Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Слънчеви колектори

Публикувано от bnm 
Re: Слънчеви колектори
01-06-2009 - 13:41:11
Пък нахокахте моя пример с двата 100 литрови бойлера , аааааа :g: . Е аз отивам да вържа един 500 л че чехите дойдоха :]
Re: Слънчеви колектори
01-06-2009 - 20:43:07
Благодаря, 2V6,
Такива резултати ми се щеше да разгледам - сумарни за година в реална или симулирана система. Авторите коректно подчертават, че системата им в някаква степен е "оптимизирана" в посока макс. оползотворяване на уловената радиация.
Вероятно резултатите трябва да се разглеждат като максимално достижими от учени хора. Дали са и насоките за такава оптимизация:

Резултати за инсталация с вакуумотръбен колектор - за m2/год.
Сумарна слънчева радиация за периода [kWh]: 1025
Сумарна топлинна енергия за затопляне на водата [kWh]: 1147
Среден процент слънчево покритие за периода : 62
Сумарна оползотворена енергия за периода [kWh]: 715

Обсъжданите: КПД - 70%, годишна икономия - ~107лв./м2 год.

Резултати за инсталация с плосък колектор - за m2/год.
Сумарна слънчева радиация за периода [kWh]: 1025
Сумарна топлинна енергия за затопляне на водата [kWh]: 1147
Среден процент слънчево покритие за периода : 48
Сумарна оползотворена енергия за периода [kWh]: 554

Обсъжданите: КПД - 54%, годишна икономия - ~83лв./м2 год.
Ето вече с тези данни, + стойността на инвестицията можем да правим някакви практически изводи.
Явно оптималната стратегия е не да гоним макс. количество вода за къпане, а макс. оползотворяване - и в двата цитирани случая (62 и 48%) сме далеч от окончателно приготвената БГВ.

Ако, колегите тук имат или могат да приведат в такъв сравним вид, данните за техните колектори, ще бъде чудесно. Ако са +ориент. цени - супер!
Re: Слънчеви колектори
02-06-2009 - 07:40:35
Любо Написал:
-------------------------------------------------------
...
> Sunenergy, благодаря.
> Заентересува ме линка, но днес не ми дс отваря.
...


*huh*
Съжалявам! Проблеми с хостинга...
Временно сайта ще е с доста орязана информация, но основните резултати в архивите се виждат.


sunenergy.dnsalias.net
Re: Слънчеви колектори
02-06-2009 - 13:02:27
sunenergy Написал:
-------------------------------------------------------
> Съжалявам! Проблеми с хостинга...
> Временно сайта ще е с доста орязана информация, но
> основните резултати в архивите се виждат.

Да, днес отворих една табличка:



Нуждая се от малко пояснение.
Това в първа колона - от фотоволтаик: W0 (kWh/kWp) какво се явява. Нещо ме обърква тази размерност. Мяра ли е за слънчевата радиация или просто за сравнение на разни видове колектори?
Има ли данни за сумарната радиация в местото на експеримента?
Благодаря,
Re: Слънчеви колектори
03-06-2009 - 18:51:12
Любо Написал:
-------------------------------------------------------
> Да, днес отворих една табличка:
>
>
>
> Нуждая се от малко пояснение.
> Това в първа колона - от фотоволтаик: W0 (kWh/kWp)
> какво се явява. Нещо ме обърква тази размерност.
> Мяра ли е за слънчевата радиация или просто за
> сравнение на разни видове колектори?
> Има ли данни за сумарната радиация в местото на
> експеримента?


Надявам се вече да се е нормализирал хоста *pardon*

В първата колона е дадена енергията, получена от фотоволтаика. Това е универсална стандартна размерност - използва се за показване на производителността на фотоволтаичните панели.
С [Wp] се обозначава мощността на фотоволтаичните панели. Може да се види на английски тук:
http://en.wikipedia.org/wiki/Solar_cell#Watts_peak

Накратко [Wp] е мощността на панела при стандартни условия - 1000W/м2 слънчево греене и 25 градуса температура на панела.

Ако приемем замърсяването за 0 (няма прах върху панела) и температурата през целия ден е 25 градуса, то стойността в първата колона ще отговаря на слънчевата енергията [kWh]/м2 паднала върху повърхност успоредна на панела през този ден.

И трите системи са на един и същ покрив, силата на слънчевата радиация е една и съща, монтирани са неподвижно под един и същ наклон 45 градуса и заради това могат да се съпоставят.
Re: Слънчеви колектори
11-06-2009 - 22:12:45
Как сме колеги? Май всички се пържим на жаркото слънце... Хората с черните варели ще черпят май smiling smiley

Искам да ви се похваля с нов продукт - слънчева система с бойлер, в който са вградени помпения възел и контролера. Това е системата Grand Soleil Family. Можете да я видите на сайта.


www.multiterm.org, онлайн магазин, камини и печки на дърва
Re: Слънчеви колектори
12-06-2009 - 18:20:19
Хубава си е системката-в тая цена влиза стойка и панела нали. Тръби и течност сигурно отделно . Има логика помпата и контролера да са внедрени на бойлера - питате ли ме как се захваща помпа на стена с гръцки тухли *ok*
Re: Слънчеви колектори
12-06-2009 - 18:45:06
filmatoplo, в същност е включена течността също и панела разбира се, но не са включени стойките, защото не се знае за какъв покрив са. Повярвай ми спестява се доста време и пространство в монтажа smiling smiley . Има снимки на един обект с тая системка сам се убеди smiling smiley Аз лично се родих


www.multiterm.org, онлайн магазин, камини и печки на дърва



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-06-12 18:47 от syncho.
Re: Слънчеви колектори
13-06-2009 - 19:24:00
Аз лично го препоръчвам , добър избор е направил клиента. Този трипътния смесителен вентил който е монтиран на топлата вода добре ли работи , на колко градуса го нагласяте .
Re: Слънчеви колектори
14-06-2009 - 16:23:34
Работи без проблеми. Този трипътен вентил специално е настроен мисля, че на 60градуса. По принцип ги настройваме на колкото клиента си пожелае. Все пак той ще си го ползва smiling smiley


www.multiterm.org, онлайн магазин, камини и печки на дърва
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход