Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Слънчеви колектори

Публикувано от bnm 
bnm
Слънчеви колектори
15-07-2007 - 11:32:11
Моля,споделете поставили ли сте си слънчеви колектори,какъв тип и от коя фирма?Благодаря!



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2008-03-03 10:16 от magic.
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
15-07-2007 - 12:10:52
И аз се итересувах от слънчеви колектори.
проучих пазара.предлагат се турски, гръцки и български (производство в Шумен)
Турските са на цена около 300 лв за около 2 м2 - за бойлер от 120 литра, не ги коментирам.Българските са около 500 лв, но по4ти цялото оборудване в смисъл като материали е от китай.Избрах си гръцки колектор на цена около 600 лв. Издържа на градушка и е направен добре.с медни тръби и останах доволен от качеството.
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
15-07-2007 - 13:09:08
avatar
mitak72 Написал:
-------------------------------------------------------
> И аз се итересувах от слънчеви колектори.
> проучих пазара.предлагат се турски, гръцки и
> български (производство в Шумен)
> Турските са на цена около 300 лв за около 2 м2 -
> за бойлер от 120 литра, не ги
> коментирам.Българските са около 500 лв, но по4ти
> цялото оборудване в смисъл като материали е от
> китай.Избрах си гръцки колектор на цена около 600
> лв. Издържа на градушка и е направен добре.с
> медни тръби и останах доволен от качеството.


Дай малко по-подробно.Колко квадрата е,колко литра е бойлера,за колко души осигуряваш вода?Къде е монтиран? Вярно ли е,че може да се качи и топлообменникът на покрива и да не се налага ползване на помпа за циркулация? confused smiley
Предварително благодаря! smiling smiley
teo
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
16-07-2007 - 12:56:43
И аз се интересувам от монтаж на слънчев колектор, като бойлера съм решил да бъде в котелното и да бъде вързан и котлето на твърдо гориво. Има пуснати медни тръби, която излизат в тавана но все не ми се иска да сгагам колекторите на покрива. Дали е възможно да се окачат на фасадата примерно 2 бр. панели. Изложението ми е юго-запад.
Мисля да взема бойлер 200 литра.
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
16-07-2007 - 14:15:36
Edin kolektor e za 120 litra bojler.Ima bojleri s 2 serpentini. te sa za lokalno otoplenie ediniqt krag i drugiqt krag se varzva kolektora.Moqt kolektor e na tavana az sam go orientiral na ug.Trqbva da e pod 45 gradusa naklon.obiknovenno se slagat stojki.
Na men 120 litra voda mi e dostata4na i sam slojil samo 1 kolektor.Mogat da se slagat 2-3 i pove4e kolektori no ve4e zavisi ot bojlera.Edin kolektor sabira zaedno s tarbite okolo 3 litra antifriz i trqbva da ima pompa koqto da prevarta te4nosta.enda malka pompa nepravi nikakvi razhodi.
tova e
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
16-07-2007 - 15:28:03
avatar
mitak72 Написал:
-------------------------------------------------------
> Edin kolektor e za 120 litra bojler.Ima bojleri s
> 2 serpentini. te sa za lokalno otoplenie ediniqt
> krag i drugiqt krag se varzva kolektora.Moqt
> kolektor e na tavana az sam go orientiral na
> ug.Trqbva da e pod 45 gradusa naklon.obiknovenno
> se slagat stojki.
> Na men 120 litra voda mi e dostata4na i sam slojil
> samo 1 kolektor.Mogat da se slagat 2-3 i pove4e
> kolektori no ve4e zavisi ot bojlera.Edin kolektor
> sabira zaedno s tarbite okolo 3 litra antifriz i
> trqbva da ima pompa koqto da prevarta
> te4nosta.enda malka pompa nepravi nikakvi
> razhodi.
> tova e

Благодаря много!
Не заради разходите питам за помпата,а са ме наплашили от проблеми при спиране на тока. smiling smiley И тъй като скоро видях на покрива на един блок колектор на стойка,а над него нещо като бойлер,питам се дали това е достатъчно, за да циркулира гравитачно? confused smiley
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
16-07-2007 - 16:55:53
Ami da si priznaq neznam za gravita4no zadvijvane.V smisal si mislq, 4e kolektora kojto ste vidql si topli vodata o posle tq si sliza gravita4no.t.e. vodata si stoj v kolektora i se topli postoqnno.Kolektora kojto az sam slojil vodata (vsashnost antifriz) e okolo 3litra, postoqnno si cirkulira i otdava toplina v samiqt bojler.hubavoto na moqt kolektor e 4e i zimata nezavisimo ot temperaturite navam, pri nali4ie na slance pak si topli dostata4no koli4estvo voda za kapane.Nevqrvam kato spre toka da ima problem s kolektora.Vse pak tova sa medni trabi i nemoje da se vdigne temperatura ot porqdaka na 400-500 gradusa za da gi raztopi.Az si slojih kolektor predi mesec i vse o6e ne sam polzval topla voda prez zimata smiling smiley
ako si vzemate kolekor po - dobre da e gracki.
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
16-07-2007 - 17:13:25
avatar
mitak72,
Грешно съм питала!Мислех,че помпата е за циркулацията на течността в локалното парно.Аз нея искам да избегна,затова питам,ако бойлера е на покрива,може ли гравитачното задвижване да осигури добро топлоотдаване? confused smiley smiling smiley
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
16-07-2007 - 17:20:50
Kamelia
pi6i mi na icq 18744412
za6oto se abonirah da polu4avam e-maili po temata i postoqnno mi cirika ne6o smiling smiley
teo
Re: СЛЪНЧЕВИ КОЛЕКТОРИ
16-07-2007 - 18:17:32
Митак72. Дайте координати на фирмата, която ви е поставила колектора.
Благодаря !
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход