Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Слънчеви колектори

Публикувано от bnm 
Re: Слънчеви колектори
30-05-2009 - 01:09:27
Ха, Фокус!
Нещо не разбирам, но ми подсказваш нови бизнес възможности - интересно при криза.
Свалям картите - потенциален клиент, с висше тех. обр.
Отдавна не работя по спец. - в сферата на рекламата съм.
Я, сега ми кажи - твоят клиент, ако трябва да се "защитава" за кредит "Енергийна ефективност" същото ли ще говориш и така ли ще му помогнеш пред банкерите - според мен слаба маркетингова стратегия! Въпреки че, макар и с друга цел, ми показа един пропуск в моята аритметика - възможност за някаква субсидия за инвестицията. Благодаря!

Не ми се искаше да го казвам, поради усещането за слабата си компетентност по темата, но за ден-два ме позиционирахте като опонент. Жалко, обърнах се към специалистите тук с доверие и донякъде с носталгия за бившата ми професия - открих, обаче обикновени днешни търговци.
Определено мисля, че за разлика от теб, по горе съм се изразил точно, ясно и с някакви (дори да са грешни) аргументи и сметки. Хайде, да ги погледнеш, представиш своите и дискутираме, ака има какво - какъв ти е зора да ме правиш от клиент, опонент. Едва ли съм ти съществен "таргет" - просто, заради професионализма го кажи - "за това приложение не сме достатъчно ефективни" или представи аргументи за обратното.
Вярно, губи време е - по-ефективно е да се вземат парите от богатите "спасители" на планетата.
И за да не съм толкова лош, ще спомена един коз срещу моите сметки - цените на еленергията ще растат, в частност и заради др. еко-хит - фотоволтаиците.

Извинявам се за стила, но ми се струва в унисон.
*beer*
Re: Слънчеви колектори
30-05-2009 - 10:49:06
Никога не сме работили "за да вземем парите на богатите"!
Те за това са богати - защото много трудно ги дават.
Интересното е, че повечето ни клиенти далеч не могат да се нарекат богати, по-скоро са мислещи и предвидливи хора, да са живи и здрави.

С банкерите не те съветвам да се занимаваш заради страта поговорка - банката винаги печели. Тукашния модел на кредит за енергийна ефективност нещо не излиза като го развиеш във времето с всичките му лихвени проценти. По-добре е просто да имаш парите и да си инсталираш система, която ежедневно да ти спестява разходи.

Има хора технически грамотни по дадена тема, има и хора избързващи с коментарите по темата, което винаги си проличава. Спирам със словестната престрелка.

Когато от небето падат пари - ние улавяме 83%.
Re: Слънчеви колектори
30-05-2009 - 12:16:11
Абе Фокус,
На какъв език говорим?
Сигурно улавяте 83% от нещо - нека да са 99%.
Мен ме интересува колко в елеквивалент годишно сумарно ще успея да се къпя от слънцето в къщи?
Ако нямате наблюдения за реална система - Нека да е от Вашата опитна система - КОЛКО kWh/год успявате да ИЗРАЗХОДИТЕ В РЕЖИМ ОХЛАЖДАНЕ на бойлера?
Рових се в отчетите, но не го намирам, а това е еквивалента, който "не съм толкова умен да знам какво изпускам". Сами казвате, че изразходването е мярката.
Нека я видя - дори за експерименталната установка.
Нататък, сам ще си преценявам и няма да досаждам.
Re: Слънчеви колектори
31-05-2009 - 07:08:47
Любо Написал:
-------------------------------------------------------
> Абе Фокус,
> На какъв език говорим?
> Сигурно улавяте 83% от нещо - нека да са 99%.
> Мен ме интересува колко в елеквивалент годишно
> сумарно ще успея да се къпя от слънцето в къщи?
> Ако нямате наблюдения за реална система - Нека да
> е от Вашата опитна система - КОЛКО kWh/год
> успявате да ИЗРАЗХОДИТЕ В РЕЖИМ ОХЛАЖДАНЕ на
> бойлера?
> Рових се в отчетите, но не го намирам, а това е
> еквивалента, който "не съм толкова умен да знам
> какво изпускам". Сами казвате, че изразходването е
> мярката.
> Нека я видя - дори за експерименталната установка.
>
> Нататък, сам ще си преценявам и няма да
> досаждам.
>


В архивите на сайта може да видиш резултати от две реални системи.

sunenergy.dnsalias.net
2v6
Re: Слънчеви колектори
31-05-2009 - 10:53:20
Quote

Fokus_42 Написал:
-------------------------------------------------------
...
> Има хора технически грамотни по дадена тема, има и
> хора избързващи с коментарите по темата, което
> винаги си проличава. Спирам със словестната
> престрелка.
>
> Когато от небето падат пари - ние улавяме 83%.

С какви изчисления сте достигнали до тази стойност?
Примерно как се разбира от това:



Re: Слънчеви колектори
31-05-2009 - 17:56:51
Хора не разбрахте ли че системата върши работа , Фокус обяви 5% бонус за клиенти от форума winking smiley .Примерно аз ако някой ми поръча система за 3000 литра ще я монтирам безплатно *ok*
Re: Слънчеви колектори
31-05-2009 - 21:44:43
Ако съм от "хората" - разбирам, че бизнес сметката се връзва - тези отстъпки не са от благотворителност. Само дето аз искам моята да се върже, а във Вашите твърдения винаги липсва поне едно неизвестно за да го проверя. Както и да е ... - бизнесът си и е бизнес. Дано върви - оценям "глобалната" му полезност.

Sunenergy, благодаря.
Заентересува ме линка, но днес не ми дс отваря.

2V6,
Явно тук специалистите си го мерят и сравняват на тема гол колектор. За целите на сравненията е по-важно да се покажат 5-10% повече независимо от какво.
Това силно ми напомня вица, дето студент-габровец тичал след трамвая за да пести, а баща му препоръчал да тича след такси за да пести повече.

Не се и каня да коментирам, но:
В отчета им за 26.05.09 е записано:
- за 14часа са усвоени 11852Wh
За коректност - реално системата е работила 9часа, а би могло да са поне12ч.
От тях помпата е работила 4ч. (44%), като е почивала основно в "силните" часове.
В тези липсващи 56% ми се струва е резервът.
Иначе, по "просто тройно" ще получа доста над 83%.

В тази връзка ме заинтересува твоят режим на "предварително подгряване", като възможност да се оползотвори почти всичко от уловеното с колектора и да се вдигне КПД. .
Някакви линкове за средно напреднали?
2v6
Re: Слънчеви колектори
01-06-2009 - 08:32:26
Quote

Любо Написал:
-------------------------------------------------------
...
> 2V6,
> Явно тук специалистите си го мерят и сравняват на
> тема гол колектор. За целите на сравненията е
> по-важно да се покажат 5-10% повече независимо от
> какво.
...

Какво чудно има - темата е озаглавена "Слънчеви колектори" smiling smiley
Според мен всички постове, в които се пише за помпи, бойлери, тръби, изолации, хотели ... са спам за тази тема smoking smiley

Quote

Любо Написал:
-------------------------------------------------------
...
Не се и каня да коментирам, но:
В отчета им за 26.05.09 е записано:
- за 14часа са усвоени 11852Wh
За коректност - реално системата е работила 9часа, а би могло да са поне12ч.
От тях помпата е работила 4ч. (44%), като е почивала основно в "силните" часове.
В тези липсващи 56% ми се струва е резервът.
Иначе, по "просто тройно" ще получа доста над 83%.
...

А 83% получи ли?
Разгледах отчета за 26.05.09.
От така наречената "Sun Metter System" са получени 8,7 kWh/м2.
Панелите са произвели 2,2 kWh/м2.
Излиза че КПД=2,2/8,7=0.25= 25%.
Ако добавим допълнителната площ от 4 м2 за нормалната работа на всеки панел излиза КПД 8,3 % smoking smiley
Помпата няма смисъл да работи, когато панелите изкарват по-студена вода от бойлера - няма да се произвежда топла вода и мощността им ще е 0 или дори отрицателна (ще охлаждат бойлера). Няма резерв smoking smiley






Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2009-06-01 08:53 от 2v6.
Re: Слънчеви колектори
01-06-2009 - 09:10:45
АЗ не мога да разбера защо се съмнявате в това устройство слънчев панел - разбирам съмненията идат от това че търговец или майстор го рекламира и представя - повярвайте ми тая материя е оставена изцяло в нашите ръце да я интегрираме .
2v6
Re: Слънчеви колектори
01-06-2009 - 11:11:20
Quote

Любо Написал:
-------------------------------------------------------
...> В тази връзка ме заинтересува твоят режим на
> "предварително подгряване", като възможност да се
> оползотвори почти всичко от уловеното с колектора
> и да се вдигне КПД. .
> Някакви линкове за средно напреднали?
>

Прочети това:
Коефициент на полезно действие на слънчеви колектори

Има много такива подобни изследвания.

Режим предварително подгряване означава, че има отделен бойлер загряван само от колекторите и втори бойлер, в който се поддържа необходимата температура от други енергоизточници.
Примерно на електрически бойлер 80 литра на входа му се свързва бойлер 80 литра със серпентина и един панел. Такава система струва под 500 лв без монтажа и се изплаща за 2-3 години.
Идеята е, колекторите да работят на възможно по-ниска температура - така имат по-голям КПД.

Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход