Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Продавачите знаят ли какво искат?

Публикувано от Продавач 
Re: Продавачите знаят ли какво искат?
13-10-2006 - 15:14:57
avatar
Няма спор Поли масата от АНИ са такива за мое огромно съжаление.
Но и от страни изглежда по един начин, а ако минете от другата страна на бариерата ще разберете за какъв стрес, напрежение и ежедневно късане на нерви става въпрос. Но и не всички сме "арогантни и некомпетентни" и т.н.
Не говоря перфектен инглиш, но няма случай да ми се е обадил някой англичанин и да не сме се разбрали.
И без да се обиждате знаете ли кое ме влудява най-много - човешката простотия в случаите в които се пише във форума се слагат всички под общ знаменател.
"Аз тука с двама брокера говорих - ама те големи простаци беее тц тц тц тези брокери всички са такива и за нищо не стават!"
Ей как пък така всички сме едни и същи се питам аз като не смеsmiling smiley))

Да ви кажа (аз и друг път съм давал подобни примери) веднъж ядох в едно заведение на площад "Славейков" ужасни пилешки шишчета - едвам успях да ги извадя от шиша!!! Бяха най-малко на месец и дори не ги бяха стоплили като хората!
Повиках сервитьорката и казах: "Тъй като аз не смея да си хапна от тези шишчета дали бихте ги опитали вие за да съм сигурен, че нищо няма да ми стане когато ги изям?"

Мислех да прескоча бара да намеря "готвача" и да го накарам той да ги изяде няма проблеми за моя сметка.

И какъв извод си правя аз от тази случка - повече никога да не ям в заведение или повече никога да не ям в това заведение.

Ако бях ПРОСТ (извинявам се за израза) щях да кажа - никога повече няма да ям в заведение, че някъде ще ме отровят. Но за щастие аз не съм дебил и с удоволствие ям всеки ден в заведения близо до офиса в който работя и съм жив и здрав.
Разбира се в онова заведение никога повече и съм го раздул на всички приятели, но съвета ми към тях НЕ беше - "НЕ ЯЖТЕ В ЗАВЕДЕНИЕ ТАМ СЕ СЕРВИРАТ САМО БОКЛУЦИ!"

А цитирах конкретното заведение така както някой ако е искрен когато обижда, обвинява или укорява някоя агенция или брокер трябва да спомене, кой точно визира...

Поправете ме ако бъркам моля winking smiley

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2006-10-13 15:25 от Продавач.
Re: Продавачите знаят ли какво искат?
13-10-2006 - 15:44:26
Продавач

Ne iskah da zasegna nikogo, sreshtala sam i dobri brokeri, posledniat pat v BG dori rabotiha v Sabota za da se sreshtnat s men i mi predstaviat niakoi proekti. Obashe obshtoto vpechatlenie...zatova otidoh direktno pri stroitelna firma.
Re: Продавачите знаят ли какво искат?
13-10-2006 - 15:56:31
Продавач, поправям

Всеки човек у нас а и по света работи някъде и си изкарва парите чрез нещо.
Аз, например работя в банка и търгувам също със своеобразна стока - активи, които купувам и продавам.
И през ум не ми е минало да кажа на някой клиент - ей, не стига че котирам, да видиш каква е цената, а и имаш наглостта да ми оспорваш труда - я си върви на майната си (при конкуренцията), аз ще обслужвам само тия, дето каквото им дам като цена, сключват сделка на нея, а и на другия ден повтарят.
Дори и да ми мине през ума - човешко е да има различни реакции, едни клиенти да са по-лесни, други-по трудни, винаги ще се стремя така да направя, дори и да не ни се срещат интересите, че да се обади пак.
А не да не зная какво продавам, да давам невярна информация, да връзвам тенекии, ит.н ит.н.
Не че клиентите са свят - прав си. Но твоята професия етакава, твоят хляб е там, твоето име и т.н.
Ако това не се разбира от брокера, значи не е за брокер. Клиентът е оправдан да не го разбира - той е клиент, повечето един-два пъти в живота си купуват имот.
Ето това казват хората тук - безпардонието, наглостта, нахалството на някои (повечето) брокери дразнят. Каквото и както сериозно да работят, те забравят че са просто брокери, слуги на клиента, както аз в банката съм слуга на клиента - това ми е работата, няма значение извън нея каква кола карам, какво разбирам, къде и ского спя и колко мога. Аз съм си избрал тази професия. Може да съм шеф на банка, но като дойде шефа на най-големия депозант всищко се прави за него, щото ако него обидя, обиждам половин София и рискувам утре да отидат при конкуренцията. Това във вашата гилдия малко хора разбират - много ви е (по-скоро беше) работата и се оляхте. Сега ще си сърбате попарата, просто е.
НО това е нормално за неликвиден, хаотичен и див пазар като нашия. Сега, като кротнат нещата с имотите, ще останат 10 процента от агенциите и нещата ще се урегулират, доколкото е възможно на фона на средния ганчовски тарикатлък.
Но- дето се вика - не е луд които изяжда зелника, а който му го дава.
За мен този спор е безсмислен - сега и тук с теб, както виждам, не можем да стигнем до никъде. Признавам, че с теб поне може да се говори разумно - с аргументи, като мислещи хора, за разлика от 90 процента от хората с твоята професия, които аз съм имал честта да срещна.
Re: Продавачите знаят ли какво искат?
13-10-2006 - 16:45:20
avatar
Стефане малко ми перефразираш думите аз по-горе съм написал, че към клиента винаги подхождам с търпение и обяснявам всичко както трябва. Но се дразня от хората, които са с предубеждение и атакуват и се заяждат още преди да сме влезнали в каквито и да е било взаимоотношение.
Давам всичко от себе си клиента да е доволен, но когато труда ми не само не се уважава, но и направо ми се подиграват тогава вече ми става обидно и отвръщам по същия начин. Никога не съм бил нагъл, арогантен или нахален!
Примери имам за цял тир както се казва.
Ето още един.
Продавам няколко имота на един и същи клиент - малко са им високи цените, но за два от тях въпреки това имаше сериозен интерес и правех доста огледи - това добре.
Но в един момент на човека му хрумва, че няма да продава - не ми дава никакво обяснение и дори не не благоволява да ми се обади за да ми го каже. Не отговаря на обажданията ми на мобилния като много добре знае кой го търси. И за капак ми се обажда негов познат, който ми съпбщава какво е неговото решение все едно, че не съм заслужил неговото внимавние въпреки, че бяхме на прага на сделка след не малко труд.
Случки имам мнооооооооого.
И не съм от хората както казва човек - да си го изкарам после на някой друг, но поне малко повече уважение особено когато не съм предизвикал с нищо агресията в човека отсреща...
Днес вече не ми се пише - петък и хич не ми пука, че е 13-ти, защото утре пък е съботаsmiling smiley)))




Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Re: Продавачите знаят ли какво искат?
13-10-2006 - 17:33:09
Стефане в случая подкрепям Продавач. Ето ти пример по-близко до твоя бранш. Идва клиент и ти казва - "искам да продам левовете си при курс долар за лев и ще ти платя комисионна за такава сделка в размер на 3%. " Следва няколко часово обяснение, че левът ще смаже долара и всички сте измамници, че го подържате изкуствено ниско за да обирате клиентите предполагам, че ще се зарадваш, когато клиента си тръгнеsmiling smiley
ТА Продавач, действай смело - щом видиш, че някой иска нереални неща директно му кажи, че не можеш да му намериш това което търси, а не си губи времето с убеждаване, че трябва да си промени критериите като го заведеш на 30 огледа.




Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2006-10-13 17:35 от 4ovek.
Анонимен потребител
Re: Продавачите знаят ли какво искат?
14-10-2006 - 14:48:56
Прав си, че е ясно дефакто кой плаща - купувача. Продавача винаги си го калкулира в цената. Въпроса сега е защо нещата не вървят и какво да направим за да потръгнат.

Представи си че искаш да си купиш определена стока. Гледаш в един магазин стоката струва 5 00 лева, в друг 510, в трети 550 лева, в четвърти 600, а в пети ... 450 лева!!!

Какво правиш - отиваш там дето струва 450 и те сюрпризират с 20% ДДС дето не са включили в обявената цена. Какво става после мисля ти е ясно - теглиш им една и ...

Сега като се замислиш с 20% ДДС на тези 450 лева стоката струва 540 лева, което е по-евтино от третия и четвъртия магазин. Обаче ти не се сърдиш на този дето е обявил цена от 550 или този обявил цена 600 въпреки, че те са по-високи от 540 лева, сърдиш се на този дето е решил да "хитрува".

Как могат да се оправят нещата. Ами когато имаш логично обяснение разбираемо за всеки човек за какво искаш пари. Аз ти предлагам следното.

1) Идва продавач при тебе и иска да му продаваш имота. Ти му казваш - щом искаш услуга нека да сключим едно договорче за 3 месеца примерно със задължително права и задължения на двете страни и клаузи за това какво се случва на края на 3-тия месец. Примерно ако ти си му закарам 5 купувача пък той не е искал точно на тези хора да си продаде имота - да си плати определена сума задето сте си "губили" времето с него. Ако пък за 3 месеца не му заведеш нито един купувач - ти му плащаш че си му "загубил" времето. Както виждаш при този вариант предварително трябва добре да се обсъди цената и брокера трябва много добре да е запознат с имота, а не да го гледа с първия клиент
2) Идва купувач при тебе и ти казва - търси ми това и това. Пак му предлагаш да сключите договор. В договора добре трябва да се опишат изискванията - преди 2-3 години си бях играл да пиша във форума един ппимерен въпросник от 40-50 точки с изискванията на купувача. Не общи приказки, а конкретни параметри. Договора примерно пак за 3 месеца. След края пак клауза как се оправят финансите. Дали вие ще давате на купувача или той на вас.

При тези два варианта вие имате възложена поръчка със сключен договор и сте си вързали плащането ако си свършите съвестно работата.

Естествено при първия вариант продавача си слага плащането към вас в цената.

Какво се печели при дадения от мен вариант.
1) който възлага поръчка той плаща - според мен е по лесно да обясниш на един продавач че рекламата на имота му струва пари, отколкото на купувач обадил ти се по телефона че ти дължи 1500 евро за това, че си му вдигнал телефона.
2) вие поемате също някакъв ангажимент. Ако сте свясна агенция няма да се издъните, ако ли пък не - ами по добре се махайте от този пазар
3) Всички неща от сорта "без комисиона", "само за ЧЛ", "ама вие колега ли сте" и т.н. ще изчезнат от самосебе си.
4) Няма да има напрежение между клиенти и АНИ
5) ще се отпуши пазара.
Какво има предвид под 5). НА пазара на НИ има 3 страни - продавачи , купувачи и посредници. В момента този пазар е изкривен - в единия край са провачите и посредниците, а в другия купувачите. По правило посредника винаги работи за продавача. Това изкривява пазара. Общо взето ако дойре купувач при тебе ти му предлагаш "своето" и поглеждаш отгоре, отгоре дали има нещо при конкуренциято, но не задълбаваш. Купувача пък е на ясно че ако в друга агенция има нещо "само за ЧЛ" няма как да го получи през тебе. И стигаме малко до варианта че купувача трябва сам да си търси. Ама ако сам си търси , защо да ти плаща на тебе?
Сега, ако цените се обяваха заедно с комисионата включена в цената горната картинка ще се промени, защото няма да има обяви от сорта "само за ЧЛ". Купувачите ще могат да разчитат че като си наемат някой брокер той ще има "достъп" до всички обяви и ще им намери най-доброто. Т.е. няма да има смисъл купувачите сами да си търсят имоти. Тогава те ще знаят защо плащат комисиона на брокерите. При този ваиант може най-накрая да се появят и агенции които се занимават само с купувачи (такива които не предлагат собсвени имоти). Отиваш и казваш какво търсиш и си сигурен че няма да се опитват да ти пробутат нещо "свое". Тогава ще може освен цени - предлага, дас е направи и нещо като статистика - "цени търси". Тогава по-лесно ще се прави сметка къде е пазара.

Та финално, винаги купувачите плащат, въпроса е как нещата да се направят така че да няма недоволни и никой да не тегли ... на никого.


Тинки прав си!
15-10-2006 - 13:52:26
avatar
Тинки абсолютно съм съгласен с теб. Въпроса е как всички АНИ да се съгласят да работят по един и същи начин - това е трудното!
Аз никога не продавам нещо преди да съм го видял и снимал, а селянията да се ходи на предварителен оглед с първия клиент е върха на наглостта, но някой го правят.
Дори имам случай в който ми се обажда потенциален продавач по телефона, но преди това завъртял още 7-8 телефона и дори се опита той мен да ме убеди, че нямало смисъл още утре да идвам да му снимам имота, а направо да дойда когато намеря първия клиент...И това е така, защото същото нещо са му казали когато се е обадил в предишните АНИ..."Ще дойдем направо когато намерим потенциален купувач!" Което е...нямам думи...как ще дойде потенциалния купувач когато ти не си гледал имота, не си го снимал, не си му проверил документите, нямаш договор с продавача...

На теория всичко изглежда лесно, но елате да го направите и да видите с какво чудо се сблъскваме sad smiley . И главна вина носят АНИ, които работят на "конвеир" - колкото повече толкова повечеsmiling smiley))) Аз не приемам вече всяка оферта и залагам на качеството на услугата за да не причинявам на клиентите си и на себе си главоболия, но когато имаме оферти в "заварено положение" т.е. отдавна е поет някакъв ангажимент към тях е проблема.

Та така.

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?
Анонимен потребител
Re: Тинки прав си!
15-10-2006 - 14:23:08
Ами то все някога трябва да се почне. Ясно е че, има оферти "заварено" положение, но поне към новите трябва да се подхожда по нов начин.

Та какво да ти кажа. Според мен ако 10-15 шефове на големи агенции (то не знам има ли толкова) и да уточнят начина на работа. Ако има воля да се работи по нов начин може да се направи. Проблема е че към момента вместо големите агенции да налагат стандарти и начин на работа се получава обратното. Те от страх да не загубят клиенти почват да се учат от "креватните" брокери.

Re: Продавачите знаят ли какво искат?
15-10-2006 - 17:27:18
Разбирам, че имате голям опит на пазара с недвижими имоти.
Кажете ми, моля ви, след като има толкова много агенции на пазара в София дали успяват да сключат достатъчно сделки, за да се издържат и разбира се да печелят.
И въобще има ли бъдеще за по-малките агенции?
Какво ви е мнението за този бизнес?
Как ще се развива?
Ще повлия ли влизането ни в ЕС на пазара с имоти?
Има ли агенции, които не могат да се справят и се отказват от тази дейност?
Ще ви бъда много благодарна, ако ми отговорите на тези въпроси.
А ако някой иска по-подробно да ми разкаже, може да ми пише: rn777@abv.bg
Предварително благодаря!
Оставам в очакване.
Re: Продавачите знаят ли какво искат?
16-10-2006 - 10:58:39
Absoliutno sam saglasna Tinki,no problemat e,che zloto veche e storeno i agenziite prekaleno dalgo "uhaghvaha" prodavachite na imoti i gi razgleziha do takava stepen che veche neznam dori za kakvo si govorim.hubavoto e che pone Prodavach si dava smetka clap:
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход