, да се взима както е
> във всички нормални/стандартни услуги, тоест -
> след свършване на работата. Второ, боравещите с
> личните данни, да подписват декларации, както за
> защита на личните данни, така и за състоянието на
> клиентите си и като цяло на сделките.

За възнаграждението- когато възложиш да ти се изработи нещо- дали плащаш капаро? Обикновено- да.
Когато ти търсят жилище, или когато предлагат жилището ти- искат ли да плащаш нещо? Не. Ако решиш в един момент, че вече не искаш услугата- плащаш ли някаква неустойка за извършената до този момент работа, за вложените в нея пари? Пак не. Кога плащаш? Когато работата е свършена- при подписването на предварителния договор. След него остава единствено Нотариуса да свърши своята- да узакони сделката с подписа си. Присъствието на посредника при този последен акт, е под формата на придружител. Както и в банката- при прехвърлянето на парите. Това е просто проява на уважение към клиента.
Няма лошо да се подпише декларация за незлоупотреба с лични данни.
А какво разбираш под " състоянието на клиентите си и като цяло сделките"?
Искаш от посредника да гарантира че:
- издаденото удостоверение за тежести, отговаря на действителното състояние на нещата?
- издаденото удостоверение за наследници е коректно съставено?
- нотариалният акт за собственост няма пороци?
- документите за платени консумативи са с истинския печат,истинската бланка и истинския подпис на представителя на съответното дружество?
- нотариусът е изискал и одобрил " правилно" всичко по преписката, след което е положил подписа си?
- никой от двамата договарящи няма да се откаже от сделката след подписване на предварителния договор?
Ако това искаш, просто няма как да стане, тъй като за всяко действие от гореизброените, отговаря инстанцията, призвана да го извършва.
Задълженията на посредника са, да състави договор, защитаващ еднакво добре интересите на двете страни и предвиждащ неустойки за неизправната.
Да събере всичката необходима документация, за да я предостави на нотариуса.
Ако друго имаш предвид, пиши.
Re: И все пак вината е на брокерите.
02-10-2009 - 12:30:24
Ами да, точно така. Много правилно си го казала! Сори че си “руса” - от всяка пръчка свирка не става... Ако въведът изисквания за бизнесът ми, или ще се опитам да отговоря, или ще си ходя, тва е. Много е просто! Всеки искал... Е иска ама не може..За това от 1990 всички сме бизнесмени и никой не работи, ВУЗ бълват като за Китай, всяко 3-то семейство със семеен бизнес хахаха еееми остана да си бартеросваме сега нали smiling smiley Освен това, тука говорим за строго специфичен бизнес..вие в крайна сметка (мн пъти съм казвал) работите с капитала на клиентите си. Не може да сте безгранично неотговорни, няма как! Най-малкото са ви необходими някакви правови рамки, изисквания и задръжки в "бизнес изблиците" ви, които както се изразяваш много, много желаеш и поради което никой не може да ти забрани да практикуваш.

Няма защо да спориме:
Въпросът е какви ще са ограниченията и изискванията, а не дали са необходими! Необходими са и точка по въпроса smiling smiley


За възнаграждението...Смяташ, че на предварителният договор и всичко е ОК. Ооооо много си се объркала, ше има да взимаш. Точно покрай тези предварителни договори много от вас злоупотребяват и не само това, ами директно си създават “бизнес” нишичка. И аз съм горял с капаро така и тука поне 5 подобни оплаквания съм прочел. Не става, възнаграждението след работата – поне основното, за някаква предплата на предварителен (не повече от 20%) съм съгласен. - Останалото си е своего рода чиста предпоставка за далаверничане. Ако желаеш мога и да ти опиша възможните (а и използваните) злоупотреби с плащането на предварителен договор.

За личните данни е ясно че си съгласна – то тук след толкова бучане няма къде да се ходи нали smiling smiley

За конфиденциалността.. какъв пример искаш да ти дам? Например, че 5 години след някаква сделка ми звънят някакви агенции с името ми, дори други детайли. Какво значи това..Значи че са зели инфо от колега.. По проблема също съм чел 10-на оплаквания. Другото – искаш да ми кажеш, че е съвсем безобидно да боравиш с лична информация около дохода, състоянието и подробностите от сделката ли??? Хех “Света вода ненапита”. Не си чувала, че едно време някои кейбългайс носеха инфо на едни хора как ти е обзаведен домът ли??!! Малък пример..не ме карай да поствам доста и във връзка с НИ-посредничеството winking smiley

Безмислено е да оспорвате принципно дали се нуждаете от контрол. По-добре спорете от какъв контрол се нуждаете
Re: И все пак вината е на брокерите.
02-10-2009 - 12:44:55
Умниците този път няма да ги квалифицирам...За какво точно са виновни брокерите..За цените..?!!!?Де да можех да ги определям..тогава щях да съм виновен ..ама хич немаше да ми е през.............
сПЕКУЛАТИВЕН ПАЗАР?!!??-бах мама му....Ами дайте примери ...за не спекулативен.. :}
Варшавският договор ..вече не е факт,а е история... *xxx* Регулация на пазара...?!!!??Кой ли пък е този ,който го регулира ...Или как се регулира...Цъ,Цъ..,стана сложно..Това,че определени субекти не могат да си позволят да ПЛАТЯТ....цената ,не означава,че цената е ниска,защото има други които могат да я платят.. *book* *sos* Сривлювците да ходят на битака...Да го обиколят..и да предлагат те цените НА РОМСКИТЕ търговци..Май пак ще ги напъдят..!!??? :]
Re: И все пак вината е на брокерите.
02-10-2009 - 12:48:02
Драги Барбароне,
от цивилизованата държава! Френската бюрокрация е пословично известна.
Подобни закони има във всички държави от западна европа. Този който си цитирал е от 1970 и поправки от 1972г.
Ту първият е от 1926, следващия от края на 80те, а последния от края на 90те, да не търся датите.
Та първите 2 са изцяло в интерес на посредниците - също като цитираните от тебе членове на френския закон!
Още веднъж ще ти го повторя ИЗЦЯЛО В ИНТЕРЕС НА ПОСРЕДНИЦИТЕ ВЕЧЕ НАСТАНЕНИ НА ПАЗАРА - ИДЕЯТА Е ДА НЕ СЕ ДОПУСКАТ НОВИ ИГРАЧИ ЗА ДА МОЖЕ ТИ КАТО КЛИЕНТ ДА ПЛАЩАШ ПО СКЪПО!!!
Тук също се опитаха да прокарат подобно регулиране - именно посредниците! Но не мина! Тенденцията в европа е да се премахват лицензите и ненужното бюрократизиране, както и монополите на браншовите организации!
Та да те уведомя - единственото което получавам тук от браншовата организация е една карта на член и малко загуба на време всяка година. Членуването ми е задължително. Членския ми внос обаче го плащаш ти!
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход