Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Слънчеви колектори

Публикувано от bnm 
LKK
Re: Слънчеви колектори
17-06-2009 - 23:35:32
За почина "Направи сам" най-подходяща е черна боя за печки /кюнци/.
Re: Слънчеви колектори
18-06-2009 - 14:47:20
Към 12 часа на обед пуснах в ход втората система с Вайсман панели 6 броя плоски с 2 бойлера по 500 литра. За час два вдигна 40 гр в бойлерите .Бойлерите бяха заварено положение -варненски честно с по слаби показатели са сравнени с тези на Сънсистем - серпентините създават малко съпротивление съдя по дебитомера .За да регулирам дебита помпата се наложи да я пусна на 3 скорост .Панелите работеха в диапазон 65-70 гр , бойлера стартира от 20 гр.Помпата е двущрангова грундфос 20-45 с два термометра червен и син . Ще видя до 6 часа колко ще зареди минават малки облачета и духа бриз . winking smiley
Re: Слънчеви колектори
18-06-2009 - 19:33:31
ЛКК,
Благодаря.
Доверявам се като лаик. Вярвам вникна, че става дума за затварящата ламарина на кухината със "серпентината". Собствено за последната - ясно - черна.
Виж за ламарината имах някакви лаишки разсъждения - за какъв и е да "поглъща" топлината и да "товари" изолацията под нея. Виждах някаква логика да върне част от неусвоените лъчи обратно към "серпентината".
Както и да е - пращам го да търси въпросната боя за кюнци, че утре ще боядисва.
Нещо за монтажа? Наблюдавам една практически южна стена тези дни - еми доста време е в сянка сутрин и вечер?
Като имам предвид, че в конкретното приложение, оползотворяването на топлата вода ще е главно сутрин и вечер, дали да не препоръчаме някакво по-хоризонтално положение на "панела". Не съм се задълбочавал, но гледам вече по обед слънцето е почти отгоре - далеч от теоретичните, дискутирани тук 40-50о (не съм се задълбочавал - предполагам средно годишен наклон).
Най-малкото, при статичен "летен" панел, слънцето няма да му огрява гърба сутрин и вечер?
Спам вероятно в темата, ама с очите си гледам и ми е странно!? winking smiley
LKK
Re: Слънчеви колектори
18-06-2009 - 19:59:51
Да ламарината ще поглъща макс слънчевите лъчи и понеже няма да може да излъчва преобразуваната топлина през изолацията ще загрява яко въздуха между стъклото и "серпентината", т.е. косвенно "серпентината".
За лятото оптималният ъгъл на панела е 20-22 градуса. Ефективното греене на водата е от 10:30 до 16:00 часа, през останалото време лъчите на слънцето минават през доста дебел атмосферен слой, който значително ги отслабва.
Re: Слънчеви колектори
18-06-2009 - 22:02:56
LKK
Re: Слънчеви колектори
18-06-2009 - 22:42:26
2v6
Re: Слънчеви колектори
19-06-2009 - 16:55:42
Quote

Любо Написал:
-------------------------------------------------------
> ...
> Нещо за монтажа? Наблюдавам една практически южна
> стена тези дни - еми доста време е в сянка сутрин
> и вечер?
> Като имам предвид, че в конкретното приложение,
> оползотворяването на топлата вода ще е главно
> сутрин и вечер, дали да не препоръчаме някакво
> по-хоризонтално положение на "панела". Не съм се
> задълбочавал, но гледам вече по обед слънцето е
> почти отгоре - далеч от теоретичните, дискутирани
> тук 40-50о (не съм се задълбочавал - предполагам
> средно годишен наклон).
> Най-малкото, при статичен "летен" панел, слънцето
> няма да му огрява гърба сутрин и вечер?
> Спам вероятно в темата, ама с очите си гледам и ми
> е странно!?

Аз монтирах един панел вертикално на стената за проба.
Стената е югоизточна и до обяд работи много добре - започва да грее още в 8 ч. Към 14 пада сянката на стрехата и спира да работи

Re: Слънчеви колектори
19-06-2009 - 19:48:19
Такова чудо не бях виждал 90 градуса се загряла водата в бойлерите на системата за която споменах по горе.1000 литра вода на 90 гр от 6 панела Вайсман *xxx* , имам още една такава да пусна в действие -5 панела с три бойлера по 400 литра - тук показателите ще се малко по слаби ама те чехите не щът много топла вода :]
Re: Слънчеви колектори
19-06-2009 - 19:52:02
Гледам колегата Фокус е на 80 гр *ok* - значи ако качиш 3 Вайсмана да се връткат 120 не ти мърдат :] Е аз бях скептик за тия панели - пък сега др пея .



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-06-19 19:53 от filmatoplo.
2v6
Re: Слънчеви колектори
20-06-2009 - 08:33:31
Quote

filmatoplo Написал:
-------------------------------------------------------
> Такова чудо не бях виждал 90 градуса се загряла
> водата в бойлерите на системата за която споменах
> по горе.1000 литра вода на 90 гр от 6 панела
> Вайсман...

При мен 2 броя алуминиеви плоски Мактек го правят същото на 300 литра бойлер clap:

Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход