Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Metodi za sigurnost

Публикувано от Katrin 
Re: Рецепта за Сашко - студена вода 0,250л 8 пъти на ден
20-01-2006 - 15:32:22
Бих подкрепил Продавач - познавам прекалено много хора, които са ипотекирали собствените си жилища, защото парите им трябват за бизнеса, който въртят.
Точноsmiling smiley)))))
20-01-2006 - 15:36:44
avatar
Много си прав добре е да имаш Каско и ГО 2 в 1smiling smiley)) За да е най-сигурно.

Иначе като пресметна аз примерно шофирам в най-стресиращия трафик - София от 10 години и нямам нито едно ПТП или дори драскотина по колата си!
Но гледам да си правя Каско, защото като паркирам на паркинга и от 20 коли само моята няма стикер на стъклото после сигурно няма да си я намеря не защото е много хубава, а именно защото няма каско.
Хайде ГО хем е задължително хем е добре коа стане ПТП да го имаш, че иначе...можеш да се бръкнеш с толквоа парички колкото за ГО за 30 години напред
:}
Пък и куките глобяват за без негоsmiling smiley)))

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Имот извън БГ "to be or not to be"
20-01-2006 - 15:43:18
Сега ще се опитам малко "да фантазирам", по разбираеми причини страната на фантазиите ми ще е Швейцария...Доколкото това е възможно ще се придържам към реални факти и ще ползвам параметри и условия, които не са "от друга вселена"... Все пак е и ще си остане опит да решим с помоща на една примерна сметка има ли смисъл една инвестиция на запад в имот, който да се дава под наем. Както предполагам на всички е ясно в една конкретна ситуация роля играят безброй други фактори, които е НЕВЪЗМОЖНО да се предвидят при една "симулативна сметка"... Единственото към което ще се опитам да се придържам са числа които не са "крайности" и които са по-скоро на принципа "по-неизгодни".

МОЛЯ ЗАБРАВЕТЕ за момент как става в България...и ми разрешете да смятам в СН франкове.

Та да речем Пешо има 500'000 франка, "свободни", и по-една или друга причина иска/решил е да ги инвестира в имот е Швейцария. Взимам такава сума, защото смятам, че при "по-малко" би съществувала една психическа бариера за подобни начинания. От тези 500'000 да извадим (+/-) 50'000 за формалностите около начинанието, защото Пешо не може да кацне в Цюрих с една чанта пари и да купи имот (но това е друга тема как става това от чужди граждани). А може и да ги има "отгоре" в смисъл да не пипа тези 500'000. Но ние смятаме, че има 450'000 за инвестиция и намира имот за 1'000'000, който отговаря на неговите представи, както и има добри показатели за едно доходно даване под наем. Трябват му още 550'000. Тях ги взима от банка. Ще се ограничим в един по-елементарен кредитен модел за да е по-лесно. В действителност обаче бих казала, че Пешо с това си начинание наистина може да разчита на професионални експерти, които ще пресметнат най-изгодния модел на финасиране, като вземат под внимание конкретните факти. Ама ние се задоволяваме с това, че (да приемем средно) кредита му е с 4.5%, хайде дори 5% лихва. От взетата сума той трябва да амортизира в рамките на 25 години 40%, или 220'000. Също трябва да смята (+/-) 1% от стойноста на имота (1'000'000) за текущи разходи. Ще има данъци, но и данъчни облекчения, има законни "трикове" (тъй като все пак Пешо не е на територията на СН, ама пък обекта е тук...) та с един "отворен" Steuerberater (данъчен консултант confused smiley ) Пешо ще може тези разходи да ги сведе до минимум, а дори и да ги избегне, ама да вземем една сума от 5000. Обекта е къща, на добро место и с удобства, и се дава под наем за 3500 на месец, хайде за 3000. (Не искам да "парадирам", мога на всеки който не вярва да го докажа с удоволствие, но ние живеем в жилище/не къща, под наем, около 160м2, в "село"/нещо "нормално" за СН и плащаме на месец 2'949). Тъй като Пешо не е тук, а му трябва някой който да "управлява" имота, ще трябва да ангажира съответно фирма, която да изпълнява тази функция, това е скъпо, та да сложим още един път 3000 на година, тъй като за текущи разходи оделихме вече 10'000 (1%).

Е какво излиза
Лихви (5%/550'000) > 27'500
Амортизациони вноски (220'000/25 години) > 8'800 (тук искам да кажа, че и изплащането става в редки случаи cash 1 път в годината. И за това си има начини да се изплаща по-изгодно, така нареченаната "индиректна амортизация". При този начин парите не се плащат на банката директно, а в застрахователен договор, където допълнителна лихва помага да внасяш по-малко пари през тези 25 години, но накрая да имаш необходимата сума, та дори и над нея. Този договор се депонира при банката и тя контролира да се обслужва)
Резерви за текущи разходи > 13'000
Данъци > 5000
Тотал разходи/година > 54'300

НАЕМ 36'000

Коментара мисля, че е излишен... Все пак искам да подчертая, че една подобна инвестиция може да СЕ ОКАЖЕ ДОСТА ИНТЕРЕСНА И ДОХОДНА. В този пример смятах с възможно неизгодни условия. Целта на всеки е обаче да получи НАЙ-ИЗГОДНИТЕ такива, и това не е невъзможно. В един конкретен случай една сметка може да се окаже доста положителна за собственика. Ако приемем за момент, че параметрите са други (500'000 кредит/4%/индиректна амортизация с лихва например 2% 6733/данъчно освобождаване/текущи разноски в рамките на макс. 10'000/наем 3200) то резултата става в полза на Пешо... е наистина с една "смешна разлика" но все пак нещата започват да се "обръщат".

Та моя извод е, нищо не зависи от обявите тук и там, а от конкретните условия и дадености. Едно нещо което на пръв поглед изглежда омайващо, може при по-конкретно и задълбочено проучване да се окаже "мижи да те лажем" както и нещо което смятаме за абсолютен идиотизъм, изведнъж при задълбочен анализ и търсене на възможно най-изгодните условия да се окаже доста интересно!
Re: Престанете да я плашите...
20-01-2006 - 15:47:40
avatar
Е ти пъкsmiling smiley)))
Не казвам да не продава жената, а да се подсигури като това няма да и коства никакви разходи!!!
Защото тя е продавач, а не купувач - няма да дава пари за реклама, няма да ходи по огледи и т.н.
А случая беше много смешен, но е факт, е истински един и същи апартамент продаден 7 пъти - уникум! Както се сещате това е станало без посредничестовто "на лошите и измамни брокери" smiling smiley))))
Точно не мога да опиша случая, защото беше преди няколко месеца,но ако някой не ми вярва може да врътне една шайба в НТВ гледах в емисията Календар от 19:15ч.



Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Анонимен потребител
Re: Metodi za sigurnost
20-01-2006 - 15:52:44
Говорим за скромните 0.25% от сумата (според тарифата на Булбанк), за която се издава гаранцията. Помисли си струва ли си да спестиш тези пари при положение че даваш на агенция 2.5-3%, а превода ти от Бг към чужда банка ще ти е повече от тези 0.25%
Re: Престанете да я плашите...
20-01-2006 - 15:58:39
Гражданската е задължителна, а вероятността да ти откраднат незастрахован автомобил + да му се случи друга щета е голяма, т.е. плащайки застраховката си на печалба.
Re: Имот извън БГ "to be or not to be"
20-01-2006 - 16:00:01
Кремена, това добре - съгласна, че нещата са супер относителни.

Сега, тук говорим за груби сметки и спорехме (в минало време) със Сашо по повод негово твърдение, че за ЕДНИ И СЪЩИ ВЛОЖЕНИ ПАРИ "На Запад" (където и да е то) имап В ПЪТИ по-висока възвръащемост.

От тво япример - ако Пешо има кеш 500 000 франка, (това са около 320 хиляди евро) - за тези пари пешо в БГ ще суи купи 3 апартаемнта по 100 000 евро от които ще взема 900 евро месечен доход от наем. Ще му спаднем данъци (25 %) и поддръжка още 10 % (да речем) и ще му остават на пешо около 600 евро на месец чисто.

Тезата на Сашо беше, че е много по ИЗГОДНО за пешо да вкара тези пари в швейцария (или бог знае къде) и ще има вместо 600 евро на месецот тях 3х600 = 1800 евро на месец.

Ако стъпим на твоите сметки, даже и при благоприятния вариант за пешо не може да достигне възвръщаемост в швейцария колкото е в БГ. Да не говорим за два-три пъти по-висока.

Това беше всичко!
Именно
20-01-2006 - 16:00:32
avatar
Това имах предвид и азsmiling smiley

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Анонимен потребител
Re: smiling smiley))
20-01-2006 - 16:01:58
Quote

На него се градят освен хазарта и тотото , и цялото застраховане, също и пенсионното осигуряване (доколкото продължителността на живота е верятностно събитие).

Да но там се разчита на масовостта - т.е. много хора играят тото, много хора се застраховат и осигуряват.

И не знам защо всички решихте че аз я карам Катрин да плаща нещо. Просто казах че никой няма да и преведе парите преди да е подписала и да не се надява на това. Пак казвам би било редно гаранцията да си я плати купувача.
Re: smiling smiley))
20-01-2006 - 16:06:32
Ами Тинки аз разсъждавам така - печалбата е в тотализатора, а не в играчите. Не знам защо играят - аз лично съм залагал на футболни мачове, но не защото мисля, че ще спечеля, а заради тръпката да позная. Иначе ми е ясно къде е печалбата. Ти ми даде една много интересна идея за правена на пари от въздуха при сделки с НИ.
като се замисля доста "излишни" пари се печелят при сделките с имотиsmiling smiley Май да си предприемач е тъпоsmiling smiley
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход