Dnes Bloombergtv.bg Investor Gol Automedia Tialoto Az-Jenata Az-deteto Teenproblem Puls Imoti.net Rabota Start Blog Aha Snimka
imoti net - порталът за недвижими имоти
 


Добре дошли! Вход Създаване на нов профил

Разширено

Продавачите знаят ли какво искат?

Публикувано от Продавач 
Re: Продавачите знаят ли какво искат?
16-10-2006 - 13:39:08
Тинки, абсолютно си прав.
4овек, не съм се изразил ясно, може би, за да ме разберете така. Ако подходя по твоя начин - с примерче от финансовото посредничество на най-прозрачния и най-лесен за разбиране от всички актив - кешовата валута, то разликата между масата АНИ и единичните АНИ, каквато явно притежава или описва Продавач е като разликата между гишето за обмяна на валута в банка и малкото килерче с горд надпис Change между пл. Гарибалди и Славейков. В банката имаш курсове, каквито и да са те ако ти изнася правиш сделка, имаш документ. В килерчето има курс купува 1.195 вместо 1.955 допреди година, сега няма изобщо курс, влизаш питаш, или те мамят в очите или ти дават бордерото сгънато така че да не го видиш, като обикновено го издават след като са ти взели парите. Ако си търсиш правата можеш да изядеш боя, а се влиза по един и няма свидетели, тоест откровено те мамят.
Ето за това говоря - преди време такива АНИ ми загубиха повече от месец, както казах, лъжат най-безсрамно и търсим супер парцелите заедно, като нагло твърдят отначало, че отговарят на всичко, което искам, а върха е, че след като отидем до поредния чукар (например на пътя между Панчарево и Бистрица, ама на 3 км. от езерото, което се вижда на длан долу) да заявът - ама нали искате изглед, без да съобразят, че освен изглед съм искал и в рамките на Панчарево или кокаляне, с асфалтов път, ток, вода и застроено наоколо, не само го искам в представите си, а съм им го пратил по мейла, като критерий.
Това в редките случаи, когато идваха на предварително определения ми час за оглед. А, с моята кола, естествено, служебната се оставчше на мястото на срещата, в центъра.
Е, какви пари и за какво да платя...
За това говоря - за безхаберието и некоректността, за наглостта да плашиш със съд впоследствие за това че не си взел пари за несвършената си работа - ама имали разходи, е, мен какво ме интесуват техните разходи, нали, ясни са нещата, да не дъвча отново познати работи....
Просто, 4овек, в моята работа има цени и на който не му харесват, склонни сме да дискутираме при определени условия и в определени граници. Ако ми се поставят нереални параметри не го дискутираме въобще - просто разговорът приключва, немислимо е някой да иска 1лев за евро например и да допусна обяснения- нямам време за него.
Но да ти кажа и не ми се случва, затова говоря за инвестиционна култура. В някои области в БГ хората си знаят какво могат да си позволят, в други, поради дивия пазар, пробват всичко. Затова казвам, че пазарът ще урегулира нещата, ще си отидат и нереалните продавачи и купувачи, както и нереалните брокери с нереални комисионни за несвършена работа, неминуемо нещата ще си дойдат на мястото.
Re: Продавачите знаят ли какво искат?
16-10-2006 - 14:31:47
Виж какво съм написал:
"ТА Продавач, действай смело - щом видиш, че някой иска нереални неща директно му кажи, че не можеш да му намериш това което търси, а не си губи времето с убеждаване, че трябва да си промени критериите като го заведеш на 30 огледа. "
Т.е. ако Продавач действа така ти няма да се оплакваш, че ти е заубил времето. Просто ще ти каже "Стефане, в момента твоите критерии са неизпълними от мен и докато не ги коригираш или пазарът не се промени не мога да ти помогна."
Според мен се стига до взаимно разкараване поради налудничавата идея на някой посредници (според теб са поне 90% - според мен и повече даже), че като разведеш клиента да се запознае с предлагането накрая ще си промени критериите.
Мисля, че разлики нямаме - освен ако не си на мнение, че добрите оферти посредниците си ги пазят докато не те изтормозят с газене в калта за да може накрая повече да се зарадваш на придобивкатаsmiling smiley
Re: Продавачите знаят ли какво искат?
16-10-2006 - 14:49:08
OOO и през ум не ми е минало да гадая подобни казуси, просто им теглих една и се оправях сам, слава Богу, извадих късмет да чуя че еди-кой-си искал да продаде еди-къде-си и го бил дал на агенция, която не се знае какво е направила. Показаха ми парцела, издирих собственика, оказа се, че сутринта преговарял с доведени от агенцията купувачи, които останали да мислят над цената на която са се срещнали и след като му казах, че съм готов да платя на следващия ден капаро на цената която той им бе дал намалена с брокерската комисионна, той беше супер доволен. Две думи няма, брокерът му е останал изработен, но след моите митарстава с брокери нямах никакви слрупули, дали той им е платил нещо, идея нямам - беше много сериозен и интелигентен човек.
Така че, не мисля нищо, мисля само, че с такива АНИ не може да се работи и са виновни за ситуацията, пак повтарям, не агенциите, а тези, които безропотно ползват услугите им и стимулират безобразията им, тоест всички ние....или поне част от нас.
Re: Продавачите знаят ли какво искат?
16-10-2006 - 15:07:27
Eto malka statiya, koiato pokazva che v stremeza kum suvusrshenstvo ne e dobre da se absoliutizira nito kolko dobre/zle e v Bulgaria, nito kolko zle/dobre e v prehvalnia evropeiski suiuz. Otvarianeto na ochite e neobhodimo i na dvete mesta, a sushtestvuvaneto na moshenitsi ne e monopol na "razvivashtiya" se svyat.

Купувачи на имоти ужилени за място под слънцето


by newswriter on 15/10/2006 1:18 PM

The Sunday Times, UK
Дилърите в компании за продажба на имоти в чужбина използват принуда и лъжи, за да продават втори домове на британци, които търсят имоти зад граница.
Разследване разкри, че някои служители, работещи за MacAnthony Realty International (MRI) преувеличават инвестиционния потенциал на недвижима собственост в чужбина. Клиенти се оплакват, че ипотеките им ще бъдат покрити от "гарантирани наеми", които никога не се осъществяват.
Продавачите на имоти в един български курорт са преувеличили цените, като са казали, че те растат с 20% до 30%. Официалните данни за района са ръст от 2%.
Компанията е една от най-бързо развиващите се в Европа и продава имоти от Испания до Източна Европа. Тя има 100 млн. паунда годишен оборот и се хвали, че продава имот "всеки 43 минути". Много от клиентите са инвеститори от средната класа във Великобритания и Ирландия.
Тя спечели от бума в продажбата на апартаменти зад граница. Между 500 хил. и 2 млн. британци са собственици на имоти в чужбина. Продажбата задгранична недвижима собственост е до голяма степен нерегулирана във Великобритания.
MRI казват, че "голямата част" от 16-те хиляди клиенти са напълно доволни. Компанията казва, че е предупредила дилърите и служителите си да не преувеличават, да не лъжат и да не изполват неетични методи при продажба на имоти. Компанията, базирана в Марбея, южна Испания, е създадена от Дарах Макантъни - 30-годишен ирландец, който през миналия месец стана президент на футболния клуб Питърбъръ Юнайтед.
През лятото служител на фирмата се обади в The Sunday Times и изрази загриженост от методите на работа. Репортер под прикритие стана служител на MRI в Марбея и премина през специален курс на обучение за "дилър по продажбите".
През цялото време на обучение, бъдещите служители са били убеждавани, че ги чака богат живот. "Виждате ли тези Ферари, Ламборгини, Порше и другите коли, паркирани отвън?" казвал Костат Цициас - главен изпълнителен директор. "Те са наши...Ако обичате бързи коли, големи къщи и ваканции, елате и ги вземете."
Компанията организира изложби във Великобритания и чужбина, където окуражава потенциалните клиенти да пътуват в чужбина за сметка на компанията, за да видят имотите, които се предлагат от MRI.
Репортерът под прикритие е бил обучаван, как да накара клиентите да заминават на такива пътувания. Неговата учителка Лорна му казала, че не трябва да се "говорят простотии" на клиентите, но някои лъжи са позволени.
"Можете да се позовавате на трето лице, например: "Майка ми си купи къща в България, леля ми има къща на островите Зелени нос, брат ми има къща във Флорида". Но бъдете сигурни, че ако използвате това, всеки път, разказвате една и съща история."
MRI казва, че не одобрява подобни методи.
По време на друг урок, преподавателят Франко бил попитан дали могат да бъдат лъгани клиентите, след като дилърите никога не са посещавали курорта. Той отговорил: "Понякога казвам: Да, ходя там всяка година. Но, ако кажете това, имайте предвид, че трябва да знаете добре фактите."
Втори репортер под прикритие отиде в компанията и заяви, че иска да купи имот в ски-курорта Банско в България. Един от дилърите в Лондон го излъгал откровено, че през миналата година курорта бил посетен от 400 милиона туристи и се превръща във втория по големина ски курорт в света.
По-късно, по време на инспекционно посещение в Банско, служители по продажбите от MRI заявили, че ще бъдат построени още 65 км ски писти, за да станат общо 200 км и ще достигнат до Разлог, където MRI продава апартаменти.
Това, според тях, ще увеличи цените на имотите и наемите за туристи. В действителност, кметът на Банско казва, че са планирани само още 10 км писти, а управата на Разлог изобщо няма намерение да изгражда ски курорт. Заместник-кметът на Банско заяви: "Очевидно това, което се говори във Великобритания е абсолютна глупост."
MRI декларира: "Работим с кметовете и строителите в района и имаме информация за бъдещите планове, които не са официални, но ще бъдат реализирани."
На нашия репортер в Банско беше казано, че цените се покачват с 20% до 30% и, че ще бъде лесно да се дават апартаментите под наем за целия ски сезон. Банско обаче представлява огромна строителна площадка, като в момента се изграждат още много нови апартаменти.
Други експерти по недвижимата собственост казват, че ръстът на цените е много по-нисък, а данните на българския Национален статистически район показват, че за района на Благоевград, където е и Банско, ръстът на цените е бил 2% през последната година и през последното тримесечие дори е спаднал. MRI казва, че очаква покацване на цените с 20% до 30% през тази година.
Няколко клиенти на MRI описват как дилърите се опитват да ги накарат да купят имот веднага още по време не инспекционното пътуване. Андрю Кавана отишъл на посещение в Слънчев бряг, България със служител на MRI и купил два апартамента през 2005. "Чувствах натиска през цялото време от момента, в който пристигнах, до момента, когато подписах документа за покупката...почти ми се измсяха, когато го направих," казва той. Той казва, че са му заявили, че цената на имотите ще се покачи с 200% с влизането на България в ЕС през януари. Обещали са му също така гарантирани доходи от наем.
"Доказателствата за покачване на цената са твърде малки, за да не кажа никакви или за гарантиран доход от наем," казва той. Той успял да получи частична компенсация от компанията, но все едно е загубил 16 хил. паунда.
Други клиенти на компанията, купили имоти в същия курорт казват, че също са получили уверения за гарантиран доход от имоти. Лесли и Крис Мурс от Чешър казват, че сега се борят да си плащат ипотеката, защото доходи от наем няма.
MRI обещава, че всеки служител, уличен в лъжи или нечестно поведение ще бъде наказан. "Ние сме абсолютно ангажирани в предоставянето на честни и професионални съвети на нашите клиенти," казва компанията.


Разликата е в разминаването между търсене и предлагане.
16-10-2006 - 17:11:03
avatar
Повечето подобни недоразумения, а те не са едно и две идват от разминаването между търсене и предлагане. Ето Стефане ти казваш искам с изглед към езерето, ама искам и асфалтов път, искам и да има застроено наоколо, не искам трънаци и стари къщи с бабета вътре. Ами хубаво обаче ако няма подобно нещо на пазара (за парите, които даваш ти) няма как да ти бъде угодено, но ти твърдиш, че си си намерил самsmiling smiley
Може само, че ако критериите са ти "нормални", което естествено е доста обширно понятие. Клиентите вече ги разпознавам ако не още по телефона то минути след като разменим няколко думи - теб не мога да те преценя, защото нямаме нито зрителен нито никакъв контакт освен тези писания тук.
Но без да визирам теб има доста хора, които незнаят какво искат и търсят причината в АНИ. Не са 90% боклуци както ги определяте вие... може би са повече от половината, но не и 90% аз имам доста стабилни колеги.
Такива със здрави нерви - защото след хората в спешното отделение и полицаите едва ли има по стресова работа от тази. Всеки идва настръхнал с нагласа за спор или карацница - ние сме се превърнали в тънки психолози, но понякога пък не ставаме и за психиатри.

Аз дори се чудя дали да работя с колеги. По-малко сделки, но с по-малко късане на нерви. Ако някои ми каже търси ми еди какво си - аз веднага му казвам продавам ли такова нещо или не продавам. И ако го нямам в наличност (и в склада ако нямаsmiling smiley)
се разделяме с него. Защото така стават големите екшъни - търси ми магазин ама на централна улица ама да е поне 60кв чиста търговска площ ама да не е повече от 50 000Е...е да ама НЕ.

А и повечето хора "търси ми" минават през 20 АНИ и от където някой му се обади отива да гледа - тц мен не ме кефи тази ситуация winking smiley .
Май се отклоних леко - сори smoking smiley

Автоматичен подпис: [www.investor.bg] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net] [forum.imoti.net]

"До 2060 г. българското население ще се стопи с 27%, но в София ще нарасне с 45% до 1, 87 милиона души..." Кога се купува недвижим имот - когато цениТЕ падат или когато вървят на горе?



Редактиран 1 път(и).Последна редакция на 2006-10-22 04:12 от Продавач.
Re: Продавачите знаят ли какво искат?
16-10-2006 - 22:56:30
Продавач,
темата не е от вчера ,но явно винаги има нещо ново което да се добави.
Разказаното от СтефанБ не е отделен и единичен случай.Може би такива са условията.Но нека да кажа за мои преживявания с агент.Започваш първо от приятели - докато се спреш на някой конкретно.Веднага след запознанството се започва - 1.уточняване на границите в които си склонен /и можеш да си позволиш/ да купиш.2.какво ще се търси- жилище,парцел или е инвестиция.3.Параметри на търсенето - на картата начертах с маркер на кои улици /и между кои/ сме склонни да оферираме за сделка.4.Уточнение кои параметри са твърди и непроменими. След това агента почна да говори.Нещата които ти правят впечатление са много - но ме шокира изказването - заредете се с търпение,ще правим много огледи,ще мине време,но ще намерим това което искате.Всяка сутрин на имейла си намирах предложенията за оглед.Но в тях можеш да видиш:година на построяване,всички екстри/вкл.адреса-да не се изгубиш какво гледаш/годишен размер на данъци,големина на стаите и др.Обаждаш се по всяко време на агента и той тръгва с теб на огледи.Иска да чуе всеки коментар,дори и най - малкия - харесва ми гледката,страхотно светло е в жилището и други от този сорт.Твърдеше че това му помага да ти предлага нови огледи.При оглед не спираше да говори - лош строителен материал- пропуска влагата,некачествено изпълнен ремонт,единични прозорци - разходи /бъдещи/ за отопление,страхотна гледка с ниска цена този бързо ще излети и т.н. и т.н.И когато решиш да оферираш ти определяш парада,ти решаваш отиваш ли на наддаване или се отказваш.Е и когато си намериш не ти е жал за парите които даваш.Сега да уточня че Човек е прав - има ясни и стройни правила на играта.Не задоволява изискванията ти като клиент - губи,отиваш при друг.Няма сделка - няма пари.Но труда е регламентиран- лицензирани агенти,единна информационна база и еднакви възможности за старт.Всичко останало е в това което ти нарече психология.Продавача ако не е доволен от агенцията трябва да развали договора с тях,да се свали от инфо базата и чак тогава да го предлага друга агенция.Така че пожелавам някога и това да с е случи у нас.Регламент,обща база и еднакъв старт за обща полза - на продавачи,агенти и купувачи.
Re: Продавачите знаят ли какво искат?
19-10-2006 - 13:58:01
всички искаме да се срещнем идеален продавач идеален купувач и идеална АНИ за да се получи идеална сделка за всеки обаче такова животно няма така че всеки е прав сам за себе си на все пак нещата имат шанс да се избистрят
Re: Продавачите знаят ли какво искат?
19-10-2006 - 16:21:28
направо не знам какво да кажа тъкмо си помислих ще се оправят нещата какво гледам един имот който една и половина година не успяха да го продадат на цена Х сега друга АНИ го предлага на цена 5Х луда работа confused smiley
Re: Продавачите знаят ли какво искат?
19-10-2006 - 22:30:24
haha :} mnogo mi haresa uravnenieto X=5X :ami: :} :} :} :}

i az imam podobni nabliudenia.na Pitagor,Viet i ostanalite korifei ste im padne shapkata ot matematikata na agenziite v bg,napravo im razkazvat igrata!moghe bi ANI trjabva da zareghat imotite i da satvorjt njakaja nova matematichna ISTINA s kojato oste poveche da ushshkat ostanalata chast ot integralnoto chovechestvo!!!!!! :}
Re: Продавачите знаят ли какво искат?
20-10-2006 - 10:14:21
darkhorse, не винаги агенциите са виновни за различните цени.. Често се случва един имот (особено поземлените) да има няколко съсобственици-наследници. Типично по български, между тях няма единомислие за цената, на която той трябва да се продаде и се получава така, че всеки наследник (в някои случаи те са повече от 10-15 човека) отива в различна агенция и обявява различна цена, понякога и 5х... Продавач е много прав в началото на темата и това, което описва е съвсем реално! Не отричам, че има агенции, които са на пазара с единствената цел да лъжат и мамят в името на мечтания комисион, но не обвинявайте винаги посредниците! Нека и останалите участници в пазара на имоти се замислят дали правилно действат...
Съжаляваме, само регистрирани потребители могат да публикуват в този форум.

Натиснете тук за вход