Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Слънчеви колектори

Публикувано от bnm 
Re: Слънчеви колектори
27-05-2009 - 20:36:30
Любо Написал:
-------------------------------------------------------
> Хайде, който каквито СИСТЕМИ продава да каже срок
> на ОТКУПУВАНЕ СЪС СПЕСТЕНАТА ЕЛЕНЕРГИЯ - така
> спорът за Ватове, КПД, спектри, часове и пр.
> отпада - ненужен за прости потребители като мен.


Две години и половина за промишлени потребители (ресторант, хотел, цех....) и до 3 години и половина срок на изплащане на инвестицията за битови потребители. Има се предвид, че бойлера изяжда 55-60 лева от сметката за ток на нормално семейство с две жени, кухня и пералня. За една година, по броя слънчеви средно за България се изплаща половин колектор от нашите. Ако има повече потребление - срока намалява. Ако се вземе под внимание неизвестното повишаване на цената на енергията в бъдеще - срока намалява.

Това е за "Фокус-42". Другите да си кажат.
Re: Слънчеви колектори
27-05-2009 - 22:41:03
Fokus_42 Написал:
-------------------------------------------------------
> Две години и половина за промишлени потребители
> (ресторант, хотел, цех....) и до 3 години и
> половина срок на изплащане на инвестицията за
> битови потребители. Има се предвид, че бойлера
> изяжда 55-60 лева от сметката за ток на нормално
> семейство с две жени, кухня и пералня. За една
> година, по броя слънчеви средно за България се
> изплаща половин колектор от нашите. Ако има повече
> потребление - срока намалява. Ако се вземе под
> внимание неизвестното повишаване на цената на
> енергията в бъдеще - срока намалява.
>
> Това е за "Фокус-42". Другите да си кажат.

Някаква "светлина" в тунела - разбирам става дума за панел "Фокус-42", а не за СИСТЕМАТА ЗА БГВ - или...?

Няколко въпросчета за панела, ако може - разбирам е от най-добрите, "следящ", "концентриращ", дори с "Вграден цифров датчик за температура" (!?):

"Усвоена енергия годишно > 750 kWh/m2" - това за целия панел 1,83м2 ? или както се разбира - за половината?
Приемам написаното - или 1372 kWh/год. за целия панел.
Тази енергия - реално измерена или теоретична?
"Изгубената" енергия, когато панелът е "завъртян" отчетена ли е някъде?

Ако приемем, че енергията е за м2 - дискутираното КПД отива ~50% !!
В една реална система, явно споменатите от мен по-горе 40%, действително са доста оптимистични, каквото и др. да се говори.

При така изложените числа, панелът трябва да струва мах. 720лв. за битови и ок. 550лв. за промишлени клиенти или ... ?

На разглежданото семейство, ще трябва да им се спомене, че ще пестят ок. 220лв./год. от ток за БГВ (ако в системата им няма др. загуби), като си предвидят и още 300лв./ год. за да си "доподгряват" или...?

Какъв е очакваният срок за номинална експлоатация на разглеждания панел?

Това: " Ако има повече потребление - срока намалява." - малко не го разбирам при една и съща инвестиция, освен някакви схеми за къпане обед и вечер в летните дни. Числата са за панела и вероятно отразяват мах. достижимото - няма как да потребим повече от уловеното, май...?

Ще съм благодарен да ме поправите, ако греша (от неразбиране ще е), а също на някакви данни за реална система в духа на подобно разглеждане.
Re: Слънчеви колектори
28-05-2009 - 00:11:56
Има ли някой, който да не е разбрал, че колектор "Фокус-42" е колектор за Битова Гореща Вода (БВГ)?

Много силно съжалявам, че не разбираш какво означава, че при постоянна (целодневна) консумация на топла вода, всяка слънчева система работи по-ефективно - далеч по-добре от колкото при битовите потребители. Никакви схеми за къпане, никакъв режим за потребителя. Ползваш - печелиш! Иска време да го схванеш, че е така.

Данните за усвоена енергия годишно са умишлено занижени. Записите от миналата година потвърждават предния ми коментар относно срока на изплащане, убедени сме от практиката, че числата са верни.

Колекторът струва еднакво за битови и промишлени потребители, ти почти улучи цената, без монтаж.

"Изгубената" енергия, когато панелът е "завъртян" - такова нещо няма!

Данни от реални системи имаме ежедневно. Посетете някой от посочените обекти и си поговорете с хората.
Re: Слънчеви колектори
28-05-2009 - 01:17:58
Fokus_42,
Не си струва да се ядосваш! Посмекчи тона!
Достатъчно е Любо да прочете на сайта ви, че през ноща връщате топлата вода от бойлера обратно навън, за да се охлади - т.е. имитирате добра консумация!
Ако му се мисли няма да пише толкова много редове!
Re: Слънчеви колектори
28-05-2009 - 12:17:06
partzalev Написал:
-------------------------------------------------------
> Ако му се мисли няма да пише толкова много редове!

Парцалев, точно защото се замислям - питам и пиша. Преди само четях.
Апропо, навсякъде призовавам да ми посочите грешките или дискутирате по въпросите, а не да ми правите характеристики.

Фокус, пропуснах да подчертая специално, че НЕ СЕ заяждам, а се опитвам да си изясня къде е "Киро на кирия" точно за БИТОВАТА гореща вода. Мисля, че съм взел по-горе добрите цифри, дори обърнах внимание, че бихте могли да напишете "по-ефектната" за публиката усвоена енергия от целия панел.
Благодаря за отделеното време - виждам нещата се изясняват постепенно дори и на двама ни.smiling smiley

Fokus_42 Написал:
-------------------------------------------------------
> Има ли някой, който да не е разбрал, че колектор
> "Фокус-42" е колектор за Битова Гореща Вода
> (БВГ)?

Хайде и ти да разбереш вече, че питам за РЕАЛНА СИСТЕМА, а не за КОЛЕКТОР.
Такава система включва доп. елементи с тяхната цена и КПД. За съжаление, те също влизат в сметката за срока и го увеличават, защото добитото (спестеното) е само това, което сте посочили за колектора.

> Много силно съжалявам, че не разбираш какво
> означава, че при постоянна (целодневна) консумация
> на топла вода, всяка слънчева система работи
> по-ефективно - далеч по-добре от колкото при
> битовите потребители. Никакви схеми за къпане,
> никакъв режим за потребителя. Ползваш - печелиш!

> Иска време да го схванеш, че е така.

Мисля, че съм го схванал и точно затова питам. Къде я виждаш тази "постоянна (целодневна)" в едно жилище? Аз понеже не я виждам, считам че отново ще се увеличи дискутирания срок.

Едно на друго, очаквам срокът да превиши 5год., поради което ми е интересно какво ще стане дотогава с колектора и др. елементи в системата - в последните години средната ми успеваемост с бойлерите, например е 3год.
Не ми казвай сега, че това не е твой проблем и че бойлер все едно си трябва, ако няма ТЕЦ - тия колектори не са за украса, нали.

Колкото и да напъвам ограничения си мозък, не откривам нищо по-смислено за оптимизация на такава БИТОВА инвестиция, освен посоченото от ЛКК в посока по-маломощна и по-евтина система (ако има), разчетена действително да спести нещо без "схеми" за потреблението.
Еко проблемите, засега, не ги включвам - да ги оставим на богатите.
2v6
Re: Слънчеви колектори
28-05-2009 - 12:46:18
Quote

Любо Написал:
-------------------------------------------------------
...
> 2В6,
> Е, и ...?
> Аз от два дена питам специалистите - КОЛКО?
...

Какво "Е, и" ? smiling smiley

Кои специалисти какво си питал?

2v6
Re: Слънчеви колектори
28-05-2009 - 12:59:06
Quote

filmatoplo Написал:
-------------------------------------------------------
> Кпд може и да нее точната дума , фактите бяха
> тези-въпреки че те са много относителни и зависят
> от много фактори, а коментара беше от вас .
> Според мен и хиляда системи да сложим една до
> друга с различни по вид панели ще усвояват
> различно слънчевата радиация - и в този случай коя
> система ще я вземем за база.

За база се взима едно много просто нещо - произведената енергия smiling smiley
В България е прието енергията да се мери по система SI е джаули (J, kJ, MJ) или калории.
Другата мерна единица (производна на J) е ват за определено време (Wh, kWh).
Най-разпространената енергия е от електрическия ток и се измерва и плаща в kWh.

За какви бойлери по 100 литра говориш ?!? На пазара да не би доматите да ги купуваш на колци !?! smiling smiley

Има си уреди за измерване на енергия в kWh и това е напълно достатъчно за сравняването на системи, панели, колектори...

Re: Слънчеви колектори
28-05-2009 - 12:59:41
Любо,
не се опитвам да ти правя характеристика, защото ти сам се охарактеризираш.
От началото се разбра, че си се спрял на варела! Качи го горе до комина и ползвай гравитацията докато се изпразни, пък после.....!
Аз също не съм виждал такива колектори върху циганските къщи, вероятно това е обусловено от малкия разход, който при тях клони към нула!
Ако си в къща, можеш да пуснеш една разводка от тръбички под тротоарите и пътеките в двора и да се кефиш, как през зимата върху тях няма да се задържа сняг!
Re: Слънчеви колектори
28-05-2009 - 13:23:26
Аз имам направена този сезон една система за 3000 литра вода с панели Висман , 40 бани захранва. Цялата и цена е 40 000 лева - мисля че на сегашни цени за 10 години си я исплатил , може да се исплати и за 5 ако се ползва целогодишно- тази ще се ползва само за лятото 80-90 дни . По обед шесте бойлера по 500 литра бяха на 70 градуса.
Re: Слънчеви колектори
28-05-2009 - 13:31:01
.Бойлерите 100 литра са от Сънсистем , мойта любима фирма :] .
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход