Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Слънчеви колектори

Публикувано от bnm 
Re: Слънчеви колектори
20-06-2009 - 22:46:27
Браво 2в6 clap: , Фокус вземи сега бойния чук и счупи слънчогледите па прасни 1 Мактек на тяхно место да стопли твойте 120 литра :]
Re: Слънчеви колектори
21-06-2009 - 10:55:30
Донеси 300 литров бойлер, ще го сложим, ще гледаш как се топли.
Зимата като топлихме (виж Резултати) твоите плоски стояха загърнати с платнища.

наблюдавай онлайн
2v6
Re: Слънчеви колектори
21-06-2009 - 14:00:19
Quote

Fokus_42 Написал:
-------------------------------------------------------
> Донеси 300 литров бойлер, ще го сложим, ще гледаш
> как се топли.
> Зимата като топлихме (виж Резултати) твоите плоски
> стояха загърнати с платнища.

И кога ги видя зимата платнища върху моите :}
Не са спирали повече от 5 години *ok*
Верно е, че като падне 1-2 педи сняг минават 2-3 дни докато се свлече и после пак си греят.

Re: Слънчеви колектори
23-06-2009 - 15:51:18
За мен тия слънчеви колектори са жив т***к, хич няма да ви трябва да се набутвате, дето вика човека качи един варел на покрива същата работа. smiling smiley

Хамали
Re: Слънчеви колектори
24-06-2009 - 22:59:13
Днес към 17 чеса заредих още една система 2 по 300 литра с 6 панела 2,15 на Сънсистем .Побра 50 литра течност , аз си обичам числото 3 бара -налягане , да е жив и здрав Грундфоса за секунди го нащрака . :] Утре ще видим работата - щото ме чака близнак на таз система за заряд на Арапя. Ко да ги прайм тия чехкини тряба да ги къпем winking smiley
Re: Слънчеви колектори
05-07-2009 - 12:52:44
Колеги, какво ще кажете за тази оферта http://balmax.com/product.php?sr=2&r=37&r1=100&p=197]Слънчева система - Stibetherm за монтаж на покрив.[/url] Цената е много добра, за качеството не се и съмнявам...
Re: Слънчеви колектори
06-07-2009 - 09:48:23
catpat не бих казал че цената е много добра... дори точно обратното. Почти за същите пари можеш да си вземеш вакуумна такава система и то не китайска, а италианска. Това трябва да ти говори нещо.


www.multiterm.org, онлайн магазин, камини и печки на дърва
Re: Слънчеви колектори
06-07-2009 - 23:11:58
catpat Написал:
-------------------------------------------------------
> Колеги, какво ще кажете за тази оферта ...

Ще кажа, че не съм привърженик бойлера да е отвън до колекторите.

Няма смисъл цял ден да се опитващ да трупаш топло някъде и това някъде да е навън, където нощем студения вятър да го охлади. Защото каквато и изолация да има - пак ще се охлади. България не е Гърция, Испания или Калифорния (където зимата ходят по сако и пуловер). Като ще хващаш топло, вкарай го в бойлера в къщата, макар и да оскъпява инсталацията.

Записите ни от зимата показват, че при минус 12 градуса може да се стопли бойлер в ясен и слънчев, зимен ден. Защо ще оставиш стопления бойлер да го брули същия зимен студен вятър нощем?

Нашата система за наблюдение в реално време е с бойлер в производствения цех, където нощем вътрешната температура има 2-3 градуса разлика с външната. Регистрирали сме загуба 15-17 градуса на вечер - кофти.

Може и да са атрактивни системи и лесни за монтаж, но тези предимства имат значение в силно ограничен географски район. Който гони къс срок на изплащане и максимална ефективност е добре да разгледа повече резултати и да разсъждава.

Ето какво намерих: http://www.iris-d.com/analysis.html#

Re: Слънчеви колектори
07-07-2009 - 11:13:33
Фокус като гледам тези помпи с холендри от черен метал и поцинковани фитинги и си представям - един професионализъм,едни текнали ръжди и пробити панели някога. Нищо лично - има готови помпени групи с бронзови компоненти . Най малко защото са снабдени с възвратен вентил,дебитомер (който не е без знзчение) , кранчета за пълнене и источване , предпазен клапан , термометър и манометър. После забрави ги тези тръби с АЛ вложка които линеят от уве лъчите - монтирай гъвкавите тръби неръждавейка- снабдени с изолация и кабел за датчик. Това важи за всеки който иска да не бере ядове завбъдеще. *yes*
Re: Слънчеви колектори
13-07-2009 - 08:49:19
Аз пък винаги съм се чудел защо ни пробутват скъпи материали за нещо, което трябва да има икономически ефект. Защо ми е помпена група с манометри, дебитометри, термометри - една циркулационна помпа върши работа. Ако тръбите с алучиниева вложка не вършат работа заради високите температури, трябва да се нагласи системата да работи на по-ниски и т.н. и т.н.
Гледам оферти и се чудя как омайват хората - на мен разходите за топла вода на година са ми 500лв. Значи ако 50% от нея спестя ще ме интересува система , която да струва не повече от 1000лв. Значи задачата на фирмите , които предлагат слънчеви системи за домакинствата е да измислят как може помпа от 100лв. да замени такава от 500, как може да се работи с тръби с алуминиеви вложки и т.н. и т.н.
Като гледам офертите има много неща, които нямат смисъл за индивидуалните системи - примерно няма смисъл от дебитомери, термометри, манометри, защото малко потребители ще ги следят.
Важното в системата е да е икономически изгодна, няма смисъл да увеличаваш КПД като използавш скъпи материали, освен ако не е с научна цел.
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход